Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Lesniczy i ognisko?

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2005-05-15

Temat: Lesniczy i ognisko?
Autor: ~Pawel L.
Data: 2004-05-21 12:39:05

Mam takie pytanie - ponac w pewnym okresie nie wolno bylo palic ognia
w odleglosi 100 od sciany lasu. Czy cos takiego obowiazuje? Tzn. chodzi
mi o to, czy ktos spotkal sie z jakimis sankcjami ze stony sluzby
lesnej. Lub np. w wypadku biwakowania na dziko. Jak reaguje lesniczy?
Czy kaze sie tylko wynosic czy cos dorzucic? Jakie sa mozliwosci
dogadania sie z facetem?
Pytam, bo jeszcze w takiej sytuacji nie bylem, ale moze juz wkrote
bede.
Pawel

Temat: Re: Lesniczy i ognisko?
Autor: Basia Z.
Data: 2004-05-21 12:56:55

Formalnie w Polsce w ogóle nie wolno biwakować w lesie.

A praktycznie - wszystko zależy od konkretnego leśniczego i od tego czy np. jesteś ładną blondynką, czy zarośniętym facetem.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Lesniczy i ognisko?
Autor: ~Pawel L.
Data: 2004-05-21 13:57:16

Basiu,
Raczej( a nawet z pewnoscia :-) zarosnietym facetem)... Moze wiec warto zabezpieczyc sie w inny sposob i przygotowac ("duchowy") rekwizyt? MOze cos pomoze?
PAwel

Temat: Re: Lesniczy i ognisko?
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-05-21 13:57:49

Szczegółowo co wolno, a czego nie wolno w lesie mówi Ustawa o Lasach Państwowych. Przepis o zakazieotwartego ognia w lesie i 100 m od lasu obowiązuje cały rok. Ale wolno palić w miejscach wyznaczonych do biwakowania, w szczególności jak jest wyznaczony krąg na ognisko. W praktyce wolno palić np. papierosy lub gotować na kuchence w miejscu, gdzie na drodze nie ma ściółki. Oczywiście nie dotyczy to okresów suszy, gdy obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Zakaz taki może wydać nadleśniczy w odniesieniu do swojego nadleśnictwa - całego lub jego części, a także wojewoda odnośnie większego obszaru. Zakaz wojewody może dotyczyć również dróg gminnych przebiegających przez tereny leśne.
Co do biwakowania, to każdy las państwowy lub gminny musi mieć swój plan zagospodarowania, ktory m.in. powinien rozstrzygać sprawy turystyki, w tym biwakowania na jego terenie. Przeważnie są to miejsca wyznaczone i oznakowane przez nadleśnictwo, często w pobliżu leśniczówek. Największym problemem jest uzyskanie informacji o dozwolonych miejscach biwakowania. Acha, jeszcze jedno. Niektóre z miejsc biwakowych nad rzekami dotyczą wyłącznie kajakarzy na okres 1-2 dni.

Pozdrowienia

Piotr

Temat: Re: Lesniczy i ognisko?
Autor: ~patek
Data: 2005-05-14 01:26:20

Mnir również interesuje możliwość biwakowania na terenie np. Lasów Państwowych czy parku krajobrzowego. Chcemy we trzech urządzić kilkudniową wycieczkę przez Sudety Zach. i Śr. i szukamy możliwości spania za darmo:-)

Może istnieje jakaś baza danych o miejscach w lasaach, gdzie biwakowanie jest dozwolone? Czy trzeba się dowiadywać w każdym (nad-?)leśnictwie osobno?

pozdrawiam

Temat: Re: Lesniczy i ognisko?
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-05-15 16:47:15

Kiedyś te informacje były na stronie Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przy informacjach o poszczególnych nadleśnictwach, ale dotrzeć do adresów nadleśnictw można tylko przez strony dyrekcji rejonowych/okręgowych. W praktyce, tak jak piszesz, trzeba dowiadywać się w każdym nadleśnictwie osobno.