Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Turysta Przyrodnik

wszystkich wiadomości w wątku: 28
data najnowszej wiadomości: 2004-03-01

Temat: Turysta Przyrodnik
Autor: ~adrianna
Data: 2004-02-15 00:55:30

mam pytanie być może banalne jednak budzące niepokój w mej duszy. W jaki sposób komisja przydziela nam zadanie do wykonania na odznake Turysty Przyrodnika?? czy już po przesłaniu książeczki czy wcześniej??

z góry dziękuję

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-15 17:54:34

O jakie zadania ci chodzi.

Do zdobycie odznaki Turysta przyrodnik, nie potrzeba wykonywac jakichkolwiek zadan, lecz zwiedzac chronione obiekty przyrodnicze. Komisje weryfikacyjne sa po to, zeby weryfikowac, a nie przydzielac cokolwiek turystom.

Posiadam odznake w stopniu zlotym duzym, jestem jej weryfikatorem i nikt mi jak do tej pory niczego nie przydzielal , ani nie nakazywal.

Zwiedzane obiekty wybieram sobie sama i ty tez tak powinnas robic.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Marcin Czerwiński
Data: 2004-02-16 11:43:30

Witam

Mam pytanie dotyczące odznaki Dużej Złotej. Aby ją zdobyć (oprócz posiadania dużej srebrnej) należy zwiedzić 10 parków narodowych i zdobyc odpowiednią liczbę punktów.
Moje pytanie:
czy mogą to być te same parki narodowe co na odznakę dużą srebrną??

Marcin
Pozdrawiam - Marcin

----------
zapraszam na stronę Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK: http://ktpzg.pttk.pl/

Moje galerie :)
http://picasaweb.google.pl/marcinekczerwinski
http://picasaweb.google.pl/zycie.marcina

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-16 12:50:22

We wszystkich odznakach krajoznawczych nie powtarza sie tych samych obiekrow, a tym bardziej przy zdobywaniu odznak najwyzszych.

Mamy 23 PN i zawsze znajda sie te jeszcze nieodwiedzane.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-02-18 09:44:13

> We wszystkich odznakach krajoznawczych nie powtarza sie tych samych obiekrow,
> a tym bardziej przy zdobywaniu odznak najwyzszych.

tak?
a jak interpretować poniższy zapis:

V. UWAGI

2. Raz zwiedzany obiekt, wykonana praca, ukończony kurs nie mogą być zaliczone powtórnie do punktacji na wyższy stopień odznaki (nie dotyczy odznak dużych).
http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=ro_tp

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-18 14:53:01

>2. Raz zwiedzany obiekt, wykonana praca, ukończony kurs nie mogą być zaliczone powtórnie do punktacji na wyższy stopień odznaki (nie dotyczy odznak dużych).

Niby masz racje, ale co to za wytrawny turysta (a za takich mozna uwazac osoby zdobywajace najwyzsze stopnie odznak), ktory nie ma ochoty zwiedzic nastepnego Parku Narodowego, tylko powtarza juz odwiedzany ;-((

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Rentgen
Data: 2004-02-18 15:29:56

"Wytrawny turysta" i podczas kolenej wizyty w parku narodowym znajdzie coś nowego i fascynujacego.
Ponowne odwiedzenie tego samego parku to żaden dyshonor.
Pozdrawiam
Regent

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-18 15:41:46

Pewnie, ze nie dyshonor, ale nie musi go ponownie zaliczac do weryfikacji, choc polecam zapisywanie kazdej wycieczki. Ja w Kamp.PN jestem kilka razy w roku, w Karkonoskim, Bieszczadzkim, Pieninskim czy Tatrzanskim rowniez , ale do odznak zaliczalam zawsze tylko raz.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: ~Piotrek
Data: 2004-02-19 19:28:31

Witam

Mam pytanie co do dużego stopnia tej odznaki, czy potwierdzeniem odwiedzin w Parku moze byc wklejony do książeczki bilet wstępu ??

Pzdr.

Piotrek

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-19 21:25:22

Moze byc. trzeba jedynie pamietac o tym, ze Parki Narodowe nalezy poznawac , a nie tak jak niektorzy sadza, odwiedzac. I tak wzorem Odznaki Krajoznawczej winno sie poznac rozne rejony tych parkow. Np W TPN trzeba byc w T.Wysokich, Zachodnich i w dolinkach. JA prosze zwykle podczas weryfikacji o napisanie tras wycieczek odbytych po parku. Misi byc ich kilka. Tylko bardzo male parki taki jak Pieninski lub Ojcowski mozna przejsc caly jednego dnia, ine niestety nie. Wycieczki takie nie musza byc odbywane razem. Mozesz sobie np raz w miesiacu pojechac do Kamp.PN i po trzeciej lub czwartej wycieczce ubiegac sie o zaliczenie 10 pkt za ten park. Jesli w danym Parku jest muzeum przyrodnicze, powinno sie go zwiedzic.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Alf
Data: 2004-02-20 06:49:02

I znowu własna interpretacja przepisów "JA prosze zwykle podczas weryfikacji o napisanie tras wycieczek odbytych po parku. Misi byc ich kilka.", idea słuszna , tylko jeżeli nie jest napisane w regulaminie,że potrzebna jest jakaś ilość wycieczek , to jakim prawem??Jeżeli Ja przyniosę książeczkę z tylko jedną pieczątką to zgodnie z regulaminem kwalifikuje się to do "zaliczenia" parku. Ja jestem zwolennikiem zwiedzania, a nie oglądania, podobnie jak Ty , ale nie można naciągać "prawa" pod siebie

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-20 19:18:31

Nie naciagam zadnego regulaminu. Rozmawialam w tej sprawie z weryfikatorem Komisji Ochrony Przyrody ZG (przepraszam jesli pomylilam nazwe) czyli osoba weryfikujaca najwyzsze odznaki, poruszajac braki w regulaminie dotyczace tego, co powinno byc zwiedzane wPN. I to wlasnie ta osoba powiedziala mi, ze park nalezy zwiedzic a nie odwiedzic. Jesli osoba ubiegajaca sie o weryfikacje przyjdzie do mnie osobiscie, to tak samo jak np. w GOT, moge sprawdzic to, czy poznal park, poprzez rozmowe na temet odwiadzanych miejsc.

Jesli ktos robi to zaocznie, to musze jakos dowiedziec sie, gdzie byl i co mogl zobaczyc w tym parku.

To ja , a nie glowni weryfikatorzy, mam potwierdzic zdobyte punkty, a oni je tylko weryfikuja. I badz pewny, ze z jedna pieczatka z wejscia do TPN i jedna data, nikt nie zaliczy 10 pkt za zwiadzanie Parku Narodowego.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Alf
Data: 2004-02-20 20:32:50

W regulaminie nie ma że musi być np 5 pieczątek z TPN, więc wystarczy jedna, powinny być miejsca wyszczególnione jakie trzeba zobaczyć i nie było by sprawy. Pytanie do Ciebie: Kto jest lepszym turystą: osoba która chce i robi to dla siebie i wystarczy mu jedna pieczątka i dalej nie zawraca sobie głowy że musi zdążyć gdzieś tam żeby podbić książeczkę, czy klient który nie będzie podziwiał widoków tylko gnał po pieczątki? Jak widzisz nie ma złotego środka, więc wydaje mi się ( może nie słusznie) że nadinterpretacja w tym przypadku nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, pozdrawiam - alf

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: ~Piotrek
Data: 2004-02-20 23:08:08

Wszystko fajnie.... owszem ja tez zwiedzam a nie odwiedzam ale nasuwa mi sie pytanie. Jezeli wysylam poświadczoną przez instruktora ochrony przyrody i mój oddział książeczke ne dużą odznake to gdzie mialbym a takim razie w niej umieścić jakiś spis miejsc, które zwiedziłem w PN jakimś a co dopiero opis miejsc.. mówie o oryginalnej ksiązeczke w której nie ma miejsca na nic. Uwazam ze powinno się oprzeć czasem na zaufaniu i ten kto zdobył juz małą złotą przyrodnika i ma jakies osiągnięcia to zwiedził park a nie odwiedził, nie bedzie raczej oszukiwal, a jezeli tak to co to za zdobywanie odzanki tylko zeby ją zdobyć. Wystarczy jedna pieczątka z parku bo gdzie zmieścić coś więcej w ksiazeczce wydanej przez ZG PTTK????

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: any
Data: 2004-02-20 23:14:51

> ze park nalezy zwiedzic a nie odwiedzic

IMHO nie musiał Ci tego mówić - stoi wyraźnie w regulaminie, ale może należałoby zdefiniowac co znaczy "zwiedzenie" i odwiedzenie.

A tak przy okazji:
- czy jesteś w stanie zweryfikowac "zwiedzenie" lub nie np. TPN, gdzie pięć pięczatek zdobywam w ciągu 20/30 min. praktycznie nie wysiadając z samochodu i na koniec wpadam do muzeum;
- jaki poziom "zwiedzenia" jest akceptowalny?

pozdrawiam
any

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-02-22 10:11:39

> znowu własna interpretacja przepisów
[...]
> idea słuszna , tylko jeżeli nie jest napisane w regulaminie,że potrzebna jest jakaś ilość wycieczek , to jakim prawem??

no cóż...
Regulamin TP jest pełen niedopowiedzeń i jest po prostu mocno nieprecyzyjny.
Niech mi ktoś np. wyjaśni co to jest wycieczka przyrodnicza w rozumieniu regulaminu?

ja miałem taki przypadek że podczas weryfikacji chyba małej złotej TP, weryfikujący nie chciał mi uznać punktów za obiekty przyrodnicze poza granicami Polski. O ile np. w OTP jest wprost powiedziane że zdobywa się ją tylko w Polsce, to tu nie ma na ten temat słowa...

Wyglada na to że szykują się zmiany w Regulaminie TP:
http://gosciniec.pttk.pl/13_2003/index.php?co=027

zatem jest czas najwyższy żeby zebrać uwagi i słać do Komisji Ochrony Przyrody ZG PTTK.
Moze ktoś je uwzgledni?

Osobą najodpowiedniejszą do kontaktów jest tu:
Marek Boguszewski tel. (22) 826-22-51 wew. 121 marekb@pttk.pl

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-22 13:10:23

Ciagle nie rozumiesz mojej intencji.
Nie chodzi o to , bys gnal przez Czerwone wierchy, by zdazyc zdobyc pieczatke u wyjscia Dol. Koscieliskiej. Tu chodzi o to bys poznal park narodowy jak najlepiej i wykazal sie ta znajomoscia. I nie opowiadaj mi, ze wystarczy jeden dzien, bo poznac tak duzy PN jak Tatrzanski, Kampinoski lub Biebrzanski.
Za kilkukilometrowy spacer po PN mozesz dostac 2 pkt za uczestnictwo w wycieczce przyrodniczej, bo niewatpliwie jest to wycieczka przyrodnicza.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-22 13:19:30

Wydrukowana ksiazeczka nie jest obowiazkowa.
Weryfikuje te odznake w komisji oddzialowej i widzialam wiele kronik. Poczawszy od pieknie ozdobionych rysunkami zeszytow prowadzonych przez dzieci z 1 lub 2 klasy, po doskonale opracowania obiektow przyrodniczych, bo tak sobie chcial pracowac jakis dorosly turysta. W tych obszernych kronikach sa zdjecia wykonane osobiscie lub wyciete z folderow, a ilustrujace obiekt.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-22 13:27:22

Ddlatego wlasnie , zeby nie bylo watpliwosci, prosimy turystow o przedstawienie tras przebytych w parku. I tak samo jak w GOT powinny byc one przedstawianie rzetelnie, czyli zgodnie z prawda. I tak jak w GOT jestem w stanie sprawdzic, czy te trasy byly rzeczywiscie pokonane. W rozmowie z tyrystam mozna dowiedziec sie sporo i wlasnie dlatego, jesli mam watpliwosci co do tresci pisanej, prosze o kontakt osobisty.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: ~Piotrek
Data: 2004-02-23 12:54:05

Rozumiem ze te ozdobne książeczki to wedle uznania oczywiście i w moim przypadku mam juz wszystkie pieczątki i pare biletów, umieszczone i podpisane pod konkretnymi obiektami w drukowanej przez ZG książeczce, bez spisu miejsc zwiedzianych w parkach narodowch i mam nadzieje ze zostanie ona zweryfikowana...
(cały czas mówie o dużej odznace)

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Jurek
Data: 2004-02-23 14:02:16

Ktoś kiedyś na tym forum napisał, że zdobywanie odznak powinno być zabawą, dodałbym pewną formą promocji, a może tylko wspomnieniem po odbytych wycieczkach. Jeśli w regulaminie jest napisane, że ma być pieczątka to po jakiego licha nadgorliwi działacze psują tę zabawę.

Jeśli ktoś będzie chciał oszukiwać, że zwiedził jakiś konkretny park czy obiekt to pozostawmy to sprawie jego sumienia. Zwiększenie liczby pieczątek czy innych abstrakcyjnych cudów wcale nie zwiększy prestiżu danej odznaki ani sprawi, że od tego momentu wszyscy będą ją zdobywać uczciwie.

A tak na marginesie, jeśli ktoś spędził cały dzień na wycieczce po najmniejszym naszym Ojcowskim PN, przechodząc szlakiem od wsi Wola Kalinowska przez dolinę Sąspówki, zwiedził w trakcie tej wycieczki Jaskinię Łokietka, następnie Muzeum OPN, ruiny zamku ojcowskiego to czy według regulaminu zwiedził już OPN czy go tylko odwiedził ? bo pieczątek już jest wymagana ilość.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Alf
Data: 2004-02-23 14:23:11

...że ma być pieczątka to po jakiego licha nadgorliwi działacze psują tę zabawę.Jeśli ktoś będzie chciał oszukiwać, że zwiedził jakiś konkretny park czy obiekt to pozostawmy to sprawie jego sumienia. Zwiększenie liczby pieczątek czy innych abstrakcyjnych cudów wcale nie zwiększy prestiżu danej odzn...
I takie powinno być podejście weryfikatorów

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-23 14:22:13

I tu wlasnie pokazales to o czym ja mowie caly czas.
Przedstawiles trase z kad dokoad,oraz najciekawsze rzeczy na tej trasie. I nie potrzebne tu zadne pieczatki, poza np. jednym biletem wejsciowym np. do jaskini lub muzeum. A do tego ten park jest tak maly, ze przechodzi sie go w jeden dzien.

Mnie chodzi o parki duze i o zapresentowanie tego co tam widzieli.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Jurek
Data: 2004-02-23 14:31:30

Park jest mały to fakt, tylko czy przejście tej trasy to już zwiedzenie parku. A jeśli prowadzący referat się uprze i powie jedna jaskinia, a gdzie Jaskinia Ciemna, Jaskinia Nietoperzowa itd, a gdzie muzeum w Pieskowej Skale, a dolina Prądnika itd.
Sadzę, że nie jest tu istotą wielkość parku, jeśli dany działacz poczuje się bardziej urzędnikiem i za bardzo przejmie się rolą to potrafi pod pozorem poszukiwań przestępcy wyłudzającego z PTTK odznaki za którą nota bene i tak turysta sam będzie musiał zapłacić zepsuje nie jedną "turystyczną karierę".
Dlatego podtrzymuję nienadinterpretujmy regulaminów jeśli jest powiedziane, że ma być potwierdzenie to nie zmuszajmy go do wypisywania szczegółowej trasy, nie żądajmy od niego elaboratów.
Jeśli uważa, że zwiedził to jego sprawa. Jeden musi zajrzeć w przysłowiową mysią dziurę i będzie sam dla siebie uważał, że jeszcze tego nie zwiedził nie poznał; innemu wystarczy wizyta nad Morkim Okiem i spojrzenie z perspektywy na Rysy i powie byłem w TPN co w jego mniemaniu będzie zwiedziłem TPN.

Nie psujmy ludziom tej radości bo wylejemy przy okazji nie jedno dziecko z kąpielą. :-)

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-23 18:44:35

Jeśli uważa, że zwiedził to jego sprawa. Jeden musi zajrzeć w przysłowiową mysią dziurę i będzie sam dla siebie uważał, że jeszcze tego nie zwiedził nie poznał; innemu wystarczy wizyta nad Morkim Okiem i spojrzenie z perspektywy na Rysy i powie byłem w TPN co w jego mniemaniu będzie zwiedziłem TPN.

Widze, ze naszym anonimowym kolegom, nie da sie wytlumaczyc roznicy pomiedzy zwiedzaniem a odwiedzinami. Nie jestem upartym dzialaczem i nikogo nie zniechecam do tyrystyki swoim sposobem weryfikowania odznak.Prowadze wiele wycieczek przyrodniczych dla dzieci i po kazdej potwierdzam lub weryfikuje odznaki. Kazdy uczen musi sam wpisac podane mu tresci do ksiazeczki i na pewno mu nie zaszkodzi, jak wpisze ktoredy szedl, a kiedy mama go spyta gdzie byl, to bedzie mial gdzie spojrzec, by przypomniec sobie.
A doroslym tez reka od pisania nie odpadnie.
To tyle ode mnie.

Reszte pytan prosze kierowac do Komisji Przyrody .

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-02-23 22:37:54

Odnoszę wrażenie, że dla niektórych zwiedzanie parku narodowego kojarzy się ze zwiedzaniem jego krajobrazu i zabytków, a przyrody jako takiej, to właściwie nie zwiedza.
Jak ktoś bierze do parku narodowego przewodnik przyrodniczy, znajduje konkretne rośliny lub zwierzaki charakterystyczne dla tego miejsca, to można powiedzieć, że go w jakiejś części zwiedził.
Nawet w Ojcowskim Parku Narodowym oprócz charakterystycznych form skalnych występują charakterystyczne rośliny, np. brzoza ojcowska.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: any
Data: 2004-03-01 12:16:11

OK!
Dla mnie jest to jasne, jednak uważam, ze należałoby troche poprawić regulamin

pozdrawiam

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-03-01 12:23:40

Nie jestem wladna.

Tez uwazam, ze nalezalo by poprawic, bo przez niedomowienia, mam wiele klopotu.