Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Pilsko już całkiem stracone

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2004-04-04

Temat: Pilsko już całkiem stracone
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-25 09:53:20

Za Gazetą Wyborczą z dn. dzisiejszego, wydanie lokalne.

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35056,1986800.html

Ale poniewaz wiadomość ze stron Gazety jutro zniknie, więc wklejam całość :

============================

Coraz bliżej do kolejki linowej na Pilsku

Ewa Furtak 24-03-2004, ostatnia aktualizacja 24-03-2004 23:14

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to najprawdopodobniej już jesienią będzie można wjeżdżać kolejką linową na Halę Szczawiny. W przyszłym roku planowany jest drugi etap budowy kolejki, krzesełka zawiozą turystów aż na Halę Miziową.

W Korbielowie czekają już tylko na pozwolenie budowlane. Jak je dostaną, zaczynają budowę od dawna wyczekiwanej przez turystów kolejki linowej

Korbielów przyciąga turystów głównie zimą. Ściągają tam wtedy tłumy narciarzy, skuszonych dobrze przygotowanymi trasami. Potem zaczyna się robić sennie, część gospodarzy zamyka kwatery na cztery spusty. Przyjeżdżają tam głównie ci turyści, którzy szukają ciszy i spokoju.

- Dlatego od dawna wszyscy w Korbielowie czekają na kolejkę linową. Chcemy przedłużyć sezon turystyczny także na lato, a kolejka daje taką szansę. Póki co na Halę Miziową i na Pilsko trzeba wchodzić na piechotę. Nie jest to łatwa trasa i nie każdy turysta jest w stanie ją pokonać. Kolejka to zmieni - przekonuje Władysław Mizia, wójt Jeleśni.

Budowie krzesełek od lat sprzeciwiali się ekolodzy, którzy twierdzą, że wtedy Pilsko zostanie zadeptane przez masowo wjeżdżających tam turystów. Jednak w zeszłym roku Ministerstwo Środowiska zgodziło się przekazać Ośrodkowi Narciarskiemu "Pilsko" ok. 1,5 hektara lasu. Dzięki temu wybudowana zostanie kolejka o długości 1,7 km z Korbielowa na Halę Szczawiny. Poprowadzona zostanie tak, jak przebiegająca tamtędy kiedyś linia energetyczna.

- Wszystkie przygotowania do budowy kolejki już się zakończyły. Teraz pozostaje czekać jeszcze na pozwolenie na budowę, które ma zostać wydane przed 1 maja. Zaraz potem będzie można rozpocząć prace - cieszy się Mizia.

Planowano, by przy budowie kolejki w spółkę z Gliwicką Agencją Turystyczną, właścicielem Ośrodka Narciarskiego "Pilsko", weszli właściciele okolicznych hoteli i pensjonatów. Ostatecznie jednak ani jeden z nich nie zdecydował się na inwestycję. Boją się, że zbyt długo będą musieli czekać na zyski. Do spółki weszła za to gmina Jeleśnia. Koszt budowy kolejki oszacowano na ok. 4 mln zł. Kolejka będzie ostatecznie dwu- lub trzyosobowa, a nie czteroosobowa, jak planowano. To dlatego, by zgodnie z postulatami ekologów ograniczyć jednoczesne wjeżdżanie na górę zbyt dużej liczbie turystów. - Wreszcie będę mógł się wybrać na Pilsko z moimi dziećmi. Są jeszcze zbyt małe, by wchodzić tam na nogach, a chętnie im pokażę, jak tam jest pięknie - cieszy się Maciej Kozak z Bielska-Białej.

===========================

Tyle z Gazety, a od siebie dodam że uważam Pilsko za górę kompletnie straconą, żal mi, bo pamiętam Pilsko jeszcze w ogóle bez wyciągów.

I niestety PTTK poprzez budowę nowego schroniska na Hali Miziowej też ma swój udział w tym "zagospodarowaniu" przez co jest mi jeszcze bardziej żal :-(

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Pilsko już całkiem stracone
Autor: ~Bogdan machej
Data: 2004-03-25 15:55:37

Z tego co piszesz, rozumiem, ze znasz Pilsko bardzo dobrze.... a ja nigdy tam jeszcze nie bylem, chce w tym roku to zmienic, prosze napisz, ktore szlaki proponujesz jako najladniejsze? dziekuje. B

Temat: Re: Pilsko już całkiem stracone
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-26 08:53:44

Osobiście bardzo lubię cały grzbiet odgałęziajacy się od Pilska na północ, przez Halę Górową, Halę Malorkę, Przełęcz Przysłopy.
Tam jest JESZCZE stosunkowo mało ludzi.

Tak, że proponuję podejście z Jeleśni, lub Sopotni Wielkiej na Przysłopy i stamtąd grzbietem na Pilsko. Niestety nie pamiętam kolorów szlaków.

Jak już bedziesz na Miziowej - to warto się wybrać na szczyt Pilska - podejść jednym szlakiem, zejść drugim.
Z Pilska są niezrównane widoki.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Pilsko już całkiem stracone
Autor: ~Tomasz
Data: 2004-04-04 18:24:41

Mowiac szczerze to miejsce bylo juz dawno stracone dla prawdziwych turystow. No moze dalo sie tu wytrzymac przy paskudnej pogodzie jesienia lub pozna wiosna. Poza tym tlumy ludzi i zwyklego "bydla" zwlaszcza zima. Ostatnio w zimie szaleli tam tez "mafiozi" na skuterach snieznych wiec bylo naprawde "wesolo". Kiedys w marcu mialem w schronisku watpliwa przyjemnosc nocowac z jakims obozem narciarskim ??? naćpanych sportowcow-kulturystow ?? Po anabolikach zachowywali sie jak nienormalni, byli agresywni itp. Po zbudowaniu wyciagu zrobi sie zupelny syf, na co mamy przyklady z Jaworzyny Krynickiej, Palenicy i in. Brakuje aquaparku i Disneylandu.