Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przyszłość PTTK

Jaka jest przyszłość konkursu Poznajemy Ojcowiznę

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2023-04-17

Temat: Jaka jest przyszłość konkursu Poznajemy Ojcowiznę
Autor: JAK
Data: 2023-04-16 14:54:49

Jaka jest przyszłość Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego PTTK „Poznajemy Ojcowiznę”

Pojawienie się pod koniec listopada 2022 roku nowego rodzaju sztucznej inteligencji, odbiło się szerokim echem w mediach polskich i zagranicznych. Mówi się wręcz o rewolucji, która istotnie wpłynie na wiele sektorów gospodarki oraz życie ludzi. Rewolucją tą jest stworzony przez Open AI – ChatGPT, czyli chat box, wykorzystujący język GPT-3 oraz kolejny GPT-4 do generacji odpowiedzi na zadane przez użytkowników pytania.
ChatGPT korzysta z informacji zawartych w bazach danych i jest wstanie prowadzić konwersację z użytkownikami, proponować rozwiązania różnorakich problemów oraz pisać książki i różne rozprawki. A to nie wszystko. Można go testować i zadawać różne mądre i niemądre pytania, a on wszystko to zapamiętuje i uczy się kolejnych odpowiedzi uczestnicząc w konwersacji z użytkownikiem.

Już teraz ChatGPT jest wykorzystywany przez pisarzy oraz wierszokletów, którzy chcą zaistnieć w świecie literatury i wydać własną książkę. Zauważył to Amazon i od jakiegoś czasu sprzedaje książki napisane wyłącznie przez ChatGPT. Nie jest to niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę, że napisanie książki przez sztuczną inteligencję jest tańsze i szybsze, niż napisanie książki przez człowieka. Można wywnioskować, że w przyszłości nastąpi dewaluacja zawodu pisarza „sumienia narodu” i wielu podobnych zawodów, które nie wymagają kreatywności, a są tylko powtarzaniem pewnych czynności według ustalonych reguł i algorytmów.

Już w tegorocznej edycji Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” pojawiły się na Mazowszu Zachodnim obszerne prace (przeszło 1000 stron w wersji PDF) poświęcone różnym „świętym męczennikom” i równie „świętym żołnierzom wyklętym”. Kogo wtedy ma oceniać szanowne jury: właściciela pracy widniejącego na stronie tytułowej, czy dyskretnego autora wynajętego do wykonania tego zadania. Widać, że autorzy prac mają w rodzinie braci i siostry, którzy są informatykami lub studentami i wiedzą jak rozmawiać z Open AI GDT. Ocenialiśmy te prace poza konkursem, ale co będzie dalej ? Mówiłem o tym na Krajowej Naradzie Krajoznawców PTTK. Temat ten powinien być jednym z głównych na VII Kongresie Krajoznawstwa Polskiego w Łodzi.

Sam sprawdziłem to na własny sposób. Zadałem cyborgowi temat: „napisz rozprawkę z użyciem wymienionych słów i kojarzonych z nimi obrazów” - Józef Chełmoński, Boczki, Łowicz, Warszawa, Paryż, Radziejowice, Kuklówka, Wola Pękoszewska, Żelechów, Żabia Wola, Ojrzanów. Trzeba było długo czekać, ale efekt był przeogromny. Odpowiedź mnie zadowala i objętościowo i treściowo. Nie śmiałem prosić o więcej.

Microsoft interesuje się wykorzystaniem czatu przy obsłudze robotów. Taki robot mógłby zastąpić np. pracownice Domów Opieki Społecznej obsługujące osoby w terminalnej fazie choroby podopiecznego, itp. Mówi się, że już teraz można zamówić w Japonii i w Chinach kobietę – cyborga lub mężczyznę – cyborga i rozpocząć nowe życie z nowym partnerem / nową partnerką, których to partnerów można zaprogramować wedle własnego „widzi mi się”. Partnerzy nie będą narzekać z powodu kolejek do lekarza, programu TVP Info, itp.

„Koniec świata”, jak zwykł mówić pan Ryszard Popiołek, dozorca w serialu Jana Łomnickiego „Dom”.
Turystyka w Żyrardowie:

http://www.zyrardow.pttk.pl

Żyrardów:

http://www.zyrardow.pl

Temat: Re: Jaka jest przyszłość konkursu Poznajemy Ojcowiznę
Autor: jerry
Data: 2023-04-16 16:09:41

Niestety nowe technologie coraz bardziej wkraczają nieubłaganie w różne sfery naszego życia. Również samo PTTK jak i podejmowane przez Towarzystwo działania oraz inicjatywy nie są od tych wpływów wolne. W kwestii przedmiotowego
konkursu jak i innych, skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej inicjatyw bardzo wiele zależy od.. sumienności i wnikliwości opiekunów tworzonych i zgłaszanych prac, czyli nauczycieli oraz jury. Chyba nic więcej zrobić się nie da, no chyba żeby... nic nie robić.

Temat: Re: Jaka jest przyszłość konkursu Poznajemy Ojcowiznę
Autor: JAK
Data: 2023-04-16 17:53:50

W moim przypadku nic się nie stało. Wymienieni uczniowie z lekceważeniem podeszli do konkursu "Poznajemy Ojcowiznę" w wydaniu PTTK-owskim. Powiedzieli, że nie zamierzają swoich prac drukować na potrzeby konkursu, bo szkoda papieru i pieniędzy, a o ewentualne nagrody PTTK - owskie nie zamierzają się upominać, bo gra nie jest dla nich warta przysłowiowej świeczki.
Powiedzieli, że skrócą swoje prace, wydrukują i wyślą na inne konkursy, gdzie nagrody są bardziej prestiżowe i bogatsze, np. w konkursach ogłaszanych przez różne fundacje i organizacje o bardziej patriotycznych nazwach i hasłąch dostosowanych do bieżących standardów wychowania patriotycznego.
Turystyka w Żyrardowie:

http://www.zyrardow.pttk.pl

Żyrardów:

http://www.zyrardow.pl

Temat: Re: Jaka jest przyszłość konkursu Poznajemy Ojcowiznę
Autor: jerry
Data: 2023-04-16 22:00:48

Czyli jesteśmy "w domu". To jest właśnie efekt obecnego "upadku wartości" i wpływu na dzieci, a przede wszystkim na młodzież "żarłocznego kapitalizmu", cynizmu i wyrachowania. Czyli: za ile i czy mi się to opłaca. A swoją drogą to czyż w różnych formach współzawodnictwa wartość nagród nie przekroczyła już zasad przyzwoitości?. Niedługo w puli nagród za prace konkursowe (może i za te "ściągane" na zasadzie "kopiuj - wklej" z internetu) znajdą się rowery elektryczne, skutery a może i samochody?.

Temat: Re: Jaka jest przyszłość konkursu Poznajemy Ojcowiznę
Autor: JAK
Data: 2023-04-16 22:30:36

Teraz takie czasy, że jeśli nie zrobisz GALI z BANKIETEM oraz FAJEWERKAMI w jakimś znanym Centrum Konferencyjnym, to nie istniejesz.

A na GALI kreacje i pustosłowie oraz wdzięczenie się do publiczności wyćwiczone tysiąc razy przed lustrem i pełna widownia osób znanych tylko z tego, że są znani.

Koniec świata! Może to dobrze, że Ryszard Popiołek nie doczekał tych czasów!
Turystyka w Żyrardowie:

http://www.zyrardow.pttk.pl

Żyrardów:

http://www.zyrardow.pl

Temat: Re: Jaka jest przyszłość konkursu Poznajemy Ojcowiznę
Autor: JAK
Data: 2023-04-17 21:06:13

W uzupełnieniu poprzednich informacja zapraszam początkujących miłośników sztucznej inteligencji na webinarium na ten temat przygotowane przez FRSI. Webinariów i różnych gadających głów na ten temat jest w internecie mrowie.

25 kwietnia, godz. 11:00-12:00: Co AI może dla Ciebie zrobić?

Kamil Śliwowski opowie o narzędziach generatywnej sztucznej inteligencji (m.in. ChatGPT). Narzędzia te potrafią z łatwością tworzyć treści i obrazy, które jeszcze przed niedawno wymagały bardziej zaawansowanych umiejętności cyfrowych. Czy AI faktycznie stanie się powszechnym asystentem zwiększających efektywność naszej pracy? A może podobnie jak z mediami społecznościowymi, po pierwszym zachwycie, dostrzeżemy wiele efektów ubocznych? To spotkanie będzie okazją, by przyjrzeć się, jak narzędzia generatywnego AI działają, co mogą zmienić w codziennej pracy, jak je wykorzystać i jakie umiejętności w sobie rozwijać, aby stosować je efektywnie i krytycznie. Podczas webinarium:

dowiesz się co przyspieszyło powstanie tak potężnych narzędzi jak chatGPT?
poznasz możliwości narzędzi AI do zastosowania w pracy, edukacji, animacji,
poznasz sposoby na pisanie efektywnych „promptów” czyli instrukcji dla AI oraz ich ograniczenia,
wypróbujesz (jeśli chcesz) narzędzia generatywnego AI.
Aby wziąć udział w webinarium, należy się wcześniej zarejestrować pod adresem:
https://frsi.clickmeeting.com/co-ai-moze-dla-ciebie-zrobic-/register
Turystyka w Żyrardowie:

http://www.zyrardow.pttk.pl

Żyrardów:

http://www.zyrardow.pl