Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

Rejestr szlakow

wszystkich wiadomości w wątku: 47
data najnowszej wiadomości: 2007-04-18

Temat: Rejestr szlakow
Autor: Andrzej S.
Data: 2003-01-15 13:37:00

Nasz guru w artykule w Gościncu napisal o centralnym rejestrze szlakow: "Program i baza danych są gotowe. Teraz trzeba wypełnić je treścią, tzn. opisać przebiegi wszystkich szlaków znakowanych przez PTTK."

https://gosciniec.pttk.pl/08_2002/index.php?co=008

Chciałem się zapytać w jaki sposób, kto powinien wypełnić tę bazę. Nic w tym artykule o tym nie ma. Chętnie bym wywiązał się z obowiązku i dałbym swoje materiały tych szlaków, które sam oznakowałem, ale w jaki sposób to zrobić?
A.

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: ~Gumiś
Data: 2003-01-17 12:38:59

1. No właśnie! Mieszkam w woj. podkarpackim i wciąż nie mogę doczekać się opisu tras w moiej okolicy. Może coś się wreszcie ruszy, bo ostatnie aktualizacja serwisu "Szlaki" to 21 maja...

2. I dodatkowa uwaga: w spisie szlaków zamiast miejsca rozpoczęcie i zakończenia szlaku powinien być przebieg trasy (najważniejsze punkty), bo przy obecnej informacji trudno znaleźć szlak nawet na mapie.

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-17 13:06:16

Cześć!

Ad. 1) W najbliższym czasie niestety chyba się nie ruszy. :-(

Ad. 2) Kiedy wreszcie zostaną zakończone pewne prace hmm... przygortowujące (z tego powodu jest punkt 1), to serwis http://szlaki.pttk.pl zmieni CAŁKOWICIE swoje oblicze. Szykuję Wam wielką niespodziankę. Trzymajcie za mnie kciuki, aby się wszystko udało.

Niestety jak DOBRZE pójdzie, to rewolucja nastąpi dopiero pod koniec 2003 roku. Póki co spróbuję uzupełnić listę szlaków o wszystkie województwa oraz dokonywać zmian kosmetycznych, ale na nic większego nie liczcie.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-17 13:17:15

Czy można, ewentualnie na priva przekazywać uwagi techniczne ?

W końcu zawodowo jestem specjalistą od baz danych.
Jesli jesteś w trakcie robienia projektu struktury bazy, itd ... chętnie pomogę.

Fajnie byłoby gdyby baza mogła być uzupełniana w sposób podobny jak aktualnie linki do bazy linków, wprost z www, po ewentualnej weryfikacji.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Andrzej S.
Data: 2003-01-17 13:24:32

Mam poważne wątpliwości, czy warto w ogóle zabierać się za ten rejestr szlaków.
Jesli ma on być podobny do obecnego, to lepiej niech go nie będzie. Skąd pochodza dane o szlaku niebieskim Brzeg - Brzeg? (woj. opolskie). To jakaś kpina. Z trzech zdjęć ani jedno nie jest z tego szlaku, przebieg nieprawidłowo podany. Mapka z naciapanymi dorgami i miejscowościami zupełnie odbiega od rzeczywistości, szlak źle naniesiony. Opis też zamiast podawać konkrety zawiera wodolejstwo.
A.

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-17 13:32:18

Bo widocznie tak zgłosiła i opisała ten szlak osoba zgłaszająca.

Administaror nie jest wszechwiedzący i nie może stwierdzić, czy szlak opisany jest właściwie, bo nie ma fizycznej możliwości przejścia wszystkich szlaków w Polsce.
Dlatego ja widziałabym jako 2 stopniową weryfikację - ktoś zgłasza szlaki do bazy, a inna osoba je "zatwierdza".

Chyba musiałoby być co najmniej kilka osób - do kazdego rejonu kraju - specjalista od tego rejonu.

To wymaga ze strony tej osoby "zatwierdzajacej" sumienności, bo jak sie już na coś zdecydowała - nie powinna tego porzucać w trakcie.
No i na dodatek na pewno będzie to "fucha społeczna".

To dotyczy samego wypełniania bazy danymi o szlakach, czyli jeszcze melodii dalekiej przyszłosci.

Ja pisałm do Łukasza że chętnie pomogę przy projektowaniu struktury bazy, czyli na etapie pierwszym, bo dobrze zrobiony projekt pozwala uniknać wielu wpadek w przyszłości.

Pozdrowienia.

Basia

P.S.
Bardzo dobrze zaznaczone na mapach szlaki ma wydawnictwo "Compass" z Krakowa.
Z tego co wiem (i co potwierdzają inne osoby) nie korzystali z bazy szlaków PTTK ale chodzili z GPS-em po terenie i sami zbierali informacje o szlakach do swoich map.

Może by się jakoś z nimi dogadać ?

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-17 13:42:22

Dzięki Basiu! ;-)
Jednak nie na tym polega problem. Struktura bazy itp. rzeczy techniczne zostały przeze mnie skończone w październiku i listopadzie b.r. (stąd między innymi zawaliłem mnóstwo innych spraw).
Teraz już ode mnie osobiście zależy mniej i dlatego prosiłem o "trzymanie kciuków". Nie prosiłbym o to, gdyby dalszy rozwój był tylko w moich rękach. Ale ciągle robię co mogę i na razie sprawy idą dobrze. Obecnie mniej przydaje się znajomość tajników relacyjnych baz danych, a bardziej sztuka dyplomacji... :-)
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Asfodel
Data: 2003-01-17 14:38:25

Właśnie się rusza, aczkolwiek w tej chwili nie ma co liczyć na nadmiar szczegółowych danych - pozbieranie informacji jest samo w sobie trudnycm zadaniem. Mam nadzieję że reszta województw pojawi się w spisie w przeciągu 2-3 tygodni. Potem prawdopodobnie zmieni się sama idea serwisu "szlaki" - ale jak napisał Łukasz - niezbyt szybko.
http://www.orient.net.pl
http://www.astercity.net/~asfodel
"Babcia uważała, że emancypacja to kobiece dolegliwości,
o których nie należy mówić w obecności mężczyzn." - Terry Pratchett

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-01-17 15:44:16

Wykaz szlaków pieszych woj. katowickiego napisałem w TAG-u (może jeszcze ktoś pamięta ten program) ładne kilka lat temu. Potem zrobiłem konwersję do WORD-a. Od tego czasu nikt tego wykazu nie aktualizuje. Mam obawy, czy teraz ktoś się obudzi, popatrzy w sufit i wymyśli rejestr tych szlaków z kilometrażem i przebiegiem w terenie, skoro tyle lat nie prowadził notatek.
Teraz zrobiłem wykazy tras rowerowych woj. śląskiego i opolskiego, trochę mniej dokładnie i wpuściłem na stronę KZTT PTTK Pyskowice. Zrobienie bazy takiej, jak proponuje Łukasz wymagałoby 1/2 etetu na jedno województwo. Nie wierzę, że można to zrobić społecznie. Nawet koszty delegacji w teren są niebagatelne.
Jeżeli zajdzie potrzeba, to służę pomocą w miarę moich możliwości.

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-17 16:24:56

Część danych w tym tracki do GPS (to jest chyba najcenniejsze) mają firmy robiące mapy.
Można spróbować wejsć z nimi w porozumienie.

Część - mają prywatni ludzie, tylko jest to bardzo rozrzucone po internecie.
Przypadkiem spotkałam np. taką stronę na której jest sporo szlaków :

http://alferek.republika.pl/trasy.htm

Pełna jestem podziwu dla autora (którego zresztą nie znam).

Przy jakiejs okazji na pl.rec.gory ktoś sie chwalił ze zbierał tracki do głównego szlaku beskidzkiego w rejonie Babiej Góry.

Trzeba by "tylko" to wszystko uzbierać i usystematyzować, jeśli oczywiście te osoby zgodzą sie swoje dane udostępnić.

Ale to iście benedyktyńska praca.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-17 16:28:19

> Zrobienie bazy takiej, jak proponuje Łukasz wymagałoby...

A jaką ja proponuję? ;-)

Przecież ani słowa tu nie napisałem o żadnej swojej propozycji. Wyjaśnie może kilka narosłych nieporozumień.

Powstała baza szlaków jest realizacją uchwały Prezydium ZG z maja tego roku powołującej Centralny Rejestr Szlaków PTTK. Istniały już wcześniej elektroniczne bazy szlaków zarówno nizinnych, jak i górskich bardziej lub mniej aktualne i bardziej lub mniej przestarzałe. Teraz powstaje tylko problem przeniesienia danych i wprowadzenia danych szlaków rowerowych, kajakowych, jeździeckich i narciarskich, co jest w szeroko pojętej realizacji. I tyle.

Rozmowa natomiast o serwisie http://szlaki.pttk.pl jest rozmową na zupełnie inny temat. Rozmowę na ten temat będę mógł z Wami podjąć dopiero pod koniec roku. Na razie mam bardzo szerokie plany, które nie wymagają od ZG PTTK ani dodatkowych etatów, ani delegacji (co sugeruje Piotr), ale za to pewnej odwagi w podejmowaniu decyzji. Absolutnie nie mam w tej sprawie chwilowo nic więcej do powiedzenia.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-17 16:55:06

A jak w tych istniejących już bazach danych opisane były szlaki ?

Z punktu widzenia technicznego nie widzę w ogóle sensu tworzenia innej bazy szlaków niż opisanej za pomocą współrzędnych, zbieranych za pomocą GPS.

Jeśli przyjęty by został inny sposób opisu - ta baza od razu na dzień dobry bedzie o 20 lat przestarzała.

Pozdrowienia.

Basia
(która od roku 1995 pracuje w pracy m.in. przy tworzeniu mapy numerycznej i wie jak się pozyskuje dane do takiej mapy)

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-01-17 17:44:34

Ja nie sugeruję, że do zbierania informacji potrzeba delegacji. Ja to wiem! Wpisanie informacji zebranych w terenie do komputera to pestka.
Znakarze częśto nie bardzo wiedzą, gdzie malowali swój szlak. Ponowne sprawdzenie wszystkich szlaków w terenie i to do tego za pomocą GPS jest niezwykle żmudną robotą. w woj. śląskim jest chyba ponad 6000 km szlaków. Przyjmując sprawdzenie 20 km dziennie daje 300 dniówek inwentaryzacji w terenie!
Dlaczego to piszę? Powinniśmy być świadomi, do czego zmierzamy.

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Alf
Data: 2003-01-17 18:07:20

Czytam te "nowinki" o szlakach i czarna rozpacz mnie zbiera, gościu (Łukasz) chce coś pozytecznego zrobić i co ? zamiast Go wspierać, to same marudzenie, bo może GPS, a może wogóle? a kto to będzie robić ? Ludzie jak nie chcecie pomóc to przynajmniej nie przeszkadzajcie, bo idąc waszym tokiem myślenia pozostanie tylko marazm. Już raz to przechodziłem , że jest ewidencja szlaków, tylko ma ją jeden Pan i nikomu nie da, bo sam to robił! tylko zapomniał że robił to za pieniądze i na rzecz PTTK. Łukasz nie poddawaj się, do szlaków !

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-17 18:06:49

Całkowicie sie zgadzam, tylko podkreślam ze niektóre tracki mozna pozyskać z innych źródeł, jeśli będą dla nas uprzejmi ludzie posiadajacy je, lub np. firmy zajmujące się robieniem map.

Tymaczasem słyszałam ze firma robiąca mapy (dotyczyło to okolic Krakowa i Beskidów) zwróciła się do KTG PTTK z prośbą o udostępnienie bazy danych dotyczacej szlaków.
KTG zgodziła się to zrobić ale odpłatnie.
Dlaczego ?
Firma ostatecznie zrezygnowała i sama namierzyła szlaki w terenie.
Robiąc to chyba lepiej niż KTG, bo szlaki na mapach tej firmy są przedstawione zgodnie z przebiegiem, podczas gdy mapy do których treść turystyczną przygotowało KTG mają złe przebiegi szlaków.

Czy nie leży w naszym interesie dobra współpraca z takimi firmami ?
My (jako PTTK) tez moglibysmy od nich coś w zamian uzyskać.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-17 18:20:20

Wybacz, ale jak coś robić - to już porządnie i dobrze od początku do końca i na wiele lat.
Bez GPS nie ma to sensu.
(i ja to mówię !!! - zdecydowana przeciwniczka GPS w górach !!!)

A o drugiej sprawie również słyszałam i napisałam właśnie o tym.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Alf
Data: 2003-01-17 18:26:14

Basiu zgadzam się z tobą , że jeżeli robić to porządnie, ale nikt nic nie da za darmo, tym bardziej firma , która sprzedaje mapy, i jeżeli sami (PTTK) tego nie zrobimy to nie liczyłbym na czyjąś pomoc (chyba że się mylę)

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-01-17 18:42:01

Nie wierzę, że istnieje w Polsce firma kartograficzna, która nanosi szlaki na swoje mapy za pomocą GPS. Mogą to być incydentalne przypadki dotyczące szlaków prowadzących ścieżkami nie zaznaczonymi na mapie
Mapy tworzą geodeci, a kartografowie je tylko generalizują. Treść turystyczna map na ogół nanoszona jest na oko, co wyraźnie widać na większości map PPWK-i i WZKart-u.
Wydawnictwa kartograficzne rzadko korzystają z map numerycznych. Na ogół kreślą własne mapy na zeskanowanych podkładach mapowych. W podobny sposób nanoszą treść turystyczną. Jeżeli mapa ma siatkę GPS, to można rzecz jasna odczytać współrzędne szlaku.
Sam rejestr szlaków jest potrzebny, aby opanować sytuację w skali makro. Jeżeli mamy cokolwiek proponować jako PTTK w sprawie szlaków, musimy przede wszystkim wiedzieć jakie szlaki istnieją i jaki jest sens ich istnienia. Potrzebna jest analiza jakie szlaki poprawić, jakie zlikwidować, a gdzie ich najbardziej brakuje. Nie można nic analizować, jeżeli nie ma żadnego rejestru szlaków. W przypadku szlaków pieszych górskich i nizinnych na ogół znakuje PTTK lub znakarze związani z PTTK i sprawa jest dosyć prosta. W przypadku szlaków rowerowych szlaki robi kto chce i opanowanie sytuacji jest potrzebą chwili.

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Andrzej S.
Data: 2003-01-17 22:12:01

Rozpoczałem ten wątek niewinnym pytaniem jak wpisać szlak do rejestru. Kilkanaście postów i żaden nie jest na temat. Rozmawia się o technikach GPS, o delagacjach, weryfikacjach... Ale ja nie muszę jechać w teren, pamiętam przebieg 6 szlaczków, z pamięci mogę je nanieść na mapę. Tylko jak kto zrobić? Co z tego że istnieje super baza danych, skoro nie ma do niej dostępu, bo klucze zabrał kierownik?
A.

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-18 09:06:48

Basiu Droga!

Nie wiesz jaka baza jest. Nie wiesz nawet jakie były dotychczas. Ale to jeszcze pikuś, bo nie wiesz również czemu taka baza miałaby służyć.
W bazie szlaków służącej do ich konserwacji, odnawiania i monitoringu współrzędne GPS są do niczego nie potrzebne. Potrzebne są zupełnie inne rzeczy - takie jak wykaz drogowskazów, opis infrastruktury sprzężenie z tablicą obiektów i znakarzy.

Twoja praca od 1995 roku w bazach danych nie oznacza, że umiesz zaprojektować bazę, o której nie wiesz po co powstaje, komu ma służyć i co ma obejmować...
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-18 09:14:18

Dzięki Alf za poparcie... ;-)

Wszyscy dyskutujecie o czymś zupełnie abstrakcyjnym. Baśka zamknęła się w swoim schemacie myślenia, że szlak, to track GPS, a Piotr, że na wszystko trzeba kasę.

Dowiedziałem się, że bazy szlaków nie da się stworzyć, a zresztą po co, skoro i tak jest o 20 lat przestarzała. Śmiech... ;-)

Alfie! Nie bój się. Baza jest gotowa. Jakby Basia raczyła przeczytać artykuł w Gościńcu, który tak zajadle recenzuje, to by się dowiedziała, że tracki GPS będą. Jakby Piotr raczył go przeczytać to by sie dowiedział, że dane już są i wystarczy je wklepać. Jedynie przeczytał go Andrzej, ale on z kolei zadał swoje pierwsze pytanie niegrzecznie i napastliwie, więc mu nie odpisałem.

Alfie! Nie zniechęce się, bo to jest nasze "być albo nie być". Jeżeli nie stworzymy nowoczesnej i na bieżąco uzupełnianej bazy szlaków - stracimy je jako Towarzystwo. I tyle.

Pozdrawiam,
szczerze rozbawiony Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Alf
Data: 2003-01-18 09:53:46

Łukaszu mam tylko nadzieję, że zmienisz zdanie (nawiązanie do rozmowy przeprowadzonej kiedyś)i baza ta będzie dostępna dla wszystkich członków PTTK, a nie tylko dla tych co stoją na świeczniku :-)

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-18 10:20:06

Witam!!!

Alfie! To nie jest kwestia mojego zdania, jako, że baza nie jest moją własnością. Ja ją tylko napisałem. :-)

Jednak skoro rozmawiamy o moim prywatnym zdaniu, to jest takie, że w całości baza NA PEWNO nie powinna być dostępna dla nikogo za wyjątkiem osób, które na codzień będą z niej korzystały w celach użytkowych. Dane w niej zgromadzone będą bowiem bardzo, bardzo cenne.

Natomiast jak wiesz, baza będzie stwarzała możliwości częściowego udostępnienia... A tutaj jeszcze ostatniego słowa nie powiedziałem i ze swojej strony obiecuję, iż zrobię co w mojej mocy aby turyści bardzo skorzystali na jej powstaniu. Nie bez powodów prosiłem przecież, żebyście trzymali za mnie kciuki... :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-01-18 16:42:50

Odbyłem właśnie wędrówkę szlakiem opisanym tu: http://szlaki.pttk.pl/mazow/zegrze01.html
no i nie bardzo rozumiem jednego:
w bazie - kolor niebieski
w realu - żółty.

mógłby ktoś skomentować????

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Asfodel
Data: 2003-01-18 18:09:38

Obecny dział "szlaki" zawiera w sobie treść folderu pt. "Najpiękniejsze szlaki nizinne".
W owym folderku szlak jest opisany jako niebieski. I tylko tyle mogę Ci na ten temat powiedzieć. ;-)
http://www.orient.net.pl
http://www.astercity.net/~asfodel
"Babcia uważała, że emancypacja to kobiece dolegliwości,
o których nie należy mówić w obecności mężczyzn." - Terry Pratchett

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Andrzej S.
Data: 2003-01-18 19:49:02

Łukasz napisał:
Alfie! Nie bój się. Baza jest gotowa. Jakby Basia raczyła przeczytać artykuł w Gościńcu, który tak zajadle recenzuje, to by się dowiedziała, że tracki GPS będą. Jakby Piotr raczył go przeczytać to by sie dowiedział, że dane już są i wystarczy je wklepać. Jedynie przeczytał go Andrzej, ale on z kolei zadał swoje pierwsze pytanie niegrzecznie i napastliwie, więc mu nie odpisałem.
---

Dziękuję za wyjaśnienie dlaczego nie doczekałem się odpowiedzi na żadny z trzech postów. :-)
Drogi Łukaszu, wcale nie musiałeś mi odpowiadać na mój pierwszy post ani na żaden inny. Przecież nie masz takiego obowiązku. To pytanie było bardzo konkretne, nie zawierało żadnej złośliwości. Poufałe "guru" miało wręcz odwrotne znaczenie, byłem - przynajmniej wtedy - pod wrażeniem Twojego wszechstronnego zaangażowania w komputeryzację ZG i podziwiałem kolejną dobrze wykonana robotę.
Nie wiem w jaki sposób między linijkami wyczytałeś choćby cień niegrzeczności. Jeśli tak to odebrałeś to przepraszam.

Pytanie zadałem, bo miałem nadzieję, że ktoś zorientowany odpowie co z tą bazą i jak można pomóc ją wypełniać.

Niestety wszystko wskazuje na to, że baza, to kawał dobrej, ale nikomu niepotrzebnej roboty. Bo jak na razie nikomu nie służy, a przykład, który wymieniłem już w kolejnym poście, inny przykład wymienił Tomek, to dowody na to, że baza zawiera bzdury.
Ten drugi post był naprawdę niegrzeczny i napastliwy, i kto czuje się odpowiedzialny za stan bazy, może się śmiało na mnie obrażać. Te złośliwości kieruję do niego.

Jeśli więc został ktoś jeszcze nieurażony, to ja jednak liczę, że wyjaśni mechanizmy jakie mają obowiązywać przy zbierniu _aktualnych_ i _sprawdzonych_ danych do bazy.
A.

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-18 20:20:32

No dobra...

Przepraszam - może jestem przewrażliwiony. Ale jak zobaczyłem "guru", to... Zresztą nieważne.

Zatem może wyjasnie, że to co obecnie jest w serwisie http://szlaki.pttk.pl, to nie jest żadna baza. Zwykłe strony HTML zrobione z wydanych kiedyś folderków reklamowych po polsce. Z dodatkiem indeksu szlaków pieszych nizinnych. Nic wielkiego.

To co powstało polega na czymś zupełnie innym i będzie służyło długie lata Towarzystwu.

Na razie dom już stoi - tylko meble nie wniesione. I dlatego nie umiem Ci jeszcze odpowiedzieć czy bedzie się w nim dobrze mieszkało, ani kogo zaprosimy w gości. Cierpliwości - stan takiej mojej niewiedzy potrwa już niedługo. Wtedy - co będę mógł - napisze na forum.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Alf
Data: 2003-01-18 20:37:34

qrde, coraz bardziej mi się tu podoba, Łukaszu , czy Ci się to podoba czy nie , jesteś na "szczycie" i można odnieść wrażenie że rozmawia się z ...górą :-), a ...służyć towarzystwu ...powinieneś wziąść w cudzysłów, gdyż sam przyznałeś, że nie Wszystko i nie dla Wszystkich, a uzupełniać bazę będą Wszyscy, i na koniec taka mała sentencja ( mam nadzieję że nie słuszna!!) Wszyscy będą robić Wszystko, żeby ktoś mógł zarobić

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-20 08:25:57

Ależ oczywiscie, ale mam nadzieję ze gdybym wiedziała - to bym umiała.

Dlatego byłam chętna aby przejrzeć strukturę tej bazy i wyłapać ewentualne błędy (bo na szlakach też sie trochę znam).

Jestem pewna ze błedy są,bo nie ma baz bezbłędnych, to się zawsze okazuje dopiero "w praniu".

No, ale skoro nie chcesz :-(.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 10:08:15

> czy Ci się to podoba czy nie , jesteś na "szczycie" i można
> odnieść wrażenie że rozmawia się z... górą.

Nie podoba mi się to, bowiem jestem na szczycie tak samo jak Ty. Nie wiem czemu zakodowało się w niektórych z Was, że czyjś głos w PTTK jest ważniejszy niż czyjś inny.

Teraz sprawa druga. Już drugi raz na tym forum pada zarzut, że baza powstała po to, aby ktoś mógł zarobić (czytaj: uprawiać prywatę). Zarzut bardzo poważny. Trudno się przed nim bronić, bo jak wiadomo ludzie zawsze są skłonni uwierzyć w spiskową teorię dziejów.

Ponadto napisałem argumenty dlaczego baza nie będzie dostępna dla wszystkich, ale jak widać nikt ich nie przeczytał.

Dlatego proszę konkrety - kto Waszym zdaniem ma zarabiać, na czyjej pracy itd. Bez tych konkretów sentencja którą powiedziałeś jest zwyczajnym pomówieniem. :-(

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Alf
Data: 2003-01-20 10:39:31

...Nie wiem czemu zakodowało się w niektórych z Was, że czyjś głos w PTTK jest ważniejszy niż czyjś inny...-bez komentarza,
a jeżeli chodzi o bazę to czemu nie rozesłać jej do wszystkich oddziałów, skoro jest tak ogólnie dostępna ?, rozumiem jeżeli chce na tym zarobić autor bazy,(poświęcił czas, miejętności.itd), ale jeżeli baza przejdzie pod ZG PTTK to nie powinno to być dla wybranych

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 10:48:30

Alfie! Tłumaczyłem to już w innych postach - wytłumacze jeszcze raz.

Autor bazy - czyli ja - nie ma żadnego interesu aby baza była jawna, lub tajna. Wykonałem ją w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych i w zasadzie dalej jej los nie powinien mnie interesować.

Baza nie może być dostępna dla wszystkich, bowiem będzie zawierała informacje, które są bardzo wartościowe i które Towarzystwo zbierało przez wiele lat. Towarzystwo za informacje w niej zebrane mogłoby pobierać opłaty od różnych firm, które potem trafiałyby do budżetu PTTK.

Sądzę Alfie, iż nie przeczytałeś uważnie artykułu w Gościńcu oraz moich dotychczasowych postów, a szkoda, gdyż starałem się wyjaśniać zarówno idee działania bazy (która wyklucze jej "rozsyłanie"), jak i co będzie zawierać oraz czemu ma ona służyć.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-20 10:55:24

Chyba zupełnie mylisz dwie rzeczy.
Baza jest, o tyle że została napisana jej struktura i program do jej obsługi, o czym pisał Łukasz w "Goscińcu".

Natomiat nie ma w niej danych, trzeba tą bazę dopiero wypełnić danymi, co potrwa zapewne kilka lat.

Nie wiem dlaczego ale większosć ludzi myli ze sobą te dwie kompletnie różne rzeczy.

To tak jakbyś miał tabelkę - na razie jest jej nagłówek i kreski, brak wypełnienia tabelki.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-20 11:18:36

> Nie wierzę, że istnieje w Polsce firma kartograficzna, która nanosi szlaki na swoje mapy za pomocą GPS. Mogą to być incydentalne przypadki dotyczące szlaków prowadzących ścieżkami nie zaznaczonymi na mapie

Miałam na myśli firmę "Compass" - zresztą laureata konkursu na wydawnictwo turystyczne.
Latem 2002 w czasie zbierania danych do mapy "Beskid Mały" gościli kilka dni w naszej chatce w Lachowicach - Adamach i zbierali informacje o przebiegu szlaków w terenie przy pomocy GPS.

Zbierali je sami, ponieważ KTG nie udostępniło im danych o szlakach.

Zapewne dzieki temu szlaki na tej mapie są odwzorowane zgodnie z ich rzeczywistym przebiegiem a nie "na oko".

> Treść turystyczna map na ogół nanoszona jest na oko, co wyraźnie widać na większości map PPWK-i i WZKart-u.

Tu sie zgadzam, wydaje mi się jednak że mapy Compass-u stanowią pod tym względem chlubny wyjątek.
Przybajmniej jeśli chodzi o przebieg szlaków na terenie Beskidu Małego i Zywieckiego, nie spotkałam się z błędami.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Alf
Data: 2003-01-20 12:41:36

Basiu nie mylę dwóch pojęć i zdaję sobie sprawę że tą rabelkę trzeba wypełnić, to raczej Ty nie zrozumiałaś sensu tej dyskusji, gdyż problem nie polega na samej bazie, tylko właśnie na tych danych, i na pewno nie potrwa to kilka lat,a co do dostępności, przyznaje rację Łukaszowi jeżeli chodzi o dane dla firm obcych, ale ja bym chciał doczekać takich czasów , że wchodząc do biura PTTK w jakiejś miejscowości otrzymuję pełną i rzetelną informację na temat interesującego mnie szlaku

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-20 13:05:53

Taaak - pani w BORT łączy się ze stroną ZG PTTK, tam jest po podaniu sciśle tajnego hasła udostępniona w Intranecie baza szlaków (w Intranecie, nie Internecie, żeby broń Boże nie zajrzał tam ktoś niepowołany), robi kolorowy wydruk wybranego szlaku, z wysokościami, czasami przejścia, punktacją GOT, profil przejścia itd ...

Utopia ?

;-)

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Alf
Data: 2003-01-20 13:33:00

nie, otwiera plik pod tytułem szlaki i drukuje , utopia ? być może
pozdr
Alf

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-20 13:36:32

A czemu plik, nie Intranet ?
To rozwiązanie jest na pewno lepsze i tańsze, bo baza może być aktualizowana on-line. Poza tym łatwiejsze w obsłudze.

A w wielu przedsiębiorstwach i biurach (ot, choćby u mnie w pracy) takie rozwiązania funkcjonują mniej wiecej od 8 lat, więc wcale to taka utopia nie jest.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Kuba
Data: 2003-01-20 13:48:19

Trochęsięjakbyniecozaplątujecie

Jak ja rozumiem, co Łukasz miał na myśli i jak byc powinno:

Łukasz zrobił formę.
Treść ktos musi wlać.
Jak wleje, będzie wiadomo, co do stopy, kędy malowano, znaków ile, z górki, pod górkę, czy w przysiadzie, lasem, zbożem, czy pod wodą, na słupie, węgle pałacu, kamieniu, porzuconym plecaku czy tyczce.

To będzie wartościowe dla PTTK bo
1. dla konserwacji i rozwoju
2. dla sprzedania np. kartografom
Zatem w części szczegółowej, technicznej chronione niezmiernie mocno.

Dla turysty wszelako wystarczy znacznie pobieżniejsze niż GPS określenie przebiegu + info o atrakcjach krajoznawczych.
I to otrzyma w całości kiedyś może.

I wszystkim zrobi sie dobrze i błogo.

A tak w ogóle to szlaki znakowane ogłupiają i należy je zeskrobać w znacznej części.
A rejestr jak już powstanie wysadzic lub zawirusować
a zgliszcza obsiać czosnkiem niedźwiedzinm.

Pozdrowienia

Kuba

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 14:03:33

> Utopia?

...Nawet nie wiesz jak bliska realizacji... :-)
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 14:06:20

On jeden mnie rozumie,
i sprawę ogarnia.
Rzecz wyłożyć umie
- słuchajcie dzieciarnia!!!

:-)

Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-20 14:04:20

Może by się jednak Łukasz wypowiedział, co on własciwie miał na myśli.

Z artykułu (który jednak przeczytałam) wnioskuję że na razie jest forma (czyli nagłowek tabelki i kreski), brak treści (czyli wypełnienia).

I że na razie brak decyzji, kto ma tą treść wprowadzić.

A może sie mylę ?

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Alf
Data: 2003-01-20 14:37:45

Kuba, Łukasz wierszokleci,
rozsiewają zamęt w sieci,
a My z Basią w opozycji,
Łukaszowi żyć nie damy,
tylko Bazy ze szlakami się domagamy!!
hehe

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 14:48:38

Pilnuj rytmu drogie dziecie,
a usłyszysz "wierszoklecie"... ;-)
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 14:50:22

Mniej więcej od godziny... się mylisz.

Jest już decyzja co, kto i jak. Teraz pozostaje Wam tylko czekać. Wstępny czas realizacji zadania - koniec 2003 roku.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-01-20 21:55:39

Żyjemy w kraju, w którym nie ma nawet spisu szlaków, zabytków, hoteli itp itd. Każdy robi co chce i jak chce, rzekomo w imię demokracji, a tak faktycznie w pobliżu zupełnej anarchii. Konserwatorzy zabytków wumianiają spalone 20 lat temu kościoły. Konserwatorzy przyropdy rządzą dawno powalonymi pomnikami przyrody. Kartografowie mają mapy z pomiarów sprzed 20 lat. Jak dotąd nawet nie udało się spisać ile mamy szlaków i kto za nie odpowiada. I nagle będziemy mieć cudowną bazę szlaków z tym wszystkim czego nie mają fachowcy. Może za sto lat i jeszcze kilka.
Już to widzę, jak znakarze rzucają się do zakupu komputerów i instalacji internetu, aby przez wiele dni i nocy wypełniać tą bazę z precyzją godną supermana. A wcześniej zwolnią się z pracy, aby przez rok inwentaryzować wszystkie zakręty każdego szlaku i wszystko co ciekawe dookoła. A do tego ogromna rzesza działaczy z ZG rzuci się, aby to wszystko weryfikować i ujednolicać.
Poprzeczka powinna być ustawiona na takiej wysokości, aby każdy mógł ją przeskoczyć, oczywiście wyłączając zupełnych leniwców i niewydarzonych, bez których jakoś PTTK się obejdzie.
A jeżeli ktoś ma możliwości, to może te informacje uszczegółowić.
Uszanowania dla Mistrza Marzyciela

Temat: Re: Rejestr szlakow
Autor: karo
Data: 2007-04-18 23:19:47

Proponuję dyskusję o bazie szlaków przenieść na ten wątek.
Minęły 4 lata, w międzyczasie odbył się Zjazd Delegatów, jest uchwała i trwa Rok Szlaków.