Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Krajoznawstwo

Nadanie stop. instr kraj.

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2003-09-23

Temat: Nadanie stop. instr kraj.
Autor: domin
Data: 2003-08-25 20:01:33

Było pytanie: czy stopień instruktora krajoznawstwa wiąże się z określonym regionem?
Nie, regulamin nic o tym nie mówi. Podstawą jest znajomość metodyki krajoznawstwa podbudowana wiedzą o jakimś regionie - stopień instruktora krajoznawstwa regionu nie wiąże się, jak np. w GOT czy OTP, z konkretnym regionem.

Temat: Re: Nadanie stop. instr kraj.
Autor: ~Paweł Janicki
Data: 2003-09-22 20:40:36

"znajomość metodyki krajoznawstwa podbudowana wiedzą o jakimś regionie...nie wiąże się z konkretnym regionem". Profesorze, z punktu widzenia logiki, to nie ma sensu. Chyba, że semantycznie region w jednym jak i w drugim przypadku są inaczej definiowane. Faktem jest brak formalnego przypisania IKR do danego regionu, lecz takie przypisanie wynika poniekąd pośrednio z regulaminu [dobra znajomość regionu].
Ponadto w regulaminie OK z 1975 r w $7 do potwierdzania na podstawie ustnego sprawdzianu mieli prawo m.in. IKP lub właściwego regionu. Legitymacje IK też nosiły znamiona regionalizacji; np. numer/rok/region. Przy okazji zapytam kto był autorem hasła Wrocław w Kanonie Krajoznawczym Polski "Kraju" z 2000? pozdrawiam Paweł Janicki

Temat: Re: Nadanie stop. instr kraj.
Autor: domin
Data: 2003-09-23 18:09:19

Pawle!
Chodziło mi o to, że nie został regulaminowo zdefiniowany region, który należy znać: region zamieszkania czy wybrany. Oczywiście znajomość regionu wiąże się z konkretnym regionem, wszelako brak tu regulaminowych powiązań między znajomością danego regionu, miejscem zamieszkania (tam, gdzie się uzyskuje uprawnienia) i zakresem uprawnień (zresztą bardzo skromnych i głownie honorowych). Kolegia dlatego noszą nazwę regionalnych, bo ich kompetencje formalne dotyczą (nadawanie uprawnień,organizacja i inspirowanie pracy instruktorów itp.) regionu, z reguły województwa. Ale będziemy musieli zająć się tym przy nowelizacji regulaminu. O Wrocławiu to ja posałem. Jak i o całym Dolnym Śląsku. A bo co?

Temat: Re: Nadanie stop. instr kraj.
Autor: ~Paweł Janicki
Data: 2003-09-23 21:17:12

Czyli porozumieliśmy się w pełni :-)), tzn. mam podobne zdanie. Nota bene w GOT i OTP też nie ma regulaminowych korelacji między miejscem zamieszkania a nadanymi uprawnieniami. Odnośnie notek w Kanonie - pozwolę sobie wysłać maila na ...@wr.onet.pl [znalazłem w sieci],,,,, pozdrawiam