Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Wiedza o PTTK

Autor: ~Anna [217.96.210.207]
Data: 2004-09-28 10:11:40
Tematyka: Tematyka ogólna

Na ostatnim rajdzie młodzieżowym organizowanym przez nasz oddział przeprowadzany był test turystyczno-krajoznawczy. Sposób w jaki dzieciaki odpowiadały na niektóre pytania dał mi sporo do myślenia. Może nie było to profesjonalne badanie poziomu wiedzy o PTTK wśród młodzieży, ale jakieś wnioski można wyciągnąć. W teście wzięły udział 52 osoby, głównie gimnazjaliści, ale też po kilka osób ze szkół podstawowych i liceum. Przytoczę trzy pytania, może kogoś z Was też zainteresują wyniki.

Pierwsze pytanie brzmiało: Rozwiń skrót PTTK. Prawidłowo odpowiedziały 34 osoby, 18 osób – czyli ponad 1/3 nie wiedziało. To chyba dość dużo, tym bardziej, że konkurs był przeprowadzany na rajdzie organizowanym właśnie przez PTTK.
4 osoby nie wpisały odpowiedzi wcale, inni improwizowali, pojawiały się nazwy typu: Polskie Towarzystwo Turystyki Krajowej, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajobrazowe, Polskie Towarzystwo Turystów Krajowych, Polskie Towarzystwo Turystyki i Krajoznawstwa. Czyli kojarzą PTTK na ogół prawidłowo, ale z podaniem dokładnej nazwy jest już spory problem.

Pytanie drugie było trudniejsze. Z trzech podanych możliwości (1950, 1937, 1960) trzeba było wybrać rok powstania PTTK. Prawidłowo odpowiedziało 21 osób (40 % uczestników) Na pewno kilka odpowiedzi z tego, to trafione „strzały w ciemno”. Najwięcej (27 osób) kojarzy PTTK z czasami przedwojennymi. Nie mam pojęcia o czym to świadczy i z czego wynika.

Ciekawe były też odpowiedzi na pytanie dotyczące kolorów szlaków a konkretnie: Czy czarny kolor szlaku pieszego oznacza: a) bardzo trudny szlak = 21 odpowiedzi; b) zazwyczaj szlak łącznikowy, dojściowy do jakiegoś miejsca lub innego szlaku = 23 odpowiedzi; c) szlak poprowadzony asfaltową drogą = 7 odpowiedzi. Nie ukrywam, że pytanie, a szczególnie trzecia wersja odpowiedzi, inspirowana była postem na temat kolorów jaki niedawno pojawił się na forum. Okazuje się, że interpretacja Łukasza jakoby czarny szlak zazwyczaj biegł szosą niektórym wydaje się całkiem logiczna :-)

Test był dobrowolny, więc ci którzy wzięli udział uważali ze dysponują dość dobrą wiedzą. Ciekawi mnie jak wyglądałyby odpowiedzi, gdyby przepytać zupełnie przypadkowe osoby – pewno odsetek prawidłowych byłby jeszcze sporo niższy.

Pozdrawiam
Anna

Wiedza o PTTK - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2004-09-29
pokaż wszystkie wiadomości

Wiedza o PTTK Autor: ~Anna
Re: Wiedza o PTTK Autor: Jacek Potocki
Re: Wiedza o PTTK Autor: any
 └Re: Wiedza o PTTK Autor: ~Anna