Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Gościniec - 2 pytanka

wszystkich wiadomości w wątku: 61
data najnowszej wiadomości: 2003-01-21

Temat: Gościniec - 2 pytanka
Autor: ~Mirek
Data: 2003-01-15 12:04:19

1. Kiedy wyjdzie gosciniec numer specjalny o turystyce rowerowej?

2. kiedy gosciniec bedzie mozna prywatnie zaprenumerowac? pytalem sie o to rok temu i dostalem odpowiedz "wkrotce". Wiec teraz prosilbym o sprecyzowanie terminu "wkrotce" ;-)

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-15 12:06:27

Cześć!!!

Odpowiadam Ci całkowicie prywatnie...

1) Nie wiadomo na razie. KTKol ciągle zbiera materiały...

2) Cóż. To trudny temat. IMHO powinna taka możliwość już być dawno. Powinien być też w sprzedaży w sklepie internetowym PTTK(http://sklep.pttk.pl). Niestety rozwiązanie tego problemu jest ciągle odkładane "do nastepnego numeru". Więc moja (niestety znowu arogancka) odpowiedź na pytanie "Kiedy?" brzmi... "Wkrótce!". :-(

Pozdrawiam,
Łukasz

P.S. Dzisiaj znowu rozmawiałem w tej sprawie - może coś się ruszy.
Ł.A.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: ~Mirek
Data: 2003-01-15 12:12:42

ad 1) z tego co slyszalem materialy zostaly juz zebrane w listopadzie/grudniu ?!?

ad 2) a w czym w ogole jest problem? bo, ze np. trzeba stworzyc jakis tam system do prenumeraty itp. itd. to rozumiem, z epotrzeba czasu itd. ale aby wystawic dany numer do internetowego sklepu PTTK nie potrzeba chyba zadnych nakladow hmm?!?

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-15 12:35:14

1) Takich szczegółów już nie znam. Na ostatnim Kolegium Redakcyjnym była mowa, że KTKol zbiera materiały. Może się już to zmieniło.

2) Problem jest w decyzji... :-)
Technicznie wstawienie Gościńca do sklepu to 1 minuta. Problem jest w kwestaich formalnych - sklep jest w gestii Wyd. Kraj, które aby handlować Goscińcem musi go formalnie dostać. To wiąże się z podpisaniem umowy itd. Podobnie jest z prenumeratą - też przeszkodą są formalności. No i tak to się odkłada...
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-01-16 09:19:25

Łukasz mam do Ciebie pytanie jako członka redakcji: jaka jest logika w opublikowaniu w ostatnim numerze, który się ukazał kilka dni temu - czyli w styczniu 2003, ogłoszenia o kursie przewodnickim w Nowym Sączu, gdzie stoi jak byk że termin zapisów upływa 30.11.2002????

aż się nasuwa pytanie o akwarium ;-))

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-16 10:05:42

Ciężko mi odpowiedzieć... :-(

No co Ci mogę napisać? Wciskać Ci teksty o długim cyklu redakcyjnym, czy o obiektywnych trudnościach z dystrybucją? Bez sensu. Dlatego raczej napiszę - wypadek przy pracy. :-)
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-01-16 21:37:19

Jeżeli ktoś podjął decyzję o istnieniu sklepu internetowego, to chyba nie po to, by udawać że działa. Bzdety o trudnościach w podpisaniu umowy między ZG a Krajem na sprzedaż Gościńca przez internet na mnie nie działają. Ile czasu można pisać typową umowę? Pół godziny?
Nie wierzę, że KTKol uzbiera jakiekolwiek materiały do zapełnienia Gościńca. Na co dzień mają trudności z wydaniem cieńkiego informatorka.

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: ~Mirek
Data: 2003-01-18 12:20:51

tragicznej jakości Informator to jedna sprwa, brak jakichkolwiek działań i skorzystania z zaproponowanej pomocy to druga sprawa. Jesli nikt nie chce zmian to jak cokolwiek ma sie zmienic???

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Alf
Data: 2003-01-18 13:21:01

a ja bym chciał specjalny numer o turystyce motorowaj !!, a jeżeli chodzi o prenumerate, czy też wystawienie do sklepu internetowego to naprawdę jest śmiechu warte, nie ma tumaczenia, że to Kraj, a tamto PTTK, gazeta jest tematyczna, czyli PTTK, i mnie jako turystę nie interesują zawiłości prawno-formalne, od tego są władze PTTK-u , żeby między innymi takie sprawy załatwiać, a ONI się zamartwiają dlaczego tak słabo stoi PTTK jako organizacja. A jak ma stać skoro nie dba o "starych" członków", nie "pisząc" już o nowych chętnych. Panowie troszkę zrozumienia dla przeciętnego turysty i więcej szczerej chęci!!!

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Kuba
Data: 2003-01-18 14:34:18

Wzrusza i rozczula
Wasze zaangażowanie w temat "Gościńca",
jednak boję się, byście nie narazili tego Organu
na odejście od słusznej linii.

Kiedyś ( za reżimu i krótko potem )była niestety gazeta co się tak samo nazywała i było w niej trochę o turystyce. Szczęśliwie to już przeszłość.

To co obecnie - przynajmniej przez www - obserwuję - ma znacznie donioślejszą rolę, niż tekściki o pagórkach lub pedałach.

Fenomen "Gościńca" można - jakże ułomnie - streścić w proponowanym podtytule:
Organ Nekrologowo-Terapeutyczny.

Czyż nie jest wspaniale,
że każde koło zakładowe lub osiedlowe,
że każdy 2-osobowy oddział w Zabitychdechach
może powiedzieć Światu coś o sobie?

Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie, ile już osób doznało tej niewątpliwej satysfakcji, jaką daje wydrukowanie własnego nazwiska?
A jak wiele znaczyło to dla ich rodzin, przyjaciół i współczłonków?

W przyszłości - jestem pewien - Gościniec będzie jednym z kluczowych dla historyków źródeł wiedzy o społeczeńswie Naszej Ojczyzny - czy dokładniej: jego elitach - na przełomie wieków.

Staram się sobie wyobrazić tę dume i satysfakcję,
jaką kiedyś odczuje Wnuk, czytając o bezkompromisowym wystąpieniu Dziada, co na forum Komisji ds. Filozofii, Wysokokwalifikowanego Podwórkowego Klubu Tu- i Tam-rystów "Tapczan", niezłomnie żądał interwencji w Belwederze, Brukseli i Watykanie,
w sprawie niewłaciwego potraktowania turystyki i krajoznawstwa w Konstytucji.

Jestem zdecydowanie przeciwny
jakimkolwiek zmianom w "Gościńcu"

Niech o duperelach piszą brukowe szmatławce typu "n.p.m.", czy -m proszę o wybaczenie wulgarności - "Płaj".

Popieram pomysł utworzenie jeszcze ciekawszego "Gościńca 2", jednakze pod warunkiem, iż jeszcze głębiej będzie on zaangażowany w prawdziwe życie Towarzystwa.
Może nawet powinien miec on edycje wojewódzkie, by nie tylko kazdy Oddział, lecz koło, klub, a nawet prosty członek, mogli przedstawić - co kwartał - aktualną wersję swojej tradycji i dokonań. I żeby każdy mógł wydrukowac swoją fotografię.

Nalezy zaprzestać mrzonek o szerszym dystrybuowaniu Czasopisma.
Nie spłycajmy emanacji misji do produktu.
Reglamentacja dóbr najwyższego rzędu ma sens.
Czytanie takiego Tytułu to przywilej.
"Gościniec" winien być dostępny - po min. dwuletnim kandydowaniu - prenumeratorom, ewentualnie w drodze konkursu lub na zapisy.
Naturalnie internet uwłacza randze Organu - należy z tym skończyć,
Pismo winno mieć forme co najmniej tak elitarną jak treść.

W zamian proponuje - dla szczególnie zasłużonych Członków - limitowaną wersję na papierze czerpanym lub pergaminie, w zestawie z kadzielnicą do samodzielnego złożenia.

Nie sprowadzajmy Rysów do rozmiarów naszej przyziemności.
Nie spłycajmy Hańczy do bajora naszej codzienności.

Z uszanowaniem Państwa Koleżeństwa.

Kuba

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-01-18 15:39:08

Jeżeli rozumiem Kubę, to z jednej strony Gościniec powinien udostępniać swoje łamy tym, co chcą powiedzieć coś o sobie Światu, a z drugiej strony nie należy tego pisma rozpowszechniać. To gdzie jest ten Świat?
Jażeli mamy kisić się nadal we własnym sosie, to gdzie nasze ambicje działaczy? Z jednej strony naśmiewa się z tych co działają w Klubie "Tapczan", a z drugiej ogranicza PTTK do Megaklubu Klubów "Tapczan".
Przydałaby się wyprawa w nowej dyscyplinie krajoznawczo-turystycznej: po rozum do głowy.

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-18 16:32:00

Witam!!!

Przy całym zrozumieniu dla Twoich racji przy wysmiewaniu Gościńca pamietać musisz o jednej rzeczy. Nie jest to gazeta trystyczna, tylko biuletyn wewnetrzny Towarzystwa. Przeznaczony dla członków PTTK. I to nie wszystkich, a tych zainteresowanych tym, co się w PTTK aktualnie dzieje.

Stąd znajdziesz w nim uchwały władz PTTK, sprawozdania z imprez, zaproszenia na następne, wkładki typu plakat "Studencka Baza Namiotowa" (sic!) itp. Porównywanie Gościńca i periodyków turystycznych jak "n.p.m.", tudzież wysokospecjalistycznych jak "Płaj" ma tyleż sensu jak porównywanie miesięcznika dla wędkarzy i Gazety Wyborczej.

Gościniec nie jest i nie aspiruje do roli gazety turystycznej bądź krajoznawczej. Jest to periodyk rozsyłany w dwóch egzemplarzach do każdego oddziału, aby był dostępny dla co bardziej zaangażowanych członków PTTK. Z tego też powodu powinien się znaleźć w sklepie PTTK. I tyle...

Dorabianie ideologii do sprawy - brzmi owszem śmiesznie - ale w tym konkretnym przypadku jest z lekka nietrafione. A dla Ciebie jako przedstawiciela środowiska akademickiego Gościniec może być nudny, bowiem samo środowisko nie chce nic do niego napisać. Ani sprawozdania z jakiejś fajnej imprezy (nawet zagranicznej), ani opisu fajnej bazy, ani zaproszenia na kurs przewodnicki. Nic. A wydrukowane by było na pewno...

Jak sobie pościelemy - tak się wyśpimy mości Kubo.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Dudi
Data: 2003-01-18 17:29:56

Ja mam znacznie prostsze marzenie:
- podanie do publicznej wiadomości nowego regulaminu odznaki motorowej i przodownika uchwalonych na poczatku listopada 2002

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Kuba
Data: 2003-01-18 19:08:15

Jeśli rozumiesz.
Życzę wielu udanych wypraw.

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Kuba
Data: 2003-01-18 19:13:15

Łukaszu Drogi,

Wszak wiesz, że nie reprezentuję nikogo poza sobą,
a i to nie w pełnym zakresie.

Niemniej niechęć akademików do goszczenia w "Gościńcu"
dziwnie mnie nie dziwi.

Nie pochylałbym się z troską nad "Gościńcem", gdyby nie interesujące propozycje względem tegoż ze strony innych Bywalców tej strony.

Choć i wcześniej zafascynowało mnie w nim jedno:
mianowicie spiętrzenie metajęzyka.

Metajęzyk to przykładowo jakoś tak:
Wchodzi facet - pardon - kolega
i mówi: "zawsze kłamię"
I weź oceń czy to prawda.
Nie da się, bo ów kol. jednocześnie mówi o rzeczywistości
i mówi o tym co mówi.
Antynomia pozorna.

Otóz w "Gościńcu" leci to nawet dalej:
więcej niż mówienia o tym co robimy,
jest tam mówienia o mówieniu o tym co mówimy że robimy,
jak też mówienia o niektórych z tych co mówią o tym co mówimy że robimy.
Pomijając już fakt przyczepienia do dziennika urzędowego, dawniej zwanego "Informacje ( czy może wiadomosci ) ZG PTTK" tytułu firmującego wcześniej cos nieco odmiennego.

Cóż Ci jednak - jako Redaktorowi przedmiotowego organu - mogę powiedzieć ciepłego?
O, może to, że bardzo trafnie zestawiasz pod koniec postu
treść "Gościńca" ze spaniem.

Dobrej nocy, Szanowni Czytelnicy,

Serdeczności

Kuba

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-18 20:06:34

Zawód...

Teraz już wyszła tylko sztuka retoryki... Konkrety. Gdzie one?

Zrobiłem bazę. Napisałem o tym w Gościńcu. Podyskutowaliśmy trochę na forum. Temat zamknięty - życie toczy się dalej. Gdzie "mówienie o mówieniu o tym co mówimy, że robimy"? Plask - nietrafiona kula śnieżna rozbija się o mur.

Było sobie lecie oddziału. Niech nawet będzie to oddział w Zabitychdechach. A w Gościńcu sprawozdanie i zdjęcie. Gdzie mówienie o mówieniu itd.? Metajęzyk? Wątpie. A może jednak nie o niego tu chodzi, tylko o pokazanie, że znamy pojęcie "antynomia"? Inteligencja czysto erudycyjna...

A środowisko akademickie? A ono nie nie pisze dlatego, że Gościniec jest nudny. Znowu ideologia dorobiona do sprawy. Po prostu nikomu się nie chce. Proste? Jasne, ale aby to przyznać trzeba odwagi.

AKT "Kroki" ze Szczecina śpiewa często: "Jesteśmy piękni - wszyscy nas kochają". Całe środowisko akademickie mogłoby to zaśpiewać na głosy z pełnym przekonaniem. Bo czyz SKPB-ole nie uprawiają najlepszej turystyki z możliwych? Czyż nasze studenckie rajdy nie są najfajniesze? Czy nasze oddziały nie są najmilsze? A dziadki? Dziadki niech sobie robią wycieczki zakładowe. Nic więcej nie umieją. Nie będziemy pisać dla dziadków do Gościńca. Stereotypy.

Ostatni słowa wspomnianej wyżej piosenki brzmią "...oprócz rozumu nic nam nie brakuje."

Pora na pobudkę, Szanowni Czytelnicy.

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-01-18 22:41:11

Jeżeli dobrze rozumiem, to Gościniec tylko na niby jest czasopismem, a tak na prawdę jest super informatorem wydanym w eleganckiej formie dla zmylenia maluczkich, którym wydaje się, że ich zdjęcie z Zapadłej dziury zobaczy cały Świat.
Definicja hipokryzji przy tym wysiada.

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-01-18 23:51:54

Moim zdaniem bardzo trafna ocena.
Dodałbym jesze że jest w miarę utajnionym super informatorem który dociera tylko do zainteresowanych.

Jak widać potrzebna jest taka forma dowartościowania się...

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 10:15:29

Wydaje mi się, że jednak źle rozumiesz.

Czy naprawdę nie jest oczywisty fakt, że "Gościniec" NIE JEST gazetą turystyczną, a gazetą wewnętrzną PTTK? Nawet jego pełny tytuł na to wskazuje "Gościniec Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego". Nie jest to żadna hipokryzja. Gazetą turystyczną jest np. "Na Szlaku".

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Kuba
Data: 2003-01-20 12:06:35

"tylko sztuka retoryki..."
Znów to robisz, Pochlebco, daj spokój bo sie zaczne rumienić.

"Konkrety. Gdzie one?"
Edek?! - Nareszcie!
No to się przypominam w temacie problemów...

"Inteligencja czysto erudycyjna...":
No przestań, nie przy wszystkich...

"A środowisko akademickie? A ono nie nie pisze..."
Magury, Połoniny, Karkonosz, Pielgrzymy, Watra, Harnaś, Beskid...
No i parę gazetek wewn. by sie potaplać we własnym sosiku - ino bez zadęcia.

Łukaszu,

Nie udawaj, że nie wiesz o co mi chodzi.
Ja bawię się formą, treść lekce sobie ważąc, prywatnie i dla jaj.
Gościniec ( czy Towarzystwo?! )
sierioznie zachłystuje sie działaczami, tradycjami, jubileuszami, odznaczeniami, piastowaniem, pogłębianiem, kultywowaniem, debatowaniem, sympozjami, prezydjami...

Troche tego jest oczywiste w każdym organie i każdym większym stowarzyszeniu. Już pisałem.
Ale chodzi o proporcje i akcenty.

Czy więcej robimy ku pozytkowi własnemu i innych, bez korka w tyłku i postawy na baczność,
czy bardziej sie tym delektujemy, bądź delektujemy delektowaniem?
Ile w sprawozdawczości jest konkretów, a ile lubego obwąchiwania
własnych śladów, pięter kariery, osiągnięć substytuwnych dla dokonań zawodowych lub politycznych.

I nie chodzi nawet o proporcje obiektywne - jeno o wizerunek,
jaki gazeta kreuje.
Skoro już Gościniec jest upubliczniany w takim kształcie, a niektórzy Koledzy z forum chcieliby bardziej.

Powiedz sam szczerze
( i nie na podst.pojedynczego artykuliku swojego czy Edka, lecz całościowo; zakładając nieznajmość PTTK i podróż w czasie dekadę nazad ):
czy Gościniec swymi tekstami rzeczuwyście skłoniłby Cię do zostania członkiem PTTK ?
Bądź - jako członka początkującego - do aktywnej w nim pracy?

Jesli się wstydzisz na forum - odpowiedz na priva

Uściski

Kuba

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-01-20 13:17:04

Jeżeli mam do kogoś sprawę, to dzwonię lub piszę, "służbowo" lub prywatnie i sprawa jest załatwiona. Jeżeli mam sprawę do 50 osób, to idę na ksero i robię 50 odbitek. Nie potrzebuję do tego Gościńca!
Na pewno do niego nie napiszę, bo nie widzę odbiorcy moich tekstów.
Brakuje mi pisma, gdzie jako działacz mógłbym się pochwalić tym co robię jako PTTK dla społeczeństwa. Albo też wytknąć palcem jakąś zaobserwowaną bzdurę. Na pewno nie jest to "Poznaj swój kraj" dla młodzieży", ani też "Na szlaku" dla turystów górskich. Czyżby pozostała tylko "Gazeta Wyborcza" lub inny z dzienników?

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 14:10:01

> Magury, Połoniny, Karkonosz, Pielgrzymy, Watra, Harnaś, Beskid...

ROTFL!!! ;-)
Zsumuj je Waszmość do kupy i dodaj. Jak często się ukazują?

To raz. A drugi raz, to fakt, że to nie są biuletyny wewnętrzne, a regularne nieregularniki krajoznawcze. Inna liga.

> Czy więcej robimy ku pożytkowi własnemu i innych, bez
> korka w tyłku i postawy na baczność, czy bardziej sie tym
> delektujemy, bądź delektujemy delektowaniem?

Rozumiem... Męczy Cię postawa na baczność. Korek Cię w tyłek uciska. OK. Mnie też.
Ale niektórych to bawi. Niektórzy tego potrzebują. A jeszcze inni nie potrafią inaczej. Trudno. Jakie PTTK, taka i jego gazeta.

Smutno jedynie, że my nic nie chcemy wnieść do niej. Ja przynajmniej próbuje. Nie obszczekuje karawany, co wlecze się o kulach swoim starczym rytmem, tylko próbuje kierować wielbłądami. A gdzie reszta kolegów z różnych SKPx-ów, którzy robią po 100 GOT-ów na godzinę? Z głową w chmurach nie widzą pełzającego u ich stóp "Gościńca"?

Ja proszę tylko o to, abyśmy zastanowili się nad pewnym podziałem. My młodzi - świat do nas należy. I oni - dziadki, wystawiający poczty sztandarowe na kolejnych pogrzebach.

Bez zadęcia, żartobliwie i nie stojąc na baczność wsadziliśmy sobie w tyłek korki jeszcze większe...

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-20 14:41:14

>> Magury, Połoniny, Karkonosz, Pielgrzymy, Watra, Harnaś, Beskid...

> ROTFL!!! ;-)
Zsumuj je Waszmość do kupy i dodaj. Jak często się ukazują?

> To raz. A drugi raz, to fakt, że to nie są biuletyny wewnętrzne, a regularne nieregularniki krajoznawcze. Inna liga.

No to dodaj jeszcze "Płaj" ale to zdecydowanie wyższa liga, też autorzy wowodzący się ze srodowiska zbliżonego do SKPx.

Tak a'propos biulatynów :

My (w SKPG) mamy swój biuletyn informacyjno-plotkarsko-towarzyski.
http://www.skpg.gliwice.pl/publikacje/mammuthus/index.html

Ukazuje się bardzo regularnie co miesiąc dzięki samozaparciu jednego z kolegów. Zapraszam do obejrzenia :
W następnym numerze (90) bedą zdjecia z Sylwestra (w tym chyba ja w złotej kiecce).
Przyznam sie ze nasz własny biuletyn czytam z dużą i niekłamaną przyjemnością, a co sie dzieje w Oddziale w Zabitymdechami tak jakby mniej mnie interesuje.

Jesli mam coś napisać do naszego biuletynku - robię to z przyjemnością.
Podobnie z przyjemnoscią pisuję do "npm", bo to co piszę dotyczy krajoznawstwa - polecam konkretne wycieczki, pisze o konkretnych górach na których akurat się znam.

I to mnie interesuje.
natomiast nie interesują mnie jubileusze.

Obiecuje jednak, ze kiedy nasze koło bedzie organizowac ogólno dostępny rajd, imprezę, czy Akcję Lato - postaram sie rozpropagować to na wszystkich możliwych forach i napiszę o tym również notatkę do "Gościńca".
Tylko czy to nie zostanie potraktowane jako reklama ?

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 15:01:56

> No to dodaj jeszcze "Płaj" ale to zdecydowanie wyższa liga, też
> autorzy wowodzący się ze srodowiska zbliżonego do SKPx.

Ludzie kochani! Najpierw Kuba, teraz Ty. Co ma Płaj wspólnego z Gościńcem? To co, że Płaj wydają ludzie z (bardzo) dawnego środowiska akademickiego? Przecież to jest zupełnie co innego, dla kogoś innego się ukazuje, ma inną zawartość, inny cel itd.

Ale dalej już piszesz z sensem...

> Przyznam sie ze nasz własny biuletyn czytam z dużą i niekłamaną
> przyjemnością, a co sie dzieje w Oddziale w Zabitymdechami tak jakby
> mniej mnie interesuje. (...)
> Jesli mam coś napisać do naszego biuletynku - robię to z przyjemnością.

Ano właśnie. Każdy chce mieć biuletyn, w którym chce czytać jak nie o sobie, to przynajmniej o znajomych. I Gościniec spełnia tą funkcję w PTTK. I tyle...
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-20 15:14:15

> Ludzie kochani! Najpierw Kuba, teraz Ty. Co ma Płaj wspólnego z Gościńcem? To co, że Płaj wydają ludzie z (bardzo) dawnego środowiska akademickiego? Przecież to jest zupełnie co innego, dla kogoś innego się ukazuje, ma inną zawartość, inny cel itd.

Tu była odpowiedź na to że zarzuciłeś środowisku akademickiemu, że nic nie pisze.

>Ano właśnie. Każdy chce mieć biuletyn, w którym chce czytać jak nie o sobie, to przynajmniej o znajomych. I Gościniec spełnia tą funkcję w PTTK. I tyle...

Tylko ze nasz biuletyn (w nakładzie 80 egz. papierowych + internet) wydawany jest całkowicie za pieniądze subskrybentów.

A "Gościniec" jest na pięknym papierze, trochę chyba drogo, jak na pismo wyłacznie informacyjne o znajomych w PTTK.

Czy mógłbyś nam napisać, czy jego koszt przynajmniej sie zwraca ?
I jaki jest jego nakład ?

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Kuba
Data: 2003-01-20 15:07:32

"ROTFL!!!"
Staram się to sobie zwizualizowac - zaiste - Łukaszu - piękny to kataklizm dla wszystkiego co na podłodze!

"Zsumuj je Waszmość do kupy i dodaj. Jak często się ukazują?"
Zsumowane pewnie gdzieś 4 razy w roku - jak Gościniec.
A chodzi o wartośc merytoryczną pisaniny i pożytek dla czytelników - nie ten terapeutyczny.

"...że to nie są biuletyny wewnętrzne, a regularne nieregularniki krajoznawcze. Inna liga."
Toż ja to sam wcześniej zauważyłem.
Choc Ty nie polemizuj obok.
Brzydzę się dyskusyjnego niechlujstwa.

"Rozumiem... Męczy Cię postawa na baczność."
A gucio tam rozumiesz, mimo, że powtarzam pare razy - mnie samego nie męczy, bo nie ma co, jeno u innych razi.

"Ale niektórych to bawi. Niektórzy tego potrzebują. A jeszcze inni nie potrafią inaczej. Trudno. Jakie PTTK, taka i jego gazeta."
I włąśnie o to chodzi!
Jak niektórych to bawi lub uzależniło,
to im operacyjnie usunąć i na odwyk.
Bo zakorkowani odstraszają ogół,
co do turystyki ciągnie by właśnie m.in. od korka swego powszedniego odpocząć.

"Smutno jedynie, że my nic nie chcemy wnieść do niej. Ja przynajmniej próbuje. Nie obszczekuje karawany, co wlecze się o kulach swoim starczym rytmem, tylko próbuje kierować wielbłądami."
A ja właśie szczekam z pobliskiej oazy, coby wielbłąd do wielbłąda zbyt spokojnie -0 podsypiając - nie mówił: >>Kooleeeżaanki i Kooleedzy, aaalee zdrooowo pomykaaamy, no nieee?<<

"A gdzie reszta kolegów z różnych SKPx-ów (...) Z głową w chmurach nie widzą pełzającego u ich stóp "Gościńca"? "
Jakto gdzie - w górach.
Ewewntualnie tam, gdzie nie ma korka.
Dryfowanie SKPx na zewnątzr Towarztstwa to symptom Jego kondycji i wizerunku - w tym zakresie, o jakim decydują Jego Władze.

"My młodzi - świat do nas należy. I oni - dziadki, wystawiający poczty sztandarowe na kolejnych pogrzebach."
Kwestia wieku nie ma jednoznacznego przełożenia.
Chodzi generalnie o osobowość i otwartosć w postrzeganiu świata
i rozumieniu ludzi.
Siwe włosy nikogo nie degradują, tak jak nikogo same nie czynią mądrym.

"Bez zadęcia, żartobliwie i nie stojąc na baczność wsadziliśmy sobie w tyłek korki jeszcze większe..."
Aaa to mów tylko za siebie.
Ja tam nic takiego nie czuję,
a z natury czuły jestem.

Czule pozdrawiam

Kuba

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 15:29:51

Płaj wydawany przez środowisko akademickie... Ha, ha, ha, ha!!! Wspomniany przez Kubę korek w tyłku wystrzelił i wybuchnął fontannną fajerwerków wysoko nad ziemią. :-)

Czy Gościniec się zwraca?
Ciężko powiedzieć... Czy zwraca się poczucie zadowolenia, integracja, czasami duma? Nie wiem.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Kuba
Data: 2003-01-20 15:34:26

"Płaj wydawany przez środowisko akademickie... Ha, ha, ha, ha!!!"

Nie dużo mniej akademicki, niż znakomita część składu Komisji Akademickiej.
o ile trzymać się kalendarza.

Chyba, ze "akademickość" rozciągnąć na pewien sposób postrzegania turystyki i działalności na jej rzecz.

Kuba
( już dawno nie, a jednak wciąż )

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-20 15:39:18

Przecież ja doskonale wiem że Płaj jest wydawany przez Towarzystwo Karpackie - ludzi, którzy prawie w 100 % wywodzą się z kręgów SKPx, a PTTK nie ma z jego wydawaniem absolutnie nic wspólnego.

Ale jest to miesięcznik, który czytam z dużym zainteresowaniem i ciągle czuję żal, że sporo za głupia jestem żeby coś do niego napisać.

IMHO - najlepsze górskie pismo w Polsce.

Dla nieco "niższego poziomu" jest "npm" - też o niebo lepszy niż "Na Szlaku", o czym wnioskuję przede wszystkim z postów na pl.rec.gory. No tyle ze możesz mi zarzucić brak obiektywizmu.

Kiedyś korespondowałam mailowo z p. Mazurskim i żalił mi sie ze do "NS" nikt nie chce pisywać.

To fakt że pisuje tam głównie w kółko ten sam zestaw autorów i wyraźnie brakuje im tekstów, ale czy to dziwne, jesli "NS" nie jest w stanie określić, kiedy ukaże sie konkretny artykuł.

W "npm" mamy jasnosć że jak coś piszę do konkretnego numeru do ukażę się to w tym numerze, jeśli sie to nie zmieści - sekretarz redakcji odpowiednio wcześniej uprzedza i przeprasza.
Z wyprzedzeniem do dwóch numerów podawane są nam plany co się w nich ukaże, można wyrazić swoje zdanie.

Teksty są zwykle pisane na konkretne zamówienie redakcji, a redakcja ma koncepcję, co w kolejnym numerze chciałaby mieć.

Tymczasem zarówno "NS", jak i niestety Gosciniec robią wrażenie przypadkowej zbieraniny tekstów, które akurat nadeszły i da się nimi zapchać dziurę.

Ja bym na Twoim miejscu nie byłą taka dumna :-(((

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Kuba
Data: 2003-01-20 15:52:59

Płaj - Miesięcznik?
- jeśli się cos zmieniło, to nie wierze w swoje szczęście.
Mam od 1 i 2 numeru ( jeszcze SKPB )
Tez lubie i szanuję.

W npm ogromna ilość odtwórczosci
aleć to w końcu dla szerokiej publiczności
i ktos dlań powinien streszczac przewodniki.

Z drugiej strony, fajne bywają kawałki czasem,
był np. taki niemal osobisty o przewodniku i kierowaniu grupą

Ale precel to kiepskie referencje
Błachy bulGOT - kiepsko GO Trawię

A Łukaszu
- znów ładnie Ci się zjechały słowa:
Gościniec i zwracanie.

Pozdrowienia

Kuba

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 16:10:47

> A Łukaszu - znów ładnie Ci się zjechały słowa: Gościniec i zwracanie.

Niedobry Kuba!!! :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-20 16:04:25

> W npm ogromna ilość odtwórczosci
aleć to w końcu dla szerokiej publiczności
i ktos dlań powinien streszczac przewodniki.

No po to to jest.
Ale ja i wiele osób podobnie bardzo sobie ceni poradnik sprzętowy Wojtka Wierby.
Tego nie ma w żadnym innym czasopismie, a jest potrzebne, co choćby wynika z ilosci pytań sprzętowych na preclu.
Teraz często wystarczy takiego pytajacego delikwenta odesłać do odpowiedniego url-a

> Z drugiej strony, fajne bywają kawałki czasem,
był np. taki niemal osobisty o przewodniku i kierowaniu grupą

To się cieszę że się podobało, bo mi niektórzy zwracali uwagę że zbyt osobisty :-).

Zresztą nasza sekretarz redakcji kiedyś (nie z powodu tego artykułu) zrobiła mi kazanie, ze artykuły powinny być jak najmniej osobiste i emocjonalne.

A co do "Gościńca" - po prostu jest nudny. I dodanie wiadomosci , że SKPx organizuje rajd "Śladami Łemków" niestety tego nie zmieni. Jeszcze jedna wiadomość, która zainteresuje tylko osoby z kręgo tego konkretnego SKPx i to nie wszystkich, reszta to w ogóle pominie.
Ale taki już los biuletynów informacyjnych.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 16:19:02

> Ale taki już los biuletynów informacyjnych.

Ooo... Coś świta... ;-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-20 16:24:23

No świta.
;-)

Tylko w takim razie dlaczego PTTK nie ma DOBREGO czasopisma turystycznego, krajoznawczego, czy jak to inaczej nazwać ?

Ja pamiętam jeszcze stary "Gosciniec", kiedy pisywali tam Bogdan Mościcki i Tomek Kowalik.
Była to całkiem niezła gazeta jak na owe lata, właśnie typowo krajoznawcza.

Upadła, bo nie wytrzymała presji rynku, szkoda.

No i chyba PTTK nie ma teraz siły/kapitału żeby coś takiego wskrzesić.

Swoją drogą - rynek jest wymagający.
Nie wiem czy Łukasz pamiętasz - na zebraniu KA w Poznaniu przyjechał człowiek związany z SKPB Łódź z pierwszym numerem periodyku wydawanego całkowicie własnym sumptem i za własne pieniądze.
Rozdał dla zachęty tą gazete wszystkim, gdzieś ją w domu mam.
Chyba ukazał się tylko ten jeden numer i nic ponadto.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 16:40:31

Witam!!!

No dobra.
Odchodząc od Gościńca można podjąć temat gazety turystyczno-krajoznawczej.

Piszesz:
> Upadła, bo nie wytrzymała presji rynku, szkoda.

Piszesz też:
> Chyba ukazał się tylko ten jeden numer i nic ponadto.

I dodajesz:
> Swoją drogą - rynek jest wymagający.

A ja powiem tak:
Wiesz dobrze jak i ja, bo Artur Pasik nie raz to podkreślał, że Twoje ukochane "npm" balansuje na krawedzi opłacalności (o ile nie jest pod nią). Podobnie inne gazety z tej branży. "Na Szlaku" ukazuje się tylko dzięki dotacjom z MG i społecznej pracy redakcji - dlatego jest niedoskonałe. I nie udawaj, że tego nie wiesz, bo miliony razy wałkowaliśmy to na preclu.

Rynek jest wymagający? Czy ja wiem...? Rynku raczej prawie w ogóle nie ma. Twoje własne słowa, które zacytowałem powyżej jasno tego dowodzą.

Za "npm" stoi spółka, która może sobie pozwolić na jedno pismo "prawie dochodowe". PTTK sobie nie może pozwolić.

Kiedyś - może. Dziś - nie.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Kuba
Data: 2003-01-20 17:01:56

Ale pozwala sobie na przyprawiającą gębe antyk-wariatu
makulaturę terapeutyczno-funeralną?

Kto finansuje poprzednio wymienione piśmidła "akademickie"?

Zyski i koszty to także
z jednej strony przychody przyszłych okresów
z drugiej - utracone okazje

Dlaczego PTTK nie ma i nie zrobi w najbliższej przyszłosci
dobrej gazety turystycznej?
- bo nie umie.

Ci co pisac potrafią piszą gdzie indziej, bo nie chcą pisać z tymmi co teraz piszą to, co wg Ciebei się nie zwraca.

Odganianie
Zniechęcanie.

Nie kwestionując konieczności biuletynu urzędowego,
taka jest w znacznej mierze marketingowa rola Gościńca w PTTK.

No to pa.

( Basiu w zmiankowanym kawałku z npm
właśnie osobistość i subiektywność - taka reportersko-pamiętnikarska - były dla mnie szczególnie ciekawe; z całym szacunkiem dla Twego doświadczenia i celności szeregu rozwiązań )

Kuba

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Jurek
Data: 2003-01-20 17:36:55

Regulamin tej odznaki zamieszczony jest w Biuletynie Motorowiec 4/64 zamieszczonym na stronie http://www.motorowiec.idf.pl/

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-20 17:42:57

> Dlaczego PTTK nie ma i nie zrobi w najbliższej przyszłosci dobrej
> gazety turystycznej? - Bo nie umie.

I cały Twój list można było streścić w powyższym cytacie.

Czy nie umie? Nie wiem. Byłoby to straszne i przygnębiające. Ale chyba jednak nie masz racji. Sądzę, że są w PTTK ludzie gotowi Ci udowodnić, że się mylisz. Nie dzisiaj, nie jutro i nie za rok. Ale PTTK udowodni, że nie masz racji. Bo jak nie udowodni...

...to "Sztandar wyprowadzić!".

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Jacek Potocki
Data: 2003-01-20 19:31:10

..."Sztandar wyprowadzić!".

I wprowadzić nowy? Są tacy, któzy już to przetestowali. I nie najgorzej im to wyszło. Ale jakoś mnie do nich nie ciągnie. :-)

pozdrawiam
Jacek

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Kuba
Data: 2003-01-20 20:42:45

Czekam

Ino czy dożyję?

Ukłony ( także dla sztandaru )

Kuba

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-01-20 22:18:52

Jeżeli na rynku nie ma gazety turystycznej, a PTTK jako jedyna organizacja turystyczna ma fachowców którzy potencjalnie mogą ją wydawać, ale nie wydają, bo ZG sobie tego nie życzy, to jest to stracona okazja zrobienia czegoś pożytecznego dla Organizacji i społeczeństwa. No może nie całkiem - jest jeszcze wszechmogący POT, który ssie państwową kasę i też tego nie robi).
Wydaje mi się, że w ZG jest za dużo pseudodziałaczy o mentalności urzędników, którzy w swojej świadomości odfajkowali, że coś się robi w temacie periodyków, a że jest to mało użyteczne, to mało kto się w tym połapie.
Pozdrowienia dla minimalistów

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-21 08:20:38

>Jeżeli na rynku nie ma gazety turystycznej, a PTTK jako jedyna organizacja turystyczna ma fachowców którzy potencjalnie mogą ją wydawać, ale nie wydają, bo ZG sobie tego nie życzy

Lekko prostuję.
Na rynku jest kilka gazet turystycznych, ale o każdej dziedzinie turystyki osobno (kajak, rowery, turystyka górska)

Turystyki górskiej dotyczy miesięcznik "npm", z którym stale współpracuję, jak również pisujący tu Tomek D.

Nie mogę jako osoba bezpośrednio zaangażowana wypowiadać się o jakości tej gazety, niech to ocenią inni. Nie mogę również podać danych o sprzedaży, ale jest faktem że się sprzedaje i jej sprzedaż stale rośnie.

Faktem jest też że niecałe 2 lata temu, kiedy miesięcznik powstawał na rynku nie było takiej gazety (chodzi o gazetę dla przeciętnych turystów górskich, a nie wspinaczy). "npm" udało sie przynajmniej częściowo wypełnić tą lukę.
Trzeba też zauważyć ze na rynku lepiej chyba przyjmowana jest gazeta postrzegana jako niezaangażowana.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: ~Mirek
Data: 2003-01-21 10:02:58

> Na rynku jest kilka gazet turystycznych, ale o każdej dziedzinie turystyki osobno (kajak, rowery, turystyka górska)
----------

moge się dowiedzieć jakie to są gazety na rynku o tematyce turystyki rowerowej???

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-21 10:10:16

Akurat mimo ze jeżdżę na rowerze nie czytuję gazet na ten temat, ale było coś takiego wyadawanego przez to samo wydawnictwo co "Góry".
Tytułu nie pamiętam.

Po za tym w "npm" w numerach "letnich" są średnio co drugi numer proponowane trasy wycieczek rowerowych po rejonach górskich. Pisuje zwykle Paweł Brzozowski z SKPG "Kraków", ale ja też coś tam popełniłam - po Pogórzu Przemyskim, była tez np. Orawa.

Były to tylko propozycje tras, zadnych szczegułów technicznych.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-21 10:15:29

Widzisz Kuba, ja nie chcę żebyś czekał! Ja chcę abyś pomógł!!! Pomóż naszemu Towarzystwu - wnieś świerze spojrzenie, pomysły i energię. Proszę...

Ł.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-01-21 10:16:26

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-21 10:26:25

Może Szanowny Kolega, sam weźmie się za uzupełnianie istniejących luk w naszym Towarzystwie. Gazeta Turystyczna, baza szlaków i inne poważne braki, których na pewno "pseudodziałacze" z ZG, do których i ja się zapewne zaliczam, nigdy sami nie zrobią, na pewno zostaną zrobione bardzo porządnie przez naszego "zawodowego znakarza".

Powodzenia!

Pozostając z szacunkiem,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-21 11:01:39

Łukasz - nie bądź złośliwy.

Wiesz że ja chętnie pisuje do "npm" i gdyby była gazeta PTTK być moze pisywałabym do niej, ale na tematy krajoznawcze, związane z górami, bo na tym akurat się znam.
Natomiast nie znam się i nie bedę sama organizować gazety, zajmować się organizacją itd. Pewnie nikt z nas tutaj dyskutujacych też się na tym nie zna.
Ot tego musi byc profesjonalny sekretarz redakcji na etacie.

Acha ! chciałam jeszcze napisać że w tak nie lubianym przez PTTK "npm" Tomek pisał kilka razy na tematy sciśle zwiazane z PTTK - np. zachecał do zdobywania odznak turystycznych, był tez atykuł innej autorki na temat klubów turystycznych, gdzie rekomendowano między innymi kluby związane z PTTK.

Uogólniając - bardzo wielu spraw w PTTK nie załatwi się przez "pospolite ruszenie" metodą "weźcie kolego i zróbcie", bo efekty bedą bardzo mierne. Wiele spraw powinni zrobić po prostu dobrzy profesjonalisci.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-01-21 11:18:48

> Acha ! chciałam jeszcze napisać że w tak nie lubianym przez PTTK "npm" Tomek pisał kilka razy na tematy sciśle zwiazane z PTTK - np. zachecał do zdobywania odznak turystycznych,

żeby nie być gołosłownym:
http://www.npm.pl/asp/artykul.asp?id=279
http://www.npm.pl/asp/artykul.asp?id=59

> Wiesz że ja chętnie pisuje do "npm" i gdyby była gazeta PTTK być moze pisywałabym do niej, ale na tematy krajoznawcze, związane z górami, bo na tym akurat się znam.

ja swego czasu posłałem kilka tekstów do NA Szlaku, zostały nawet wydrukowane. Ale nie będę pisał do pisma które nie szanuje autorów. Pomijam to że nie płaci za teksty bo akurat nie o to chodzi i nie dla korzyści majątkowych udzielam się w PTTK, ale ze strony NS nie ma nawet głupiego "dziękuję za przysłanie tekstu, opublikowany zostanie w numerze X/200X" że o przysłaniu egzemplarza autorskiego nie wspomnę.
:-(

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Kuba
Data: 2003-01-21 11:30:02

Wszak robię to ustawicznie.

Co więcej - jeśli trzeba
moge się jeszcze pomodlić,
trzymac kciuki,
a nawet niodpłatnie przekazać
prawa autorskie do podtytułu:
Organ Terapeutyczno-Funeralny.

Nieutulony

Kuba

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-21 11:28:44

I co jest denerwujace, a co podkreślali inni koledzy pisujacy do "NS" - nigdy nie wiadomo, kiedy artykuł zostanie opublikowany, niektórzy mieli tak ze został opublikowany 2 lata po wysłaniu do redakcji !

W "npm" przynajmniej to wiemy, i poszczególne numery są robione wg jakiegoś planu.

No ale pan Mazurski (z całym szacunkiem) niestety nie jest profesjonalistą w tej akurat dziedzinie, a gazetę robi "z doskoku" zajmując sie na codzień czym innym.

Łukasz - kiedy wreszcie zrozumiesz że wielu rzeczy nie da sie zrobić siłami społecznymi, bo marnie to wychodzi, ale potrzebna jest, przynajmniej do kierowania i organizacji osoba będąca profesjonalistą.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-21 11:36:20

Jeszcze się uzupełniam :

Najlepszy przykład że kiedy zatrudnili w PTTK (lub Gospodarstwie Pomocniczym) na etacie osobę profesjonalnie odpowiedzialną za informatykę i za internet - to od razu zupełnie inaczej wygląda ta strona i coś się dzieje.

;-)

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: ~Mirek
Data: 2003-01-21 11:36:16

he he he... mam kilka ostatnich numerów BikeBoardu, pokaż mi gdzie w nich jest o turystyce rowerowej? ;-))

mam też cały poprzedni rocznik BikeAction - to samo co wyżej...

od 3 miesięcy wychodzi Magazyn Rowerowy i jedynie tam jest coś co można nazwac turystyka aczkolwiek i tak góry, góry, same góry, wjeżdżanie i zjeżdżanie i nic więcej...

więc stwierdzenie "na rynku jest kilka czasopism o tematyce turystyki rowerowej" nijak ma sie do rzeczywistości...

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-01-21 11:45:11

O treści się nie wypowiadam bo rowery to nie moja domena.

Ale skoro koniecznie się dopytujesz o turystykę rowerową to proszę bardzo, co Ty na to:

http://www.npm.pl/asp/artykul.asp?id=253
http://www.npm.pl/asp/artykul.asp?id=243
http://www.npm.pl/asp/artykul.asp?id=222
http://www.npm.pl/asp/artykul.asp?id=209
http://www.npm.pl/asp/artykul.asp?id=197
http://www.npm.pl/asp/artykul.asp?id=105
http://www.npm.pl/asp/artykul.asp?id=94

tyle, że NPM nie jest pismem tylko o turystyce rowerowej a o szeroko rozumianej turystyce górskiej, w tym rowerowej.
zawsze coś...

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-21 11:53:16

> (...) że w tak nie lubianym przez PTTK "npm" (...)

Basiu! Błagam! Pomyśl zanim coś napiszesz!
Jakim "nielubianym"? Kto w PTTK nie lubi "npm"? Ja sam je czytam z przyjemnością kiedy tylko mogę (regularnie nie kupuje bo drogie). Nie znam nikogo w PTTK, kto by nie lubił "npm" (lub innego pisma tego typu). Nie przypominam sobie też, aby jakiś organ zajmował w tej sprawie stanowisko [Uchwała nr 1234/NPM/2003 w sprawie nie lubienia "npm" :-) ;-) :-)].

Basieńko! Nie pisz takich rzeczy, bo jeszcze ktoś weźmie to na poważnie i ubzdura sobie jakąś wojnę między PTTK, a "npm". A to przecież absurd!

Teraz co do meritum:
Jak sama słusznie (!) zauważyłaś rozkręcenie od podstaw porządnej gazety turystyczno-krajoznawczej to kolejne etaty, pieniądze itp. Nie stać nas na to. I to już napisałem. Kolega Piotr ewidentnie tego nie doczytał.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-21 12:05:34

Kochana Basiu! Ponieważ jak mniemam list ten dotyczy mojej skromnej osoby w podzięce za miłe słowa w pas się kłaniam i kapeluszem ziemię omiatam. :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Basia Z.
Data: 2003-01-21 12:32:19

Jeśli mylnie zinterpretowałam niektóre Twoje posty - to przepraszam i cieszę się że lubisz "npm".

Teraz sie tłumaczę :
Moje posty były reakcją na Twoje prośby o pomoc skierowane do Kuby i do Piotra R.

Otóż - uważam że systemem "pospolitego ruszenia" nic się dobrze do końca nie zrobi.

Trzeba danej osobie zaproponować do roboty coś bardzo konkretnego, np. poprosić :
"zrób to i to", jeśli jest tym zainteresowana na pewno chętnie zrobi.
Apele "pomóżcie !" nic nie dadzą (Zresztą to juz było prawie równo 23 lata temu, ale za młody jesteś żeby pamiętać ;-) )

Również przyznam sie denerwowały mnie Twoje apele "pomóżmy wydawnictwu "Kraj". Jak my mamy pomóc ? O konkrety proszę.

Moja propozycja jest taka :
Specjalista do zarządzania, a dla osób "społecznych" konkretne ściśle określone zadania.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: ~Mirek
Data: 2003-01-21 12:51:41

Dzięki za linki, zaraz sobie poczytam. Konkretnie to po prostu doczepiłem sie tego stwierdzenia o gazetach.. po prostu o turystyce rowerowej takiej gazety nie ma i tyle... co jakis czas tu i ówdzie sie cos pojawi, ale w kazdym razie czysto turystyczno-rowerowej gazety NIE MA.

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Jacek Potocki
Data: 2003-01-21 14:02:38

W przyszłości - jestem pewien - Gościniec będzie jednym z kluczowych dla historyków źródeł wiedzy o społeczeńswie Naszej Ojczyzny - czy dokładniej: jego elitach - na przełomie wieków.

Ty się nie śmiej. Trochę się zajmuję historią turystyki i wierz mi, że w Sudetach łatwiej o informacje dotyczące z okresu przedwojennego niż po roku 1945.
W czasach niemieckich czasopisma towarzystw turystycznych publikowały informacje (prawda - zwięzłe ale treściwe, czego o wielu publikacjach w "Gościńcu" powiedzieć się nie da. A po wojnie - "czarna dziura".

Problem widzę gdzie indziej. PTTK to moloch. Dlatego artykuły wspomnieniowe dotyczące jakiegoś klubu "gdzieśtam" interesują nikły procent odbiorców. Inaczej by było, gdyby wydawać czasopisma regionalne (takim było początkowo "Na szlaku"), ale to raczej nie wchodzi w rachubę - z przyczyn ekonomicznych.

Jacek

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-21 14:05:05

Eee... :-(

Wszystkie moje posty do Kuby mają charakter jeszcze ogólniejszy i nie odnoszą się do Gościńca, Na Szlaku czy Wyd. Kraj. Słowo "pomóż" oznacza:
"Znajdź sobie jakąś dziedzinę działalności, która sprawia Ci przyjemność i uprawiaj ją z pożytkiem dla siebie i PTTK. Nie odwracaj się od Towarzystwa."

Ja tak właśnie zrobiłem - lubie komputery i znam sie na tym, więc postanowiłem służyć w tej dziedzinie Towarzystwu. I robiłem to społecznie - dużo wcześniej zanim zostałem jego etatowym pracownikiem.

Czytając posty postaraj sie Basiu, poza prostym składaniem literek w wyrazy i zdania, dociekać również "co autor miał na myśli"... ;-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gościniec - 2 pytanka
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-21 14:16:22

Witam!!!

Jacku Drogi!
Kuba nie wie - ma prawo! Ale Ty chyba powinieneś wiedzieć. :-) PTTK wydaje mnóstwo czasopism regionalnych na bardzo nieraz wysokim poziomie. Popatrz tu:

http://www.pttk.pl/zycie/pisma/index.php?co=pisma

A to tylko nikła część tego co wydają nasze oddziały lub pracownie krajoznawcze! Wszystko już niedługo będzie do nabycia w naszym sklepie internetowym.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski