Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Baza szlaków

Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-08-22 18:39:51
Tematyka: Szlaki turystyczne

Uf!
Przejrzałem cały ten wątek z rozważaniami dotyczącymi tajnej bazy szlaków Łukasza - przepraszam - ZG PTTK. Dyskusja jest o wszystkim, tylko nie o tej bazie, bo jak już wspomniałem, baza jest tajna. Teraz już wiem dlaczego, po prostu jest knotem.

Dostałem do rąk zasady wprowadzania danych do tej bazy i stwierdzam, że jest mocno niedoskonała. Są to jakieś wydruki, prawdopodobnie niekompletne, a jedynie stanowią fragment możliwości programu nazwanego Centralnym Rejestrem Szlaków. Otrzymane fragmenty dotyczą tylko wprowadzania charakterystycznych punktów na szlaku, elementów tablicowania (tablic informacyjnych i drogowskazów), fragmentów szlaków z zaznaczeniem wykonanych odnowień oraz danych osobowych znakarzy. Proponowany program został wykonany w oparciu o archaiczną ewidencję szlaków górskich i nie uwzględnia wszystkich elementów, które wynikają z obecnej sytuacji szlaków.
Brak jest chociażby podstawowego elementu jakim są zestawienia szlaków, podobne do tych, które są obecnie na stronie PTTK dla szlaków pieszych nizinnych.

Uwagi do kart „Wprowadź szlak” i „Wprowadź punkt”.
Kluczem do Centralnego Rejestru Szlaków powinien być:
„Wykaz szlaków” zawierający wszystkie szlaki i ich podstawowe parametry. Powinna to być tabela zawierająca zestawienie kodów szlaków, ich nazw i kwerendę z kolumnami zawierającymi informacje o początku i końcu szlaku oraz jego całkowitej długości i czy jest przynajmniej częściowo oznakowany (lub w całości tylko projektowany) oraz nazwę głównego administratora szlaku (najdłuższego odcinka). W otrzymanych materiałach ewidentnie brakuje takiego zestawienia, co utrudnia „gospodarkę” szlakami istniejącymi i projektowanymi”. Naciśnięcie kodu szlaku powinno otwierać „Zestawienie informacji o szlaku” ze szczegółowymi informacjami na jego temat.
Pierwszym elementem „Wykazu szlaków” powinien być kod zawierający rodzaj szlaku, np. KS231z, gdzie K – szlak kolarski, S – województwo śląskie, przez które przebiega większa część szlaku, 231 – numer szlaku w województwie (nie może stykać się z podobnym numerem szlaku w sąsiednim województwie), z – kolor szlaku. Taki kod szlaku jest niepowtarzalny i w znacznej mierze autonomiczny, tzn. wymaga jedynie uzgodnienia z administratorem szlaków w sąsiednim województwie. W każdej dyscyplinie można wydzielić numery np. od 001 do 099 dla szlaków dalekobieżnych i rozważyć możliwość rozbicia szlaku na odcinki wojewódzkie poprzez zmianę litery kodu dotyczącej województwa. Obecna instrukcja nie zawiera informacji, skąd się bierze kod, co oznacza, że może go nadać tylko bliżej nie określona osoba w ZG. Jasne kryteria umożliwią nadawanie kodów już we wstępnym etapie koncepcji szlaku na poziomie województwa lub oddziału PTTK, np. w przypadku podziału numeracji wojewódzkiej na rejony.
Obecny rejestr w ogóle nie uwzględnia problemu występowania łączników, nierozerwalnie związanych z głównym szlakiem i nie posiadających oddzielnego numeru. Łączniki powinny mieć ten sam kod, co szlak główny z dodaniem na końcu kodu kolejnej czwartej cyfry. W przypadku łączników ewentualny kolor szlaku byłby podany tylko w wykazie szczegółowym.
Informacje o rodzaju szlaku i jego kolorze powinny pojawiać się automatycznie poprzez analizę kodu szlaku. Byłyby istotne tylko dla osób postronnych, które nie muszą rozumieć, co zawiera kod szlaku. Brak informacji o kolorze szlaku oznaczałby, że szlak został oznakowany niezgodnie z zasadami przyjętymi przez PTTK lub jest łącznikiem.
Historia każdego szlaku zaczyna się od jego zaprojektowania, co zostało zupełnie pominięte w obecnej charakterystyce szlaków. Wykaz powinien zawierać nie tylko szlaki istniejące, ale również zlikwidowane i projektowane docelowo, a więc powinna pojawić się tutaj stosowny zapis. Jeżeli jakiś szlak został zlikwidowany, to ten sam kod może być nadany szlakowi projektowanemu. Informacja, czy szlak jest projektowany, czy istniejący, powinna być kwerendą zapisów w „Zestawieniu informacji o szlaku”. Informacja „projektowany” powinna ukazywać się w przypadku braku informacji, że szlak został przynajmniej częściowo oznakowany. W przypadku, gdy nie ma zapisów o odnawianiu szlaku przez ostatnie 5 lat powinna automatycznie pojawiać się informacja, że szlak jest nieodnawiany. Powinna jednak być możliwość ręcznego wpisania informacji, że szlak jest istniejący, do czasu prawidłowego wypełnienia „Zestawienia informacji o szlaku”.
„Zestawienie informacji o szlaku” powinno zawierać dane dotyczące województw, powiatów i gmin, przez które przebiega dany szlak. Nie może to być tylko informacja o gminie. Można wprowadzać np. kody statystyczne gmin, a wykaz powiatów i województw może pojawiać się automatycznie. Ten sam wykaz powinien zawierać inne dane o szlakach: charakterystyczne punkty na szlaku (obecnie wykaz „Wprowadź punkt”), datę ostatniego odnowienia każdego odcinka, jego długość, różnicę wzniesień, nawierzchnię dróg, a w końcu nazwy administratorów szlaku, nazwiska projektantów, znakarzy i odbierających. Z uwagi na duże wymiary tabeli musi być możliwość ukrywania niektórych kolumn w czasie jej wypełniania. Należy przemyśleć problem zmiany granic administracyjnych. Obecny program w ogóle pomija ten problem.
Wykaz charakterystycznych punktów powinien obejmować wszystkie miejscowości na szlaku, punkty graniczne między gminami, a także inne miejsca charakterystyczne, np. te, w których zmienia się zdecydowanie nawierzchnia lub pochylenie podłużne szlaku. Inaczej trudno będzie wypełnić następne rubryki szlaku. Obecnie program nie przyjmuje nazw jednakowych, co jest jakimś nieporozumieniem. Niektóre nazwy występują w Polsce wielokrotnie. Zakaz powinien obejmować tylko teren jednej gminy i jednego szlaku. Nazwy powtarzające się powinny być odróżniane poprzez dodanie „(koło …)” lub w ostateczności numeru „(II)”. Według mnie w każdym wykazie mogą pojawiać się wielokrotnie określenia pomocnicze typu „skrzyżowanie szlaków”, „rozwidlenie szlaków”, przełęcz, dolinka, siodło itp. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na problem zmiany przebiegu szlaku. Co zrobić, gdy przy odnawianiu szlaku zmieniają się jego punkty charakterystyczne. Obecny program nie przewiduje w ogóle takiej możliwości.
Można pokusić się o wprowadzenie kolumn dotyczących komunikacji, obiektów zagospodarowania turystycznego i krajoznawczych, ale muszą zostać określone zasady ich podawania. Mogą to być dodatkowe kolumny w zestawieniu lub odnośniki ukazujące się po naciśnięciu na nazwę. W wykazie proponowanych rodzajów komunikacji brak jest ewidentnie tramwaju i trolejbusu. Obiekty PTTK poza górami są rzadkością. należy podać kody innych obiektów noclegowych i gastronomicz-nych, charakterystycznych z punktu widzenia turysty. Kody obiektów krajoznawczych powinny odpowiadać kodom podanym w instrukcjach przeprowadzania inwentaryzacji krajoznawczej PTTK.
Kolejną ważną kolumną jest data ostatniego odnawiania szlaku. Daty powinny być wpisywane przy każdym odnawianym odcinku szlaku z możliwością kopiowania dla uniknięcia wielokrotnego wpisywania tej samej informacji. Wydaje się, że wystarczające jest podawanie roku i kwartału wykonywania takiej czynności. Program powinien zachowywać poprzednie daty odnowień (znakowania) wraz z przypisanymi im informacjami podanymi w kolejnych kolumnach. Umożliwi to zachowanie i odtwarzanie danych o szlaku w poszczególnych latach.
Pomiędzy wszystkimi punktami powinny być podawane odległości z możliwością wykazania ich z dokładnością do 0,01 km, a następnie z możliwością podania kilometrażu od początku szlaku do końca i w rozbiciu na gminy, powiaty i województwa z dokładnością do 0,1 km. Zmiana daty powinna umożliwiać dokonanie poprawek kilometrażu i uzyskanie odpowiednich przeliczeń od razu dla całego szlaku. Należy pamiętać, że w różnych latach szlak może mieć różne punkty charakterystyczne.
Wskazane jest, żeby dla każdego odcinka charakterystycznego były podawane różnice wzniesień w górę i w dół, a przy zmianach kierunku powinny być wykazywane dodatkowe punkty charakterystyczne, co umożliwi sumowanie różnicy podejść (lub podjazdów) w obu kierunkach. W przypadku szlaków kolarskich powinny być podawane różnice wzniesień w przypadku pochyleń ponad 6 %, w szczególności na drogach gruntowych.
Ten sam wykaz (zwłaszcza w przypadku szlaków kolarskich) powinien wymieniać przeważające nawierzchnie dróg występujące na danym odcinku szlaku. Program powinien umożliwiać wpisanie różnych nawierzchni w różnych latach z zachowaniem informacji archiwalnych.
Należy się zastanowić, czy wykaz nie powinien również zawierać kolumny z informacjami, które odcinki różnych typów szlaków pokrywają się ze sobą, np. szlaki kolarskie i konne.
Odrębnym problemem są informacje o administratorach szlaku i projektantach (dotychczas pominięte w Rejestrze) oraz znakarzach i odbierających. W różnych latach mogą zmieniać się administratorzy szlaku. Przy zmianach przebiegu mogą pojawić się nowe nazwiska projektantów. Obecny wykaz w ogóle pomija te problemy. Powinna też być kolumna zawierająca informację, czy administrator szlaku jest w posiadaniu wymaganych prawem zezwoleń na jego oznakowanie w terenie. W przypadku wykonywania prac przez znakarzy i odbierających nie posiadających uprawnień PTTK, nie powinno to być wykazywane jako błąd, ale jako niezgodność z przepisami wewnętrznymi PTTK. Prace znakarskie są wykonywane coraz częściej przez samorządy, które przeprowadzają w tej sprawie postępowanie przetargowe. Prace znakarskie wykonywane są wówczas przez wygrywające przetarg firmy na podstawie dokumentacji technicznej oznakowania szlaku, a przepisy państwowe nie wymagają w tym zakresie posiadania jakichkolwiek uprawnień specjalistycznych. w rubryce „znakarze” pojawią się nazwy znakujących firm, a w rubryce „odbierający” nazwisko pracownika gminy, innej jednostki samorządowej lub powołanej przez nią instytucji.
Uwagi do karty „Wprowadź element wyposażenia”.
Na szlakach znajdują się trzy typy tablic: informacyjne z siecią szlaków, dydaktyczno-krajoznawcze i drogowskazy. Nie wydaje się konieczne, żeby do takiego wykazu wpisywać inne typy tabliczek, np. R-1 i R-2 na szlakach kolarskich, sporadycznie występujące wiaty, ławeczki, kładki, barierki itp. Wydaje się, że powinny być sporządzane wykazy dla każdej z trzech grup tablic, ponieważ ich specyfika jest trochę inna.
Każdy wykaz powinien być sporządzony w formie tabeli z kodem szlaku w nagłówku, a w wykazie kolumny z administratorami szlaku, wykazem punktów charakterystycznych, w których znajdują się tablice, sposobem ich zamocowania (rodzaj gabloty lub stelaża, rodzaj słupka itp.) i numeracją tablic (oddzielnie dla każdego administratora). Kilometraż punktu powinien być kwerendą z „Zestawienia informacji o szlaku”.
W przypadku drogowskazów zestawienie powinno zawierać informację, czy drogowskaz jest skierowany w lewo, w prawo, czy na wprost (przynajmniej na szlakach kolarskich), w kolejnej kolumnie treść głównego pola drogowskazu, a w ostatniej treść „etykietki”, np. na drogowskazach szlaków kolarskich proponuję podawanie nazwy grupy szlaków, dla przykładu. „Dolina Małej Panwi, numeru szlaku i administratora (tu gmina). Powinna też być kolumna z datą (rokiem) ustawienia drogowskazu, a domyślnie powinno pokazywać się nazwisko projektanta szlaku lub nowo ustawionego drogowskazu.
W przypadku tablic powinien być krótki opis ich treści lub odnośnik do komputerowej wersji projektów tablic lub ich istotnych elementów, a także kolumna z nazwiskiem ich projektanta. Kolejna kolumna powinna zawierać informację, kto dysponuje prawami autorskimi do publikacji tablicy i w jakim zakresie, np. czy możliwa jest publikacja w folderze o szlaku lub na stronie internetowej.
Uwagi do karty „Wprowadź znakarza”.
Wykaz zakłada, że każdy znakarz ma jedną legitymację. Dotychczas są różne dla każdej z dyscyplin. Jeżeli ma być jedna legitymacja, to rozróżnienie na znakarzy pieszych i górskich wydaje się anachronizmem. Jedyną różnicą na tych szlakach są sposoby mierzenia odległości, co w zasadzie nie wpływa na sposób malowania znaków. Brak jest wyraźnego wyróżnienia znakarzy szlaków spacerowych i dydaktycznych, traktowanych dotychczas po macoszemu na szkoleniach i w praktyce znakarskiej. W wykazie brak danych o datach nabycia poszczególnych uprawnień, a także nazwisk egzaminatorów. W przypadku złej pracy znakarza trudno o wyciągnięcie wniosków dotyczących przyszłych szkoleń i egzaminów. Brak jest również kolumny, czy znakarz jest uprawniony do pełnienia funkcji odbierającego prace znakarskie, jak i informacji, jakie prace znakarskie wykonywał w poszczególnych latach (rejon, kilometraż, rodzaj itp.).
Wydaje mi się, że obecny program zawiera zupełnie niepotrzebne ograniczenia. w przypadku przedłużania szlaków zdarza się, że dwa szlaki w jednym kolorze rozpoczynają się lub kończą w tym samym miejscu. Przepisywanie wszystkich danych odnośnie jednego ze szlaków uważam w takim przypadku za niecelowe.
Pola z opisem szlaku turystyczno-krajoznawczym i trackami GPS nie powinny mieć limitowanej długości. W zestawieniu głównym powinny być jedynie odnośniki do oddzielnych opisów i zestawień.
Wydaje mi się, że stawianie tablic nie związanych z jakimś szlakiem lub jego łącznikiem i nie stojących w miejscu charakterystycznym praktycznie mija się z celem. Może zdarzyć się, że jakaś tablica będzie stała przy szosie, np. przy parkingu obok punktu widokowego, wówczas nie będzie przy wykazie kodu szlaku. W innych przypadkach taka sytuacja nie powinna wystąpić.
Moje uwagi na pewno nie są kompletne. W przypadku trudności z wykonaniem tak wszechstronnego programu należy zastanowić się, z jakich elementów zrezygnować i w jaki sposób je archiwizować poza programem, np. w jakimś programie archiwalnym z uproszczonymi możliwościami korzystania z danych dotyczących szlaków likwidowanych lub starych odcinków szlaków modyfikowanych.

Może znajdą się na tym Forum osoby, które zechcą wyrazić własne zdanie o Centralnym Rejestrze Szlaków w wydaniu przygotowanym dotychczas przez ZG PTTK.

Miłej lektury

Piotr

Baza szlaków - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 69
data najnowszej wiadomości: 2004-08-24
pokaż wszystkie wiadomości

Baza szlaków Autor: Henek
Re: Baza szlaków Autor: Piotr Rościszewski
Re: Baza szlaków Autor: ~Jan
 └Re: Baza szlaków Autor: Henek
  └Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   ├Re: Baza szlaków Autor: Piotr Rościszewski
   │└Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │ └Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │  └Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │   ├Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │   ├Re: Baza szlaków Autor: Dudi
   │   │└Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │   │ └Re: Baza szlaków Autor: Henek
   │   │  └Re: Baza szlaków Autor: Piotr Rościszewski
   │   └Re: Baza szlaków Autor: Andrzej S.
   │    ├Re: Baza szlaków Autor: Piotr Rościszewski
   │    └Re: Baza szlaków Autor: Andrzej S.
   │     └Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │      └Re: Baza szlaków Autor: Andrzej S.
   │       ├Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │       └Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │        ├Re: Baza szlaków Autor: Andrzej S.
   │        │├Re: Baza szlaków Autor: Henek
   │        │├Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │        ││└Re: Baza szlaków Autor: Piotr Rościszewski
   │        │└Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │        │ ├Re: Baza szlaków Autor: Henek
   │        │ │└Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │        │ │ └Re: Baza szlaków Autor: Henek
   │        │ │  └Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │        │ └Re: Baza szlaków Autor: Dudi
   │        │  ├Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │        │  └Re: Baza szlaków Autor: Henek
   │        │   └Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │        │    ├Re: Baza szlaków Autor: Henek
   │        │    │└Re: Baza szlaków Autor: Alf
   │        │    │ ├Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │        │    │ └Re: Baza szlaków Autor: Andrzej S.
   │        │    │  └Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │        │    │   └Re: Baza szlaków Autor: Alf
   │        │    │    └Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │        │    │     ├Re: Baza szlaków Autor: Henek
   │        │    │     ├Re: Baza szlaków Autor: Alf
   │        │    │     └Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │        │    │      └Re: Baza szlaków Autor: Piotr Rościszewski
   │        │    │       └Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │        │    │        └Re: Baza szlaków Autor: Piotr Rościszewski
   │        │    │         └Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │        │    │          ├Re: Baza szlaków Autor: Henek
   │        │    │          │└Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │        │    │          │ ├Re: Baza szlaków Autor: Henek
   │        │    │          │ ├Re: Baza szlaków Autor: Kuba
   │        │    │          │ │└Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │        │    │          │ │ └Re: Baza szlaków Autor: Kuba
   │        │    │          │ ├Re: Baza szlaków Autor: Piotr Rościszewski
   │        │    │          │ └Re: Baza szlaków Autor: Tomek Dygała
   │        │    │          │  └Re: Baza szlaków Autor: Piotr Rościszewski
   │        │    │          └Re: Baza szlaków Autor: Piotr Rościszewski
   │        │    └Re: Baza szlaków Autor: Dudi
   │        │     ├Re: Baza szlaków Autor: Asfodel
   │        │     │└Re: Baza szlaków Autor: Dudi
   │        │     │ └Re: Baza szlaków Autor: Asfodel
   │        │     └Re: Baza szlaków Autor: Łukasz Aranowski
   │        └Re: Baza szlaków Autor: Henek
   │         └Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │          └Re: Baza szlaków Autor: Henek
   │           ├Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   │           └Re: Baza szlaków Autor: Basia Z.
   └Re: Baza szlaków Autor: Henek