Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Gocik

wszystkich wiadomości w wątku: 14
data najnowszej wiadomości: 2014-04-28

Temat: Gocik
Autor: Jurek
Data: 2003-11-21 09:06:21

Witam !

Pod rozwagę dla tych co mają w tej sprawie coś do powiedzenia.
W regulaminie odznak kajakowych jest specjalna odznaka przeznaczona do zdobywania przez dzieci "Kiełbik".

Myślę, że pod rozwagę KTG ZG PTTK należałoby poddać utworzenie (bądź rozszerzenie) systemu odznak GOT z przeznaczeniem dla małych dzieci. Uważam, że powinna powstać nowa trzystopniowa odznaka dla dzieci poniżej 8 roku życia, która wypełniłaby tę lukę.

Są za tym co najmniej dwie przesłanki:
- zakończyłaby się polemika, czy "Siedmiomilowe Buty" można uzyskiwać na terenach górskich,
- spełniłoby to ambicje niektórych rodziców oraz tych maluchów, którym trudno niejednokrotnie wytłumaczyć dlaczego braciszek ma odznakę GOT, a ja nie skoro szliśmy razem.

Są w systemach odznak (jeździecka, kajakowa, narciarska) podziały w regulaminie na odznaki do zdobywania w górach i na nizinach. Może jeśli nie tworząc odznaki w obrębie GOT wyłączyć "Siedmiomilowe Buty" z regulaminu OTP i zrobić jej dwie wersje na niziny i na góry aczkolwiek chyba lepiej by było aby powstała odrębna odznaka w obrębie GOT.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: Gocik
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-11-21 10:19:29

Witam!!!

Czy ja wiem...

Dla dzieciaków lepszym pomysłem może być to co napisałem w jednym z poprzednich postów - odznaka kombajn - jedna na wszystko.

I tak 1 punkt zdobywałoby się za 1 kilomer pieszo, 100 metrów pod górę, 5 kilometrów rowerem, 1 kilometr kajakiem. Dodatkowe punkty za zwiedzanie jakichś miejsc. Odznakę możnaby było zdobywać na terenie całej polski pieszo, rowerem lub kajakiem (zakładam, że małe dzieci na koniach lub nartach nie podróżują).

Ustalić jakieś limity i zrobić z tego trójstopniową odznakę dla dzieci poniżej lat 10-ciu. A jednocześnie pozwolić zdobywać od 8-go roku życia odznaki dorosłe (dwa lata mogłyby się nałożyć).

I wtedy "Siedmiomilowe Buty" i "Kiełbik" oraz zaproponowany "Gocik", a dodatkowo jeszcze jakiś hipotetyczny "Rowerek" zespoliły by się w jedną trzystopniową Dziecięcą Odznakę Turystyczną (DOT) (w stopniach brązowym, srebrnym i złotym).

W ten sposób dzieci nie będą karane za to że jednego roku rodzice pojadą na krótki spływ i zdobedą zaledwie pół Kiełbika, a w drugim roku pojadą w góry i nie zaliczą im tego w weryfikacie do "SB". W moim pomyśle punkty sie zsumują i uda się zdobyć już jeden stopień odznaki.

Co Wy na to?

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gocik
Autor: Dudi
Data: 2003-11-21 12:28:23

jest tylko jedno male ale...

czy wierzysz w to ze w skonczonym czasie sa sie w stanie porozumiec odpowiednie Komisje ZG...

ja jakos tego nie widze

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Gocik
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-11-21 12:48:10

Witam!!!

> Jest tylko jedno male ale...

Nie chciałem poruszać tego delikatnego tematu... :-)

Jednak bez takiej wiary, to szczerze mówiąc pozbawiona jest sensu jakakolwiek działalność w PTTK. Dlatego też wierzę głęboko, że takie porozumienie jest możliwe.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gocik
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-11-21 16:15:15

Tylko typowy biurokrata, jak coś mu nie pasuje, to wymyśla nowy przepis (tutaj odznakę). Bardziej mi odpowiada propozycja Łukasza - jednej odznaki dla wszystkich dyscyplin.
Już jeden precedens był. ZG nakazał komisjom współpracę w sprawie wspólnej instrukcji znakarskiej. Co prawda efekt nie jest najlepszy, ale okazuje się, że można współpracować, jeżeli się chce.
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: Gocik
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-11-21 16:20:58

Witam!!!

Szkoda, że tak mało sie odezwało dyskutantów w tym wątku. Możnaby było wstępnie opracować jakieś założenia takiej odznaki, a następnie wystąpić z tym do 4-ch komisji z wnioskiem o zastąpienie dotychczasowych dwóch odznak (SB i Kiełbik) nową DOT (Dziecięcą Odznakę Turystyczną) i rozszerzeniem jej również o góry i turystykę rowerową.

W zasadzie samo wystąpienie mogę wziąć na siebie - ale na pewno musi odezwać się więcej osób. Zastanówcie się czy i jak taka odznaka miałaby działać. Pewne propozycje już przedstawiłem, oczywiście nie upieram sie przy nich.

Dobrze by było jakby odezwały sie osoby z KTG, KTP, KTKol, KTKaj, a nawet z Komisji Krajoznawczej - wiem, że przedstawiciele tych Komisji sporadycznie czytają nasze Forum.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Gocik
Autor: Jurek
Data: 2003-11-22 23:04:32

Witam !

Trochę na początku nierozumiałem Twojej propozycji odznaki typu kombajn ale po ostatnich wyjaśnieniach mogę Ci przyznać rację.
Myślę, że cennie zauważyłeś, żeby włączyć w ewentualnych pracach nad nią nurt krajoznawstwa. Można by było nią jak sadzę honorować również dzieci biorące udział w zwiedzaniu różnych obiektów, rezerwatów czy uczestniczące np. w spływie tratwami po Dunajcu czy innej rzece.

Obawiam się tylko z pozycji biurokraty, że dla fanów GOT odznaka ta nie będzie miała dla nich i ich dzieci takiej wagi jak GOT.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: Gocik
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-11-23 12:05:38

Zdaje się Jurku, że nie znasz Młodzieżowej Odznaki Krajoznawczej, która w pierwotnym zamierzeniu miała załatwiać ten "kombajn" w stylu przyjętym w turystyce szkolnej. Odznaka ta kładzie nacisk na krajoznawstwo, a także umiejętności turystyczne, licząc tylko dni wycieczkowe, a nie rodzaje wycieczek (piesze, kolarskie lub inne).
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: Gocik
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-11-24 07:19:14

Nie do końca podoba mi się pomysł mnożenia odznak dziecięcych.

Raczej byłbym za tym żeby Siedmiomilowe Buty "wyjąć" z OTP, rozszerzyć jego zakres na wszelkie dyscypliny (oprócz kajaków bo jest Kiełbik).
SB (jaki ładny skrót :-) ) weryfikowałyby wtedy wszelkie weryfikaty odzank w ramach kompetencji terenowych.

typu: chodziłeś wokół miasta z dzieckiem - idziesz do weryfikatu OTP. chodziłes po górach idziesz do weryfikatu GOT itd.

Zastanowiłbym się nad dodaniem jeszcze jednego stopnia i np możliwości powielania zdobycia odznaki w różnych dyscyplinach - czyli jeśli np. dziecko zdobyło SB w kategorii rowerowej może równoczesnie zdobywać SB na wycieczkach pieszych etc. Wtedy jakby mogło by zdobyć SB x 2.

Z drugiej strony żeby można było zdobyć jeden stopień w kategorii np pieszej, drugi w rowerowej a trzeci np przyrodniczej.

Ewentualnością jest dołożenie do WSZYSTKICH odznak ogólnopolskich stopni dziecięcych.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Gocik
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-11-24 07:27:26

jest jeszcze kwestia zapisania wymogów w sposób sensowny.
Tu by się przydało coś w rodzaju zapisu z odznaki Turysta Dolnego Śląska.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Gocik
Autor: Jurek
Data: 2003-11-24 09:42:19

Znam MOK z jej wymogami np.

3.MOK PTTK jest odznaka jednostopniową zdobywaną indywidualnie przez młodzież szkolną ...
6. W celu dokumentowania wycieczek zaleca sie zdobywajacym odznakę, aby samodzielnie wykonywali zdjęcia, opisywali zwiedzane obiekty ...
7. W czasie wycieczki opiekunowie powinni umożliwić zdobywającym odznakę wykazanie się umiejętnościa samodzielnego przygotowania posiłku turystycznego, posługiwania sie mapą, prowadzenia szlakiem turystycznym, przygotowania informacji o zwiedzanym obiekcie.

Już powyższe punkty regulaminu świadczą o tym, jak nazwa wskazuje jest to odznaka dla młodzieży szkolnej czyli tej, która w zasadzie może już zdobywać popularne stopnie odznak turystyki kwalifikowanej, a chodziło mi raczej o kilkulatków przed rozpoczęciem edukacji w szkołach.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: Gocik
Autor: ~Jurek Z
Data: 2003-12-03 16:25:17

całkowicie popieram tą ideę i jestem tylko ZA. Ostre komisje weryfikacyjne SB się znęcają, a dzieci płaczą. Pozdrawiam wszystkich turystów i dużych i małych

Temat: Re: Gocik
Autor: ~Edek Poniewski
Data: 2003-12-10 13:20:37

myślę,że pomysł gocika jest jak najbardziej na czasie,tym bardziej, że dotyczy młodych. skostniałe dzisiaj PTTK to powazny sygnał ,że nalezy zmienić(wprowadzić nowe)zasady zachęcania dzieci i młodzieży do uprawiania turystyki kwalifikowanej, ale z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, rozwoju fizycznego, psychicznego oraz aktualnie obowiązujących w tej materii przepisów MENiS. jezeli jest temat, nalezy się nim zainteresować.

Temat: Re: Gocik
Autor: karlik
Data: 2014-04-28 20:30:45

Jestem absolutnie za wprowadzeniem pana pomysłu.Mam syna niespełna 7 letniego który razem z całą rodziną śmiga po górach dorównując a może nawet na pierwszej wycieczce w tym roku przewyższając kondycyjnie swoją o 5 lat starszą siostrę.Widzę że jest zawiedziony faktem,który pan przytoczył(inni mają a ja nie).No cóż,dzieci są coraz mądżejsze bo coraz więcej się od nich wymaga,więc dlaczego niby one nie miały robić tego samego?
Myślę że wystarczyłoby rozszeżyć w dół niekoniecznie o trzy stopnie istniejącą odznakę i ułożyć odpowiedni regulamin do rozszeżenia postulując aby dzieci zaliczały mniejsze wysokości?