Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przyszłość PTTK

Co w PTTK-u? :)

wszystkich wiadomości w wątku: 60
data najnowszej wiadomości: 2004-02-13

Temat: Co w PTTK-u? :)
Autor: ~anmenka
Data: 2004-01-19 14:52:34

Mam pytanie, które pewnie zabrzmi dosyć głupio... Ale chciałabym wiedzieć co jako członek PTTKu można robić? Czy członkowstwo polega na chodzeniu na różne spotkanie, zjazdy, płacenie składek oczywiście też? Jestem fanką turystyki górskiej i chciałabym się przyłączyć do ludzi o tych samych upodobaniach :-) Czekam na odpowiedzi.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-01-19 15:00:33

Witam!!!

"Należenie do PTTK-u" powinno dla Ciebie być należeniem do jakiejś grupy ludzi o wspólnych zainteresowaniach i pasjach. Skoro przedstawiasz się jako fanka turystyki górskiej - musisz szukać takich właśnie podobnych Tobie fanów. I dzięki PTTK-owi ich znajdziesz... :-)

Napisz skąd jesteś, a spróbujemy Ci polecić jakiś fajny klub turystyczny o odchyle górskim. :-)

Samo chodzenia na spotkania klubowe, płacenie składek itp. jest rzeczą wtórną i będzie wynikać z Twoich chęci, a nie z obowiązku.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-01-19 15:13:02

Trochę trudno zaproponować coś konkretnego osobie, która nawet nie podała skąd jest. W moim mieście i okolicy jest nawet kilka klubów górskich, w różnych częściach miasta i terenach podmiejskich. Niektóre mają swoje strony interenetowe. Jest w czym wybierać, a z programem działalnośći można niekiedy zapoznać się w sieci.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: ~anmenka
Data: 2004-01-19 16:01:55

No tak, trzeba być mną po prostu żeby o tym zapomnieć... Jestem z Warszawy.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-01-19 16:06:50

Witam!!!

> Jestem z Warszawy.

Default city... :-)

No zatem jeśli masz czas we wtorki, to polecam SKPTG, jeśli w środy: "Jedynkę", jeśli w czwartki "Styki" itd.

Wszystkie kluby, wraz z króciutkim opisem i linkami do ich stron znajdziesz tu:
http://om.pttk.pl/

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-01-19 16:41:48

no to zapraszam tutaj :-)

http://skptg.om.pttk.pl

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-01-20 10:52:36

Mozesz rowniez zostac czlonkiem Klubu Zdobywcow Korony Gor Polski przy redakcji "Poznaj swoj kraj", tam tez nalezy duzo osob z PTTK.
Oto link: www.amos.waw.pl

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Dudi
Data: 2004-01-20 11:15:07

czy to ten klub ktory rosci sobie prawa do wylacznosci na sformulowanie "Korona Gor Polski"??

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-01-20 11:20:33

tak.
z PTTKiem ma raczej niewiele wspólnego poza układami personalnymi.

a żeby zdobywać wstąpić do klubu KGP należy zdaje się wykupić prenumeratę PSK.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-01-21 10:04:54

Mylisz sie, kolego.
Czlonkiem klubu moze zostac kazdy, kto tylko zglosi taki akces i zostanie czlonkiem bez jakichkolwiek ograniczen i placenia skladek czlonkowskich. To jedynie przywilej otrzymywania znizek w schroniskach, ktore podpisaly takie umowy z klubem, jest obwarowany abonamentem czasopisma.

A co do przywileju nazwy, to fakt, ze to oni wymyslili akcje zdobywania Korony Gor Polski i nie da sie tego zaprzeczyc.
Natomaist co do uzywania hasla w celach komercynych, np w celu zdobycia klientow na wyprawy przez biura podrozy, kiedy klub organizuje wyprawy ZA DARMO, gdyz czlonkowie oplacaja jedynie pobyt i wyzywienie w schronisku z wynegocjowana przez klub znizka,to chyba normalna rzecz. Uzywanie cudzych hasel w reklamie to przestepstwo. Wiem cos o tym, bo sama pracowalam w tej dziedinie wiele lat.
To samo mamy w PTTK, kiedy ktos sie pod nas podszywa. Mialam taka sprawe u siebie w oddziale. Przed kilkunastu laty przy jednej z parafii byl nasz klub. Nie istnieja juz od dawna, nie placa zadnych skladek, nic nie robia i zostali wykresleni z naszych ewidencji.
Tymczasem kilka lat temu zaczeli robic obozy dla mlodziezy reklamujac sie przynaleznoscia do PTTK. Po pierwsze nie mieli prawa przykrywac swojej dzialalnosci naszym szyldem; po drugie robili przesteptwo skarbowe, bo wykozystujac stara pieczatke klubowa prowadzili dzialalnosc gospodarcza i na dokladke nie wiadomo bylo nawet jakie to osoby fizyczne za tym stoja. A dowiedzielismy sie o tym od jakiegos niezadowolonego rodzica, ktory zadzwonil do nas z reklamacja, na organizacje na obozie, bo mial na KP pieczatke mowiaca o tym, ze to klub naszego oddzialu. I co wy na to;-(

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-01-21 10:28:49

>I co wy na to;-(

To wyjątkowo nieuczciwe. W naszym Klubie nie organizowano imprez komercyjnych, a mimo to, kiedy padł Oddział, nikt by nawet nie pomyślał aby przy załatwianiu jakiejkolwiek sprawy posłużyć pieczątką klubową z adresem nie istniejącego Oddziału PTTK.

Ponieważ członkowie tego Klubu od wielu lat (poza nielicznymi wyjątkami) zalegali ze składkami (nie mieli formalnie uregulowanej przynależności do Towarzystwa), i nie dało się ich w żaden sposób przekonać do przyłączenia się od innego Oddziału, zdecydowaliśmy zarejestrować się jako odrębne stowarzyszenie zwykłe.
Szczegóły historii Klubu są opisane na stronie: http://ksp.republika.pl/klub.htm

Uważam, że postąpiliśmy uczciwie. Co o tym sądzicie?

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Jacek Potocki
Data: 2004-01-21 10:42:39

Patrzcie,
to szyld PTTK jest na tyle atrakcyjny, że go kradną? ;-)

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-01-21 11:03:41

Lechu. Bo wy jestescie normalna turystyczna bracia, a oni nie. I nie bede sie mitygowac, zeby podac, ze byl to Klub PTTK przy parafii sw, Jozefa w Ursusie. Oni tyle mieli do tyrustyki, co pielgrzymki do turystyki kwalifikowanej. A poza tym, ze dzialali przy parafii to jeszcze na dokladke z uczciwoscia nie miali nic wspolnego.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Dudi
Data: 2004-01-21 12:35:37

Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Basia Z.
Data: 2004-01-21 12:56:39

Myślę że mogę napisać coś na ten temat, ponieważ w czasie kiedy w "npm" prezentowany był cykl pod roboczą nazwą "Korona Gór Polski" byłam odpowiedzialna za treść tej rubryki (aktualnie prezentujemy Pogórza).
Otóż kiedy przygotowywaliśmy tą rubrykę - która w założeniu prezentowac miała po kolei pasma gór Polski i ich najwyższe szczyty, po prostu do głowy nam nie przyszło, że ktoś moze sobie zastrzec nazwę "Korona Gór Polski".
Tak, że w kilku pierwszych numerach rubryka miała własnie taki tutuł.
Dodam, że nie mieliśmy z tego żadnych ekstra korzysci komercyjnych. Artykuły pisali od zera - między innymi Tomek Dygała, Jacek Potocki, ja i inni koledzy, głównie przewodnicy górscy. Opisywane były w bardzo skrótowy sposób poszczególne pasma górskie i ich najwyzsze szczyty, wraz ze szlakami, które na nie prowadzą.
Nie pisaliśmy o akcji zdobywania odznaki, ani nie zakładali żadnego klubu, po prostu opisywali góry.

Kiedyś redakcja powiadomiła nas, ze p.Sapa chce nas (tj. redakcję "npm") podać do sądu o nieprawne korzystanie z nazwy "Korona Gór Polski".
Nie chcąc się wikłać w procesy sądowe zrezygnowaliśmy z tytułu rubryki i nazwali ją "Pasma Gór Polski".

Tyle ze strony "npm".
Ale od siebie osobiście dodam ze zastrzeganie sobie tytułu i nazwy "Korona Gór Polski" uważam po prostu za bzdurę.

Pozdrowienia

Basia Zygmańska

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-01-21 13:13:03

>Otóż kiedy przygotowywaliśmy tą rubrykę - która w założeniu prezentowac miała po kolei pasma gór Polski i ich najwyższe szczyty, po prostu do głowy nam nie przyszło, że ktoś moze sobie zastrzec nazwę "Korona Gór Polski".

Podobnie sprawa się miała kiedy w styczniu 1989 roku grupa inicjatywna kilku osób, w tym posiadaczy formalnych uprawnień przewodnika sudeckiego i przodownika turystyki górskiej na Sudety, założyła sekcję przewodnicko-przodownicką mającą na celu gromadzenie informacji krajoznawczych i propagowanie Sudetów wśród mieszkańców Poznania i Wielkopolski. Po prostu do głowy nam nie przyszło, że ktoś moze sobie zastrzec nazwę: "Sekcja Przewodników Sudeckich".

Niestety, już wkrótce posypały się pisma i skargi na "samozwańców", które były wyrazem wynaturzonych pretensji i pewnego rodzaju fobii ze strony środowiska przewodników dolnośląskich o zagrożenie "konkurencją" . W tej sytuacji - dla przysłowiowego "świętego spokoju" - grupa ta przemianowała się na "Klub Sudecki PTTK". Proponuję w tym miejscu lekturę pisma:
http://ksp.republika.pl/pismo.htm

oraz zapoznanie się z moim skromnym opisem tego epizodu, będącego w istocie niechlubną kartą historii PTTK:
http://ksp.republika.pl/poczatki.htm

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-01-21 19:28:27

A czy pamietacz termin, w ktorym zaczeliscie wydawac swoje artykuly, bo jesli bylo to w drugiej polowie 1997 roku, to nawet jesli prawie w tym samym czasie wpadliscie na taki pomysl, to "psk" bylo pierwsze. A prawo autorskie chroni takie pierszenstwa. To oni wlasnie w tym czasie zaczeli opisywac wejscia na najwyzsze szczyty poszczegolnych pasm gorskich w Polsce.

A przytocze tu jeszcze taki hipotetyczny przyklad.
Ja robie zdjecia krajoznawcze i przyrodnicze. Podczas wyprawy wzdluz calej poludnoiwej granicy Polski zorganizowanej min. przez Klub Zdobywcow Korony Gor Polski, ktorej bylam uczestniczka, zrobilam ponad zdjecia ponad 100 gatunkow gorskich kwiatow, ktore to potem wraz z panoramami gorskimi, prezentowalam w sali wystawowej ZG PTTK.mam rowniez wiele fotek kwiatow zrobionych na Mazowszu. Wyobraz sobie, ze chcialabym wydac albumik z tymi fotogramami i nazwac go "Kwiaty polskie" - a przeciaz wiadomo, ze tytol ten kojazy sie wszystkim z wierszami J. Tuwima. Ja moge wydac np. Kwiaty polskich lak", ale nigdy "Kwiaty polskie"

A wracajac do waszego cyklu, w ktorym opisywaliscie pasma gorskie, ten drugi tytul byl nawet wlasciwszy.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Basia Z.
Data: 2004-01-21 19:51:31

Owszem pamiętam i można to łatwo sprawdzić - od pierwszego numeru "npm", które ukazuje się od kwietnia 2001.

O na pewno wcześniejszej akcji PSK i klubie zdobywców słyszałam, chociaż nie znałam szczegółów. Tylko nie przyszło mi absolutnie do głowy że ktoś może określenie "korona gór Polski" potraktować jako nazwę własną i zastrzec ją.

Podobnie zresztą - jak i w podanym przez Ciebie przykładzie, nie uważałabym że tutuł wystawy, czy albumu "Kwiaty polskie" na której to wystawie, czy w albumie są prezentowane fotografie kwiatów - jest w jakikolwiek sposób naruszeniem praw autorskich J. Tuwima.

Sprawa jest oczywiście dla prawnika, może się ktoś wypowie, bo ja prawnikiem nie jestem.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Kuba
Data: 2004-01-21 20:56:50

"Podobnie zresztą - jak i w podanym przez Ciebie przykładzie, nie uważałabym że tutuł wystawy, czy albumu "Kwiaty polskie" na której to wystawie, czy w albumie są prezentowane fotografie kwiatów - jest w jakikolwiek sposób naruszeniem praw autorskich J. Tuwima."

wystawa na KULu
festiwal polski na Litwie ( naście wydań )
wspólnota/osiedle mieszkaniowe
polonijny zespół folklorystyczny w Szwecji
konkurs fotograficzno-botaniczny we Włodawie
seria znaczków pocztowych
...

"Sprawa jest oczywiście dla prawnika, może się ktoś wypowie"

Nie pamiętam,
a nie chce mi się zajrzeć
( o ile przez moment choc o mnie, Basiu, myślałas ).

Baj de łej:
Czy odznaka w rzeczywistości jest równie paskudna
jak na stronach Klubu Zdobywców?
Aktywnosć Klubu - sądząc po stronie - jest wprost nieokiełznana.

Mi osobiście zresztą jakoś idea KGP nie leży.

Serdeczności

Kuba
jacob.p.pantz@gazeta.pl

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-01-21 21:18:54

Tak na pierwszy rzut oka miałem wrażenie że to co piszesz nijak się ma do rzeczywistości prawnej.

Kuba to wrażenie potwierdził...

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-01-21 21:55:33

Ale jest jeszcze honor autora.

Sprobuj napisac piosenke pt." Dziwny jest ten swiat" lub namalowac "Bitwe pod Grunwaldem" i zobaczysz co sie bedzie dzialo.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Henek
Data: 2004-01-21 22:15:57

Nic się nie będzie działo ...

Pzdr Henek

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Henek
Data: 2004-01-21 22:20:35

Kiedyś byłem świadkiem prób zarejestrowania czegoś tam ;-)
Rozumiem logo, znak graficzny, ale trzy słowa będące w zwykłym użyciu ??? Zresztą jeżeli byłyby zrejestrowane powinny mieć na końcu (TM) ;-)
Pzdr Henek

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: ~Colberg
Data: 2004-01-22 01:22:50

Wiecie co?
Gdyby redakcja "Poznaj Swój Kraj" tak pilnowała terminów kolejnych wydań - jak pilnuje wątpliwych praw autorskich - to zacząłbym ich szanować. A tak? Czy ktoś zna inny miesięcznik, który ukazuje się ze stałym, trzymiesięcznym opóźnieniem? Krew mnie zalewa, gdy czytam tam zapowiedzi imprez...

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Basia Z.
Data: 2004-01-22 08:02:02

>> Nie pamiętam,
a nie chce mi się zajrzeć
( o ile przez moment choc o mnie, Basiu, myślałas ).

Ależ jak mogłeś przypuszczać, że o Tobie nie pomyślałam.
;-)

Ale wracając do meritum - nasunął mi się jeszcze przykład chyba najbardziej zbliżony do "korony gór Polski" a mianowicie okreslenie "Korona Ziemi".
Jak wiadomo - tą nazwą określa sie zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników, lub właśnie te 14 ośmiotysięczników.
Jakby jakieś wydawnictwo zechciało wyadać album o Himalajach pod tytułem "Korona Ziemi" - czy uważacie za słuszne rezerwację sobie tej nazwy ? I czy każde kolejne wydawnictwo na całym świecie, gdyby chciało wydać swój analogiczny album - musiało sie liczyć z tym ze ów tytuł jest już "zarezerwowany" ?

Przecież to bez sensu.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: ~margoz
Data: 2004-01-22 08:56:54

Witam!
Wszedłem na strony Urzędu patentowego (http://www.uprp.pl/)i znalazłem tam zastrzeżoną zarówno Koronę Gór Polski (AMOS) jak i Koronę Ziemii i Koronę Himalajów (Optimus Pascal). Na pierwszy rzyt oka bzdura, ale ktoś jednak takie nazwy zastrzega.
Przyznam się, że nie wiem co oznacza dopisek "Decyzja o umorzeniu postępowania" - może ktoś mi to objaśni.
Pozdrawiam

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Basia Z.
Data: 2004-01-22 09:11:36

O rany - szczęka mi opadła aż do samej ziemi.

A kto (co ?) to jest AMOS ?

Pozdrowienia.

Basia

P.S.
A "Kwiaty Polskie" sa zastrzeżone ?

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: ~Margoz
Data: 2004-01-22 09:15:43

AMOS to oficyna wydawnicza wydająca "Poznaj Swój Kraj".
Kwiatów Polskich nie znalazłem, (nie chciało mi się szukać), ale "Zioła Polskie" były...
Łukasz powinieneś się zastanowić co by tu zastrzec - bo okaże się, że nie możesz używać nazw rubryk (Życie PTTK, turystyka aktywna... aż się proszą o opatentowanie ;-))
Marcin

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-01-22 09:31:32

Witam!!!

> Łukasz powinieneś się zastanowić co by tu zastrzec (...)

:-) :-) :-)
Mamy parę udanych nazw, np. "Krajowa Narada Aktywu Akademickiego" - tą lubię szczególnie. Muszę podumać nad jej zastrzeżeniem - podrzucę pomysł następnemu składowi KA. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: ~henek
Data: 2004-01-22 09:34:58

Edek z calym szacunkiem znów śpi - w sumie jest zima...

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Dudi
Data: 2004-01-22 10:09:34

nie ma co sie ekscytowac korona jest zgloszona do ochrony a nie chroniona - brak numeru prawa wyłącznego

(to tak na szybko - potem pogrzebie lepiej)

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-01-22 11:05:00

AMOS to oficyna wydawnicza wydajaca "psk"

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-01-22 11:05:00

AMOS to oficyna wydawnicza wydajaca "psk"

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Basia Z.
Data: 2004-01-22 11:23:39

Dziękuję - to już mi wcześniej wyjaśniono.
Jeszcze jedna taka ciekawostka - jak wynika z danych Urzędu Patentowego określenie "korona gór Polski" zostało zgłoszone do zastrzeżenia w dniu 28.03.2001.

Tymczasem pierwszy numer "npm" z rubryką o takim tytule i moim artykułem o Babiej Górze ukazał się 15.03.2001.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Jurek
Data: 2004-01-22 11:36:11

Witam !

Swoją drogą dziwny ten nasz kraj.

Czytałem kiedyś wypowiedź na temat odznaki "Klubu Zdobywców Korony Gór Polski", która w założeniu i ambicji twórców miała "zastąpić" i zdystansować GOT. I radosną wypowiedź jednego z działaczy PTTK, że do tego nie doszło.

Czy nie lepiej byłoby dla ogółu, zarówno dla "Poznaj Swój Kraj" jak i PTTK by zamiast bezzsensowej rywalizacji nawiazano współpracę.

Z jednej strony "kulawy" miesięcznik z drugiej o podobnej kondycji organizacja o wieloletniej historii bez własnej przyzwoitej prasy ogólnopolskiej.

Oczywiście wiem, że to utopia lecz czy nie byłoby to lepsze. Wspólpraca zamiast bezsensownych wygórowanych ambicji paru osób na górze jednego jak i drugiego. Nieważne przecież kto jest większy, starszy, ma większe tradycje czy osiągnięcia.

Myślę, że obie instytucje na tym by zyskały a i my być może oglądalibyśmy o wiele lepij wydany miesięcznik.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: ~Stan
Data: 2004-01-22 13:52:00

Po co ANMENKO chcesz się zapisaywać do PTTK? Czytam to Forum i widzę, że jest to grupa sfrustrowanych ludzi pałających do siebie animozjami. Ja od lat chodzę po górach i do żadnej organizacji nie należę. Wydaje mi się, że Oni się już wypalili. Ich "rajcuje" tylko wzajemne dogryzanie sobie.
Zobacz w którym kierunku potoczył się wątek, któryz zapoczątkowałaś swoim pytaniem.

Góry są piękne bez PTTK.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-01-22 15:21:48

Witam!!!

> Ja od lat chodzę po górach i do żadnej organizacji nie należę.
(...)
> Góry są piękne bez PTTK.

No...
Ale pewnie w schroniskach śpisz?
Ze szlaków korzystasz?
Ech... :-(

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-01-22 17:26:30

Wydaje mi się, że zastrzeganie nazwy ze słowem "korona" jest nadużyciem. Jeżeli słowo "korona" oznacza zbiór najwyższych szczytów, to każdy kto będzie pisać o tym zbiorze w sposób naturalny napisze "korona". PSK tej nazwy nie wymyśliło, bo istniała już dużo wcześniej. Równie dobrze można by zastrzec słowa "Tatry", "schronisko" lub "restauracja". Jeżeli ktoś pisze przewodnik po Tatrach, to naturalnie nazywa go "Tatry". Na rynku jest równolegle kilka przewodników różnych wydawnictw i autorów i nikt nie robi z tego problemu. Po prostu jest to normalne. Proponuję zastrzec nazwę "Korona Głupot Polskich" jako określenie tego, co wyprawia psk.

Pozdrowienia

Piotr

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-01-22 19:49:38

"psk" nie jest "kulawym" miesiecznikiem, chyba, ze myslisz o spoznieniach, ale to wyniklo kiedys w drukarni, ktora musiala wydrukowac na czas chyba karty do glosowania na wyborach czy jakies inne panstwowe formularze i zrobil sie poslizg, z ktorego to drukarnia nie moze wyjsc.

A jesli uwazasz, ze miesiecznik jest kulawy z przyczyn merytorycznych, to powiem ci, ze ma wielu oddanych czytelnikow, pomijajac jeszcze sprawe, ze jest jednym z niewielu czasopism bez obcego kapitalu i trwa na rynku polskim juz 46 rok.

Dodam jeszcze, ze czyta i prenumeruje go wielu czlonkow PTTK, z kadra instruktorska komisji gorskich i krajoznawczych wlacznie.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: ~Colberg
Data: 2004-01-22 22:14:14

>"psk" nie jest "kulawym" miesiecznikiem, chyba, ze myslisz o spoznieniach, ale to wyniklo kiedys w drukarni, ktora musiala wydrukowac na czas chyba karty do glosowania na wyborach czy jakies inne panstwowe formularze i zrobil sie poslizg, z ktorego to drukarnia nie moze wyjsc.

Przepraszam. Czy płacą Tobie za reklamę tego pisma? Aktualnie "jest jeszcze w sprzedaży" - jak głosi strona internetowa pisma - numer z września 2003. I jak się nie mylę opóźnienie to jest niezmienne od co najmniej 2 lat. Czyżby Wojskowe Zakłady Graficzne tak były zarzucone pracą? Jeśli tak - to tylko pogratulować świetnie prosperującej firmie. Ale obowiązkiem, było nie było prywatnej, firmy Amos jest coś z tym zrobić. Na przykład zmienić drukarnię. Że o przeproszeniu czytelników nie wspomnę...
Na zakończenie mały cytacik: "POZNAJ SWÓJ KRAJ jest znakiem towarowym pod ochroną, zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym RP. Używanie go przez kogokolwiek na terenie kraju jest bezprawne. Podobną ochroną objęty jest także znak KORONA GÓR POLSKI oraz KLUB ZDOBYWCÓW KORONY GÓR POLSKI. Wykorzystywanie powyższych nazw oraz dokonywanie przedruków wszelkich materiałów dozwolone są wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy - Oficyny Wydawniczej AMOS".

Colberg

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-01-22 23:14:43

Jest rzeczą normalną, że chroniona jest nazwa pisma i nazwa klubu, natomiast nie jest rzeczą normalną, że ktoś sobie rości prawa do nazwy jakiejś rzeczy. Dlaczego ma być zastrzeżona nazwa "korona gór Polski", a nie na przykład "noga stołowa"? Zresztą tego typu zastrzeżenia można ominąć i wykpić, nazywając swój zestaw np. "Jedynie słuszna korona gór Polski" albo "korona polskich pasm górskich" itp. A przecież mogłoby być normalnie, gdyby nie psk. Dotychczas często czytałem to pismo, ale nie lubię przemądrzałych dziwaków i chyba przestanę.

Piotr

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-01-23 00:09:20

Jestem krajoznawca i dlatego tez czytelnikiem i sympatykiem tego miesiecznika. Zaden inny periodyk, wlacznie z PTTK-owskimi nie przedstawia Plski w takim stopniu. A mimo to, iz jestem zawodowym reklamowcem, nie placa mi za reklamowanie ani gazety, ani Klubu ZKGP.
W klubie jest wielu przodownikow TG i przewodnikow, i wszyscy wlaczamy sie w organizacje klubowych wypraw.
Idea zdobywania korony nigdy nie miala konkurowac z GOT-em. Jest po prostu bardziej nastawiona na krajoznawcze chodzenie po gorach. BY m/in nie zadeptywac tylko Tatr i Karkonoszy.

A co do przepraszania czytelnikow to bylam przepraszana za spoznienia nie raz, a wlasciwie na kazdej wyprawie klubowej i stad znam przyczyny. A powiazania z redakcja mam jedynie takie, ze dzieki J. Sapie moglam uczestniczyc w dwumiesiecznej wyprawie przez nasze gory , z ktorej to moje relacje byly drukowane na ich lamach.

Nie wiem czemu ma sluzyc zacytowany przez ciebie cytat, ale skoro go zacytowales, to widocznietez czytasz "psk" i masz jakis egzemplaz pod reka.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Jurek
Data: 2004-01-23 09:05:12

Polecam link: http://gosciniec.pttk.pl/09_2003/index.php?co=053

Przeglądałem wiele razy PSK, kiedyś będąc dzieckiem czytałem je nieraz. Dzisiaj odrzuca mnie jego szata graficzna rodem z ubiegłego stulecia albo jeszcze dalej i to dla mnie jest kulawe, ale to mój subiektywny osąd.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-01-23 09:32:53

Nie bedze mowila nic zlego na temet "Goscinca", bo czytam go w wersji papierowej, a nie netowej , ale musisz przyznac, ze skoro jest to biuletyn towarzystwa, to musi mowic przede wszyskim o co tu sie dzieje i na krajoznawstwo zostaje juz niewiele miejsca. a poza tym dociera jedynie do niewielkiej ilosci karty (my dostajemy do Oddzialu dwa egzemplarze, a jest to dosc grube pismo i wpadajac raz w tygodniu do oddzialu, nie ma jak go przeczytac nawet tylko zarzad, nie mowiac juz o onnych dzialaczach, czy zwyklych czlonkach. Dobrze, ze teraz jest w internecie, ale tam z kolei nie kazdy moze przeczytac.
"psk" natomiast, moze byc dostepne w kazdej najmniejszej wiosce w kraju, o ile kioskarz zamowi jego egzemplarze. W obecnej chwili nie ma rozdzielnika na papier.
A co tyczy sie grafiki, to moim zdaniej jest calkiem dobra, w kazdym rasie wiecej jest tam do czytania niz do ogladania, a przeciez o to chodzi. mnie np. przeszkadzaja w czytaniu wszelkie zbedne ozdobniki, zarowno w czasopismach, jak i na stronach internetowych. Nie musze rowniez placic za tony makulatury, na ktorej sa jedynie reklamy, ktore mnie zupelnie nie interesuja.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Basia Z.
Data: 2004-01-23 10:02:08

Jeśli pracujesz w reklamie - to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że bez reklam to aktualnie żadna gazeta długo nie pociągnie, bo ktoś musi to finansować a bez reklam 1 egzemplarz kosztowałby np. 15 zł. Kto by to kupił ?

No chyba że pismo jest dotowane - jak np. "Gościniec".

Według mnie szata graficzna czasopisma kolorowego jest bardzo ważna, dlatego stale nie podoba mi się "Na szlaku" ze względu na nędznej niestety jakości zdjęcia.

Dodam ze w "npm" bardzo się staramy o szatę graficzną, chociaż nie zawsze to jeszcze wychodzi tak jakbyśmy chcieli.

A ogólnie w PTTK brak jest dobrej jakości pisma krajoznawczego, szkoda bo jest na pewno wielu fachowców, którzy mogliby pisać.
"gościniec" kiedyś taki był - ja jeszcze pamiętam doskonałe artykuły Bogdana Mościckiego, czy Tomka Kowalika.
Teraz faktycznie pełni zupełnie inna rolę.

Pozdrowienia.

Basia

P.S.
Czy stary "Gościniec" jest może dostępny gdzies w sieci ? Czasem coś by się przydało sprawdzić.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: ~Stan
Data: 2004-01-23 10:25:20

> No...
> Ale pewnie w schroniskach śpisz?
> Ze szlaków korzystasz?
> Ech... :-(

A ja z uporem maniaka wracam do tematu :-)
Odpowiem Ci Łukaszu. W schroniskach śpię (i płacę), mało tego wielu gospodarzy to moi dobrzy znajomi. Po szlakach chodzę, i wielokrotnie uczestniczyłem w akcji sprzątania szlaków.
Natomiast nie rozumiałem i nie rozumiem Waszych animozji i antagonizmów. Dlatego podtrzymuję moje stwierdzenie.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-01-23 10:39:59

Witam!!!

> A ja z uporem maniaka wracam do tematu :-)

Poniekąd słusznie, bo już rozumiem o co Ci chodzi.

> Natomiast nie rozumiałem i nie rozumiem Waszych animozji
> i antagonizmów. Dlatego podtrzymuję moje stwierdzenie.

Twoje twierdzenie nijak się ma do faktu istnienia, bądź nieistnienia PTTK.

Jeżeli chodzi o poglądy na antagonizmy, to jest nas dwóch.

Ja nie po to się BAWIĘ (podkreślam celowo) w Towarzystwo, aby sie z kimś antagonizować. Kiedyś napisałem o tym posta na tym forum (http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=6620 - szczególnie na temat jest druga, osobista część listu).

Faktem jest, że niektórzy dyskutanci na tym forum traktują działalność w PTTK-u jako niesustającą wojnę. Wszystkich ze wszystkimi. Cóż, jeśli ich to bawi...

Inny z kolei dyskutant prowadzi pewną swoją krucjatę od kilku lat, w sposób taki, że zniechęcił już do siebie mnóstwo ludzi - nie tylko na tym forum - i nikt go poważnie nie traktuje. Nie przejmuje się on faktem, że osiąga efekt odwrotny od zamierzonego. Boli mnie to, bo IMHO sprawa jego jest słuszna...

Ale musisz uwierzyć w jedną rzecz. To wyjątki!!! Zawsze najbardziej widoczne są psy, które głośno szczekają. Jak ktoś po prostu robi swoje i dobrze się przy tym bawi - nie widać go, a jest dużo skuteczniejszy.

I problem, który Tobie wydaje się rzutować na całe PTTK, tak naprawdę nie istnieje. To tylko kilka osób, które sie kłócą bo lubią. Na każdym forum w internecie jest to samo. Popatrz na precla - jest lepiej? Nawet gorzej! A większość z tam obecnych nie tylko nie należy do PTTK, ale nawet jest do PTTK-u wrogo nastawiona. Popatrz na dyskusje na forach Onetu, Gazety czy innych. Jaki poziom? Poniżej zera!

Po prostu tego typu miejsca przyciągają takich ludzi.

Co zrobić? Nic. Nie reagować. Mówić swoje i dyskutować merytorycznie i tylko z osobami, które też dyskutują merytorycznie. Na posty agresywne i od osób, które nie umieją rozmawiać inaczej niż agresywnie - nie odpowiadać. Ja tak robię już od wielu lat i jakoś działa.

I to przepis nie tylko na to miejsce. To przepis na wszystkie fora, grupy i listy dyskusyjne w sieci.

Tylko że z PTTK to nie ma nic wspólnego. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Basia Z.
Data: 2004-01-23 10:46:17

Po pierwsze - to proszę pisz swoją wiadomość pod tą do której się odnosisz (na którą odpowiadasz).

A po drugie - nie kłócimy się, ale dyskutujemy (przynajmniej w tym wątku).
A to jest zasadnicza różnica.
Kulturalna dyskusja może prowadzić do wypracowania wielu ciekawych nowych rzeczy.
W przypadku PTTK wydaje mi się że dyskusje na tym forum już spowodowały co nieco dobrego, bo zwracają decydentom uwagę na sprawy, które wg dyskutantów są w PTTK złe i co można poprawić.

A że powoli to idzie - to fakt.

Widzisz - ja akurat uważam tak samo jak Ty, że żadna organizacja nie jest mi do chodzenia po górach potrzebna. Mało tego - ze schronisk praktycznie nie korzystam, a szlaki też mi są do szczęścia niepotrzebne. Czasem uważam że lepiej by było, gdyby ich nie było.

Niemniej należę do PTTK i płacę składki, bo mam w swoim klubie przyjaciół, z którymi mnie łączą wspólne cele (głównie odbodowa takiej jednej chatki, ale nie tylko - też np. prowadzenie obozów w górach), a do tego potrzebe nam PTTK.

Pozdrowienia.

Basia

P.S.
Zaraz mi się pewnie dostanie od Łukasza, ze traktuję PTTK instrumentalnie.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-01-23 10:56:04

Witam!!!

> Zaraz mi się pewnie dostanie od Łukasza, ze traktuję
> PTTK instrumentalnie.

Nieprawda!
WSZYSCY traktują PTTK instrumentalnie. Ja też!
Jestem w PTTK bo mnie to bawi. A nie dlatego, żeby poświęcać się dla dobra polskiej turystyki. Jak przestanie mnie bawić - odejdę. To też jest traktowanie instrumentalne.

Zatem czy jesteśmy w Towarzystwie dla zniżek, dla przyjaciół, dla wyżycia się "na polu" czy wreszcie dla zaspokojenia chęci przynależności - to rzecz wtórna. Ważne, że ta przynależność COŚ nam daję. Inaczej byśmy odeszli.

To jest traktowanie instrumentalne i nie ma w tym nic złego.

Pozdrawiam,
Łukasz

PS. A czepiam się nie o "traktowanie", a o pewną uczciwość. Co byś nie mówiła, że PTTK nic Ci nie daje i jest beznadziejne jednocześnie do niego należąc. O to sie czepiam. :-)
Ł.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Basia Z.
Data: 2004-01-23 11:39:09

Doskonale wiesz co mnie w PTTK koszmarnie denerwuje - ta ogromna nieruchawość i bezwładność.

Nie mozliwosć załatwienia tak prostej sprawy jak sklep PTTK i tego żeby "Gościniec" był wydawany przez wydawnictwo "Kraj".

Na poziomie poszczególnych klubów - czy Oddziałow istnieje fajna konkretna działalność, ale to nie jest zasługą PTTK jako takiego, ale konkretnych ludzi, a nie ZG PTTK.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-01-23 12:05:03

Witam!!!

> ale to nie jest zasługą PTTK jako takiego

Głupio zapytam: Co to jest "PTTK jako takie"?

> zasługą (...) konkretnych ludzi, a nie ZG PTTK

Możliwe.
Ale zdecyduj się - zarzucasz coś PTTK, czy ZG PTTK? :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Basia Z.
Data: 2004-01-23 12:41:05

Szczerze mówiąc to ja nie wiem komu zarzucić że pewne rzeczy (np. ten nieszczęsny sklep) funkcjonują tak a nie inaczej.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-01-23 13:02:04

Jeżeli kompetencje są podzielone między kilka osób, to tak naprawdę nikt za to nie odpowiada. Gdyby wystąpiła tzw. duża szkodliwość czynu, to prokurator od razu by wiedział, kto za to odpowiada, ale nieróbstwo jeszcze nie jest nawet naganne. Co najwyżej śmieszne, to to na ogół nikogo nie wzrusza, a tym bardziej nieodpowiedzialnego lenia.

Pozdrowienia

Piotr

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: any
Data: 2004-01-23 15:43:55

> Jest po prostu bardziej nastawiona na krajoznawcze chodzenie po gorach. BY m/in nie zadeptywac tylko Tatr i Karkonoszy.

IMHO, podobnie jak GOT - zauważ, że dużych stopni już nie zdobędziesz w Tatrach, niestety ale ja też odniosłem wrażenie, że KGP ms stanowić swoistą konkurencję dla GOT.

> A co do przepraszania czytelnikow to bylam przepraszana za spoznienia nie raz, a wlasciwie na kazdej wyprawie klubowej i stad znam przyczyny.

Czyli o kilka razy za dużo, nie wydaje Ci się, jestem w stanie zrozumieć, że nastapiło opóźnienie, z przyczyn niezależnych od wydawcy, ale w takim przypadku robi on wszystko, aby sie to nie powtórzyło.
Drukarnia nawala, jest wiele innych, a kto wie czy i nie tańszych proste?

Reasumując nie podoba mi się stosunek p. Sapy do swoich klientów (bo tak trzeba to nazwać), nie podoba mi się powiązanie ciekawej idei z nachalnym marketingiem (karta klubowa dla prenumeratorów), może dlatego, że jeszcze pamiętam "sprzedaż wiązaną" - aby nabyć torcik wedlowski należało jeszcze dokupić zabrudzoną margarynę, szumnie nazwaną "wyrobem czekoladopodobnym".
I nie podoba mi się zadufanie i próba (sądzę, że będzie nieudana) zastrzeżenia nazwy "Korona Gór Polski", tym bardziej, że nie jest to określenie stworzone przez p. Sapę, ale kalka popularnego dużo wcześniej określenia "korona świata" i zdanie często uzywane przy różnych okazjach.

pozdrawiam

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Pudelek
Data: 2004-01-29 11:29:39

a konkretnej odpowiedzi na same pytanie nie zauwazylem, tylko jakies przebakiwania. a faktem jest, iz w statucie pisze wyraznie, iz członek PTTK ma obowiazek uczestniczyc w jego działalnosci. obowiazek czyli co? nie zawsze ma sie czas i mozliwosc w czyms takim uczestniczyc?

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: ~Piotrek D
Data: 2004-02-11 12:09:22

cześć.
jeszcze słówko o PSK. otóż lubię (mimo opóźnień) i czytam PSK dlatego, że prezentuje wyłącznie Polskę i to co w niej ciekawe. dla mnie to gazeta dla zwykłego turysty, krajoznawcy bez ambicji w zdobywaniu gór Ural :-).szczerze mówiąc próbowałem już wielu czasopism, głównie o tematyce górskiej, niestety wieczne pisanie o tych samych rejonach wypraw wysokogórskich, alpinistyczne ciągoty już mnie dosłownie odrzucają.wciąż to samo i nic nowego. czasopisma w stylu "wszystko i nic" i prawdę mówiąc nie wnoszące nic nowego dla czytelnika. wyjątkiem może być miesięcznik "przygoda" (którego od dwóch lat nie mogę nigdzie kupić więc znam tylko jeden numer)budził jakieś nadzieje.
pozdrawiam wszystkich

p.s. chyba czepiacie się nie istotmych bzdur (prawa do nazwy i.t.p.) jakby to wyznaczało wartość czasoposm

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Henek
Data: 2004-02-12 10:07:28

Trzeba przyznać że PSK jest chyba jedynym ogólnopolskim pismem krajoznawczo-turystycznym ( ze wskazaniem na to pierwsze ) które zasługuje na to miano. Chwała Panu Sapie za to że w dzisiejszych czasach udaje mu się wydać coś takiego. W kontekście tego wydaje się być zdumiewającż rzeczą że PTTK nie potrafi wydawać czegoś choćby na zbliżonym poziomie. 'NS' - choć bardziej 'turystyczne' poziomem merytorycznym i problematyką, a tym bardziej edytorsko nie dorasta 'PSK' do pięt.... Przedsięwzięcia typowo komercyjne typu 'npm' są typowymi dziećmi tych czasów :-( czyli trochę dużych kolorowych fotek, trochę opowieści gdzie to w świecie ktoś nie był ( a gdzie 99,9 % Polaków i tak nie ma szansy być ), trochę wypełniacza ( czyli coś o gadżetach ). PPPW - Pooglądaj, Poczytaj, Pomarz, Wyrzuć.

A jeżeli chodzi o sprawę KGP to dziwię się Panu Sapie że tak nerwowo się w tej sprawie zachowuje - Dobra idea obroni się sama .

Pzdr Henek

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-02-12 10:56:36

Ja tez uwazam, ze jest to jedyne pismo w Polsce, ktore profesjonalnie pokazuje nam nasz piekny kraj. Nie ma w nim ani jednej notatki, ktora nie zainteresowala by krajoznawcy. I to wszystko jest dla nas, turystow i krajoznawcow, ktorzy tak jak powiedzial Henek, o,1 % naszej rodzimej populacji, ktora nie ma mozliwosci zobaczenia dalekiego swiata z przyczyn wiadomych.

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-02-12 11:14:38

> Przedsięwzięcia typowo komercyjne typu 'npm' są typowymi dziećmi tych czasów :-( czyli trochę dużych kolorowych fotek, trochę opowieści gdzie to w świecie ktoś nie był ( a gdzie 99,9 % Polaków i tak nie ma szansy być ), trochę wypełniacza ( czyli coś o gadżetach ). PPPW - Pooglądaj, Poczytaj, Pomarz, Wyrzuć.

o przepraszam ale trochę się zagalopowałeś ;-)
Oczywiście część pisma jest zajęta przez opisy dalekich wypraw ale też znaczną część zajmują opisy czy propozycje wycieczek dostępnych absolutnie dla każdego.
Elementy krajoznawcze też mają tu swoje miejsce.

A jeśli chodzi o Na Szlaku to po Wrocławiu krąży informacja że redaktor naczelny złożył rezygnację...

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Co w PTTK-u? :)
Autor: Henek
Data: 2004-02-13 09:10:22

>o przepraszam ale trochę się zagalopowałeś ;-)

Przynajmniej się odezwałeś ... ;-)

Prawdę mówiąc nie wiem jak jest teraz - lecz dawniej były opisy pasm górskich, szczytów - ale to było dobre dla licealisty który chce pierwszy raz pojechać w góry ;-). I tak się jakoś śmiesznie składa że systematycznie kupuję jedynie PSK i NS - "I to są fakty ! Potrafisz to wyjaśnić ? " ( że posłużę się cytatem ;-) )

Pzdr Henek

PS. Jeżeli chodzi o redaktora NS - to wiadomość dobra czy zła ???

HD