Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Turysta Przyrodnik

wszystkich wiadomości w wątku: 7
data najnowszej wiadomości: 2003-08-07

Temat: Turysta Przyrodnik
Autor: ~Misiek
Data: 2003-05-25 20:42:19

Mam pytanie:
Jak rozumieć pojęcie "wycieczka przyrodnicza"?
Czy wycieczka przyrodnicza liczy sie dopiero w chwili wejścia/zaliczenia jakiegoś rezerwatu, pomnika przyrody, wdepniecia w teren parku krajobrazowego lub narodowego itp?

Czy wędrując za miastem poza parkami narodowymi lub krajobrazowymi i mimo wszystko obcując z przyrodą, takiej wycieczki nie mogę zaliczyć jako wycieczki przyrodniczej? A jeżeli trafie podczas takiej wędrowki na jakiś pomnik przyrody (drzewo z tabliczką) to czy juz cały dzień moge uznać za wycieczkę przyrodniczą?

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: ~lisek
Data: 2003-07-25 10:41:16

dlamnie wycieczka przyrodnicza to obcowanie z pr4zyrodą ale niestety wedłóg reguraminu to zwiedzanie parków itp.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-07-25 16:06:16

wycieczka przyrodnicza to świadome obcowanie z przyrodą, tzn. nie oglądanie kwiatków z westchnieniem, że jest malowniczo, ale szukanie konkretnych miejsc, roślin i zwierząt w okresie, kiedy są najbardziej atrakcyjne, np. kiedy rośliny kwitną lub dojrzewają. Większość turystów nie ma pojęcia o tym co ogląda, za wyjątkiem odnalezienia tabliczki z napisem "rezerwat". Zanjdywanie tabliczek na pewno nie jest wycieczką przyrodniczą.
Piotr

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Rentgen
Data: 2003-08-07 11:18:00

>szukanie konkretnych miejsc, roślin i zwierząt w okresie, kiedy są najbardziej atrakcyjne, np. kiedy rośliny kwitną lub dojrzewają

Jak na razie regulamin odznaki nie premiuje np odwiedzenia Puszczy Białowieskiej podczas rykowiska jeleni, albo bagien biebrzańskich w czasie ptasich godów :-(

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-08-07 18:31:46

Dlaczego uważasz, że regulamin ma premiować coś, co jest mało uchwytne? Nie wiem, czy jest wskazane robienie tłumu zwiedzających rykowisko jeleni lub ptasie gody. Przydałoby się trochę wyczucia.

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Rentgen
Data: 2003-08-07 18:40:21

Pozostaje więc zlikwidować odznakę.

Zaliczanie tabliczek - źle.

Promowanie turystyki przyrodniczej nastawionej na konkretne przyrodnicze atrakcje - też niedobrze (zresztą to odwieczny dylemat parków narodowych, jak połaczyć ochronę z udostępnianiem).

Korzystając z okazji dziekuje za regulamin :-)

Temat: Re: Turysta Przyrodnik
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-08-07 22:36:23

Udostępnianie przyrody polega m.in. na utajnianiu istnienia niektórych ciekawostek, ażeby bezmyślni ludzie ich nie zniszczyli. Jak łatwo zauważyć, do tej właśnie grupy można zaliczyć tych, co zaliczają tabliczki, zbierają pieczątki, a do przyrody mają właściwie stosunek doskonale obojętny. Poznawania przyrody nie musi się zaczynać od rykowiska jeleni.