Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Czas na przełom

Autor: domin
Data: 2005-09-07 11:32:34
Tematyka: Przyszłość PTTK

Szanowni Korespondenci i Dyskutanci!
Przepraszam, że dopiero dzisiaj odpowiadam, ale to nie wynika z braku szacunku. Po prostu: jestem turystą i podróżuję. Praca na uczelni pozwala mieć więcej wolnego czasu, zwłaszcza latem, niż w innych zakładach. Wczoraj godzinę pisałem ten list, ale go nie ma, więc ponawiam wyjaśnienia, nieco zbiorowo, bo znów wyjeżdżam i wracam tuż przed Zjazdem - przeczytam, co nowego. Dziękuję za wypowiedzi, nie spodziewałem się takiej reakcji, w sumie pozytywnej, zgodnie z moim kierunkiem myślenia. Tak tedy po kolei.
1. jaraso: jak pomagać slabszym oddziałom? Zapraszać szkoleniowo na swoje imprezy, jeździć do nich ze szkoleniem i poradą, informować o mozliwych krokach, kontaktach itp. W komunistycznych czasach był tzw. Fundusz Pomocy Oddziałom - te lepsze nieco dawały do wojewódzkiej kasy, a stąd (dzielone przez działaczy, nie urzędników, żeby ktoś nie pomyślał) do owych słabszych na konkretne imprezy itp. No tak, ale inni uważają, że trzeba sobie radzić samemu, więc niby dlaczego mocniejszy ma pomagać słabszemu? To przypomina trochę analogię Towarzystwa do rodziny. W rodzinie powinnismy sobie nawzajem pomagać. A jak jestem w Towarzystwie - to nie? To po kiego jestem w Towarzystwie?
2. Tomek Dygała: a. lekceważenie - vide u góry. ale i tak sorry.
b. konflikt w O.Wrocławskim i ja. Nie byłem obojętny, zbierałem informacje z obu stron, ale nie prowadziłem własnego dochodzenia, które pozwoliłoby mi obiektywnie zająć stanowisko. Nie mam na to ani czasu ani mozliwości. Ponadto jestem legalistą i lojalny wobec wybranych władz. Nie miałem żadnych kompetencji, by się w to wtrącać. Nie byłem natomiast zupełnie obok. próbowałem doprowadzić do mediacji. Niestety, nie wyszło to, nie moja wina.
c. Twoha sprawa: podobnie jak poprzednio. Natomiast o podjęciu działań dowiedziałem się dopiero na Plenum ZG, na którym wyraziłem protest, że Prezydium ZG podjęło kroki beze mnie - jako członka ZG z tego właśnie Oddziału. Byc może, wynikało to z chęci zachowania obiektywizmu u osób, które poproszono o włączenie się do sprawy.
3. jak wybiorą prezesa ZG: zależy, czy delegaci pójdą na układy wojewódzkie, czy też zaważy merytoryczna ocena kandydata. By było to możliwe, kolejny raz prowokuję innych do ujawnienia się, aby na Walnym Zjeździe stało się to wiadome - jeszcze przez wyborem samego ZG. Dlatego sam się wystawiam, choć przypuszczam, że konserwatyzm wielu delegatów spowoduje skreślenie mnie. A o kim się jeszcze mówi? Fenomenalne, to wstydliwe upubliczniać, więc powtarzam tylko PLOTKI: kandydaci (ponoć) to dotychczasowi wiceprezesi - Drożdżyński, Kudelski i Midura. Pożyjemy, zobaczymy.
4. Kuba: co zrobiłem w ZG? No, jest tego trochę, bo trzeba by było jeszcze dorzucić PTTK w ogóle. Poza aktywnością na plenach reprezentowałem PTTK na licznych zagranicznych spotkaniach Naturfreunde Internationale, z ramienia ZG współorganizowałem Krajobraz Roku - Ziemia Lubuska 2003-2004; jestem przew. Komisji Krajoznawczej ZG (wcale nie papierowym), redaktorem naczelnym miesięcznika "Na szlaku", czynnym przewodnikiem, liczne prelekcje i szkolenia w PTTK. Więc chyba rzeczywistym działaczem, a nie na pokaz, dla odznaczeń. I jeszcze do tego dokladam, często jeżdżąc na własny koszt lub nie korzystając z diet.
5. Basia: tak, to moja kampania wyborcza! Vide też wrzesniowy "Na szlaku". A niby dlaczego mamy robić to po kątach i zaskakiwać delegatów? Cieszę się, że masz - jak i prawie wszyscy inni korespondenci, podobne odczucia. Zauważyłem zresztąm i we wszesniejszych twoich wypowiedziach na inne tematy.
6. Starzyk: pomagać - nie pomagać? Pisałem o tym wyzej.
7. jm: PTTK nie otrzymuje dotacji od ładnych kilku lat, tylko środki (coraz mniejsze) na konkretne działania, tzw. zadania zlecone. A co daje PTTK: klubom, członkom? Czy to ZUS czy bank, gdzie najpierw wpłacasz, a potem odbierasz odsetki? PTTK jest takie, jacy my, członkowie jesteśmy. Daje nam TOWARZYSTWO, dla którego chce mi się często jechać szmat drogi, by kogoś spotkać na imprezie czy na szlaku, a po powrocie mogę spotkać kogoś, z kim pogadam na te same tematy lub wspólnie coś zrobimy. Mało kto rozumie, co to znaczy TOWARZYSTWO, a od tego trzeba zaczynać. Atakowanie ZG: a kto to jest, jak nie przedstawiciele oddziałów? I on, i oddziały, i koła z klubami nie zawsze takie są, jak powinny być. A jak to zmienić? Nie ma innej drogi, jak demokratyczne wybory. Co to jest demokracja? Pamiętacie opinię Churchilla?

Czas na przełom - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 39
data najnowszej wiadomości: 2005-11-07
pokaż wszystkie wiadomości

Czas na przełom Autor: domin
Re: Czas na przełom Autor: WoBa
│└Re: Czas na przełom Autor: ~jaraso
│ └Re: Czas na przełom Autor: WoBa
Re: Czas na przełom Autor: Tomek Dygała
│├Re: Czas na przełom Autor: Tomek Dygała
││├Re: Czas na przełom Autor: ~szymon
│││└Re: Czas na przełom Autor: Tomek Dygała
││└Re: Czas na przełom Autor: Łukasz Aranowski
││ └Re: Czas na przełom Autor: Tomek Dygała
│└Re: Czas na przełom Autor: Jacek Potocki
│ └Re: Czas na przełom Autor: Robert Starzyński
Re: Czas na przełom Autor: Kuba
│└Re: Czas na przełom Autor: WoBa
Re: Czas na przełom Autor: Basia Z.
Re: Czas na przełom Autor: Robert Starzyński
Re: Czas na przełom Autor: JanMaciej...
Re: Czas na przełom Autor: Jacek Potocki
Re: Czas na przełom Autor: Piotr Rościszewski
│└Re: Czas na przełom Autor: Łukasz Aranowski
│ ├Re: Czas na przełom Autor: domin
│ │├Re: Czas na przełom Autor: ~jaraso
│ ││└Re: Czas na przełom Autor: domin
│ │└Re: Czas na przełom Autor: Kuba
│ └Re: Czas na przełom Autor: domin
Re: Czas na przełom Autor: JanMaciej...
Re: Czas na przełom Autor: Staszek
 ├Re: Czas na przełom Autor: Piotr Rościszewski
 └Re: Czas na przełom Autor: Krzyś
  └Re: Czas na przełom Autor: Kuba
   ├Re: Czas na przełom Autor: Staszek
   │└Re: Czas na przełom Autor: Krzyś
   │ └Re: Czas na przełom Autor: domin
   │  └Re: Czas na przełom Autor: WoBa
   │   ├Re: Czas na przełom Autor: Łukasz Aranowski
   │   └Re: Czas na przełom Autor: z.klose
   └Re: Czas na przełom Autor: Amotolek
    └Re: Czas na przełom Autor: ~an
     └Re: Czas na przełom Autor: JanMaciej...