Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Imprezy PTTK

Krzyże pokutne

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2004-01-09

Temat: Krzyże pokutne
Autor: ~Khamaat
Data: 2003-07-20 22:20:05

Witam serdecznie po dłuższej nieobecności :-)

Dziś znów mam pytanko. Mianowicie: na czym właściwie polega idea krzyży pokutnych? Tzn. co jest ich wyróżnikiem? Albo najprościej: jak je odróżnić od, powiedzmy, zwykłych krzyży przydrożnych?

Pozdrawiam
Khamaat

Temat: Re: Krzyże pokutne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-07-20 22:36:44

To zbyt obszerny temat, aby o tym szczegółowo się rozpisywać. Po prostu proponuję stronę:
http://www.gornyslask.pl/bractwo/

Temat: Re: Krzyże pokutne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-07-21 00:26:34

Bez wielkich teorii krzyże pokutne jak sama nazwa wskazuje stanowiły pokutę za zabicie jakiejś osoby, były wykonywane i ustawiane w miejscu zbrodni przez zabójcę. Ponieważ są reliktem praw wczesnośredniowiecznych zazwyczaj powstawały w średniowieczu, a coraz rzadzej w okresach późniejszych. Materiałem był trudny wówczas do obróbki kamień, a więc są niewielkie, nierówne, bo wykonywane niewprawioną ręką, w przeciwieństwie do krzyży przydrożnych, dużych i wykonywanych z jakimś zmysłem artystycznym.
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: Krzyże pokutne
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-07-21 11:41:21

W świetle najnowszych badań nie jest wcale takie jednoznaczne, że wszystkie kamienne krzyże średniowieczne, często z wykutym jakimś narzędziem, np. nożem albo łukiem i strzałą, oznaczają krzyż pokutny ustawiony przez zabójcę na miejscu zbrodni, a owe narzędzia wykuto jako te, którymi tej zbrodni dokonano. Również były wystawiane krzyże na miejscu tragicznej śmierci, której przyczyną nie było wcale zabójstwo, ale jakiś tragiczny wypadek. Spotykane na krzyżach z tamtej epoki wykute narzędzia nie muszą wcale oznaczać narzędzi zbrodni. Może po prostu oznaczać atrybut zawodu wykonywanego przez tragicznie zmarłego, np. zawód rzeżnika symbolizuje topór, a woja łuk ze strzałą. O takich rzeczach można dowiedzieć się m.in. ze strony, do której podałem linka w mojej pierwszej odpowiedzi na zapytanie o krzyże pokutne.

Temat: Re: Krzyże pokutne
Autor: ~inforych
Data: 2004-01-09 22:28:37