Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK

wszystkich wiadomości w wątku: 24
data najnowszej wiadomości: 2023-07-07

Temat: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-02-15 12:37:50

Zastanawiałem się, gdzie umieścić tą informację, ponieważ dotyczy zarówno szlaków, jak i schronisk. Moim zdaniem przeważa tu problematyka schronisk. Moja wiadomość dotyczy artykułu LINK.

Powstanie nowa Wielka Pętla Beskidzka? Przecież wszystkie szlaki po drodze już są od dawien dawna. A że schroniska są niezbyt wykorzystane, to pomysł na wykorzystanie istniejącego potencjału noclegowego jest niewątpliwie dobrym pomysłem, tylko dla czego jakieś abstrakcyjne "The Loop". Nie umiemy już mówić i pisać po polsku?
Zadziwia mnie bierność PTTK. Przecież takie "The Loop" można było zaproponować już ponad 50 lat temu. Dopiero potrzebna była jakaś Aglomeracja Beskidzka, żeby to odkryć.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: LeszekUminski
Data: 2023-02-15 13:09:08

Oczywiście wszystkie szlaki były znane i wytyczone. O jakiej bierności PTTK Pan pisze?
Tu chodzi o zwykły marketing. Ludzie to są takie ograniczone stwory, że potrafią iść tylko konkretną, wytyczoną drogą.
(oczywiście nie wszyscy) Jak jest główny szlak GSB czy GSS, to tłumy lecą nim od końca do końca i nie sprawdzą na mapie (albo w przewodniku), że można odrobinę zboczyć lub zmodyfikować trasę aby zobaczyć coś ciekawego. Stąd pomysł aby stworzyć coś co będzie chwytało medialnie.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-02-15 13:36:51

Nie zauważył Pan, o czym napisałem. Ten medialny chwyt można było zrobić już dawno temu, tylko dlaczego tych chwytów nie robi PTTK, tylko dopiero jakiś międzygminny twór administracyjny? A jak gdzieś takiego tworu nie ma, to PTTK dalej śpi.
Wędrując tu i tam zawsze mam problem z noclegami. Szukam z duszą na ramieniu, czy nie zostanę bez noclegu albo przynajmniej bez noclegu w jakiejś przystępnej cenie. Co prawda mogę rezerwować noclegi wcześniej, ale w przypadku załamania się pogody pozostanę bez noclegu i bez zapłaconych zadatków. Z tego artykułu dalej nie wiem, czy zmieni się tylko nazwa szlaków lokalnych na Wielką Pętlę, czy ktoś wymyśli coś więcej.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: LeszekUminski
Data: 2023-02-15 16:33:20

To ja nie rozumiem do kogo Pan pije? Chyba do siebie. Jest Pan członkiem gliwickiego oddziału PTTK i możecie sami wystąpić jako stowarzyszenie z takim lub innym projektem np. do Marszałka województwa. Gospodarka centralnie sterowana skończyła się za PRLu. Opisywana inicjatywa też jest na poziomie lokalnym (zainicjowana przez LOT, a nie PIT).

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-02-15 19:42:20

Jeżeli nie rozumie Pan, co Pan czyta, to nie powinien Pan zabierać głosu. Każdy normalny człowiek wie, że inni mają swoje zainteresowania, swoją specjalizację i nie są w stanie ogarnąć wszystkiego, co dzieje się na świecie, ale Pan najwyraźniej tego nie wie i doradza niczym słoń w składzie porcelany. Nie specjalizuję się w turystyce górskiej, a to, że mieszkam bliżej Beskidów od Pana, nie oznacza, że mam z tego tytułu jakieś większe obowiązki, ani też nie oznacza, że w ogóle mam jakieś obowiązki. Idiotyzmem jest sugerowanie, że powinienem być zrobić to, czego nie zrobiły setki działaczy PTTK, zajmujących się turystyką górską. Ale jako normalny turysta mam prawo zastanawiać się, dlaczego PTTK ogranicza się do minimum w prowadzeniu schronisk górskich i nie organizuje tego, co powinno być istotą działalności, czyli pomocą w organizacji wielodniowych wędrówek po górach w oparciu o te schroniska.
"Gospodarka centralnie sterowana skończyła się za PRLu." Rozumiem, ze według Pana to ma być rozgrzeszenie z gospodarskiego podejścia do całości majątku PTTK i propagowanie bylejakości pod tytułem "każdy sobie rzepkę skrobie". Przy takim podejściu do tematu niczego mądrego od Pana nie oczekuję.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2023-02-15 19:58:45

Powstanie wielka pętla beskidzka. 250-kilometrowy szlak górski mający swój początek i koniec w Bielsku-Białej (msn.com)
The Loop ma być ofertą turystyczną o charakterze międzynarodowym
… ma pomagać w zachowaniu dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego.
Jednym tchem makaronizm angielski i dziedzictwo kulturowe.
Oczywiście schroniska są na poziomie europejskim (nie, nie – to złośliwość)

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: LeszekUminski
Data: 2023-02-15 22:43:34

Skoro Pisze Pan (a widzę, co czytam), że jestem bezrozumny, nienormalny, idiota, niemądry i propaguję bylejakość, to wyjaśnię moje odpowiedzi jeszcze raz, po kolei:
1.
„Przecież wszystkie szlaki po drodze już są od dawien dawna. ... jakieś abstrakcyjne "The Loop".
Wytłumaczyłem, że chodzi wyłącznie o hasło marketingowe, bo takie trafiają do większości współczesnych młodych turystów. Nie chcą myśleć nad planowaniem trasy z mapą czy przewodnikiem, tylko rzucają się na zdobycie czegoś co jest modne, czym można rywalizować z innymi. Jak ktoś pochwali się, że przeszedł 1242 km po górach (wartość przykładowa i proszę jej nie brać do siebie), to nic jego towarzystwu nie powie. Ale jak rzuci, że zdobył GSB, SSB, The Loop, MSB, to będzie kimś. Jako przewodnik beskidzki uważam, że takie podejście jest ze stratą dla samej osoby tak postępującej, bo często można odrobinę zboczyć lub zmodyfikować trasę aby zobaczyć coś wyjątkowego. Jest także stratą dla schronisk i obiektów, które na takiej trasie się nie znalazły.
2.
„Zadziwia mnie bierność PTTK. Przecież takie "The Loop" można było zaproponować już ponad 50 lat temu. Dopiero potrzebna była jakaś Aglomeracja Beskidzka, żeby to odkryć.” oraz „Ten medialny chwyt można było zrobić już dawno temu, tylko dlaczego tych chwytów nie robi PTTK, tylko dopiero jakiś międzygminny twór administracyjny? A jak gdzieś takiego tworu nie ma, to PTTK dalej śpi.”
a) PTTK to nie jakaś centralna, wszystkowiedząca instytucja (bo tak było właśnie do końca PRLu), tylko my , my jako członkowie, kluby i koła, i wreszcie oddziały, które są samodzielnymi, myślącymi i działającymi stowarzyszeniami. Naszym zadaniem statutowym jest dbać o rozwój turystyki, wychodzić z inicjatywą i pomysłami samodzielnie lub z innymi organizacjami, zgłaszać wnioski o dofinansowanie pomysłów i ich realizacji. I na szczeblu lokalnym ZG PTTK nas nie zastąpi.
b) Zamiast cieszyć się, że są organizacje takie jak LOT (Lokalne Organizacje Turystyczne), które we współpracy właśnie z ZG PTTK, miastem BB i różnymi obiektami potrafiły stworzyć gotowy produkt turystyczny dla opisanego w p.1. odbiorcy, to zionie Pan nienawiścią.
W cale nie sugerowałem, ze ma Pan się zająć górami, tylko że możecie sami wystąpić jako stowarzyszenie z takim lub innym projektem np. do Marszałka województwa, ale chodziło o jakąś lokalną inicjatywę w Waszym rejonie.
3.
„Rozumiem, ze według Pana to ma być rozgrzeszenie z gospodarskiego podejścia do całości majątku PTTK i propagowanie bylejakości pod tytułem "każdy sobie rzepkę skrobie". Przy takim podejściu do tematu niczego mądrego od Pana nie oczekuję.”
We wszystkich komentarzach napisałem właśnie coś zupełnie przeciwnego, że zamiast tylko krytykować innych i leżeć do góry brzuchem w oczekiwaniu na mannę, powinniśmy występować z lokalnymi inicjatywami. Niestety po powyższych wpisach
„niczego mądrego od Pana nie oczekuję”.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-02-16 09:12:12

Skoro Pisze Pan (a widzę, co czytam), że jestem bezrozumny, nienormalny, idiota, niemądry i propaguję bylejakość
Widzę, że bardziej dosadne argumenty w końcu trafiły tam, gdzie powinny były trafić wcześniej te zwyczajne, chociaż interpretacja moich słów dość oryginalna.
Wytłumaczyłem, że chodzi wyłącznie o hasło marketingowe, bo takie trafiają do większości współczesnych młodych turystów.
Ale to i tak nie tłumaczy bierności PTTK w wymyślaniu skutecznych sposobów na propagowanie turystyki górskiej i lepsze wykorzystanie swojej bazy noclegowej.
PTTK to nie jakaś centralna, wszystkowiedząca instytucja
Nie chodziło mi o centralną, a po prostu o mało ambitną i mało fachową. Ot, taki zlepek przypadkowych turystów i pseudo działaczy. Wystarczy zajrzeć do Internetu. Mamy tabuny wszechwiedzących pojedynczych blogerów. Mamy tabuny ambitnych kanapowych kilkuosobowych organizacyjek. Mamy tabuny firm i witryn internetowych, które oferują dobrej jakości usługi turystyczne i noclegowe. Dlaczego Pana zdaniem PTTK ma robić uniki i nie oferować tego wszystkiego, do czego zobowiązała się w swoim statucie? To po kie licho jest PTTK komuś potrzebne, skoro inni mogą to robić lepiej i robią to lepiej? Robią to lepiej, bo działacze PTTK to sobie odpuścili już dawno temu.
ZG PTTK nas nie zastąpi
Podobno ryba psuje się od głowy. O ile dobrze wiem, to schroniska są zarządzane centralnie przez ZG. Więc jak to "nas" ma zastąpić ZG, skoro statutowo ZG nas nie dopuszcza do zarządzania schroniskami? Połowa ZG to działacze turystyki górskiej, do tego wielka Komisja Turystyki Górskiej. Sam kwiat PTTK-owskiej elity, a sugerował Pan, że jakiś skromny nie górski działacz powinien był ich wszystkich zastąpić? Pomijam już fakt, że od kilku lat choroba uniemożliwiła mi chodzenie po górach i pozostało mi jeszcze oglądanie zdjęć z cudzych wypraw na Facebooku.
zionie Pan nienawiścią
Myli Pan politowanie, zawiedzenie i żal z nienawiścią. Gratuluję celności w ocenie. Jeżeli inne Pana oceny są tak samo trafne, to nic mądrego z tej dyskusji nie wyniknie.
Zamiast cieszyć się, że są organizacje takie jak LOT ... potrafiły stworzyć gotowy produkt turystyczny
Ależ cieszę się i pieję z zachwytu, że LOT potrafił wyręczyć PTTK, po raz kolejny udowadniając, że PTTK jest jakby mało potrzebne, czyli jest przysłowiowym kożuchem do cudzego kwiatka.
We wszystkich komentarzach napisałem właśnie coś zupełnie przeciwnego
Problem w tym, że tekst rozmija się z działaniem, co zresztą komentuję detalicznie powyżej.
zamiast tylko krytykować innych i leżeć do góry brzuchem
Inteligentny człowiek powinien wiedzieć co robię i ile robię, ale najwyraźniej przerasta to Pana możliwości zdobycia niezbędnej wiedzy i oceny.
„niczego mądrego od Pana nie oczekuję”.
Widzę, że usiłuje Pan obniżyć poziom dyskusji do poziomu przedrzeźniających się malców piaskownicy. Można i tak, ale czy taka dyskusja piaskownicowa ma sens?

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: LeszekUminski
Data: 2023-02-16 09:37:38

Niech Pan przeczyta wszystko co napisałem od początku i spokojnie.
Przedstawiłem swoje stanowisko, każdy może mieć swoje. Natomiast nie upoważnia to Pana do personalnego obrażania mnie.
Jest to poniżej wszelkiego poziomu i nie będę więcej tego komentował.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-02-16 15:26:02

W dużym skrócie, bo szkoda mi czasu na drobiazgi:
LM „O jakiej bierności PTTK Pan pisze?”
PR „Nie zauważył Pan, o czym napisałem.”
LM „To ja nie rozumiem do kogo Pan pije? Chyba do siebie. Jest Pan członkiem gliwickiego oddziału PTTK i możecie sami wystąpić jako stowarzyszenie z takim lub innym projektem np. do Marszałka województwa. Gospodarka centralnie sterowana skończyła się za PRLu. Opisywana inicjatywa też jest na poziomie lokalnym (zainicjowana przez LOT, a nie PIT).”

LM „Pisze Pan (a widzę, co czytam), że jestem bezrozumny, nienormalny, idiota, niemądry i propaguję bylejakość” – potrafi Pan przekręcać wypowiedzi tak, aby stworzyć wrażenie, że właśnie coś takiego napisałem. Takie przekręcanie wypowiedzi na pewno nie jest niczym normalnym.

PR niczego mądrego od Pana nie oczekuję”
LM „niczego mądrego od Pana nie oczekuję”
PR „Widzę, że usiłuje Pan obniżyć poziom dyskusji do poziomu przedrzeźniających się malców w piaskownicy.”
LM „Niech Pan przeczyta wszystko co napisałem od początku i spokojnie. Przedstawiłem swoje stanowisko, każdy może mieć swoje. Natomiast nie upoważnia to Pana do personalnego obrażania mnie. Jest to poniżej wszelkiego poziomu i nie będę więcej tego komentował.”
Przeczytałem. Zaczął Pan pyskówkę, pisząc bzdury na temat PTTK i mój osobiście. Potem zaczął mnie Pan pomawiać o coś, czego nie napisałem i „rozumiejąc” to, co chciał Pan „zrozumieć”. Rzeczywiście jest to poniżej wszelkiego poziomu, ale dla kompletu skomentuję.

Niewiele się dowiedziałem. PTTK nie zamierza zajmować się szerzej lepszym wykorzystaniem swojej bazy noclegowej, wystarczy, że robi to jakiś LOT, a jedyny „Gniewny” tym bardziej tego nie zrobi, sugerując, że powinien to zrobić ktoś, kto tego nigdy nie robił, żeby przestał być leniem, którym nigdy nie był, ale wyszłoby tanio, bo mieszka bliżej od Niego. Nie takiej „dyskusji” się spodziewałem.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2023-02-16 23:35:50

O beskidzkim wielkim LOOP jest kilka linków
Cytat z -> LINK
W środę podpisany został list intencyjny w sprawie współpracy nad utworzeniem szlaku pieszego. Dokument sygnowało ponad 20 przedstawicieli różnych instytucji, towarzystw, organizacji, samorządów i firm z branży turystycznej, w tym prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Jerzy Kapłon, a także m.in. GOPR, Lasów Państwowych i schroniska.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: LeszekUminski
Data: 2023-02-17 09:17:11

To jest powszechnie znana informacja, że PTTK jest od początku zaangażowane w powstanie "the Loop". Prezes Jerzy Kapłon wypowiadał się w tej sprawie w różnych mediach (radio itp.). Tylko niejaki PR ma pretensje, że ZG PTTK potrafił się dogadać z innymi podmiotami i że za późno o 50 lat.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-02-17 12:00:52

"To jest powszechnie znana informacja, że PTTK jest od początku zaangażowane w powstanie "the Loop"."
Z tej powszechnie znanej informacji nie wynika, że PTTK miało jakąkolwiek inicjatywę w tym zaangażowaniu. a z zacytowanego przeze mnie linka wynika, że to zaangażowanie było wtórne i wymuszone.
"Tylko niejaki PR ma pretensje"
Niejaki LU lubi sobie pobajdurzyć i pojątrzyć, że ktoś odważył się o tym napisać. Rzeczywiście mam pretensje, że zaangażowanie PTTK jest nijakie. Nie po to wstępowałem do PTTK, żeby obserwować wszechobecną nijakość i ludzi, którzy próbują do upadłego usprawiedliwiać tą nijakość.
Rzeczywiście sam Prezes PTTK jest osobą mocno zaangażowaną w sprawy Towarzystwa, ale jeden prezes jeszcze wiosny w PTTK nie czyni.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2023-02-17 13:30:33

Witam,

w swojej dyskusji w tytułowym temacie poszliście obaj Panowie za daleko - tym bardziej, że żadnej wartości merytorycznej nie przynoszą Wasze "wywody". Swe krótkie uwagi kieruję akurat do Pana, bo ubliża Pan ogromnej większości turystów górskich, którzy pasjami wędrują świadomie po szlakach wytyczonych przez PTT, później PTTK. Nie spotykam na trasach GSB czy GSS "zdobywców tych odznak", którzy nie są świadomi terenów, w których się poruszają.
Natomiast w autokarach zbiorowych wycieczek PTTK zdarza się i pewnie z 75% takich, nieświadomych "map i przewodników", uczestników, których się zawiezie, oprowadzi i przywiezie z powrotem do domu. Być może stąd Pana błędne mniemanie o prawdziwym turyście górskim.

Wracając do meritum - pomysł "rzeczywiście medialny" z górnej półki, natomiast zobaczymy jego rozwój na etapie realizacji.
Nie podoba mi się użycie w naszej ojczystej nazwie pomysłu słowa "the loop" - mam nadzieję, że to ciągle robocza forma tej nazwy.
Marketingowo (zwłaszcza za granicą) bardziej sprzedała by się nazwa typu np.: "Pętla beskidzka - szczyty i schroniska" (BL - peaks and schelters).
No i jeszcze wyjątek z tekstu prezesa Jerzego Kapłona, ze wstępu do odznaki GSB na stronie COTG: https://cotg.pttk.pl/odznaki/gsb/:
8 czerwca 1934 roku w Jaremczu (Karpaty Wschodnie) odbył się Zjazd Turystyczno – Uzdrowiskowy stowarzyszeń i organizacji rządowych zajmujących się turystyką. Na tym zjeździe PTT zaproponowało system standaryzacji znakowania szlaków turystycznych prowadzonych w górach. Zaproponowano podział szlaków na: główne, łącznikowe, dojściowe i poboczne, znakowane w pięciu podstawowych kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym i czarnym. PTT przekazało uczestnikom zjazdu „Instrukcję znakowania szlaków turystycznych w Karpatach”. Zawierała one szczegółowe zasady i technologię prowadzenia prac znakarskich. Instrukcja ta została przez zjazd przyjęta jako obowiązująca na terenie Karpat Polskich. W wyniku tej uchwały 18 stycznia 1935 roku Instrukcja została przyjęta jako obowiązująca przez Ministerstwo Komunikacji – odpowiedzialne za sprawy turystyki w Polsce w okresie międzywojennym. Przedstawiono również przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego i jego wariantów. Według zasad ujętych w tej instrukcji koloru czerwonego należy używać wyłącznie dla Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Należy przypilnować, aby nowo powstałe znakownictwo w związku z tą inicjatywą nie gmatwało obecnie już i tak rozbudowanej sieci znakowanych szlaków górskich w Beskidach. Nad każdym nowym znakiem należy już się mocno zastanowić.

Pozdrawiam i pozostaję z szacunkiem,
Wiesław

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: LeszekUminski
Data: 2023-02-17 21:35:42

Może się nieprecyzyjnie wyraziłem. Pisząc o ludziach, którzy idą od punktu do punktu nie zwracając uwagi na to co jest poza wytyczoną trasą, miałem na myśli wyłącznie tych, do których jest adresowany projekt "the loop" . Pasjonatom gór, wędrującym różnymi szlakami (do których się zaliczam) taka inicjatywa jest zbędna. Sami planują trasy wg swoich preferencji.
W wyniku tej uchwały 18 stycznia 1935 roku Instrukcja została przyjęta jako obowiązująca przez Ministerstwo Komunikacji – odpowiedzialne za sprawy turystyki w Polsce w okresie międzywojennym. Przedstawiono również przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego i jego wariantów. Według zasad ujętych w tej instrukcji koloru czerwonego należy używać wyłącznie dla Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Od ładnych paru lat obowiązuje inna instrukcja wytyczania i znakowania szlaków turystycznych i czerwonych mamy więcej. Oczywiście należy pilnować aby nie zrobić bałaganu. Można wprowadzić np. dodatkowe oznakowanie jak było kiedyś w przypadku międzynarodowego szlaku Eisenach-Budapeszt.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2023-02-18 15:39:54

Natomiast tym razem wyraził się Pan bardzo precyzyjnie.
Myślę, że tym sformułowaniem:
Pisząc o ludziach, którzy idą od punktu do punktu nie zwracając uwagi na to co jest poza wytyczoną trasą, miałem na myśli wyłącznie tych, do których jest adresowany projekt "the loop" . Pasjonatom gór, wędrującym różnymi szlakami (do których się zaliczam) taka inicjatywa jest zbędna. Sami planują trasy wg swoich preferencji.
zamknął Pan doskonale "the loop" tej dyskusji.
Panu Piotrowi, Leszkowi, mnie czy wielu innym rasowym turystom:-) do niczego taka "marketingowa inicjatywa" stowarzyszeń z Bielsko-Białej nie jest potrzebna. Natomiast miastu, jak i paru miejscowościom beskidzkim z pewnością się przyda.
No i PTTK-owi myślę, że trochę też, bo przecież i znak będzie wykorzystany, i te okoliczne obiekty schroniskowe, no i z pewnością jakieś grono lepiej postrzeganych w COTG znakarzy.
Chociaż prezesowi Jerzemu, podpisującemu w imieniu PTTK list intencyjny, zapewne przykro by było czytać te Pana zdania, do kogo w zasadzie adresowany jest "the loop" (okropne - nazwa kojarząca się z jakimś podrzędnym amerykańskim horrorem, jakimi jesteśmy coraz częściej zarzucani w reklamach medialnych).

Miłych wędrówek "starymi" szlakami,
Wiesław

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2023-02-18 23:01:38

... "the loop" (okropne - nazwa kojarząca się z jakimś podrzędnym amerykańskim horrorem, jakimi jesteśmy coraz częściej zarzucani w reklamach medialnych).
LINK

Logo wielkiej pętli (być może i odznaka dla wędrujących) też niczego sobie.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2023-03-03 17:02:51

Bój o nazwę ciąg dalszy, czy początek?:
https://bbfan.pl/artykul/co-dalej-z-nazwa-the/1408337
Naprawdę, trzeba mieć tupet, albo kompletnie nie znać gór, by zaproponować nazwę tego 250km szlaku:
"Bielska Wielka Korona Beskidzka"
Zarówno radnym, jak i zwłaszcza osobom decyzyjnym we władzach miasta Bielsko-Biała podrzucam jeszcze raz przykładową nazwę:
Marketingowo (zwłaszcza za granicą) bardziej sprzedała by się nazwa typu np.: "Pętla beskidzka - szczyty i schroniska" (BL - peaks and schelters).
Co do nazwy "The Loop" - zarówno radni, jak i grono mieszkańców, mają rację.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2023-03-03 17:50:00

Cześć!

Lepiej: "Pętla zachodniobeskidzka - szczyty i schroniska" (WBL - peaks and schelters).

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2023-03-07 23:10:50

Rzeczywiście sam Prezes PTTK jest osobą mocno zaangażowaną w sprawy Towarzystwa, ale jeden prezes jeszcze wiosny w PTTK nie czyni.
Tak na marginesie – to czy w takich lokalnych inicjatywach do podpisania deklaracji współpracy nie wystarczyłby podpis regionalnego działacza turystyki górskiej, działającego z upoważnienia Prezydium ZG PTTK.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-03-08 08:45:29

czy w takich lokalnych inicjatywach do podpisania deklaracji współpracy nie wystarczyłby podpis regionalnego działacza turystyki górskiej
To byłoby niewykonalne, bo struktury wojewódzkie PTTK rozwiązało już dawno temu z uwagi na brak pieniędzy na ich utrzymanie. Oddziały same dobrowolnie tworzą struktury w skali województw, ale na ogół mają charakter wyłącznie roboczy i nie zatrudniają pracowników etatowych, którzy dysponowaliby czasem, aby uczestniczyć w takich inicjatywach. Z kolei większość schronisk wciąż podlega bezpośrednio spółkom Zarządu Głównemu PTTK, a więc udział prezesa PTTK jest jak najbardziej na miejscu. Teoretycznie mógłby to być członek ZG z terenu woj. śląskiego, ale trzeba pamiętać, że Jerzy Kapłon przez wiele lat prowadził Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie i inicjował wiele akcji, których celem było unowocześnienie turystyki w Karpatach. O ile dobrze mu szło w woj. małopolskim, to woj. śląskie nie było tak podatne na współpracę. Może Jego podpis zapoczątkuje coś więcej, niż stworzenie jakiejś pętli?

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2023-03-08 20:19:37

Precyzując:
ale trzeba pamiętać, że Jerzy Kapłon przez wiele lat prowadził Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie i inicjował wiele akcji, których celem było unowocześnienie turystyki w Karpatach
trzeba pamiętać, że prowadzenie przez obecnego prezesa PTTK m.in. COTG PTTK, to nie jest przeszłość :-)

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2023-03-09 22:47:00

Teoretycznie mógłby to być członek ZG z terenu woj. Śląskiego, …

W Bielsku-Białej mieści się Delegatura Zachodniokarpacka Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK.
Chyba byłoby możliwe – z upoważnienia Prezesa ZG - uczestnictwo przedstawiciela Delegatury w podpisaniu tego intencyjnego porozumieniu.

Temat: Re: Nowa Pętla Beskidzka w oparciu o schroniska PTTK
Autor: JanMaciej...
Data: 2023-07-07 22:31:06

https://bbfan.pl/artykul/oficjalne-otwarcie-the/1438164
The Loop - nowy beskidzki szlak o długości 250 kilometrów i formie pętli, oficjalnie zostanie otwarty 27 maja.
Czy Ktoś? z czytających/piszących na Forum uczestniczył w tym oficjalnym wydarzeniu ...