Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

potwierdzenia do popularnej OTP

wszystkich wiadomości w wątku: 7
data najnowszej wiadomości: 2023-04-01

Temat: potwierdzenia do popularnej OTP
Autor: emik
Data: 2023-03-16 12:22:30

Witam,

Mam pytania odnośnie punktów na odznakę popularną OTP, bo póki co, mimo zapoznania się z regulaminem dostaję od różnych doświadczonych znajomych sprzeczne informacje.
1. Czy wystarczą wydane przez przewodnika potwierdzenia z rajdów nizinnych z liczbą pkt. i jego podpisem, czy muszę dodatkowo w książeczce lub zeszycie rozrysować i opisać te trasy?
2. Czy do małej popularnej OTP można też dodać samodzielnie zwiedzone miejsca np. miasta - czy tu trzeba podać przewędrowane kilometry? czy same obiekty? czy mogą to być ich zdjęcia, mapka trasy zapisanej przez google, bilet lub pieczątka muzeum? I czy w ogóle indywidualnie zwiedzone miasta liczą się do OTP?
3. Czy jest jakiś termin np. rok do zdobycia pkt. na popularną OTP, czy można podać trasy sprzed 2 lat?
4. I jeszcze od razu pyt. o GOT, czy tu obowiązuje czas na przejście tras i zdobycie pkt. np. koniecznie w ciągu jednego roku?

Mam nadzieję, że ktoś mnie - nowicjusza w temacie odznak cierpliwie oświeci...
Dziękuję!

Temat: Re: potwierdzenia do popularnej OTP
Autor: cezaar
Data: 2023-03-16 14:26:19

Cześć

1. zgodnie z pkt I. 18. Regulaminu OTP: "Trasa wycieczki (rajdu) powinna być szczegółowo wpisana do Książeczki Wycieczek Pieszych z podziałem na odcinki dzienne i poświadczona przez Przodownika Turystyki Pieszej PTTK (jeśli był obecny na wycieczce, jeśli nie - tylko wtedy gdy ma uprawnienia na dane województwo). W innych przypadkach należy uzyskać potwierdzenie pieczątkami z trasy (np. z urzędów, muzeów, kościołów, sklepów) lub załączyć zdjęcia z trasy, bilety wstępu, cegiełki na renowację obiektu, wydruki z GPS. W przypadku braku potwierdzeń można załączyć szczegółowy opis przebytej trasy."

Więc: a) przewodnik nie może potwierdzić rajdu - tylko PTP PTTK, b) jak wynika z powyższego - należy trasę szczegółowo wpisać do książeczki

2. chodzić i zwiedzać możesz indywidualnie - wtedy należy zgodnie z powyższym cytatem z regulaminu potwierdzić swoją wycieczkę - ja osobiście poza książeczką OTP robiłem własną kronikę - każdą wycieczkę rejestrowałem odbiornikiem GPS - więc wrzucałem plik .gpx na mapkę i miałem jej bardzo dokładny przebieg wraz ze statystykami (np. liczba km, czy czas wycieczki), po drugie robiłem sobie selfie w charakterystycznych miejscach na trasie wycieczki, po trzecie - jeżeli tylko było takie miejsce na trasie - to prosiłem o pieczątki do książeczki (muzeum, informacja turystyczna, urząd - jeśli akurat był to dzień roboczy).
Co do zwiedzania miejscowości - opisuje to dokładnie pkt I. 9. Regulaminu OTP: "Na OTP zalicza się również punkty za zwiedzanie miejscowości i miejsc według punktacji podanej w załączniku nr 1, pod warunkiem wpisania do Książeczki Wycieczek Pieszych obiektów zwiedzanych w danej miejscowości. Wymagane jest zwiedzenie przynajmniej najważniejszych obiektów." Jeżeli zwiedzasz jakąś miejscowość - to wpisujesz w nowej rubryce np. "Zwiedzanie Łowicza" 15 pkt i wpisujesz obiekty, które zwiedziłeś (jeśli wg Ciebie zwiedziłeś wszystkie najważniejsze miejsca w tym mieście - możesz sobie przyznać max punktów z regulaminu, czyli 15; jeśli uważasz inaczej - możesz sobie obniżyć punktację - ewentualnie zrobi to za Ciebie weryfikator, ale wtedy musisz mieć w pamięci, żeby mieć więcej punktów uzbieranych niż wymaga tego dany stopień, aby nie zabrakło Ci na odznakę). Za zwiedzanie miast nie liczyć przedreptanych kilometrów - bo one "siedzą" w punktacji za zwiedzenie miast.

3. Regulamin ogranicza jedynie liczbę stopni jakie możesz zdobyć w danym roku kalendarzowym. Jeden rok = jeden stopień (poza popularną i małą brązową, które możesz zdobyć w tym samym roku). A jak długo będziesz zbierał punkty na dany stopień - tu już nie ma ograniczeń. Możesz wg mnie zdobyć popularną na podstawie wycieczek sprzed 2 lat, pod warunkiem udokumentowania ich w książeczce / kronice.

4. GOT - zasada podobna co w OPT - tu też zdobywasz jeden stopień w jednym roku (pop i m.br możesz zdobyć razem w jednym roku), ale nie ma ograniczeń jak długo chodzisz aby zdobyć odpowiednią liczbę punktów.

Temat: Re: potwierdzenia do popularnej OTP
Autor: emik
Data: 2023-03-16 15:49:07

Dzięki wielkie za szczegółowe wyjaśnienia.
Mam poświadczenia km trasy z podpisem Przodownika PTTK TP z jego nr, co widzę dopiero teraz i mylnie go określam przewodnikiem, a to jednak różnica...
Dobry pomysł z książeczką OTP na te moje potwierdzenia rajdu przez Przodownika i osobną kroniką własną na indywidualne wyjazdy.
Jeszcze raz dziękuję!

Temat: Re: potwierdzenia do popularnej OTP
Autor: cezaar
Data: 2023-03-16 17:30:23

W książeczce powinien być opis wszystkich wycieczek - i rajdów i indywidualnych.
Osobna kronika jako dodatek do książeczki pozwala na fajne zaprezentowanie wycieczek i potwierdzeń, jeśli nie udało się zdobyć pieczątki / podpisu - np. zdjęć czy mapki trasy, którą się przeszło.

Temat: Re: potwierdzenia do popularnej OTP
Autor: radmar
Data: 2023-04-01 14:58:42

Więc: a) przewodnik nie może potwierdzić rajdu - tylko PTP PTTK, b) jak wynika z powyższego - należy trasę szczegółowo wpisać do książeczki
A dlaczego nie może? Po prostu taka możliwość nie jest wprost opisana w regulaminie. Natomiast "np." w pkt. 18 mówi nam o tym, że inne sposoby poświadczeń też są dopuszczalne (tzw. katalog otwarty). Jeśli brał udział w rajdzie to jest to takie samo (a może nawet lepsze) potwierdzenie jak pieczątka z jakiegoś sklepu, obiektu itp. W regulaminie GOT jest to nawet dokładnie sprecyzowane, że przEwodnik może potwierdzić wycieczkę w której brał udział, z tym, że jego potwierdzenie powinno być dokonane na stronach przewidzianych na potwierdzenia terenowe, a nie w części na opisy tras. Regulamin nie przewidzi wszystkich przypadków. Natomiast np. dla mnie przy weryfikacji OTP ewentualne potwierdzenia przEwodników, czy nawet organizatora, są bardzo wiarygodnym dowodem odbycia wycieczki.
4. GOT - zasada podobna co w OPT - tu też zdobywasz jeden stopień w jednym roku (pop i m.br możesz zdobyć razem w jednym roku), ale nie ma ograniczeń jak długo chodzisz aby zdobyć odpowiednią liczbę punktów.
A w OTP jeśli chodzi o małe odznaki to niby jest ograniczenie czasu w jakim trzeba zdobyć punkty? Regulamin OTP jest tu akurat o wiele mniej restrykcyjny niż GOT, gdyż liczy się data odbycia wycieczki, a nie data weryfikacji (o czym mówi pkt. 14). Więc teoretycznie możesz 10 lat wpisywać wycieczki do książeczek OTP i po 10 latach zanieść wszystko do weryfikacji i otrzymać od razu odznakę np. małą złotą, a w GOT choćbyś chodził po górach całe życie przy pierwszej weryfikacji więcej niż m. brązowej i połowy normy na m. srebrną nie dostaniesz.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Wasilewski
stan na 01.04.2023r.
PTP: lubuskie, PTG: Sudety, m. złota OTP, m. złota GOT

(podaję datę, gdyż system wkleja aktualną sygnaturkę także do starszych postów)

Temat: Re: potwierdzenia do popularnej OTP
Autor: cezaar
Data: 2023-04-01 16:10:31

Natomiast "np." w pkt. 18 mówi nam o tym, że inne sposoby poświadczeń też są dopuszczalne (tzw. katalog otwarty)
No to zacytuję regulamin jeszcze raz: "Trasa wycieczki (rajdu) powinna być szczegółowo wpisana do Książeczki Wycieczek Pieszych z podziałem na odcinki dzienne i poświadczona przez Przodownika Turystyki Pieszej PTTK (jeśli był obecny na wycieczce, jeśli nie - tylko wtedy gdy ma uprawnienia na dane województwo). W innych przypadkach należy uzyskać potwierdzenie pieczątkami z trasy (np. z urzędów, muzeów, kościołów, sklepów) lub załączyć zdjęcia z trasy, bilety wstępu, cegiełki na renowację obiektu, wydruki z GPS. W przypadku braku potwierdzeń można załączyć szczegółowy opis przebytej trasy."

Skrótowiec "np." odnosi się jedynie do wylistowania pieczątek z trasy. Czy przewodnik należy do katalogu pieczątki z trasy? Innego "np." w tym punkcie nie widzę.

Jest to przecież tylko zabawa, więc jako weryfikator z pewnością uznasz podpis przewodnika, pomimo, że regulamin go nie wymienia. Jednakże proszę nie wprowadzać w błąd, że punkt 18 jest otwarty. De lege artis - to lista to nic innego jak numerus clausus.

Temat: Re: potwierdzenia do popularnej OTP
Autor: radmar
Data: 2023-04-01 16:42:31

Odnoszę, się do Twojego kategorycznego "nie może poświadczyć", a przecież regulamin tego nie zabrania. Poświadczenie przewodnika, czy organizatora jest lepsze niż brak poświadczenia.
Czy przewodnik należy do katalogu pieczątki z trasy? Innego "np." w tym punkcie nie widzę.
A widzisz jakieś przeszkody? W czym gorsze jest poświadczenie przewodnika (niech Ci nawet będzie, że z pieczątką) uzyskane np. po zwiedzeniu jakiegoś obiektu, od pieczątki ze sklepu?

EOT, bo dalsze licytowanie się nie ma to sensu. Każde wiarygodne potwierdzenie z trasy jest lepsze niż brak jakichkolwiek potwierdzeń. A poza tym ja zawsze mówię, że z ilością potwierdzeń nie warto przesadzać i biegać do napotkanych sklepów spożywczych, bo psuje to przyjemność wędrowania, a nie o ilość potwierdzeń z danej trasy tu chodzi.
Marcin Wasilewski
stan na 01.04.2023r.
PTP: lubuskie, PTG: Sudety, m. złota OTP, m. złota GOT

(podaję datę, gdyż system wkleja aktualną sygnaturkę także do starszych postów)