Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

"Siedmiomilowe Buty"

wszystkich wiadomości w wątku: 13
data najnowszej wiadomości: 2004-01-01

Temat: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: ~Janusz Biel
Data: 2003-11-20 11:34:37

Witam Wszystkich

Mam pytanie do Kolegów(żanek), a mianowicie czy do zdobycia odznaki "siedmiomilowe buty" może być zaliczona trasa górska (np. po Beskidzie Śląskim). W regulaminie który jest wydrukowany w książeczce nic nie pisze na ten temat, a weryfikator stwierdził że trasy górskie nie mogą być zaliczane. Wyobraxcie sobie rozgorzyczenie 6 latka kiedy dowiedział się że odznaki nie zdobył pomimo że dzielnie przeszedł (bez żadnej pomocy!!) 16 km.

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: Rentgen
Data: 2003-11-20 12:30:37

I oto kolejny post dot. problemu w weryfikacją odznaki (tutaj akurat nie wiem po której stronie jest racja).

Wnioskuję: ZWERIFIKOWAĆ WERYFIKATY !!!

A weryfikatorów przegzaminować z zasad profesjonalnej obsługi klienta !!!

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-11-20 12:50:43

Witam!!!

> ZWERIFIKOWAĆ WERYFIKATY!!!

Hasło chwytliwe, ale radzę podejść do tematu spokojnie.

Kilka już razy na tym Forum okazało się, iż racja nie była taka oczywista. Dyskutowaliśmy tu m.in. nad przypadkiem szczecińskim tudzież nad znaczeniem słowa "kronika"...

Tutaj też sprawa jest nieoczywista. Odznaka "Siedmiolmilowe Buty" to jedna z odznak OTP. A OTP się zdobywa na nizinach...

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: ~Janusz Biel
Data: 2003-11-20 13:24:39

Zgadzam się że OTP to odznaka nizinna. Moje wątpliwości budzi jednak sposób przedstawienia regulaminu. Ktoś kto zdobywa OTP ma książeczkę z pełnym regulaminem tej odznaki i może sobie poczytać że "buty" to podstopień OTP, a dalej że OTP zdobywamy na terenach nizinnych. Teraz to ja jestem już mądry ale jak chciałem zachęcić dziecko do turystyki to nie myślałem o zdobywaniu żadnych odznak, w ręce wpadła mi książeczka do zdobywania "butów", a tam jest tylko fragment regulaminu w którym nic nie pisze, że oznaka może być zdobywana tylko na terenach nizinnych. Tak więc moim zdaniem albo w książeczce powinien być wydrukowany cały regulamin albo nie powinno go być wcale. Taki jak obecnie wyrwany pojedyczy paragraf może bowiem być ,jak w moim przypadku, przyczyną nieporozumień, które dorosły zrozumie, ale gorzej z dzieckiem, dla którego zdobycie takiej odznaki jest bardzo dużą motywacją do przemierzania szlaków.

pozdrawiam Janusz

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: Basia Z.
Data: 2003-11-20 13:32:44

Był niedawno wątek o tym na pl.rec.gory, ja powtórzę , co tam pisałam.
Ja nie miałam problemów ze zweryfikowaniem tras w górach swoim synom.
Osobiście uważam że :
1. Jesli nie wolno tej odznaki zdobywać w górach to powinno to być WYRAŹNIE DUŻYMI LITERAMI napisane w jej regulaminie, żeby potem nie było rozczarowań.
2. Jesli już dziecko nazbierało te punkty - weryfikator powinien, zwłaszcza w stosunku do dziecka pójść na ustępstwa i zweryfikowac tą odznakę.

Przecież te wszystkie odznaki to tylko zabawa a nie kwestia życia i śmierci !!!

Ludzie bądźmy dla siebie mili :-)

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-11-20 13:58:18

Witam!!!

Odpowiadam i Tobie i Januszowi.

Każda odznaka ma jakiś regulamin. Z reguły po to aby go przestrzegać. Jeżeli weryfikator zewryfikował punkty w górach Twojemu synowi - złamał regulamin. I nie ma co tu dyskutować.

Inną sprawą jest wprowadzający w błąd zapis w jednym z paragrafów odznaki "SB". Wniosek do KTP - skorygować. Mam nadzieję, że przeczyta ten wątek ktoś z KTP.

Z jednej strony powinny być precyzyjnie sformułowane regulaminy odznak i przyjazne weryfikaty, a z drugiej strony powinny być one przestrzegane i egzekwowane. Tylko wtedy ta zabawa (bo wcale nie neguję, że to jest zabawa) będzie miała sens.

Nawet jak grasz z dzieckiem w warcaby obowiązują jakieś reguły. Jeśli je naginamy - dziecko nie ma satysfakcji ze zwycięstwa.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-11-20 18:52:26

Już to raz pisałem, że ponieważ nie ma odpowiednika odznaki Siedmiomilowe Buty na terenach górskich, to referat weryfikacyjny OTP w Gliwicach nigdy nie odmawiał przyznania dzieciom tej odznaki. Nie powinno się karać dzieci za to, że rodzice pojechali z nimi w góry, a nie gdzie indziej. Poza tym zdobycie Siemiomilowych Butów nie ma bezpośredniego związku z innymi stopniami OTP, a więc nie zachodzi obawa nielegalnego przeskoczenia jakiegoś warunku przy zdobywaniu OTP popularnej lub brązowej.
W regulaminie OTP faktycznie jest zapis o zdobywaniu wszelkich OTP na terenach nizinnych, a zarazem w tym samym punkcie dopisek, że Góry Świętokrzyskie i Góry Stołowe są wyżynami. Najwyraźniej ktoś jest mądrzejszy od Kondrackiego i wprowadza w OTP nową geografię Polski.
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-11-20 22:32:04

Witam!!!

> Nie powinno się karać dzieci za to, że rodzice pojechali z nimi
> w góry, a nie gdzie indziej.

Jeżeli tak, to może faktycznie - niechaj KTG i KTP się dogadają i umożliwią zdobywanie "SB" na terenach całej polski - i w górach i na nizinach. Można też jakoś naliczać punkty przejechane na rowerze i przepłyniete kajakiem. W ten sposób powstanie odznaka "kombajn" dla dzieci do lat ośmiu. I niechaj to będzie krok w słusznym kierunku.

W tej chwili jednak weryfikat w Gliwicach nagina zasady.

> a zarazem w tym samym punkcie dopisek, że Góry Świętokrzyskie
> i Góry Stołowe są wyżynami.

Inna sprawa to zapis o górach Stołowych i Świętokrzyskich w regulaminie OTP. Faktycznie nie jest zbyt szczęśliwy. IMHO powinno się ściśle rozgraniczyć tereny górskie od niegórkich - nawet jeśliby to miało oznaczać wymienienie wprost granicznych rzek, linii kolejowych, szos itd. Raz na zawsze skończą się nieporozumienia.

Tu akurat popieram Tomka Dygałę, który od lat walczy o precyzyjne zapisy w regulaminach.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-11-21 08:02:52

O ile pamiętam, to początkowo Siedmiomilowe Buty były samodzielną odznaką z odrębnym regulaminem i nie było tego nonsensu o konieczności zdobywania ich na terenach nizinnych. Ktoś w ramach unifikacji doczepił ten regulamin do regulaminu OTP i coś zazgrzytało. Analiza dokumentów i wyciąganie wniosków nie jest mocną stroną działaczy PTTK (zresztą naszych polskich posłów również).
Co do tych góro-wyżyn, to odkąd pamiętam jest ciągła walka między działaczami turystyki pieszej i górskiej o wpływy wśród turystów i pomiędzy sobą na różnych szczeblach, a obecny regulamin nieczyta, to coś sobie myśli o kwalifikacjach piszących.
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: ~rwel
Data: 2003-11-21 20:41:48

Problem z weryfikacją tras, które PRZESZŁY małe brzdące z mojego regionu (nizinnego) w książeczce na "Siedmiomilowe buty" obserwuję od lat. W powyższych wypowiedziach łatwo znaleźć zródło... Czasu nie cofniemy, lecz błędy lepiej naprawiać, ponieważ gdy zniechęcimy tych najmłodszych, to . . .

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: ~Bogdan machej
Data: 2003-11-22 14:27:34

Czytam i czytam wiadomo=sci tego watku i dochodze powoli do przykrego wniosku, ze odznaki sa tworzone dla jakiś regulaminów, a nie dla ludzi. taksamo PTTK zaczyna dzialać dla regulaminów, zasad, przepisów itp. a nie dla ludzi! Ludzie, nie wprowadzajmy naszej organizacji w krag totalitaryzmu! Dziekuje.
A w innej sprawie- Edek wciaz śpi, moze znajdzie sie ktoś inny z kierownictwa towarzystwa, który podjal by sie prowadzenia owej rubryki z pytaniami.
Pozdrowienia z Cieszyna. Bogdan.

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: ~Edward z Zamościa
Data: 2003-12-31 21:54:47

Pragnę kilka słów napisać na temat odznaki "Siedmiomilowe Buty".Odznakę wymyśliła "Mama" Władysława Podobińska honorowy przodownik TP z Zamościa. Celem odznaki była popularyzacja turystyki i krajoznawstwa wśród najmłodszych. Pamiętam "Mamę" i jej opowieści ile musiała stracić energii, aby odznaka była ogólnopolską. Tak sie stało i nikt nie myślał czy ma być zdobywana w górach czy na nizinach, przecież chodzi się po nizinach i górach. Nadrzędnym celem była popularyzacja wędrówek pieszych oraz poznawanie wszystkich zakątków naszej Ojczyzny.
"Mama" była przodownikiem TP i jej zabiegi w tej Komisji spowodowały uznanie odznaki za ogólnopolską.
"Mamy" już niema a Komisja TP ZG zbiurokratyzowała regulamin. Dla mnie jest niezrozumiałe dlaczego każda Komisja ZG tworzy regulaminy, które nie są jakoś koordynowane. Obecny regulamin zaprzepaścił cele i ideę odznaki. Jakby "Mama" o tym wiedziała, to by posłała odpowiednią "wiązankę" tym "naprawiaczom". Niektórzy koledzy pamiętają jeszcze jej charakter i temperament. Uważam, że dla najmłodszych jest wielką frajdą zdobywanie tej pięknej odznaki i my dorośli nie utrudniajmy im tego.
Z turystycznym pozdowieniem,
Edward

Temat: Re: "Siedmiomilowe Buty"
Autor: ~rwel
Data: 2004-01-01 12:40:20

...w ramach "klamrySpinającej" (problemy starego i nowego...),
skończmy z utrudnianiem,
a zacznijmy ułatwiać *_*