Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Kamień nad Jaśliskami - duża odznaka GOT

wszystkich wiadomości w wątku: 2
data najnowszej wiadomości: 2024-05-30

Temat: Kamień nad Jaśliskami - duża odznaka GOT
Autor: Zbychu
Data: 2024-05-30 12:34:43

Witam

W Regulaminie GOT w załączniku nr 1 w wykazie punktów początkowych, pośrednich i końcowych na duże stopnie GOT w części III. Beskidy – część wschodnia „BW–A” w punktach pośrednich umieszczono cyt. "Kamień nad Jaśliskami – szczyt południowy (828)". Szczyt ten znajduje się na samej granicy państwowej na przebiegu szlaku czerwonego słowackiego i niebieskiego Rzeszów-Grybów i jest tam słowackie znakowanie "Kamen 827 m". Dokładnie w miejscu, gdzie jest odejście na północ na szczyt Kamień wys. 857 m wyznakowane niebieskimi trójkątami z opisem czasu i odległości "Kamień nad Jaśliskami 15 min 900 m".

Przechodząc szlakiem granicznym od Kanasiówki do Czeremchy byłem na obydwu tych szczytach.

Natomiast według mnie, nie jestem przodownikiem turystyki górskiej, zgodnie z postanowieniami Regulaminu GOT zawartymi w załączniku nr 1 wykazie punktów w części III. Beskidy – część wschodnia „BW–A”, na dużą odznakę GOT wystarczy tylko przejść przez ten szczyt południowy znajdujący się na samej granicy państwowej w ciągu przebiegu szlaku granicznego-niebieskiego i słowackiego czerwonego. Wynika to dla mnie jednoznacznie z określenia punktu pośredniego zawartego w Regulaminie GOT cyt. ""Kamień nad Jaśliskami – szczyt południowy (828)".

Jaki jest wasze zdanie?

Temat: Re: Kamień nad Jaśliskami - duża odznaka GOT
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2024-05-30 14:29:34

Cześć.
Natomiast według mnie, (...), na dużą odznakę GOT wystarczy tylko przejść przez ten szczyt południowy znajdujący się na samej granicy państwowej w ciągu przebiegu szlaku granicznego-niebieskiego i słowackiego czerwonego.
Jest dokładnie jak piszesz.
Kiedy powstawał regulamin droga na szczyt Kamienia nie była jeszcze wyznaczona i można było go zdobyć wyłącznie "na dziko". Dopiero od niedawna na Bieszczadzie są szlaki (w miarę) z prawdziwego zdarzenia. Zatem zawsze kiedy regulamin GOT mówi o Kamieniu nad Jaśliskami zawsze ma na myśli jego południowy grzbiet (to nie jest żaden szczyt), który przecina szlak niebieski.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski