Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Imprezy PTTK

Z cyklu: "Pajacyki"

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2004-04-22

Temat: Z cyklu: "Pajacyki"
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-04-05 13:18:00

Oto "Pajacyki" w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA GOSPODARKI z dnia 28 czerwca 2001 r. w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek:

"(...)

§ 10. Ustanawia się wykaz miast, w których do oprowadzania wycieczek są wymagane uprawnienia przewodnika miejskiego:

1) Gdańsk, Gdynia, Sopot (łącznie),

2) Katowice z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym (łącznie),

3) Kraków,

4) Lublin,

5) Łódź,

6) Poznań,

7) Szczecin,

8) Toruń,

9) Warszawa,

10) Wrocław.

§ 11. Uprawnienia przewodników miejskich obejmują także oprowadzanie po obiektach i obszarach znajdujących się w strefie podmiejskiej, jeżeli te obiekty i obszary są związane z historią, kulturą lub gospodarką miasta oraz objęte są programem szkolenia przewodników miejskich.

§ 12. Organizator turystyki jest obowiązany, w obsłudze grupy turystów, do zapewnienia udziału:

(...)

3) przewodnika terenowego lub przewodnika miejskiego w przypadkach, o których mowa w w § 11, w parkach narodowych, krajobrazowych i rezerwatach udostępnianych do ruchu turystycznego, jeżeli program imprezy obejmuje zwiedzanie tych miejsc, w muzeach i obiektach zabytkowych, w których nie oprowadza uprawniony pracownik, a także na obszarach, na których obowiązują przepisy porządkowe prawa miejscowego w zakresie ochrony zdrowia lub życia."

Pytania do powyższego przepisu - każde za 100 punktów:
- Skąd organizator wycieczki z drugiego końca Polski organizując wycieczkę po terenach podmiejskich np. Poznania, m.in. do Rogalina i Wielkopolskiego Paku Narodowego ma wiedzieć czy w obsłudze turystów musi zapewnić udział przewodnika i czy te obiekty i obszary są związane z historią, kulturą lub gospodarką miasta oraz objęte są programem szkolenia przewodników miejskich.
- Skąd organizator turystyki ma znać programy szkolenia przewodników po ww miastach???
- Dlaczego nikt nie zatroszczy się o to, by pracownicy informacji turystycznej wielu wymienionych wyżej miast znali programy szkoleniowe przewodników i mogli udzielić na ten temat informacji?
- Czy ci, co ten przepis spłodzili i podsunęli ministrowi do podpisu kierowali się w ogóle zdrowym rozsądkiem i choć trochę wyobraźnią?

Temat: Re: Z cyklu: "Pajacyki"
Autor: ~pienk
Data: 2004-04-17 22:03:05

obowiazek obowiazkiem,ale kto bedzie pilnowal przestrzegania tych przepisow :-)

Temat: Re: Z cyklu: "Pajacyki"
Autor: Jacek Potocki
Data: 2004-04-20 10:21:37

Lechu!

Ty się jeszcze dziwisz?
Ostatnio usłyszałem jak powstawały przepisy wykonawcze do pewnej ustawy (przemilczę o jaka ustawę i jaki resort chodzi). W czwartek pracownicy ministerstwa zadzwonili do społecznie pracujących działaczy pewnej organizacji, że na poniedziałek rano potrzebują mieć gotowy projekt pewnego rozporządzenia. Na wyrażone zdziwienie, choćby z powodu abstrakcyjnie krótkiego trerminu, użyli argumentu zwalającego z nóg: "jak wy tego nie napiszecie, to my napiszemy sami" (w domyśle: a wtedy będzie to jedno wielkie g...).
Tak tworzy się u nas prawo :-(

pozdrawiam

Temat: Re: Z cyklu: "Pajacyki"
Autor: ~jurek ogórek
Data: 2004-04-22 13:02:56

ktoś się może i znajdzie do pilnowania.
Ale ja jeszcze takiej osoby nie spotkałem.
Słyszałem tylko o nich OPOWIEŚCI.