Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

rok schronisk

wszystkich wiadomości w wątku: 33
data najnowszej wiadomości: 2004-04-02

Temat: rok schronisk
Autor: ~goper
Data: 2004-03-15 14:21:43

Żeby promować schroniska, trzeba obniżyć w nich ceny, a nie organizować "Rok górskich schronisk PTTK". Jest wiele schronisk prywatnych, lepiej urządzonych niż schroniska PTTK (o wyższym standarzdzi), gdzie nocleg kosztuje od 8-12 PLN w dwu-osobowym pokoju, i bynajmniej nie piszę o schroniskach studenckich (chociażby prywatne schronisko na Cyrli w Beskidzie Sądeckim). Skoro da się przy takim standardzie pobierać tak niskie opłaty, to śmiem twierdzić, że albo zarządcy schronisk są pazerni, albo PTTK jest pazerne i żeby wyjść na swoje muszą dawać takie ceny a nie inne (np. podłoga 8-10PLN, miejsce w pokoju 12-18 osobowym po 14-18PLN itd.)

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~Rzep
Data: 2004-03-15 23:20:09

Bardzo słuszna idea, proponuję rozwinąć:Każdemu turyście, który zechce odwiedzić schronisko PTTK należy zafundować przynajmniej po jednym piwie i skasować tylko symboliczną złotówkę za nocleg, który w gruncie rzeczy powinien być oczywiście darmowy, może dodatkowo zwrócić mu koszty dojazdu-zapewne tak będzie sprawiedliwie i mniej pazernie.A tak przyziemne sprawy jak podatki, opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska, poprawa stanu sanitarnego, budowa oczyszczalni, koszty rozmaitych przeglądów, zezwoleń i pozwoleń itp,itd zafunduje PTTK lub dzierżawcom jakiś bardzo dobry wujek, którego póki co na horyzoncie nie widać.

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~goper
Data: 2004-03-17 08:40:00

Widzę ironię w wypowiedzi, zupełnie nie na miejscu... Ja podaje stan rzeczywisty: w schroniskach prywatnych o wyższym często standardzie pobiera się za nocleg opłaty niższe (około 20-30%) niż w schroniskach PTTK za tę samą "usługę" w gorszym standardzie. Na przykład: miejsze w 7-9 osobowym pokoju na Turbaczu kosztuje 22 PLN bez pościeli, natomiast dwuosobowy pokój na kwaterze w Koninkach, czy na Kowańcu kosztuje 20-24PLN z pościelą. Dalej: Pod Rawką nocleg w 9-osobowym pokoju kosztuje 20PLN, a w schronisku prywatnym na Cyrli w 3-osobowym 12PLN (gdzie np. w pokoju na ścianach wiszą poroża i skóry dzika). I śmiem twierdzić, że klimat schroniska na Cyrli jest nie porównywalny z klimatem schroniska Pod Rawką. Te różniece powinny pokazać, że promocja schronisk PTTK, nie powinna przybierać formy: dajmy odznakę, ogłośmy rok... (to takie modne teraz, czyżby PTTK chciało być trendy?) itd. Trzeba zmienić założenia organizacji, bo te obecne trącają socjalizmem...

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-17 09:11:36

Byłam miesiąc temu w schronisku na Cyrli i potwierdzam, że jest tam sympatycznie, niedrogo, pyszne jedzenie i na dodatek wspaniała atmosfera.

Właściciele tego schroniska - to dawni dzierżawcy schroniska na Łabowskiej, którzy musieli zrezygnować, gdyż nie starczało im na opłacenie czynszu dzierżawnego.
Trudno się dziwić, skoro ten czynsz (na rzecz PTTK) wynosi coś około 5000 zł miesięcznie.

I tu odpowiedź goperze na Twoje pytania - dlaczego taka róznica w cenie.
Właściciele schroniska na Cyrli zarabiają na tym schronisku tylko na swoje utrzymanie, ewentualnie ZUS, zarobki pracownika, remonty i rozbudowę schroniska itd ...

Dzierżawcy schroniska oprócz tego wszystkiego muszą opłacić czynsz dzierżawny na rzecz PTTK. Fakt ze nie płacą za remonty, bo te z kolei są robione (jesli są robione) przez spółkę.

Czy trudno się dziwić ze noclegi kosztują o tyle drożej ?

Podam inny przykład - schronisko PTTK na Bereśniku - nie jest własnością spólki "Karpaty" tylko lokalnego Oddziału PTTK w Szczawnicy
Nie muszą odprowadzać czynszu dzierżawnego w takiej wysokosci, tylko jakiś procent od zysku (nie wiem jaki). W efekcie noclegi kosztują tam 13 zł od osoby, a warunki są porównywalne z Cyrlą.

Pozdrowienia

Basia

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~goper
Data: 2004-03-17 11:21:41

Wlasnie Basiu! Ja o tym wiem, ale ZG PTTK ma to serdecznie gdzies i tylko wymysla akcje... a to nie tedy droga. Jak widac z TWojego postu, wystarczy sie zdecentralizowac i juz inaczej wygladaja ceny w schroniskach... Z Cyrla jest jak napisalas, mieli dosc pracy na rzecz PTTK i to co udalo im sie dziwnym trafem zaoszczedzic ciezko pracujac woleli zainwestowac w "swoje". Znam wlascicieli od kilkunastu lat i wiem jak sie "meczyli". PTTK to moloch i trzeba duzej wyobrazni, zeby sensownie pkierowac taka organizacja...

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-17 11:59:30

Z tego co mi mówili wcale nie "zaoszczędzili" tylko sprzedali swoje dwa mieszkania w mieście i kupili chałupę na Cyrli.

Mi się też wydaje że dobrą drogą byłaby decentralizacja. Mój Oddział PTTK też dzierżawi schronisko (a właściwie chatkę) płacimy 0 zł za dzierżawę (taka mamy korzystną umowę) ale za to robimy we własnym zakresie wszystkie remonty.
Nocleg u nas kosztuje 7 zł i 9 zł, ale warunki gorsze niż na Cyrli. Niemniej już w tym roku będzie WC wewnątrz chatki.

Nic na tej chatce nie zarabiamy, bo wszystkie pieniądze sa od razu inwestowane w kolejny remont.
Nawet dokładamy.
Le mamy satysfakcję że to jest coś naszego.

Moze to by była droga, gdyby właścicielem każdego schroniska był konkretny oddział PTTK ?

Tylko kto by wtedy zarabiał na pensje całej "wierchuszki" ?

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~Młody
Data: 2004-03-18 11:42:17

Istotnie ceny w schroniskach są zbyt wygórowane i niewspółmierne do komfortu noclegu. Nie rozumiem faktu pobierania wysokich opłat za spanie chociażby na podłodze. W takich wypadkach opłaty powinny być naprawdę symboliczne. Wysokie ceny są nie tylko w obiektach PTTK ale również np. PTSM. Dla prawdziwego turysty nie powinien liczyc się standard. Ale dlaczego kazą nam płacić horrendale ceny za powiedzmy to sobie wprost niski standart usług. Niestety dla większości liczy się tylko zysk.

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~Miśka
Data: 2004-03-18 12:05:16

popieram, ceny zbyt wygórowane za zbym niski standard.

Dlatego tez tak rzadko zaglądam na dłuzej do schronisk

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~Rzep
Data: 2004-03-21 19:17:59

Pogoń za wysokim standardem usług rozmaitych świadczonych przez obiekty PTTK to rzecz godna uwagi, dyskusji a raczej przede wszystkim działania i chyba jasne,że wszystkim korzystającym z bazy turystycznej zależy na płaceniu niewielkich pieniędzy za korzystanie z jej oferty. Twoja teza, że różnice cen i standardów pomiędzy "prywatnym" a tym co jest własnością Towarzystwa przekreślają pomysł promocji naszych schronisk zaproponowany przez ZG PTTK i precyzowany m.in. przez COTG jest dość osobliwa i chyba wymaga rozwinięcia.Zapewne mądre pomysły, również w tej sprawie mogą mieć szansę realizacji. Co do założeń "organizacji trącających socjalizmem" mam wrażenie,że lektura Statutu PTTK lub Statutu któregokolwiek z Oddziałów nie jest tym, czemu poświęciłeś choć chwilę czasu - może jednak warto, by być na bieżąco? Jeżeli Twoje uwagi odnoszą się do "założeń organizacji" Roku Schronisk to może przybliżysz jej socjalistyczne treści innym, by było wiadomo oczym mowa.

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~Rzep
Data: 2004-03-21 19:46:45

Nic tylko się cieszyć, że są Oddziały, które mają chęć i odwagę samodzielnie prowadzić schroniska i cieszyć się z tego,że mają coś własnego.Tylko, że obiekt do, którego podchodzicie z tak wielkim sercem, jak sama piszesz dzierżawicie, a więc nie jesteście jego właścicielem.Mam nadzieję,że niezwykle korzystna umowa dzierżawy zawiera również zapisy na wypadek jej rozwiązania np. przez wydzierżawiającego, zapewniające Wam zwrot nakładów poniesionych na poprawienie jego standardu.To, że pieniądze przez Was uzyskane za świadczone usługi noclegowe inwestujecie w obiekt dla organów skarbowych nie ma znaczenia - ważne jest to,że prowadzicie tam działalność usługową - gospodarczą i posiadacie na prowadzenienie takowej stosowne dokumenty, łącznie z decyzją właściwego wojewody wpisującego ten obiekt do kategorii "schronisko"-jeżeli taką nazwą się posługujecie - zgodnie z przepisami ustawy o usługach turystycznych.Droga "prywatyzacji" majątku PTTK na rzecz Oddziałów wydaje się być interesująca.Ciekawe jak długa byłaby lista Oddziałów chętnych do samodzielnego zmierzenia się z tym zagadnieniem ?

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-03-22 09:27:42

Witam!!!

I nareszcie... ;-)
Mam się pod kim odezwać w tym wątku...

Basia oczywiście zawsze na wszystko ma gotową receptę posługując się a to przykładem swojego klubu, a to swoich synów. :-)

Oba te przykłady są bardzo budujące, ale w dyskusji merytorycznej niewiele warte. Zwłaszcza, że akurat w tym przypadku chatka jest prowadzona niejako "na lewo" i bez żadnych gwarancji od uczelni (poza ustnymi), że ten stan przetrwa dłużej. Gdyby SKPG musiało faktycznie poprowadzić schronisko - w prawnym znaczeniu tego słowa - miny by im zrzedły, a i ceny zapewne by podskoczyły.

> Ciekawe jak długa byłaby lista Oddziałów chętnych do samodzielnego
> zmierzenia się z tym zagadnieniem?

Wiedzieć jeszcze trzeba, że SKPG nie tylko nie prowadzi SWOJEJ chatki, ale również... NIE CHCE TEGO ROBIĆ W PRZYSZŁOŚCI. Moje namawianie ich, aby oddział wykupił tą chatkę spełzło na niczym. Zatem na wspominanej przez Ciebie liście oddziału macierzystego Basi nie ma...

Jestem daleki od tego, aby bronić niektóre zjawiska w naszych schroniskach. Sam załażę niektórym dzierżawcom mocno za skórę pisząc do spółek rozliczne elaboraty na różne niedociągnięcia. I w sporej ilości przypadków to skutkuje. Dlatego chwilowo nie widzę potrzeby rewolucji. Zwłaszcza, że liczne przykłady schronisk PTTK pokazują, że są to miejsca jak najbardziej przyjazne i wcale nie drogie.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-22 10:22:12

Akurat przykład mojego klubu nie był faktycznie przykładem w pełni dobrym. Na razie chatka nie jest wpisana do rejestru schronisk, gdyż od trzech lat jest w nieustannym remoncie (i zapewne bedzie jeszcze w remoncie przez kolejnych 5 lat). Tak to jest, kiedy się wszystko robi samodzielnie bez żadnych pieniędzy z "z zewnątrz".

Dopiero kiedy będziemy mogli jako schronisko spełniać warunki zgodne z Ustawą - będzie to mogło być schronisko.
Choćby taka rzecz jak sucha "wygódka" która jest w chatce, zgodnie z ustawą nie ma prawa taka być, ale moze już w tym roku uda się wykopać ekologiczne szambo i w chatce będzie WC. I tak dalej - małymi krokami.

A jeśli chodzi o wykupienie chatki - faktycznie były propozycje jej wykupienia, ale po przeanalizowaniu przez Radę Chatki wszystkich "za" i "przeciw" (a dyskusja była bardzo burzliwa), doszliśmy do wniosku że dalsza dzierżawa na warunkach proponowanych przez Politechnikę jest dla naszego klubu znacznie korzystniejsza niż zakup.

Moze to być dziwne ale tak jest (również a nawet głównie ze względów finansowych).

Ale ja chciałam w zasadzie o czym innym, a mianowicie podałam tu przykład schroniska na Bereśniku.
Czy mógłbyś mi wyjaśnić Łukaszu, dlaczego w tym schronisku cena noclegu wynosi 13 zł a w schronisku na Hali Łabowskiej, za znacznie gorsze warunki bytowe (brak prądu, brak ciepłej wody) - 18 zł.

Czy mógłbyć mi podac przykłady innych niedrogich schronisk PTTK (przyjmijmy że "niedrogo" to jest 15 zł lub poniżej ale nie licząc rabatu).

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-03-22 10:37:30

Witam!!!

> Czy mógłbyć mi podac przykłady innych niedrogich schronisk PTTK
> (przyjmijmy że "niedrogo" to jest 15 zł lub poniżej ale nie licząc rabatu).

Dwa wystarczą?
Hala Krupowa (14 zł)
Luboń Wielki (bodaj 12 zł).

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-22 10:45:52

Ano tak - to te najfajniejsze schroniska.
Do innych schronisk , które mają "atmosferę" i mimo nieco wyższych cen chciałoby się w nich bywać dorzuciłabym "Samotnię", Krawculę, Rycerzową, ostatnio Łabowską (mimo wegetariańskiej strawy), Wielką Rawkę i moze parę (dosłownie kilka) innych.

Co z całą resztą ?

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-03-22 12:00:59

Witam!

> Ano tak - to te najfajniejsze schroniska.

Sama widzisz...
Mam nadzieję, że teraz odwołasz wszystkie złe słowa o schroniskach PTTK. Zwłaszcza, że noclegi za kwotę mniejszą lub równą 15 złotych otrzymasz w następujących obiektach PTTK w górach:
Bartne (14 zł) - wł. oddziału
Chata Baców (15 zł) - wł. oddziału, nie schronisko
Hala Boracza (14 zł)
Hala Krupowa (14 zł) - nie przyznają się do tego w "Katalogu" (cena z ich www)
Hala Miziowa (15 zł) - W NOWYM!!!
Hala Szrenicka (14 zł)
Jaworzec (15 zł)
Luboń Wielki (15 zł)
Magura Małastowska (14 zł) - wł. oddziału
Kudłacze (15 zł) - wł. oddziału
Na Stogu Izerskim (13 zł)
Orlica (15 zł)
Pod Bereśnikiem (13 zł) - wł. oddziału
Pod Łabskim Szczytem (14 zł)
Pod Muflonem (14 zł)
Pod Wieżycą (15 zł)
Na Przełęczy Okraj (15 zł)
Srebrna Góra (15 zł)
Szwajcarka (15 zł)
Pod Snieżnikiem (15 zł)
DW w Wetlinie (13 zł)
DT w Zawoii (15 zł)
Zieleniec (15 zł) - nie schronisko
Zwardoń (14 zł)
Zygmuntówka (13 zł)

Cany podawałem za najnowszym "Katalogiem Bazy Noclegowej PTTK". Są i będą one aktualne przez cały rok 2004.

Dodam jeszcze, że fakt bycia schroniska w gestii oddziału, a nie spółki niewiele zmienia. Mam nie najlepsze wspomnienia z Bartnego i Magury Małastoskiej, na Kudłaczach nie policzono mi rabatu, a inni miewają tam problemy z rezerwacją itd. Ceny jak widać niskie są i w takich obiektach i w takich. Usiłujesz Basiu generalizować na niewielkiej ilości przykładów i dlatego często Twoje wnioski są błędne.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski

PS. A dzierżawcy zawsze bedą twierdzić, że ich właściciel ciśnie. Każdy wolałby dzierżawić obiekt za symboliczną złotówkę...
Ł.A.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-22 13:42:21

To niewiarygodne !
W takim razie wyraźnie staniało od zeszłego roku, co zresztą mnie cieszy.

Jesli chodzi o Bartne i Magurę Małastowską akurat ja mam sympatyczne wspomnienia z tych schronisk, tyle ze byłam tam kilka lat temu, być moze już sie zmienił dzierżawca.
Kudłacze to faktycznie bardziej prywatny folwark dzierżawcy niż schronisko (jest zamknięte przez cały tydzień, otwarte tylko w weekend). Pocałowałam tam klamkę dwa razy, ale nie zalezało mi na noclegu (planowo spaliśmy w namiotach na przełęczy Suchej), więc mnie to w zasadzie nie obeszło. Niemniej uważam, ze schronisko PTTK powinno być otwarte cały czas nie tylko w weekendy.

A czy an Miziowej faktycznie mozna przenocować za 15 zł ?
Nie tak dawno na pl.rec.gory pisano o tym (przewodnicy z SKPB Lublin) ze od nocujących zażądano 31 zł w pokoju zbiorowym ?

Wtedy nie napisałeś odpowiedzi na ten zarzut.
Może teraz napisz.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-03-22 13:53:30

Cześć!

> A czy an Miziowej faktycznie mozna przenocować za 15 zł?

Faktycznie można.

> ...od nocujących zażądano 31 zł w pokoju zbiorowym...

Paweł pisał o 30 złotych, ale widzę, że ceny jak złowione ryby - rosną z czasem. :-)

> Wtedy nie napisałeś odpowiedzi na ten zarzut. Może teraz napisz.

Nie wiem czemu fakt, że nocleg kosztuje gdzieś 30 złotych miałby być zarzutem. :-)

Niemniej jednak w chwili obecnej najtańszy nocleg na Hali Miziowej kosztuje 15 złotych.

Cena 15 złotych nie jest wzięta z sufitu - celowo miała być niska w nowym schronisku aby przyciągnąć do niego również plecakowców, którzy stworzą klimat. Poza opisywaną przez Pawła restauracją na górze jest całkiem "turystyczny" bar na dole, gdzie na turystów z plecakami czekają umiarkowane ceny i bezpłatny wrzątek.

Tak być miało, więc po poscie Pawła na preclu skierowałem do spółki Karpaty dość ostrego w tonie maila, a w dwa tygodnie później drugiego. 15 marca dostałem na piśmie odpowiedź od Prezesa Spółki, której fragment zacytuję:
"Nieporozumienia co do mozliwości noclegu w pomieszczeniu zastępczym czy sali zbiorowej i ceny tej usługi powodował fakt, mało precyzyjnych informacji udzielanych na ten temat przez pracownika recepcji."

Sprawa jest już podobno wyjaśniona i najtańszy nocleg w schronisku kosztuje już 15 złotych. Bar, o którym pisałem wyżej, wrzątek i tym podobne świadczenia - są bez przerwy do dyspozycji plecakowców. Dzierżawca zaręcza też, że nawet z restauracji nikt nikogo nie wyrzuci za fakt wejścia z plecakiem, a kelnera nie trzeba się bać, bo jest to młody i sympatyczny chłopak, który podobno sam po górach chodzi.

Gdyby sytuacja z ceną na Miziowej sie powtórzyła należy jak najszybciej zgłaszać to za pomoca formularza na stronie:
http://akademik.ktg.pttk.pl/roznosci_uwagi.html
albo jeszcze lepiej mailem do mnie (wziąłem sobie osobiście to schronisko na celownik).

A na koniec prośba. Nie rozpowszechniajmy obiegowych opinii bez osobistego sprawdzenia. Ja - zanim napisałem swoje dwa maile do spółki - wziąłem za słuchawkę i zadzwoniłem do schroniska z pytaniem o cenę noclegu. Radzę robić to samo.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-22 14:38:31

>> Paweł pisał o 30 złotych, ale widzę, że ceny jak złowione ryby - rosną z czasem. :-)

Ale nie tak szybko - tylko o 1 zł w ciągu 4 tygodni ;-)

A co do reszty - to fajnie że się wyjaśniło.
Chyba jak będę się wybierać na Miziową zrobię sobie wydruk tego wpisu na forum.

Jesli chodzi o ceny w schroniskach.
Ja myślę ze Pawłowi można zaufać że nie wymyśla bzdur. Odniosłam się do jego niegdysiejszego maila z pl.rec.gory a nie do tego od czego się rozpoczał wątek.

I jeszcze jedno - szkoda że tak samo dokładnie jak tutaj nie odpowiedziałeś na tmtym forum aby zakończyć tamten wątek bardziej optymistycznie. Zarzut był publiczny - powinien być również publicznie odparty na tym samym forum, gdzie został postawiony.

No i jeszcze jedno - 18 zł za nocleg bez prądu i ciepłej wody na Łabowskiej - to też trochę dużo, ale już sie nie czepiam, bo chłopcy obiecali że obniżą cenę jeśli się da.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~goper
Data: 2004-03-22 14:49:01

1) Gerenalnie w czasie socjalizmu, rzad lubil nadawac rozne odznaczenia i takowych wymyslono na peczki, natomiast nic nie konkretnie robiono, myslac, ze jak kilku obywateli dostanie jakies odznaczenie to beda zadowoleni... Podobny punkt widzenia widze tu: szumny "Rok schronisk", dla nie wielu (kilka osob) darmowy tydzien w wybranym schronisku, i ze niby piekna akcja promocyjna...

2) Powyzej wystawiono liste noclegow ponizej 15 PLN. Super, tylko jak sie ma nocleg w sali 10 osobowej za 15 PLN na Mizowej, do noclegu w dwuosobowym pokoju za 12 PLN na Cyrli? Wlasciwie to sie nie dziwie, ze coraz wiecej plecakowcow nosi ze soba namiot, albo sa w posiadaniu juz niebotycznych rozmiarow spisow szalasow pasterskich, w ktorych sie da spac nawe w zimie!!!

3) Jest wiele schronisk PTTK, gdzie za wrzatek trzeba zaplacic, jak sie nie zostaje na noc. Jeszcze w zadnym prywatnym schronisku mi sie to nie zdarzylo (oprocz "Opacznego", ale to juz historyczny wybryk natury), juz nie mowie, ze w schroniskach studenckich (roznego statusu), z wywieszonym jezorem wybiegaja z kuchni z kubkiem herbaty...

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-03-23 09:24:37

Czołem!!!

> 1) Gerenalnie w czasie socjalizmu, rzad lubil nadawac rozne odznaczenia
> (...) Podobny punkt widzenia widze tu: szumny "Rok schronisk", dla nie
> wielu (kilka osob) darmowy tydzien
> w wybranym schronisku, i ze niby piekna akcja promocyjna...

Czy to socjalistyczne - konkurs czy promocja? Bzdury Waćpan pleciesz! Rok Schronisk jest typową akcja promocyjną - zupełnie normalną w dzisiejszych czasach.

> 2) Powyzej wystawiono liste noclegow ponizej 15 PLN. Super,
> tylko jak sie ma nocleg w sali 10 osobowej za 15 PLN na Mizowej,
> do noclegu w dwuosobowym pokoju za 12 PLN na Cyrli?

Coś ta Cyrla spać Ci nie daje... :-)

Problem w tym, że dla członków PTTK nocleg na Hali Miziowej... również wynosi 12 złotych. A schronisko PTTK "...służy wszystkim turystom, zwłaszcza członkom PTTK.".

> Wlasciwie to sie nie dziwie, ze coraz wiecej plecakowcow nosi ze
> soba namiot, albo sa w posiadaniu juz niebotycznych rozmiarow spisow
> szalasow pasterskich, w ktorych sie da spac nawe w zimie!!!

Zupełnie nie stwierdziłem takiej zależności. Śmiem przypuszczać, że jest dokładnie na odwrót. Ruch na bazach namiotowych spada - jak wszędzie indziej na szlaku. A rośnie w kwaterach prywatnych na dole - i to w cenie powyżej 20 złotych.

Bowiem nie cena, a komfort dzisiaj decyduje o obłożeniu obiektu.

A ci co noszą namiot aby oszczędzić na 14 złotowym noclegu, wchodzą do schroniska po drodze i zamawiają dwa piwa po 7 złotych....

> 3) Jest wiele schronisk PTTK, gdzie za wrzatek trzeba zaplacic,
> jak sie nie zostaje na noc.

Oho! Przeciwnik socjalizmu jest za bezpłatnym wrzątkiem dla wszystkich... :-) To ja już nie rozumiem...

> Jeszcze w żadnym prywatnym schronisku mi sie to nie zdarzylo (...)

Abyś dostał za darmochę wrzątek, a potem wziął swój namiot i poszedł spać w krzaki? Szczerze mówiąc, nie wierzę...

> juz nie mowie, ze w schroniskach studenckich (roznego statusu),
> z wywieszonym jezorem wybiegaja z kuchni z kubkiem herbaty...

Najczęściej zresztą również prowadzonych przez koła i kluby PTTK... I to jest właśnie prawidłowe - tania (studencka) baza noclegowa dla tych których nie stać na droższą oraz trochę droższa baza noclegowa, dla tych, którym "komfort" chatek studenckich już nie wystarcza.

Nota bene - pamiętaj o tym, że ta "droższa" baza dotuje tą tańszą. Z zysków m.in. schronisk są dotowane bazy namiotowe i niektóre chatki studenckie. Często o tym zapominamy porównując te dwa rodzaje infrastruktury.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-23 10:58:13

Wiem łukasz że nie pijasz piwa, więc się nie orientujesz.
Wobec tego uświadomię Cię, że na Bereśniku Żywiec kosztuje 4 zł a na Cyrli 4,50, więc do 7 zł to mu daleko.
Nawet w Morskim Oku i na Chochołowskiej "tylko" 6 zł. Porównując to z ceną noclegu w Morskim Oku - 40 zł to faktycznie wychodzi niedrogo ;->

A ponadto ja Ci napiszę ze wolę te 4 zł zaoszczędzić na noclegu, a wydać na piwo.
(Na Morskie Oko piwo sobie doniosę w plecaku)

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~goper
Data: 2004-03-23 11:42:40

No to chyba sie uwaznie nie rozglasz!!! Ludzi "koczujacych" w namiotach i szlasach jest ducka, przez co moga w gory jezdzic trzy razy w miesiacu - znam conajmniej kilkanascie osob, z kregu swoich znajomych. Gdyby mieli za kazdym razem placic po 15PLN (bo podlogi za 6-8PLN w schroniskach nie dostaniesz, jezeli sa wolne miejsca lozkowe), to by stac ich bylo tylko na wyjazd raz w miesiacu. Ale przeciez to nie wazne ile razy sa w ciagu roku w gorach, tylko ile razy nocowali na obiekcie PTTk. Czy nie prawda? Nadal uwazam, ze forma promocji schronisk PTTK powinna sie oprzec nie tylko na odznakach i nagrod na trzech osob !!! Albo trzeba obnizyc w nich oplaty za nocleg, albo podniesc standard. Np. zaplacenie 20PLN za nocleg w 6-osobowym pokoju z ubikacja i prysznicem w schronisku Klimczoku jest cena umiarkowana, na zwykla kieszen, ale w stosunku do standardu uslugi jest cena niska - tylko ze takich schronisk z taka relacja cen do wysokiego standardu jest bardzo nie wiele, i raczej PTTK, nie moze sie tym tu wielce poszczycic. Tylko w ten sposob mozna promowac swoje obiekty. Ja zawsze znajomym polecam takie schroniska i ta forma promocji jest najlepsza...

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~góral
Data: 2004-03-23 12:37:40

mnie na wysokim standardzie nie zależy, nie po to jadę w góry, czy wogóle na szlaki by się "hotelować". dużo ważniejsze jest w.g. mnie uprzejmośc obsługi (nie mam na myśli przesady lecz zwykłą uprzejmośc dla turysty) i atmosfera panująca w schronisku. nie będe szczęśliwy jeżeli płacąc nawet 10 zł. za noc będę traktowany jak balast czy ktoś kto sprawia swoim pobytem kłopot. są takie schroniska i to wcale nie z najtańszym noclegiem. także czy to bedzie 10, 15 czy 20 zł będę się bardzo cieszył jeżeli spędzę miły pobyt i wtedy na pewno wrócę koleny raz dając zarobić prowadzącym a oto chyba chodzi by schronisko mogło przeżyć.

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-03-23 13:23:39

Czołem!

> Wiem łukasz że nie pijasz piwa, więc się nie orientujesz.

Masz rację - nie pijam i się nie orientuję. Wiem tylko, że to biedne społeczeństwo, które nie stać na noclegi po kilkanaście złotych, wydaje w bufetach schroniskowych całkiem spore pieniądze na batony, piwko, czekoladę itd.

A przecież każdy - jak Ty - może wnieść sobie to z dołu. Wszak schroniska oferuja możliwość zjedzenia swojego żarełka przy stole. Czemu zatem ludzie zamiast kupić w spożywczaku bułkę i wodę mineralną i wtargać to na górę, wolą zamówić bigos i piwko za kwotę 5 razy wiekszą? Czemu zamiast pójść w krzaki wolą zapłacić złotówkę za toaletę?

Otóż IMHO dlatego, że coraz więcej ludzi stać na to aby parę złotych dopłacić, a mieć w zamian za to lepsze jedzenie, nocleg itd.

I dlatego w tej chwili tak duży nacisk kładze PTTK na remonty i rozbudowę swoich schronisk. A mniejszy na ceny.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-03-23 13:29:56

Witam!

> Są takie schroniska i to wcale nie z najtańszym noclegiem.

Właśnie!
Zwróćcie uwagę, że ostatnio bardzo dużo pochwał zbiera schronisko na Krawców Wierchu. A najtańszy nocleg kosztuje tam (o zgrozo!) - 20 złotych!!! Mimo tego w schronisku w niektóre weekendy nie ma gdzie wcisnąć przysłowiowego palca. Imprezy, organizowane nawet w bardzo egzotycznych terminach, przyciagają tam tłumy, a schronisko zrobiło się znane i popularne.

Otóz twierdzę, że nocleg w niektórych obiektach pamięta się długo BEZ WZGLĘDU na zapłaconą za niego cenę. Przyznam się szczerze, że z perspektywy kilku lat nie pamiętam ile płaciłem za noclegi, które schronisko było tanie, a które drogie, a pamiętam te wspaniałe wieczory przy gitarach, śmiechy przy palącym się kominku i przegadane noce.

A osoby oszczędzające i śpiące "w krzakach" - pamiętają tylko że "oszczędziły".

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-23 13:42:40

Noclegi pod gwiazdami i w tatrzańskich kolebach także pamięta się długo (czasem bardzo długo). Zwłaszcza jak się było z kimś miłym ;-)

A w schroniskach tatrzańskich noclegi są najdroższe ;-)

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-03-23 13:56:16

Czołem!

> Noclegi pod gwiazdami i w tatrzańskich kolebach także pamięta
> się długo (czasem bardzo długo). Zwłaszcza jak się było z kimś miłym.

;-)
Basiu! Ja nie próbuję negować tego że w szałasach, tudzież w krzaczorach też moze być miło... :-) Ja osobiście mam swoje mieszkanie, więc dla mnie to może mniejsza atrakcja, ale rozumiem czasami potrzebę "parkowej samotności". ;-)

Tyle, że z lekka odbiegamy od tematu cen w schroniskach... :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~goper
Data: 2004-03-23 14:23:45

Generalnie najfajniejsza atmosfera jest w malych schroniskach typu: Wetlinska, Rawka, Maciejowa, Bartne, ale i wieksze: Roztoka, Soszow, Labowska (no ostatnio nie, bo rege mi jakos do gor nie pasuje, kiepskie menu, szczegolnie jezeli chodzi o cos cieplego)...

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-23 13:45:19

Wg mnie to są całkiem inne grupy osób - te nocujące w schroniskach i korzystajace ze schroniskowych bufetów w środku dnia.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Basia Z.
Data: 2004-03-23 15:21:22

Wyobraź sobie że ja też mam swoje mieszkanie i jestem z męzem 20 lat po ślubie.
Ale od czasu do czasu też odczuwam potrzebę romantyzmu ;-)

Ale fakt - to odbiega od rozmów o cenach w schroniskach.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: rok schronisk
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-03-23 15:39:37

Czołem!

> Wg mnie to są całkiem inne grupy osób - te nocujące w schroniskach
> i korzystajace ze schroniskowych bufetów w środku dnia.

Według mnie też. I dlatego w PTTK staramy sie przyciągnąc do naszych schronisk tą grupę, co na razie tylko okupuje jadalnie w ciągu dnia. ;-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~Rzep
Data: 2004-03-31 22:15:50

Twoje wyjaśnienia "socjalistycznych" treści Roku Schronisk wcale nie są przekonujące, wydaje mi się,że założenia całego przedsięwzięcia spłycasz tylko i wyłącznie do konkursu, który jest jednym z elementów obchodów Roku Schronisk, proponuję zapoznać się z innymi materiałami na ten temat a w szczególności uchwałą Zarządu Głównego PTTK w tej materii co może wyzwoli Cię z tych dziwnych skojarzeń. A tak na marginesie, to jestem pog wrażeniem (pozytywnym) dyskusji wokół schronisk. Może to wynik refleksyjnego listu Łukasza po sobotnich obradach ZG PTTK ? Jej przebieg i sygnalizowana aktywność niektórych dyskutantów jest budująca.To nie gadanie lub pisanie na forum może coś zmienić lecz konkretne reakcje na schroniskowe "patologie", które okazują się być skuteczne ku pożytkowi wszystkich wędrujących, nie tylko tych korzystających z rabatów PTTK.

Temat: Re: rok schronisk
Autor: ~Szymon
Data: 2004-04-02 18:48:39

>No i jeszcze jedno - 18 zł za nocleg bez prądu i ciepłej wody na Łabowskiej - to też trochę dużo, ale już sie nie czepiam, bo chłopcy obiecali że obniżą cenę jeśli się da.

Już od tego sezonu wprowadzone są zniżki dla uczniów/studentów i jakieś tam jeszcze, ale szczegóły znajdą się na stronie http://halalabowska.pttk.pl/noclegi.html jeszcze przed weekendem majowym.
Cieszę się natomiast, że rozumiesz ich trudną sytuację (czynsz, warunki bytowe).

Pozdrawiam
Szymon