Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Odznaka kolekcjonerska

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2003-01-18

Temat: Odznaka kolekcjonerska
Autor: Alf [213.77.123.2]
Data: 2003-01-07 07:47:32

W spisie odznak na stronie PTTK figuruje regulamin odznaki kolekcjonerskiej. Zwracam uwagę na fakt,że odznaka ta nigdy nie została wydana i raczej nie zostanie. W związku z tym mam pytanie - jaki jest sens umieszczania jej regulaminu na stronie ?

Temat: Re: Odznaka kolekcjonerska
Autor: Łukasz Aranowski [213.241.35.242]
Data: 2003-01-07 10:09:53

Dobre pytanie... :-)
Przyznam się szczerze, że nie umiem się logicznie ustosunkować do Twojego listu. Skoro dostałem regulamin byłem przekonany, że odznaka istnieje i "działa" - więc umieściłem go na stronie. Ot i przyczyna dla której jest on w serwisie. :-)
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Odznaka kolekcjonerska
Autor: ~Robert Respondowski [157.158.72.181]
Data: 2003-01-10 16:30:55

Odznaka Kolekcjonerska (w nowej wersji) została formalnie ustanowiona przez Komisję Krajoznawczą ZG kilka lat temu, ale nie została "skonsumowana". Nie wykonano jej, nie wydrukowano regulaminu. Obecnie kolekcjonerstwem w KK ZG zajmuje sie Kol. Henryk Paciej z Opola (adres na stronie Komisji Krajozn.) i prosze sie z nim skontaktowac. ja moge, ewentualnie, udostepnic regulamin i wzor odzanki. Zobacz tez
moja strone z odznakami
http://optics.polsl.gliwice.pl/~respond/
Czesc

Temat: Re: Odznaka kolekcjonerska
Autor: ~Henryk Paciej [213.76.6.142]
Data: 2003-01-17 20:45:44

Wywołany przez Roberta odpowiadam najpierw Jackowi:
Racja – regulamin odznak kolekcjonerskich nie powinien być na stronach ZG PTTK w tej postaci. Nie wiem kto regulamin zgłosił – ja nie. Regulamin odznaki jest co prawda od kilku lat na stronie bibliografii kolekcjonerskiej:
http://www.miramex.com.pl/WITKA/4K/REG_KOK.HTM#KOK_REG
ale z komentarzem: Projekt modyfikacji poprawiony na dzień 1996.05.25
a wcześnie w spisie wydawnictw (opracowano i zatwierdzono ale nie rozpowszechniono z powodu braku odznak).
Ten sam projekt regulaminu był opublikowany w 1 numerze „Biuletynu kolekcjonerskiego”:
http://www.miramex.com.pl/WITKA/BK/BK01.HTM#BK1

A teraz jako Przewodniczący Zespołu ds. Kolekcjonerstwa w Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego kilka uwag wyjaśniających.

Odznaka kolekcjonerska została ustanowiona 01.07.1987 przez Komisję Krajoznawczą ZG PTTK w ramach systemu odznak obejmujących:
· odznaka popularna "Chomik" dla młodzieży szkolnej,
· stopień podstawowy "Plakietka zbiorów krajoznawczych" i "Ekslibris krajoznawcy bibliofila",
· odznaka "Kolekcjoner krajoznawca" srebrna dla średnio zaawansowanych,
· odznaka "Kolekcjoner krajoznawca" złota dla zbieraczy o dużej aktywności i wyrobieniu specjalistycznym.

Plakietka i Ekslibris działały już od 1975 r i do roku 1987 przyznano:
· Plakietka Zbiorów Krajoznawczych - 287
· Ekslibris Krajoznawcy Bibliofila - 312
Po zatwierdzeniu regulaminów, wykonaniu projektów przez Janusza Trzebiatowskiego, zamówiono matryce w Krakowie. W międzyczasie padły Zarządy Wojewódzkie PTTK. Padła też Podkomisja Kolekcjonerstwa Krajoznawczego z siedzibą w Lublinie.
Więcej szczegółów w specjalnym numerze „Biuletynu kolekcjonerskiego”
http://www.miramex.com.pl/WITKA/BK1/BK15.HTM#BK15s
W roku 1995 Komisja Krajoznawcza zobowiązała mnie do zajęcia się tematem kolekcjonerstwo krajoznawcze. Zacząłem od ankiety (zamieszczona była na końcu wykazu kolekcjonerów http://www.miramex.com.pl\WITKA\4K\WYKAZ_4K.HTM).
Po opracowaniu jej wyników powstał klub „4K” (Korespondencyjny Klub Kolekcjonerów Krajoznawców) oraz „Biuletyn kolekcjonerski” do wymiany poglądów. Miedzy innymi w pierwszym numerze wspomniany już projekt modyfikacji regulaminów. Po zebraniu uwag (oczywiście korespondencyjnie) opracowano projekt i zatwierdzono przez Komisję Krajoznawczą w 1996 roku. Z publikacją wstrzymano się do czasu wyjaśnienia problemu samych odznak. No i okazało się, że odznaki nigdy nie zostały wykonane, gotowe matryce nie zapłacone ( nie było już ZW PTTK w Lublinie, który zamawiał) zostały zniszczone.. Wyjaśnianie tego trwało długo. Udało mi się dotrzeć do autora projektu odznak Prof. Janusza Trzebiatowskiego i od niego wydostać wzory odznak. Opublikowałem je oczywiście w „biuletynie kolekcjonerskim”. Rozpoczęły się poszukiwania sponsora, który wyłoży na matryce wszystkich odznak i pierwszą partię odznak. Niestety do dzisiaj sponsora nie udało się uzyskać. W międzyczasie w Zespole ds. Kolekcjonerskich zaczął dojrzewać projekt zastąpienia odznak dyplomami (ewentualnie certyfikatami) do wykonania o wiele taniej. Komisja Krajoznawcza wstępnie zaaprobowała pomysł, który dotrze do członków klubu w biuletynie klubowym w najbliższym czasie. Tu warto wspomnieć, że od stycznia 2001 zamiast kwartalnika „Biuletyn kolekcjonerski” ukazuje się w miesięczniku „Na szlaku” kącik kolekcjonerski pod nazwą „Na kolekcjonerskim szlaku”. Ponieważ tam ukazują się w zasadzie tylko artykuły problemowe Komisja Krajoznawcza uznała potrzebę powrotu do biuletynu ze sprawami organizacyjnymi wydawanym raz do roku, oczywiście utrzymując „Na kolekcjonerskim szlaku”.
Ale do rzeczy. Jest szansa utrzymania systemu wyróżnień kolekcjonerskich w postaci dyplomów i po wprowadzeniu tego będzie stosowna informacja. Odznaki kolekcjonerskie to nieskończona historia i ze strony ZG PTTK należy je zdjąć.
Brak czasu nie pozwala mi na buszowanie po Internecie i stąd nie zareagowałem wcześniej na pojawienie się regulaminu odznak kolekcjonerskich.

Przewodniczący Zespołu ds. Kolekcjonerstwa
Komisji Krajoznawczej ZG PTTK
Henryk Paciej z Opola.

W zespole jeszcze działają: Wojciech Kowalski z Lublina, Janusz Motyka z Przemyśla, Henryk Stopikowski z Grudziądza.

Zapraszam na strony kolekcjonerskie:
http://www.miramex.com.pl\WITKA\4K\KOL_KRAJ.HTM
oraz na stronę z linkami PTTK z prośbą o uzupełnianie i zgłaszanie ewentualnych błędów:
http://www.miramex.com.pl\WITKA\RPK\LinkPTTK.htm

Temat: Re: Odznaka kolekcjonerska
Autor: Alf [213.77.123.2]
Data: 2003-01-17 21:30:20

Panie Henryku, ja to wiem, gdyż śledzę na bieżąco Pańskie strony, to była raczej sugestia do Łukasza, żeby zdjął ten regulamin ze strony, gdyż nie ma odznaki, ale dziękuję za odpowiedź.

Temat: Re: Odznaka kolekcjonerska
Autor: Łukasz Aranowski [212.76.33.73]
Data: 2003-01-18 09:24:35

OK... Teraz rozumiem. Zdejmę w poniedziałek. Już nie pamiętam kto ten regulamin mi podesłał, ale sam go przecież nie wymyśliłem... ;-)
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski