Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

„Dobra” passa PTTK w mediach trwa nadal...

wszystkich wiadomości w wątku: 9
data najnowszej wiadomości: 2023-08-23

Temat: „Dobra” passa PTTK w mediach trwa nadal...
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2023-08-21 23:32:26

Cześć.

Kolejny „sukces” propagandowy PTTK w mediach ogólnopolskich. Tym razem dziennikarz, który nie rozróżnia właścicieli od najemców opisuje sytuację w Murowańcu.
Popularne schronisko w Tatrach stało się luksusowym hotelem. Ceny noclegu i wyżywienia porażają

Joanna Ratajczak, 21.08.2023 14:36

Spędzanie urlopu w górach cieszy się niezmienną popularnością. Turyści szczególnie upodobali sobie rejony Tatr. W sezonie letnim trudno tam o przestrzeń wolną od zwiedzających. Istotną kwestią są też wysokie ceny za żywność, kolejki na szczyty czy inne atrakcje. A jak się sprawa ma z zakwaterowaniem? Przekonała się o tym dziennikarka "Gazety Wyborczej", która nocowała w zmodernizowanym schronisku Murowaniec.

Schronisko PTTK Murowaniec jest znane każdemu miłośnikowi Tatr. Zlokalizowane na Hali Gąsienicowej 1505 m n.p.m od lat przyciąga wielu wiernych turystów. Kilka lat temu, wraz z nadejściem nowych właścicieli, obiekt uległ znaczącym zmianom. Po metamorfozie okrzyknięto go "luksusowym hotelem górskim". Jak teraz wyglądają tam pobyty?

Angelika Pitoń, dziennikarka "Gazety Wyborczej", wybrała się w pewien sierpniowy weekend w góry. Wraz ze swoimi towarzyszami zdecydowała się na nocleg w kultowym schronisku, gdzie spędziła trzy dni. Choć Murowaniec stanowi niezwykle oblegany obiekt hotelarski, udało jej się zarezerwować pokój 10-osobowy, który był jednocześnie najtańszą opcją.

"Wyciągamy portfele: 110 zł/os. za nocleg w największym, 10-osobowym pokoju, kolejne 20 zł za pościel, 5 zł za ręcznik. Spanie na ziemi, z własnym śpiworem? Tu jest to niemożliwe", pisze w artykule. Dowiadujemy się, jaki klimat panuje obecnie w schronisku.

"Schronisko Murowaniec przywitało nas widokiem niczym z wiejskiego festynu: po prawej drewniane stoły i ławy, po lewej - kegi z piwem i budka przykryta dużym parasolem reklamującym popularną markę browarniczą, do której ustawia się spora kolejka ciągnąca się aż głównego wejścia do budynku", relacjonuje. Dodaje przy tym, że duża kolejka ustawiała się również do płatnych toalet, których strzegła strażniczka.

Wyżywienie przedstawiało się cenowo podobnie jak wszędzie indziej w górach (czy nad morzem). Zupa pomidorowa kosztuje tam 18 zł, kotlet schabowy z frytkami i surówką - 54 zł. Duża butelka wody to koszt rzędu 11 zł, podobnie jak półlitrowa puszka Pepsi. Taka sama ilość piwa wynosi turystów aż 20 zł.

Nocleg w "luksusowym" szałasie to koszt 1100 zł. Chętnych jest wielu

Schronisko od 2019 roku zmieniło nieco swój "image". Obecnie lansuje się na luksusowy hotel górski, w którym można dogodzić sobie np. wynajmem gitary lub dwupiętrowego apartamentu dla czterech osób określanego jako "szałas". Jako jeden z nielicznych w obiekcie posiada prywatną łazienkę. Inne udogodnienia, jakie tam znajdziemy, to m.in. szafka na wina oraz 46-calowy telewizor.

"Koszt takiej przyjemności to, bagatela, 1100 złotych za jedną noc. Jak usłyszeliśmy w schronisku, miejsca zarezerwowane są do końca października, z pojedynczymi wolnymi nocami w międzyczasie", zdradza dziennikarka "Gazety Wyborczej".
źródło: LINK

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: „Dobra” passa PTTK w mediach trwa nadal...
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-08-22 09:51:45

Też to czytałem. Jakaś niedorobiona dziennikarka, chyba pierwszy raz w życiu poszła do schroniska i wypisała farmazony, bo wśród dziennikarzy zapanowała teraz taka moda, na ich pisanie. Tak się zaindyczyła, że nawet nie zauważyła, że to schronisko PTTK, a nie prywatne dwóch dzierżawców.
Z moich czasów młodości pamiętam, że ceny gastronomii w schroniskach były prawie dwukrotnie wyższe, niż na dole, a ta damulka dziennikarska dziwi się, że takie właśnie są. Przeciętny turysta nie kupował obiadu, ale przynosił do schroniska wszystko sam, razem z kuchenką i korzystał tylko ze schroniskowej wody, która zwyczajowo była za darmo. Teraz czasem też to robię, ale korzystam z termosów, bo lubię mieć posiłek o określonej porze, a lokalizacja gastronomii na trasie tego nie gwarantuje, pomijając już problem różnicy w cenach. Ta pani wybrała luksus kupowania cokolwiek gdziekolwiek, więc nie powinna narzekać.
Właśnie wybieram się na Forum Publicystów Krajoznawczych do Poznania, a że nie lubię tłuc się nocnymi pociągami, to szukam bezpiecznego noclegu w tym mieście. Trudno znaleźć nocleg, który nie przekraczałby 100 złotych, a ta damulka rozpacza, że nocleg w schronisku kosztuje aż 110 złotych. Pisze jakieś zidiociałe dęte teksty o noclegach za 1000 złotych, ale zapomniała napisać, że to jest opłata za 4 łóżka i apartamentowo-hotelowy komfort. Podobne noclegi na dole też tyle kosztują, więc o co chodzi tej niedorobionej dziennikarce?

Temat: Re: „Dobra” passa PTTK w mediach trwa nadal...
Autor: Stonka
Data: 2023-08-22 15:06:59

więc o co chodzi tej niedorobionej dziennikarce?


gazeta.pl, Gazeta Wyborcza - to już Wikipedia jest bardziej wiarygodna, a ponoć powoływanie się nią obciachem jest...

Temat: Re: „Dobra” passa PTTK w mediach trwa nadal...
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2023-08-22 15:54:01

Cześć.
Jakaś niedorobiona dziennikarka, chyba pierwszy raz w życiu poszła do schroniska i wypisała farmazony (...)
Kompletnie nie o to chodzi. Poziom mediów i dziennikarzy wszystkim jest znany. Nawet szkoda mi strzępić ryja na ten temat... :-)

Chodzi o to, że brakuje w tym artykule jakiegokolwiek głosu PTTK. Co znowu obrazuje, że PTTK źle komunikuje się z mediami i społeczeństwem. I w zasadzie tyle tylko chciałem przekazać.

A sam „Murowaniec”? Cóż... Dzierżawca wyłożył szmal na remont obiektu, to musi się teraz odkuć. PTTK ciągle jeszcze udaje, że tego typu obiekty to schroniska, ale dla wszystkich wokół jest już jasne, że status ten jest nie do utrzymania.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: „Dobra” passa PTTK w mediach trwa nadal...
Autor: Kamil
Data: 2023-08-22 19:03:39

Jak dla mnie to Pani "redaktor" nawet nie podjęła próby zasięgnięcia opini PTTK. Nie ma w artykule na ten temat ani słowa. Więc, jakim niby cudem PTTK miałoby być obecne w tej sprawie? Redaktorka napisała co chciała i tyle.
A, że nie koniecznie pozytywnie? Nic nie zrobimy, nas o zdanie nie pytano. Ponadto w sumie o PTTK to chyba tylko raz wspomniała (w nazwie schroniska), nie atakuje nas wprost, więc podejrzewam, że większość pomyśli, że schronisko jest prywatne.

Temat: Re: „Dobra” passa PTTK w mediach trwa nadal...
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2023-08-22 20:00:22

Czołem.
Jak dla mnie to Pani "redaktor" nawet nie podjęła próby zasięgnięcia opini PTTK.
Pozostaje pytanie – czemu?
Bo może musiałaby czekać trzy dni na odpowiedź.
Albo może jej mail zginąłby na głównej skrzynce biura ZG.
Albo w redakcji nikt nie wie o istnieniu PTTK.
I tak dalej, i tak dalej. :-)

Niedawno rozmawiałem z pewnym dziennikarzem (jak się ukaże tekst to Was powiadomię) o Towarzystwie i musimy zdawać sobie sprawę, że wiedza dziennikarzy o PTTK nie odbiega od średniej społecznej, czyli jest zerowa. A to już - w moim przekonaniu - jest wina PTTK.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: „Dobra” passa PTTK w mediach trwa nadal...
Autor: j.kalarus
Data: 2023-08-22 21:36:27

Dobry wieczór,
Podziwiam konsekwencję w szukaniu przykładów „dobrej” passy PTTK w mediach. Nadal jednak, jeżeli dobrze śledzę, są to opisane na Forum, aż albo tylko, dwa przypadki w okresie bardzo trudnego z różnych przyczyn sezonu. To oczywiście o dwa za dużo, ale proporcje w stosunku do ilości obsłużonych gości, bez porównania. Wciągamy z takich sygnałów dotyczące naszego podwórka wnioski, tak będzie także i teraz. Nie mogę jednak oprzeć się podejrzeniu, że w przypadku Murowańca przyjęte wcześniej założenie, skłoniło Autorkę artykułu w GW do szukania jego uzasadnienia. Pomijam wytkniętą już przez Kolegę Moderatora kwestię błędnego określenia właściciela schroniska, Autorka artykułu jako dużą metamorfozę określiła konieczną jak w wielu innych schroniskach, modernizację wyposażenia wnętrza jadalni i kuchni, wymianę zniszczonych eksploatacją łóżek, przebudowę sanitariatów. Bezpodstawnie też posądza moim oczywiście zdaniem, prowadzących obiekt o lansowanie go jako „luksusowego hotelu górskiego”, jako uzasadnienie podając tylko ceny i aż jeden, nieco rzeczywiście ponadstandardowy jak na schronisko, pokój z łazienką i telewizorem. Może rzeczywiście tylko ta wspomniana szafka na wino jawi się tu jako zbędny i luksusowy dodatek. Jeżeli przyjąć, że w pomieszczeniu tym do dyspozycji turysty są cztery łóżka, podana w artykule, cena już tak nie poraża. Jak stwierdza sama Autorka w artykule „chętnych jest wielu”. W końcu obiekty PTTK odpowiadać powinny potrzebom turystów a i takie jak widać są. Też wolałem tamten „stary świat”, ale… Nie wiem jaka była rola wspomnianej w artykule „strażniczki” płatnych toalet, umknęła piszącej jednak konieczna uwaga, że opłata ta zwracana jest w formie bonifikaty osobom korzystającym ze schroniskowej gastronomii. Nie odnoszę się do schroniskowych cen, zbyt wiele bowiem jest obecnie subiektywnych i obiektywnych znanych ogólnie przyczyn ich ustalania, a w przypadku obiektów w górach, dodatkowych kosztów zaopatrzenia i wydatków związanych z bezpieczeństwem ludzi, przyrody i majątku.
„Murowaniec” był i pozostaje schroniskiem PTTK z obowiązującym w Towarzystwie regulaminem i rabatami. Rzeczywiście, ale z zupełnie innego powodu niż podejrzewa Autorka, i od dłuższego już czasu, schronisko nie udostępnia tzw. noclegów „na glebie”. Ręczę jednak, że w przypadku związanej z bezpieczeństwem konieczności, nikt nie pozostanie bez potrzebnej pomocy.
Pozdrawiam, Jerzy Kalarus

Temat: Re: „Dobra” passa PTTK w mediach trwa nadal...
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2023-08-23 00:34:33

Cześć.

A ja konsekwentnie powtarzam, że nie piętnuję tu obiektów PTTK.
No, może czasami, ale akurat nie w tym przypadku. :-)

Piętnuję tutaj działaczy ZG PTTK i pracowników biura ZG PTTK, którzy nie umieją komunikować się ze społeczeństwem i mediami. I tak jest od dwudziestu lat. Od kryzysu, do kryzysu.

A przykładów wcale nie szukam specjalnie. Same wpadają mi w ręce przy codziennej prasówce.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: „Dobra” passa PTTK w mediach trwa nadal...
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-08-23 09:46:19

A ja konsekwentnie powtarzam, że nie piętnuję tu obiektów PTTK.
Z danych GUS wynika, że pomimo likwidacji wielu obiektów PTTK wciąż jest największym gestorem bazy turystycznej w Polsce i praktycznie nic z tego nie wynika. Odnoszę wrażenie, że jedynym działaniem ze strony działaczy ZG jest ustalanie czynszu dzierżawnego, aby ZG mógł dalej egzystować, a reszta zupełnie nie ma dla nich żadnego znaczenia.
Dawniej były wydawane jakieś przewodniki, proponowane jakieś trasy, ale to wszystko gdzieś znikło. Powoli znika też system znakowania szlaków. Powinien być jakiś system rezerwacji miejsc dla wędrujących po górach, a tu kicha - zarezerwować praktycznie się nie da, a bez tego wędrować też się nie da. To co przeciętnemu turyście daje PTTK? Po kiego licha ma wiedzieć o Towarzystwie, skoro i tak nic mu to nie da?