Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Wyciczka w gorki jakies porady

Autor: ~Ged
Data: 2004-07-23 11:57:33
Tematyka: Tematyka ogólna

Zdecydowanie odradzam Zakpopane i Tatry. Także Bieszczady mogą stanowić na początek zbyt duże wyzwanie.
Za to sugerowałbym wyprawę w Beskid Żywiecki. Można wyruszyć np. ze Zwardonia na Wielką Raczę i wędrować szlakiem granicznym, nocując przy lub w schroniskach. Poza kilkoma podejściami nie mam tam bardzo ciężkich przejść, a turystów też na szczęście niewielu.

Pierwsza rada ogólna: nawet nie zbierając punktów na odznakę GOT warto zaopatrzyć się w książeczkę z wykazem tras punktowanych. Można tam znaleźć wartości punktowe dla niemal wszystkich odcinków szlakowych w górach. Planując kolejne etapy starajcie się, aby trasa nie przekraczała wartości 20-22 punktów. Z mapy czasami ciężko wyczytać stopień trudności szlaku. Zdarza się, że długi odcinek szlaku biegnie po terenie niemal płaskim i przejdziecie go bardzo szybko, a zdarzają się niedługie (na mapie) podejścia, które potrafią zabrać dwie godziny i pięć litrów potu. Książeczka z wykazem świetnie nadaje się do korygowania tego, co pokazuje mapa.

Druga rada ogólna: góry to nie molo w Sopocie ani promenada w Międzyzdrojach. Jeżeli idziecie z kobietami, to zmuście je, żeby w domu zostawiły wszystkie lakiery, szminki, najmodniedniejsze koszulki, najnowsze bluzki. Zabierzcie ze sobą najstarsze, schodzone ciuchy, których w razie potrzeby nie będzie wam żal zostawić w śmietniku, wygodne bojówki, stare trapery.

Trzecia uwaga: Wybierzcie wygodny plecak (możecie pożyczyć od znajomego). Najważniejszy jest wygodny system nośny, który rozkłada cały ciężar na biodra, a nie na ramiona.

Czwarta uwaga: jeżeli was stać i macie jeszcze czas, kupcie wygodne buty trekkingowe, najlepiej na vibramie i z gore-texem. Dobrze jest dobrać buty lub numer większe, tak aby w konieczności wygodnie zmieściła się w nie noga ubrana w dwie skarpety. Jezeli macie mniejsze zasoby finansowe, to w Beskidy wystarczą sportowe buty za kostkę. Tylko nie wychodźcie w góry w butach, których wcześniej nie rozchodziliście!! (nawet jeśli macie je od kilku lat, ale od roku ich nie założyliście)

Wyciczka w gorki jakies porady - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 12
data najnowszej wiadomości: 2004-07-26
pokaż wszystkie wiadomości

Wyciczka w gorki jakies porady Autor: ~Lugnus
Re: Wyciczka w gorki jakies porady Autor: Ewa Polańska
│└Re: Wyciczka w gorki jakies porady Autor: ~Renia
Re: Wyciczka w gorki jakies porady Autor: ~Ged
│└Re: Wyciczka w gorki jakies porady Autor: ~Lugnus
│ └Re: Wyciczka w gorki jakies porady Autor: ~Lugnus
Re: Wyciczka w gorki jakies porady Autor: ~Lugnus
Re: Wyciczka w gorki jakies porady Autor: ~Waligóra
 ├Re: Wyciczka w gorki jakies porady Autor: ~oleta
 ├Re: Wyciczka w gorki jakies porady Autor: Piotr Rościszewski
 ├Re: Wyciczka w gorki jakies porady Autor: Kuba
 └Re: Wyciczka w gorki jakies porady Autor: Łukasz Aranowski