Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

zniżki, które pójdą w dal

wszystkich wiadomości w wątku: 25
data najnowszej wiadomości: 2003-09-25

Temat: zniżki, które pójdą w dal
Autor: ~Grzesiek
Data: 2003-09-11 15:35:57

Na ostatnim spotkaniu Rady Oddziałów Woj. Łódzkiego dowiedziałem się, że od nowego roku nie będzie zniżek PTTKowskich w schroniskach. Brawo dla Ministra Finansów, brawo dla ZG PTTK. O czym mówiono na czerwcowym plenum? Oddziały zwijajcie żagle. Nie ma zniżek - nie ma członków. Pojawiają się znaki na niebie i ziemi - koniec już blisko.

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-09-11 17:19:15

Witam!!!

Typowa informacja z radia Erewań... :-)

Zniżek PTTK nie ma już od ładnych kilku lat. Są rabaty handlowe PTTK. Taka forma jest konieczna, gdyż zniżka w rozumieniu prawa jest dochodem, który jest opodatkowany, a rabat takim dochodem nie jest. To raz.

Dwa. Do tej pory wszystkie zniżki uregulowane "Regulaminem Schroniska PTTK" inne niż 20% były pozaprawne (teoretycznie trzeba było od nich płacić podatek!). W chwili obecnej plenum ZG PTTK podjęło uchwałę o pozostawieniu we wszystkich schroniskach PTTK rabatu handlowego w wysokości 20% dla posiadaczy "Karty Rabatowej PTTK" (obecnie to to samo co ważna legitymacja). Przestają zatem obowiązywać wszelkie inne zniżki w schroniskach PTTK (np. 30% dla przodowników czy przewodników). Dlaczego muszą one przestać obowiązywać - napisałem w akapicie pierwszym.

Zatem od teraz wszelkie rabaty powyżej 20% muszą być odrębnie negocjowane z każdym dzierżawcą osobno przy zawieraniu umowy lub w postaci aneksu do umowy już zawartej. Ma to swoje dobre i złe strony.

Złe strony są oczywiste - przez pewien czas nie będzie prawie zniżek powyżej 20%. Ponadto te które się pojawią będą zróżnicowane (w jednym schronisku 25%, w drugim 30% itd.)

Dobre strony są takie, że rabaty negocjowane z dzierżawcami mogą być dużo wyższe niż dotychczasowe. Jako przykład może służyć schronisko na Hali Krupowej, którego dzierżawcy w rozmowie z Edkiem Kudelskim zadeklarowali już, że z przyjemnością będą udzielać rabatów dla kadry PTTK w wysokości nawet 50%. Takich schronisk będzie więcej - rozmawiając kiedyś osobiście z jednym z dzierżawców dowiedziałem sie, że kadrę PTTK on mógłby nocować nawet za darmo w zamian za zmniejszenie czynszu dzierżawnego. :-)

Co zrobić z tym pasztetem podatkowym będą musiały również zdecydować Studenckie Bazy Namiotowe, które też są Schroniskami PTTK. Prawdopodobnie system rabatów na wszystkich bazach pozostanie jednolity (co nie znaczy, że taki sam jak był). Jednak tą decyzję podejmie dopiero Komisja Akademicka na swoim jesiennym zebraniu.

Podsumowując:
1) Rabat 20% dla członków PTTK zostaje niezmieniony!
2) Inne rabaty (już nie zniżki) będą pojawiały się z czasem. System ich udzielania będzie zróżnicowany i (zapewne) ilościowo korzystniejszy niż dotychczas.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski

PS. 1. Pisząc tego posta korzystałem z wiadomości zdobytych 15 minut wcześniej w czasie rozmowy z viceprezesem ZG PTTK kol. Edwardem Kudelskim.
Ł.A.

PS. 2. Kolega Grzesiek napisał: "Nie ma zniżek - nie ma członków.". Skoro tak, to ja już w tej chwili głosuje za tym, aby skasować wszystkie rabaty dla członków PTTK. Nie podoba mi sie członkostwo w naszym Towarzystwie tylko dla rabatów.
Ł.A.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Basia Z.
Data: 2003-09-11 18:11:16

Pytanie uzupełniające :
Czy przewodnik z uprawnieniami państwowymi jest kadrą PTTK ?
Jeśli nie - co ma zrobić aby się taką kadrą stać ?

Czy Instruktor Przewodnictwa - jest taką kadrą ?
Ja się to ma do uprawnień "państwowych" ?

Pozdrowienia.

Basia

P.S.
Z moich dotychczasowych (acz niebogatych) doświadczeń. Schroniska honorowały państwową legitymację przewodnicką + ważną PTTK.

P.S. P.S.

Ja też sądzę że większość moich znajomych należy do PTTK nie dla tej zniżki z której w praktyce niewiele osób korzysta.

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-09-11 18:29:03

Jednym słowem możemy prowadzić nową dyskusję o wyższości rabatu wymyślonego przez jakiegoś rządowego "inteligenta" nad zniżką wymyśloną przez zwykłych śmiertelników. Według mnie jest to masło maślane, które jest zbyt inteligentne dla jakiegoś "inteligenta".
Od urzędników powinno się oczekiwać czegoś mądrzejszego niż dręczenie narodu swoimi wymysłami.
Co do zniżek, zwanych teraz bardziej urzędowo rabatami, to uważam, że nie po to powinno się należeć do PTTK, aby je mieć.
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-09-11 22:54:15

Witam!!!

> Czy przewodnik z uprawnieniami państwowymi jest kadrą PTTK?

O ile jest również przewodnikiem PTTK - to tak. Ja poza legitymacją państwową i identyfikatorem dostałem również legitymację przewodnika PTTK.

> Jeśli nie - co ma zrobić aby się taką kadrą stać?

Basiu! Powiedzenie, że Ty nie jesteś kadrą PTTK tylko dlatego, że nie masz tam jakiegoś papierka jest bez sensu. Jeśli jednak już chcesz w pełni dopełnić formalności to po prostu oddział powinien Ci wystawić jasno zieloną legitymację przewodnika PTTK.

> Czy Instruktor Przewodnictwa - jest taką kadrą?

Za mądre pytanie dla mnie. Chyba jednak siłą rzeczy IP musi być przewodnikiem. A zatem jest... :-)

> Schroniska honorowały państwową legitymację przewodnicką + ważną PTTK.

Bazowało to na niewiedzy dzierżawców. Choć w sumie ja jako dzierżawca też bym takiego rabatu udzielił... :-) Rozumowałbym tak: "Jesteś przewodnikiem - jesteś. Członkiem PTTK jesteś - jesteś. No to dajmy spokój formalnością i niech Ci te 30% wyjdzie na zdrowie...".

> Ja też sądzę że większość moich znajomych należy do PTTK nie dla
> tej zniżki z której w praktyce niewiele osób korzysta.

Ja w sumie nie znam żadnych badań na ten temat - czemu ludzie należą do PTTK. Ale wiem, że jeśli faktycznie większość członków należy do PTTK dla zniżki - to dla Towarzystwa to bardzo źle.

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Dudi
Data: 2003-09-11 23:11:34

Łukasz,

jak dla mnie powinny byc dwie kategorie, tzn.:

- osoby które wykupują kartę rabatową,
- osoby które są członkami stowarzyszenia o nazwie PTTK ze wszystkimi z tego konsekwencjami,

zapewne tak konstrukcja zapewnila by znacznie mniejsza liczbe "martwych dusz" a co za tym idzie powinna byc podstawa do dalszego usprawniania działalności PTTK

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Jurek
Data: 2003-09-12 01:20:46

> - osoby które wykupują kartę rabatową,
- osoby które są członkami stowarzyszenia o nazwie PTTK ze wszystkimi z tego konsekwencjami,

Myślę, że propozycja warta szerszej uwagi. Podoba mi się bardziej niż postawa niektórych, dla których przynależność dla rabatu jest be, a którzy równocześnie pytają się jakie będą większe rabaty dla kadry.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-09-12 08:58:33

Witam!!!

Chętnie bym z Tobą podyskutował w tym temacie, ale absolutnie nie mogę - w 100% się zgadzam z tym co napisałeś i mówię o tym głośno od dawna. Poza dokumentem "legitymacja + karta rabatowa" powinien jeszcze istnieć dokument "karta rabatowa" (czy powinien istnieć również dokument "legitymacja" jest dyskusyjne - IMHO członkowie PTTK powinni dostawać kartę rabatową gratis (tak jak jest teraz) i to rozwiązałoby problem).

Wtedy "zniżkowcy" nie wykupowaliby członkostwa w PTTK, a samą kartę rabatową. No i przekonalibyśmy się ile osób chce być członkami Towarzystwa, a ile płaci tylko dla zniżek... A prawda w oczy kole...

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Henek
Data: 2003-09-12 08:58:33

>>Skoro tak, to ja już w tej chwili głosuje za tym, aby skasować wszystkie rabaty dla członków PTTK. Nie podoba mi sie członkostwo w naszym Towarzystwie tylko dla rabatów.

Niezły z Ciebie ideowiec ;-)
Lecz to jak podcinanie gałęzi na której się siedzi :-(
Od pewnego czasu dyskutujemy tutaj na kondycją PTTK, wiemy wszyscy że o nowych członków jest trudno. Zniżka czy też rabat jest jednak magnesem dla młodych ludzi ( każdy grosz się liczy ). Człowiek który przychodzi po to tylko żeby mieć zniżkę, powinien zostać tak 'obrobiony' żeby chciało mu się coś robić w ramach PTTK.
Wracając ostatnio przez Austrię zatrzymaliśmy się w zupełnie przypadkowej miejscowości - takiej jak ich jest tam tysiące. W recepcji dostaliśmy komplet folderów i ulotek. Okazało się że żal wyjeżdżać bo tyle tam atrakcji. Kilka z nich zdążyliśmy jeszcze zobaczyć, bez tych ulotek pewnie pojechalibyśmy z rana dalej ....
I tak samo jest z PTTK - człowiek który przyjdzie choćby po zniżkę, jeżeli dostanie ulotkę o ciekawych imprezach oddziału, info o GOT i innych odznakach, zapewne dojdzie do wniosku że jest tutaj co robić...
Inna kwestia to obsługa :-(

Pzdr Henek

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-09-12 09:03:59

Witam!!!

> Podoba mi się bardziej niż postawa niektórych, dla których
> przynależność dla rabatu jest be, a którzy równocześnie pytają się
> jakie będą większe rabaty dla kadry.

Postaram Ci się to wyjaśnić na swoim przykładzie... :-)

Należę do PTTK. Raczej nie dla zniżek (zwłaszcza, że podobnie jak u Basi, mi się nie zwracają). Jednak jak wchodzę do schroniska, to nie taję się z przynależnością do PTTK, tylko korzystam z przysługującego mi rabatu. I oczywiście z przyjemnością powitam każdą inicjatywę zwiekszającą ów rabat.

Jako przodownik i przewodnik miałem 30%. Teraz ich mieć nie będę - pozostanie 20%. Oczywiście nie spowoduje to, że zacznę rozdzierać szaty, obrażać się na PTTK i krzyczeć - "oddajcie moją zniżkę". Powiem więcej - dalej z przyjemnością będę spał w schroniskach (najbliższy raz już w listopadzie). Jednak jakbym miał wybierać między rabatem 20%, a 30% wybrałbym ten drugi z oczywistych powodów.

Czy Twoje zdanie oznaczało, że jak należę do PTTK "nie dla zniżek", to powinienem unieść sie honorem i z nich nie korzystać? Nie uważam tak.

Członkostwo w Towarzystwie daje pewne korzyści - niematerialne i materialne. One się sumują i dają razem korzyść ogólną. Uważam, że nie jest dobrze dla PTTK jak należą do niego ludzie, których korzyść ogólna składa się tylko ze składowej materialnej. I tyle.

W moim przypadku korzyść materialna jest mało istotną częścią korzyści ogólnej, ale słowa "mało istotną" nie oznaczają "nieistotną"!

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-09-12 09:16:18

Witam!!!

> Człowiek który przychodzi po to tylko żeby mieć zniżkę, powinien
> zostać tak 'obrobiony' żeby chciało mu się coś robić w ramach PTTK.

Oczywiście tak! :-)
I dlatego powinna istnieć sama "karta rabatowa". Ale jak ktoś ją kupi - już powinien wpadać w sidła - zaproszenia na imprezy oddziałowe, odznaki, informacja turystyczna itd. Tak by w przyszłym roku wykupił również legitymacje.

Ale to tylko jeszcze jeden argument za ideą, którą na tym Forum pierwszy zaproponował Paweł. Nazwałbym to ideą "świadomego członkostwa". :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Jurek
Data: 2003-09-12 09:55:54

>W moim przypadku korzyść materialna jest mało istotną częścią korzyści ogólnej, ale słowa "mało istotną" nie oznaczają "nieistotną"!

I ja to rozumiem, że działalność społeczna nie do końca oznacza bezinteresowna. Sam kiedyś działałem w paru organizacjach i nie wziąłem za to ani grosza, co nie oznacza, że gdyby wówczas były tam jakieś rabaty bym z nich niekorzystał.

Nie oceniam nikogo bo nie mam do tego prawa. Słowa: "Podoba mi się bardziej niż postawa niektórych, dla których przynależność dla rabatu jest be, a którzy równocześnie pytają się jakie będą większe rabaty dla kadry." były pisane na gorąco co prawda w nawiązaniu do pewnej wypowiedzi lecz nie wiążące jej do konkretnej osoby.

Sam wiem, że niejednokrotnie z działalnością społeczną jest tak, że jeśli sami działacze się nie docenią, to inni na zwłasza pozytywne efekty ich pracy nie zwrócą najmniejszej uwagi, a gdy się potkną to i owszem (podobnie jak z reprezentacją Polski w np. piłce nożnej - jak wygrają to mówimy wygraliśmy, a jak przegrają to przegrali).

A idea "świadomego członkostwa" myślę, że w pełni oddaje to o co mi chodziło. Napisałeś: plenum ZG PTTK podjęło uchwałę o pozostawieniu we wszystkich schroniskach PTTK rabatu handlowego w wysokości 20% dla posiadaczy "Karty Rabatowej PTTK".
Czy nie było by korzystniejsze sformułowanie nie w wysokości 20%, a od 20% dające już na starcie większe pole manewru dla dzierżawców.

I nasunęła mi się jeszcze jedna uwaga natury ogólnej, czy przed rozpatrywaniem niejednego problemu przez Plenum ZG nie można by wrzucić takich tematów na forum, zawsze to zaowocowało jakąś dyskusją i wnioskami spoza wąskiego grona ZG PTTK.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-09-12 10:16:50

Witam!!!

> Czy nie było by korzystniejsze sformułowanie nie w wysokości 20%,
> a od 20% dające już na starcie większe pole manewru dla
> dzierżawców.

Sam rabat podstawowy nie musi być większy. Niech lepiej bedzie jednolite 20%. Natomiast chodzi o rabaty dla kadry - te mogą być nawet 100% (np. przewodnik z grupą).

> I nasunęła mi się jeszcze jedna uwaga natury ogólnej, czy przed
> rozpatrywaniem niejednego problemu przez Plenum ZG nie można
> by wrzucić takich tematów na forum, zawsze to zaowocowało jakąś
> dyskusją i wnioskami spoza wąskiego grona ZG PTTK.

No ba!
Ostatnio (w czerwcu) miałem okazję powiedzieć parę słów na Prezydium ZG PTTK, na które co prawda byłem zaproszony z innej okazji, ale skoro już miałem swoje 5 minut to postanowiłem je wykorzystać do końca. Opowiedziałem Prezydiantom o naszym Forum i zachęcałem do czytania, pisania i wyciągania wniosków...

Niestety w ostatnich miesiącach poziom dyskusji na FORUM niejako... hmmm... się obniżył (mówiąc bardzo oględnie), więc brak odzewu na moje apele specjalnie mnie nie dziwi.

Może teraz będzie trochę lepiej. :-)

Z czasem i tak Forum jest skazane na sukces, bo będzie zawsze jakąś tam formą szerszej dyskusji dla osób zaangażowanych w zycie Towarzystwa. Pytanie tylko: kiedy.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Jacek Potocki
Data: 2003-09-12 15:01:00

"Czy (...) jak należę do PTTK "nie dla zniżek", to powinienem unieść sie honorem i z nich nie korzystać?"

Oczywiście nie. Natomiast miałem mieszane odczucia co do zmuszania dzierżawców do udzielania zniżek wyższych niż 20%. I nawet nie chodzi tu o 30% dla kadry, ale 50% dla posiadaczy złotej honorowej odznaki PTTK w sytuacji, gdy odznakę tę po 10 latach członkostwa przyznaje się "automatem" gdy tylko wystąpi o to Oddział.
Dlatego system zakładający indywidualne negocjowanie zniżek w obiektach uważam za lepszy. Pod warunkiem wszakże, że powszechnie będzie dostępna informacja jakie rabaty obowiązują w każdym obiekcie.

pozdrawiam
Jacek

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-09-12 19:19:46

Witam!!!

> Pod warunkiem wszakże, że powszechnie będzie dostępna
> informacja jakie rabaty obowiązują w każdym obiekcie.

Oczywiście, że będzie. Na tych stronach właśnie! ;-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: ~Grzesiek
Data: 2003-09-16 16:41:23

Dzięki za wyjaśnienie. Jestem uświadomiony i spokojniejszy. Pytanie jeszcze jedno - dla zaspokojenia ciekawości. Czy cały ambaras z rabato-zniżkami miałby miejsce, gdyby schroniska były w zarządzie ZG a nie spółek? Pozdrawiam.

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: ~MIchał A.
Data: 2003-09-17 09:20:58

Mam tylko nadzieję, że w miarę pojawiania się tych wynegocjowanych rabatów, informacje o nich znajdą się na stronie PTTK, tak że jadąc w jakieś miejsce będzie można z góry zapoznać się z warunkami ich udzielania w poszczególnych obiektach PTTK w danym regionie.

POzdrawiam

MIchał A.

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-09-17 10:49:39

Witam!!!

> Czy cały ambaras z rabato-zniżkami miałby miejsce,
> gdyby schroniska były w zarządzie ZG, a nie spółek?

Tak. Niestety sprawa właściciela, zarządcy itd. jest tu bez znaczenia.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-09-17 10:50:51

Witam!!!

Ja ze swojej strony mogę obiecać, że gdy tylko otrzymam taką informacje niezwłocznie na stronie ją umieszczę. :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-09-17 13:27:15

A ja uważam, że sprawa właściciela ma znaczenie. Gdyby nie było spółek, to ZG sam ze sobą nie musiałby podpisywać żadnych umów. Wydałby stosowne przepisy i cenniki i na tym by się skończyło, a tak masą ludzi musi wypisać masę papierów, odbyć niezliczoną ilość narad, do tego ktoś musi zapłacić całą górę delegacji, nie mówiąc już o możliwościach popełnienia różnych błędów przez te tabyny pracowników i działaczy. Co z tego będzie miał przeciętny turysta?
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Dudi
Data: 2003-09-17 14:35:45

Jasne gdyby ZG mialo schroniska, to zatrudniloby etatowych pracownikow schronisk i dalo znizki 100% (a nawet doplacalo), a tak to...

a zupelnie serio, to nie jest problemem (w tym przypadku) czy z jednej strony podpisuje umowe spółka czy ZG, ale to że dodatkowe rabaty beda negocjowane z kazdym dzierzawca oddzielnie... to co prawda wymaga czasu ale bedzie (przynajmniej dla mnie) bardzo dobrym wskaznikiem traktowania turysty w danym schronisku...

Dudi

PS

Piotrze, moze troche spokojniej, nie wszystkiemu jest winne ZG, spolki i etatowi działacze...

P.
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-09-17 21:46:08

Wydawało mi się, że pisałem zupełnie o czymś innym, ... że kupę ludzi ma niepotrzebną robotę, za którą ktoś musi zapłacić. A tak przy okazji, to jest masę robót, których nie ma kto podjąć. Przewracanie niepotrzebnymi papierami to nasza polska specjalność, zastępująca prawdziwe działanie.
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: ~Grzesiek
Data: 2003-09-18 13:18:03

"...nie po to powinno się należeć do PTTK..." - Zgadzam się w 100 procentach. Tylko, że istnieją oddziały, które posiadają gro członków dzięki zniżkom. Gdyby nie ci, nie byłoby nawet 50 członków, którzy wstąpili do PTTKu nie dla zniżek.

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: ~Łukasz
Data: 2003-09-25 09:54:59

Ja z pewnością nie będę płacił składek. Bo po co?
Należe do PTTK od 26 lat i możłiwość uzyskania rabatu na noclegi była bardzo ważna. A jak PTTK to zniesie to zostanie w niej tylko kilka osób z Zarządu.
Oferta nie jest tak ciekawa jak dawniej i nie przyciąga nowych ludzi.

Temat: Re: zniżki, które pójdą w dal
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-09-25 09:59:41

a przeczytałeś ciag dalszy wątku?

pzdr.
Tomek D