Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Problemy w Murowańcu - nocleg

Autor: paulinka p [62.179.29.49]
Data: 2005-04-13 18:00:16
Tematyka: Obiekty PTTK

Chciałam się podzielić wrażeniami z tego jak traktowani sa turyści w Tatrach. W dniach 2-3.04.05 razem ze znajomymi byłam w schronisku Murowaniec.
Do schroniska przyszliśmy po 21.Bylismy po wielu godzinach wędrówki i chcieliśmy spędzić noc w schronisku, niestety okazało się to bardzo trudne. Recepcjonista powiedział nam ze wszystkie miejsca w schronisku są zajęte, jeśli nakłonimy kogoś by nas przenocował na podłodze w pokoju to pozwoli nam zostać, nie pozwolił spać na jadalni-, co chyba często praktykuje się w schroniskach, ani na korytarzach, polecił tez pójść do p. kierownika i z nim porozmawiać na ten temat. Zrezygnowaliśmy z szukania miejsc w pokoju na podłodze, ponieważ wiele osób już spało, pokoje były zamknięte, a napotkane osoby sprawiały wrażenie nietrzeźwych.
Postanowiliśmy porozmawiać z p. kierownikiem. Niestety zostaliśmy potraktowani bardzo niemiło, p. kierownik podnosił glos, traktował nas z góry i nieuprzejmie, praktycznie nawet nie podjął rozmowy, jakiekolwiek prośby z naszej strony odbijał atakiem, oskarżeniami oraz sugestiami, że nie podlega on wymienianym przez nas przepisom. Ponadto dowiedzieliśmy się, że:
• Regulamin schronisk ma, ale nam go nie pokaże, co jest sprzeczne z regulaminem schronisk PTTK punkt 2,
• Powołujemy się na nieistniejące przepisy – to znaczy na Regulamin schronisk PTTK,
• Nie ma obowiązku udzielić nam noclegu, i powinniśmy zejść do Zakopanego (a było już ok. 22) i tam poszukać noclegu, co jest niezgodne z regulaminem schronisk PTTK punkt 6 cytowanym poniżej oraz z Zarządzeniem nr 10/2004 Dyrektora TPN z dnia 30.11.2004 w sprawie ruchu pieszego, rowerowego oraz uprawiania narciarstwa na terenie TPN § 1 punkt 4 (także zacytowany poniżej) zabraniającego poruszania się po zmroku na terenie TPN .
• Jest uodporniony na „wyłudzanie” noclegów, ponieważ pracuje już 20 lat,
• Schroniska musza zarabiać, (chociaż my chcieliśmy zapłacić) - w schronisku trwała impreza firmy telekomunikacyjnej, było bardzo głośno, było też sporo alkoholu- przypominam datę tego zdarzenia, dzień śmierci papieża Jana Pawła II,
• Odmawia noclegu turystom przychodzącym już od kilku godzin, mimo że o 18 znacznie łatwiej jest znaleźć nocleg w Zakopanem niż po północy
• Twierdził, że informacja o braku miejsc w schronisku została wywieszona w Kuźnicach, a na nasze stwierdzenie, że nic takiego nie zauważyliśmy, sam przyznał, że kartka ta mogła zostać zerwana (jakkolwiek nie dowiedzieliśmy się nawet gdzie została zawieszona), informacji o wynajęciu schroniska nie znaleźliśmy także na stronie internetowej
• Tłumaczył też, że zezwolenie nam na nocleg byłoby dla nas niebezpieczne, i że nie pozwalają mu na to przepisy przeciw pożarowe, sanitarne oraz BHP, podczas gdy w kuchni widzieliśmy osoby z obsługi schroniska pijące alkohol, a idąc szlakiem żółtym na Krzyżne powitał nas najpierw zapach schroniskowego szamba, a potem dopiero jego widok, co chyba jest bardziej niezgodne z w/w. przepisami sanitarnymi oraz dbaniem schroniska o nie naruszanie przyrody TPN.

Dopiero po telefonicznej interwencji p. Edwarda Kudelskiego (vice prezes ZG PTTK), za którą jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy, okazało się, że jednak schronisko jest w stanie nas przyjąć.
P. kierownik burknął nam „tam” wskazując na kawałek betonowej podłogi koło wejścia do budynku, kuchni, WC, siedziby TOPR i schodów, po czym zniknął. Ku naszemu zdziwieniu p. recepcjonista wydał nam bez problemu zastępcze karimaty oraz uwzględnił zniżki PTTK przy opłacie za nocleg. Noc była nadzwyczaj spokojna, jak na naszą lokalizację, zostaliśmy podeptani zaledwie parę razy, nikt na nas nic nie wylał, ani nie zwymiotował, a nasze zmęczenie pozwoliło nam pomimo hałasu przespać prawie całą noc. Niestety prośby Pana Edwarda Kudelskiego o uspokojenie trochę bawiącego się towarzystwa i odpowiednie zachowanie w zawiązku ze śmiercią papieża nie udało się zrealizować.
Chcieliśmy jednocześnie zauważyć, że nie jest to pierwszy taki incydent na terenie tego schroniska, ponieważ słyszeliśmy o takich przejawach „gościnności” od naszych znajomych i innych napotkanych turystów. Wyrzucanie wędrowców ze schronisk nie jest dobra wizytówką naszej organizacji, która boryka się z ciągle malejącą liczbą turystów odwiedzających schroniska. Na koniec dodamy tylko, że takie traktowanie zmęczonych i niejednokrotnie mocno wyczerpanych turystów może kiedyś zakończyć się tragicznie. Łatwe i przyjemne 90 minut zejścia do Zakopanego w dzień, w letnich warunkach może wyglądać o wiele gorzej w warunkach zimowych przy oblodzonym szlaku, mrozie oraz możliwością napotkania niedźwiedzia.
I nasuwa się pytanie czy aby móc przenocować w schroniskach PTTK trzeba mieć ze sobą telefon do kogoś z władz naczelnych PTTK

Dla przypomnienia fragment regulaminu schronisk PTTK:
1. Schronisko PTTK służy wszystkim turystom, zwłaszcza członkom PTTK.
2. Schronisko oznaczone jest na zewnątrz emblematem PTTK. W schronisku uwidocznione są: Regulamin Schroniska PTTK,(..)
6. Turyście, który nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do innego schroniska, stacji kolejowej, miejscowości a także ze względu na zjawiska atmosferyczne, itp. schronisko obowiązane jest udzielić schronienia i jednego noclegu - nawet, jeżeli wszystkie miejsca noclegowe są zajęte. Udzielenie noclegu w warunkach zastępczych upoważnia do pobrania opłaty nieprzekraczającej ceny najtańszego noclegu w schronisku. Noclegu zastępczego udziela się wyłącznie wtedy, gdy brak jest miejsca w salach noclegowych.
7. W schronisku obowiązuje cisza nocna - używanie instrumentów muzycznych i urządzeń nagłaśniających nie może zakłócać wypoczynku turystów.

Oraz Zarządzenie nr 10/2004 Dyrektora TPN z dnia 30.11.2004 w sprawie ruchu pieszego, rowerowego oraz uprawiania narciarstwa na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego
§ 1Przepisy ogólne(..)
4. Wprowadza się ograniczenia w ruchu turystycznym polegające na zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych, rowerowych, tras i szlaków narciarskich od zmierzchu do świtu, w terminie od 1 kwietnia do 30 listopada.

Problemy w Murowańcu - nocleg - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 34
data najnowszej wiadomości: 2005-06-06
pokaż wszystkie wiadomości

Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: paulinka p
Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: ~dziekan
│├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: poniek
││├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: ~Jarek
│││└Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: poniek
││└Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: WoBa
│├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: ~janbialek
││├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: anetaza
││└Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Adam Panasik
││ └Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Amotolek
│└Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: ~mariusz54
Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Adam Panasik
│├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: ~Wiesiek
│└Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Mithrandir
Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: ~Bolek
│└Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: ~Nemo
│ └Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Zbyszek Wygoda
Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: ~sabre
Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: ~miłośnik murowańca
│├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Łukasz Aranowski
││├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: poniek
││└Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Krzyś
│├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Basia Z.
│├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Piotr Rościszewski
│├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Zbyszek Wygoda
││└Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Krzyś
││ └Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: ~Nemo
│├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Adam Panasik
││└Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: poniek
││ └Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Boguslaw Slama
││  └Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: Mithrandir
│├Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: WoBa
│└Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: WoBa
Re: Problemy w Murowańcu - nocleg Autor: j.kalarus