Czy chcesz zdobyć Krajoznawczą Odznakę Kolekcjonerską?
Zaczęło się od ankiety dotyczącej zainteresowań kolekcjonerskich wśród krajoznawców przeprowadzonej w roku 1973. W jej wyniku powstał wykaz kolekcjonerów-krajoznawców i ich zbiorów (opr. Jacek Węgrzynowicz i Anna Becker-Kulińska), a także podjęcie prac nad projektami regulaminów wyróżnień kolekcjonerskich: 1) Plakietka Zbiorów Krajoznawczych (Adam Czarnowski i Tadeusz Sobieszek) oraz 2) Exlibris Kolekcjonera Krajoznawcy (Bronisła Cmela, Nikodem Błażewski, Edwin Kozłowski).
Odznaki weszły w życie z dniem 1 stycznia 1975 r a ewidencję zdobytych odznak prowadziła kol. Anna Kulińska, sekretarz Komisji Krajoznawczej ZG PTTK.
Powołana przez Komisje Krajoznawczą ZG PTTK w r. 1979 Podkomisja Kolekcjonerstwa Krajoznawczego dokonała nowelizacji systemu odznak, który z upływem czasu stał się niewystarczający. W latach 1985-1987 wypracowano nowe zasady (Wojciech Lipniacki, Adam Czarnowski) z mocą obowiązującą od 1.01.1988 r. W starym systemie przyznano: 287 Plakietek Zbiorów Krajoznawczych oraz 312 Ekslibrisów Krajoznawcy Bibliofila. W nowym systemie wpłynęło kilkanaście wniosków, ale odznak nie wykonano gdyż Podkomisja oparta o RPK przy ZW PTTK w Lublinie przestała działać. Po prostu rozwiązano Zarządy Wojewódzkie PTTK.
Ponownie do sprawy wrócono też dzięki ankiecie przeprowadzonej w r. 1974 na CZAK-u oraz innych imprezach krajoznawczych przeprowadzonej przez niżej podpisanego.
W wyniku ankiety pięćdziesięciu kolekcjonerów zdecydowało się działać w tej dziedzinie tworząc Korespondencyjny Klub Kolekcjonerów Krajoznawców pod patronatem Komisji Krajoznawczej ZG PTTK, która powołała także Zespół ds. kolekcjonerstwa. Dla potrzeb członków klubu „4K” wydano 30 czerwca 1995 r „Biuletyn kolekcjonerski”, w którym m.in. opublikowano projekt krajoznawczych odznak kolekcjonerskich http://kkraj.pttk.pl/bk/bk01.htm#KOK-REG . Odznaki nie były jednak popularyzowane z powodu braku sponsora samych odznak.
W r. 2002 powstała propozycja, aby w miejsce odznak wprowadzić tańsze dyplomy-certyfikaty http://kkraj.pttk.pl/bk/bk23.htm#CERTYFIK , jednak nie było szerszego odzewu na tę propozycję. Ponownie wrócono do sprawy w r. 1994 gdyż KK ZG PTTK znalazła środki na wykonanie odznak http://kkraj.pttk.pl/bk-nks/nks04-02.htm .
Ponieważ odznaki są już wykonane postanowiono umożliwić wykupienie odznak dotychczasowym zdobywcom plakietek i ekslibrisów. Sprawę prowadzi RPK PTTK Opole, ul. Barlickiego 2a, 45-083 Opole, (przypominamy o tradycji "4K" czyli o kopercie zwrotnej z naklejonym znaczkiem), tel./fax (0-77) 453-63-48, e-mail: poczta@opole.rpk.pttk.pl .
Natomiast regulaminy odznak opublikowano w Internecie http://kkraj.pttk.pl/4k/reg_kok2.htm oraz na CZAK-u w celu uzyskania opinii od zainteresowanych. Po opracowaniu zebranych opinii i zatwierdzeniu zmodyfikowanego regulaminu przez Komisję Krajoznawczą - wszelkie dalsze sprawy weryfikacyjne oraz interpretacyjne przejmuje Zespół ds. kolekcjonerstwa KK ZG PTTK.
Zainteresowanych członków klubu „4K” a także sympatyków prosimy o uwagi. Jeżeli chcesz zdobywać krajoznawcze odznaki kolekcjonerskie to napisz - e-mail: poczta@opole.rpk.pttk.pl lub pocztą tradycyjną na adres: RPK PTTK Opole, ul. Barlickiego 2a, 45-083 Opole, (przypominamy o tradycji "4K" czyli o kopercie zwrotnej z naklejonym znaczkiem), można też skorzystać z tel./fax (0-77) 453-63-48 (sekretarka automatyczna pod nieobecność).
Proszę także o uwagi na temat regulaminu klubu „4K”.
Z krajoznawczym i kolekcjonerskim pozdrowieniem
Henryk Paciej
Przewodniczący Zespołu ds. kolekcjonerstwa KK ZG PTTK