Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Turystyka a parki narodowe

Autor: Jacek Potocki
Data: 2003-02-04 10:06:35
Tematyka: Tematyka ogólna

W wątku "Przewodnicy i prowadzen..." pojawił się temat, który chyba zasługuje na wyodrębnienie.

Otóż parey w dniu 02-03.02.2003 o godz. 12:59:21 był łaskaw napisać:

"Generalnie jednym z podstawowych celów Parku Narodowego jest rozwój i promowanie turystyki jako alternatywnego źródła dochodu dla miejscowej ludności - jako rekompensata za wyłączenie terenów spod gospodarki. A nie ograniczanie!"

Tu jesteś w błędzie. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody (Art. 14. ust. 3.) "Nadrzędnym celem parku narodowego jest poznanie, zachowanie całości systemów przyrodniczych danego terenu, wraz z warunkami ich funkcjonowania, oraz odtwarzanie zniekształconych i zanikłych ogniw rodzimej przyrody."
ust. 2 zaś dodatkowo precyzuje, że "Wszelkie działania na terenie parku narodowego przyporządkowane są ochronie przyrody i mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi działaniami."

Twój punkt widzenia, że parki narodowe mają popierać turystykę jako surogat zastępujący inne możliwości zarobkowania, zupełnie nie przystaje do realiów tych parków narodowych, w których turystyka rodzi konflikty. A to dlatego, że - jestem gotów iść o zakład - DOCHODY Z TURYSTYKI JUŻ DAWNO PRZEKROCZYŁY TAM POTENCJALNE ZAROBKI, JAKIE MOGŁYBY PRZYNIEŚĆ WSZELKIE INNE GAŁĘZIE GOSPODARKI ROZWIJANE NA TERENIE PARKU. A masowa turystyka - niestety - coraz częściej stanowi największe zagrożenie dla walorów przyrodniczych parku.

Dalej parey pisze: "...w Polsce wygląda to bardzo swojsko - dyrekcje Parków prześcigają się w radosnej twórczości i wymyślają przepisy które łamią wszelkie prawa konstytucyjne i zwyczajowe."

Proszę o konkety.

Chodzi głównie o zastraszenie ludzi albo o zwyczajną korupcję i ciągnięcie kasy przez pracowników parku z tytułu przejmowania co bardziej lukratywnych zleceż na przewodnictwo.

J.w.

Znam taką sytuację w jednym z polskich Parków Nar. gdzie jego pracownik - parkowy specjalista od turystyki - ma jednocześnie prywatną firmę przewodnicką i takie zlecenia przejmuje. Jednocześnie inni przewodnicy na tym terenie są na maksa szykanowani przez parkowych strażników a sam dyrektor rozsyła do biur turystycznych idiotyczne pogróżki, nie mające żadnego prawnego usankcjonowania.

J.w. Podaj nazwę tego parku. Poza tym na podstawie JEDNEGO parku nie kreuj opinii na temat wszystkich pozostałych.

Na koniec - mnie też w parkach pewne rzeczy mogą się nie podobać. Ale odkąd zacząłem patrzeć na ich problemy z drugiej strony, wiele spraw widzę inaczej i więcej rozumiem.

Jacek

Turystyka a parki narodowe - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2003-02-05
pokaż wszystkie wiadomości

Turystyka a parki narodowe Autor: Jacek Potocki
Re: Turystyka a parki narodowe Autor: Piotr Rościszewski
Re: Turystyka a parki narodowe Autor: ~Piotr
│└Re: Turystyka a parki narodowe Autor: Jacek Potocki
│ └Re: Turystyka a parki narodowe Autor: ~Piotr
Re: Turystyka a parki narodowe Autor: Przodownik 1811