Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Pomniki i cmentarze napoleońsk

wszystkich wiadomości w wątku: 11
data najnowszej wiadomości: 2004-08-04

Temat: Pomniki i cmentarze napoleońsk
Autor: ~Castiglione
Data: 2003-11-12 22:50:03

Od pewnego czasu poszukujemy w naszym kraju miejsc, które w jakiś sposób związane są z czasami epmire'u. Niedawno przedstawiliśmy w serwisie http://napoleon.gery.pl kilka takich obiektów. Były to nekropolie z czasów wojen napoleońskich oraz pomniki upamiętniające ten okres. Wciąż szukamy informacji oraz fotografii, które mogłyby przybliżyć takie miejsca naszym czytelnikom.
Być może ktoś z Państwa podczas wędrówek natknął się na interesujące nas obiekty?
Prosimy o kontakt osoby, które byłyby skłonne nam pomóc. Wszelkie informacje prosimy kierować na adres: wlonab@wp.pl

Temat: Re: Pomniki i cmentarze napoleońsk
Autor: ~taju
Data: 2003-11-13 21:02:05

Ostatnio Bractwo Krzyżowców (to od krzyży pokutnych)wydało swoje wydawnictwo o pamiątkach na Śląsku kampanii napoleońskich i antynapoleońskich z 1813 roku, jest tam opisanych ponad 130 obiektów! Mam to wydawnictwo, otrzymałem je jako członek Bractwa, jeśli jesteś tym zainteresowany to szukaj je u prezesa Bractwa w Swidnicy lub u autora w Warszawie - jest to redaktor m.in "Spotkań z zabytkami" Pan Jarosław Komorowski. Pozdrawiam

Temat: Re: Pomniki i cmentarze napoleońsk
Autor: ~Castiglione
Data: 2003-11-13 22:38:54

Serdecznie dziękuję za odzew. Prośba tylko o dokładny tytuł tej publikacji.

Temat: Re: Pomniki i cmentarze napoleońsk
Autor: Rentgen
Data: 2003-11-14 09:49:21

Kozłówka. Na tyłach pałacu Czartoryskich, w parku jest pomnik poswięcony żołnierzom naoleońskim z 1813 r.

Akurat dobrze sie składa bo bede tam w przyszły weekend w ramach tzw jednodniówki organizowanej przez lubelskie SKPB (OA PTTK Lublin).
Zrobie fotkę, podeśle.

Temat: Re: Pomniki i cmentarze napoleońsk
Autor: ~Castiglione
Data: 2003-11-14 12:48:28

Dziękuję za zainteresowanie. Tak się składa, że piękne fotografie z Kozłówki już udało mi się zdobyć, więc nie będą potrzebne, lecz brak mi tu wiedzy merytorycznej, więc chętnie skorzystam z Pana pobytu na miejscu. Jeśli uda się zdobyć jakieś namiary bibliograficzne (szersze opisy na temat dziejów pomnika), to chętnie skorzystam.

Temat: Re: Pomniki i cmentarze napoleońsk
Autor: Rentgen
Data: 2003-11-14 13:24:14

Katalog zabytkow sztuki w Polsce, tom VIII, Dawne wojewodztwo lubelskie, dawny powiat lubartowski, red. Ryszard Brykowski.

Cytuję: "...W parku na grobie żolnierzy napoleońskich zmarłych 1812,pomnik wystawiony przez Zamoyjskich 1930, z płytą brązową na której scena braterstwa żołnierzy polskich i francuskich; płyta odlana w Braci Łopieńskich..."

W poprzednim wpisie napisałem o pałacu Czartoryskich. To oczywiscie bzdura! Pałac w Kozłowce należał do Zamojskich! Cos mi sie pokreciło.

Pod Lubartowem znam jeszcze jedna pamiatka dot. czasów napoleońskich. W miejscowosci Niemce w murze kościelnym jest tablica upamietniajaca poległego żolnierza Ksiestwa Warszawskiego. Jak bedę w okolicy to ją pstryknę.

Temat: Re: Pomniki i cmentarze napoleońsk
Autor: ~Castiglione
Data: 2003-11-14 16:47:04

Niemce - oczywiście jestem bardzo zainteresowany, zresztą słyszę o tym po raz pierwszy. Fotografia bardzo mile widziana.

Co do Kozłówki, to liczę raczej na bardziej szczegółowe wydawnictwo. Może coś takiego mają tam na miejscu? Liczyłem bardzo na pomoc tamtejszego muzeum, ale ich odpowiedź okazała się zbyt lakoniczna.

W dalszym ciągu liczę na odzew wędrowców z całego kraju. Na razie wielkie dzięki dla tych, którzy byli uprzejmi się odezwać.

Temat: Re: Pomniki i cmentarze napoleońsk
Autor: ~Castiglione
Data: 2003-11-21 14:23:01

Taju, jeśli jeszcze tu zaglądasz, mam wielką prośbę. Podaj mi proszę jakieś namiary na tegoż prezesa Bractwa w Świdnicy, albo jakiś inny kontakt, gdzie ową książkę można byłoby nabyć.

Temat: Re: Pomniki i cmentarze napoleońsk
Autor: ~taju
Data: 2003-12-17 22:25:15

Na wyrażoną prośbę uzupełniam swój poprzedni post o interesującej publikacji Bractwa Krzyżowców.
Autor: Jarosław Komorowski
Tytuł: Naród powstaje, zrywa się burza..
podtytuł: Pomniki i pamiątki wojny 1813 roku na Dolnym Śląsku
Jest to najnowszy (sierpień 2003)zeszyt nr 16 z Serii Monograficznej ukazujący się dla członków Bractwa, które ma siedzibę w PTTK Swidnica ul. Długa 6.
Zawiera opis 137 pamiątek wojny 1813-15 prusko-napoleońskiej na danym terenie.
Przepraszam za długi czas od poprzedniego postu, ale pożyczyłem tę publikację i dopiero teraz odzyskałem.

Temat: Re: Pomniki i cmentarze napoleońsk
Autor: ~Castiglione
Data: 2004-04-16 18:23:05

W połowie drogi pomiędzy Mławą a Przasnyszem znajduje się Grudusk. Na bramce miejscowego cmentarza jeszcze niedawno - zaledwie 15 lat temu, znajdowała się bardzo ciekawa brązowa rzeźba przedstawiająca dobosza w mundurze piechoty francuskiej z okresu napoleońskiego. Rzeźba dobosza, który stojąc na "wiecznej warcie" miał zapewne budzić swych zmarłych towarzyszy do ostatniej zbiórki, zaginęła na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Jak wynika z relacji ks. proboszcza parafii w Grudusku, złodzieje pod osłoną nocy fachowo ściągnęli ją z bramki i wywieźli samochodem. Można mieć tylko nikłą nadzieję, że dobosz z Gruduska nie padł ofiarą "złomiarzy" i ten jeden z ciekawszych zabytków epoki napoleońskiej w Polsce jest obecnie np. ozdobą czyjegoś ogródka. Zwracamy się z apelem do osób odwiedzających to forum o pomoc i informacje na temat dobosza z Gruduska.
--
Castiglione
PS. Jedyne znane nam zdjęcie dobosza można zobaczyć tu:
http://napoleon.gery.pl/polska/dobosz.jpg

Temat: Re: Pomniki i cmentarze napoleońsk
Autor: ~Castiglione
Data: 2004-08-04 12:35:50

Witam raz jeszcze i dziękuję serdecznie wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel.
Natknąłem się ostatnio na kolejną ciekawostkę i może któryś z szanownych forumowiczów będzie w stanie ją zweryfikować.
Otóż ponoć w Dolinie Ochotnickiej w Gorcach na jednym z pagórków w "Pustem Polu", stoi krzyż ku czci ks. J. Poniatowskiego. Może ktoś tam trafił podczas swoich wędrówek? Może ma zdjęcie tegoż krzyża. yłbym bardzo zobowiązany za pomoc tutaj na forum lub na e-mail: wlonab@wp.pl