Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK w internecie

ortografia w PTTK

wszystkich wiadomości w wątku: 9
data najnowszej wiadomości: 2004-08-01

Temat: ortografia w PTTK
Autor: ~Colberg
Data: 2004-01-03 22:46:52

Hmmm... Jak dla mnie żenada. Rozumiem, że istnieje zjawisko dysleksji, rozumiem że każdy ma prawo do pomyłek. Niestety! Nie mogę zrozumieć dlaczego na, jakby nie było, stronie Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, spotkać można koszmarne błędy. Kilka próbek: notoryczne pisanie nazw województw wielkš literš, błędny zapis nazwy województwa ("zachodnio-pomorskie"), odmienianie słowa "zoo" (stšd w katalogu stron dziwaczna forma "zoa" :-)), o zwykłych literówkach nawet nie wspomnę... Ech...

Temat: Re: ortografia w PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-01-04 10:08:01

Dawniej teksty były pisane, a obowiązkowo przed ich publikacją były poddawane kilkakrotnie korekcie. Teraz teksty są klepane i nikt odpowiedzialny ich nie czyta po napisaniu. Powinien to być ktoś, dla kogo słownik ortograficzny nie jest tylko pozycją w bibliotece. Wychodzi na to, że ZG PTTK nie dysponuje taką osobą. Znowu jakaś drobna oszczędność, która niepotrzebnie psuje wizerunek Towarzystwa.
Wystarczy popatrzeć na wykazy szlaków pieszych, żeby zobaczyć nowe nazwy wielu miejscowości. Pomijam już liczne braki merytoryczne tych wykazów.

Temat: Re: ortografia w PTTK
Autor: Andrzej S.
Data: 2004-01-04 13:51:52

No to racja, że błędy trzeba poprawiać. Ale nie sądzę, by było stać PTTK na zatrudnienie kilkunastu polonistów na etacie, by zajmowali się sprawdzaniem tysięcy stron, które miesięcznie są zapisywane w naszym Towarzystwie.

Zamiast marudzić, to w ramach pracy społecznej pomóżcie wyłapać Łukaszowi te błędy, on poprawi, bo na szczęście na www wszystko się da poprawić, i już nie będzie nikomu wstyd.
A.

Temat: Re: ortografia w PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-01-04 15:57:36

A dlaczego na etacie? To już nie ma działaczy polonistów?

Temat: Re: ortografia w PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-01-05 10:48:22

Witam!!!

> Nie mogę zrozumieć dlaczego na, jakby nie było, stronie Polskiego
> Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, spotkać można
> koszmarne błędy.

Serdecznie dziękuję za zwrócenie uwagi! Jednak ułatwisz mi ich poprawienie jeśli podasz, w którym miejscu je zauważyłeś.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: ortografia w PTTK
Autor: ~Colberg
Data: 2004-01-05 20:31:26

Służę uprzejmie!

1. W Katalog > Atrakcje ostatnim podpunktem są "Zoa i Ogrody".
2. W Katalog > Firmy > Producenci Sprzętu zdublowane są linki do firmy "Vibram" (jeden prowadzi do strony głównej, drugi kroczek dalej - do serwisu angielskiego na tej samej stronie).
3. W Katalog > Góry > Zagranica mamy wymienioną, obok Dolomitów, Karpat czy Tatr, nazwę "Czechy" - które nijak pasmem górskim nie są :-). Trochę niżej są jednak już Góry Orlickie...
4. Rozumiem, że ideą twórców było oznaczanie nazw działów katalogu wielkimi literami. Jak tak - to proszę być konsekwentnym: "Czasopisma Turystyczne" obok "Organizacje i stowarzyszenia", "Imprezy na orientację" obok "Sporty Ekstremalne"... I milej dla oka, i poprawnie byłoby tylko pierwsze słowo wyróżnić wielką literą.
5. Błędny zapis nazwy województwa zachodniopomorskiego występuje w serwisie szlaki.pttk.pl. Już na stronie głównej (w pasku u dołu), później również w podstronie "Spis szlaków"...
6. Na więcej nie mam czasu. Ale jakbyś chciał - to się sprężę... :-). Jak słusznie zauważył Piotr Rościszewski - wiele perełek można znaleźć w wykazie szlaków...

Pozdrowienia!

Temat: Re: ortografia w PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-01-06 09:54:53

Witam!!!

> Na więcej nie mam czasu. Ale jakbyś chciał - to się sprężę... :-).

Bardzo bym chciał. Najlepiej na priva - aby nie zaśmiecać Forum.

Wiekszość Twoich uwag dotyczy katalogu, zatem z miejsca przesyłam je osobie opiekującej się katalogiem i poproszę o poprawienie.

W serwisie szlaki.pttk.pl już wkrótce sporo się pozmienia. Za każdy wytknięty błąd będę bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: ortografia w PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2004-01-08 18:16:36

Przestancie juz meczyc Lukasza. on i tak wiele zrobil i ma wiele pracy.
Oczywiscie jestem w pelni za przestrzeganiem ortografii itd, ale sam piszac jakas wazna kwestie, po kilkunastu godzinach pracy na kompie tez przyznaje sie ze wstydem, ze zdfarza mi sie popelniac kardynalne bledy. co wtedy, lepiej nie pisac wcale/ W dobie szybkiej wymiany informacji czasdem ta mysl zapisana o 2 czy 3 w nocy, moze okazac sie bezcenna.
W jednej z poprzednich Kadencji ZG PTTK role gl. polonisty pelnila w nim Kol Pola Kuleczka z Zielonej Gory. Obecnie jest to Pani profesor! Jej cecha szczegolna na dzis jest to, ze nie odpowiada na listy bylych kolegow przebywajacych wlasnie na terenie Zielonej Gory!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: ortografia w PTTK
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-08-01 19:25:43

Słusznie. A poza tym myślę, że wiele osób samo winno się podciągnąć z polskiego. Nie wypada, będąc wykształconym człowiekiem (pomijam tę nieszczęsną dysleksję, i niestety częstą) źle mówić i pisać po polsku.