Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej

wszystkich wiadomości w wątku: 7
data najnowszej wiadomości: 2022-11-29

Temat: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2022-10-30 10:40:15

Cześć.

Ze smutkiem zawiadamiam, że w nocy z soboty na niedzielę doszczętnie spłonęło schronisko Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej w Gorcach.
pozar_gorczanskiej_chaty.jpg
Zdjęcie z pożaru Gorczańskiej Chaty

Pożar wybuchł około godziny 21. Na miejsce ruszyło dwadzieścia jednostek straży pożarnej. Niestety nie dało się dojechać wozami gaśniczymi do schroniska, więc strażacy utworzyli linię gaśniczą, a na miejsce dotarły tylko lekkie pojazdy i quady. Schroniska nie udało się jednak ocalić.

Choć ogień szybko rozprzestrzeniał się po drewnianym budynku, to udało się bezpiecznie ewakuować wszystkich przebywających w nim ludzi. Jedna osoba jest lekko poparzona.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej
Autor: Paweł Zań
Data: 2022-10-30 11:28:47

Pożar był z soboty na niedzielę.
Szkoda chaty:-(
---
Paweł Zań

Temat: Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej
Autor: JanMaciej...
Data: 2022-10-30 12:21:15

LINK

Wczoraj, 29 października (22:59)
Aktualizacja: 1 godz. 35 minut temu

„Nieszczelność komina - to najbardziej prawdopodobna przyczyna pożaru schroniska górskiego w Ochotnicy Górnej w Gorcach w Małopolsce."

Temat: Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2022-10-30 12:58:11

OK, poprawiłem. Dzięki.
Ł.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej
Autor: Amotolek
Data: 2022-10-31 07:55:47

Wielka strata.
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2022-10-31 11:18:01

Cześć.

Wklejam wczorajsze oświadczenie Zarządu Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie po pożarze Gorczańskiej Chaty.
Oświadczenie Zarządu Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie po pożarze Gorczańskiej Chaty

Koniec października 2022 roku zostanie dla nas wszystkich bardzo smutnym wspomnieniem. Wczoraj, 29 października, w wyniku pożaru spaleniu uległa Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej, będąca własnością Oddziału. Pożar Gorczańskiej Chaty to ogromna strata dla nas, Klubów tworzących nasz Oddział jak i wszystkich miłośników turystyki górskiej w Polsce.

Doszło wczoraj do następujących zdarzeń. Pożar zauważono na dachu około godziny 21. Wszystkie osoby przebywające w tym czasie w obiekcie bezpiecznie go opuściły. Ogień bardzo szybko objął całą Chatę z uwagi na jej drewnianą konstrukcję, a lokalizacja Chaty utrudniała akcję ratowniczą Strażakom uniemożliwiając dojazd ciężkim sprzętem. W wyniku pożaru Chata została doszczętnie spalona. Na miejscu od rana byli przedstawiciele Zarządu i pomagali służbom oraz organom administracji w czynnościach wyjaśniających.

Budynek schroniska był w naszych rękach od przeszło 40 lat. W tym czasie funkcjonował jako Hawiarska Koliba, powiązana z Klubem o tej samej nazwie, oraz od kilkunastu lat jako Gorczańska Chata. W tym czasie Chata zgromadziła wokół siebie niemałą społeczność miłośników jej klimatu.

Chcielibyśmy podziękować Strażakom z OSP Ochotnica Górna, którzy jako pierwsi dotarli do Chaty, oraz Strażakom z innych jednostek: OSP Ochotnica Dolna, OSP Tylmanowa, OSP Knurów, OSP Harklowa, OSP Dębno Podhalańskie, OSP Nowa Biała, OSP
Krościenko nad Dunajcem, OSP Grywałd, OSP Szczawnica, jak również Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Targu za determinację, poświęcenie i wysiłek włożony w bardzo trudną akcję gaśniczą. Władzom Gminy Ochotnica Górna chcielibyśmy podziękować za opiekę nad ewakuowanymi turystami.

W tych smutnych chwilach płynie do nas wiele wyrazów wsparcia i zachęt do odbudowy Chaty. Nie jest to jednak właściwy moment na podejmowanie takich decyzji i deklaracji. Będziemy rozmawiać o różnych scenariuszach i informować o dalszych krokach w
przyszłości.

Kraków, 30 października 2022 r.
Zarząd Oddziału Akademickiego
PTTK w Krakowie
Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2022-11-29 23:15:48

Cześć.

Z kronikarskiego obowiązku udostępniam link do zbiórki na odbudowę Gorczańskiej Chaty:
https://zrzutka.pl/gorczanskachata

Wrzucam też artykuł o planach OA PTTK w Krakowie.
wtorek, 15 listopada 2022 10:19

Ruszyła zbiórka na odbudowę Gorczańskiej Chaty. Co z ubezpieczeniem?
Autor Marzena Gitler

Oddział Akademicki PTTK w Krakowie podjął decyzję o odbudowie kultowego schroniska, które spłonęło 29 października. Na ten cel już uruchomiono zbiórkę. Zapowiedziano też utworzenie fundacji, która zajmie się odbudowę Gorczańskiej Chaty.

Położone w Gorcach schronisko pomimo akcji ratunkowej, w którą zaangażowanych było 9 jednostek straży pożarnej, spłonęło doszczętnie. Wydarzenia poruszyło bardzo wielu turystów, którzy uwielbiali to miejsce, nazywając je żartobliwie GoChą. Natychmiast pojawiły się też głosy o potrzebie odbudowy Gorczańskiej Chaty, ale PTTK nie od razu podjęło taką decyzję.

Ostatecznie jednak już wiadomo, że schronisko zostanie odbudowane. Pomóc w tym mam internetowa zbiórka.

"Chata zaczęła działać w tym miejscu w 1987 roku jako obiekt będący własnością Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie. Do końca lat 90 XX w. była zarządzana przez Klub Organizatorów i Sympatyków Turystyki Hawiarska Koliba. Od początku istnienia przez jej progi przeszły tysiące turystów. W kuchni, przy jej ciepłym piecu, gotowaliśmy, poznawaliśmy się, dyskutowaliśmy, śpiewaliśmy, czytaliśmy, pracowaliśmy, a to i tak jeszcze nie koniec długiej listy... Chata była dla wielu z nas schronieniem i miejscem odpoczynku, do którego wracaliśmy chętnie od lat. Niestety, w najbliższym czasie nie będzie to możliwe. Pożar strawił starą, drewnianą Chatę całkowicie. Budynek zniknął, ale tylko budynek. Ludzie, którzy tworzyli to miejsce i nadali mu niepowtarzalny klimat zostali. To właśnie z nimi i dla nich postanowiliśmy założyć tę zbiórkę, by pokazać, że to nie koniec historii tego wspaniałego miejsca" - przypomniano na stronie zbiórki, utworzonej na stronie zrzutka.pl.

Jak zapewniają jej twórcy schronisko zostanie odbudowane niemal tak jak poprzednio i będzie nadal dostępne dla każdego: "W dobie coraz większej liczby pensjonatów i hoteli, gospodarstw i domków na wynajem, takich miejsc jak Chata - oferujących noclegi i udostępniających zaplecze socjalne przez całą dobę, w przystępnych cenach - jest coraz mniej. "Nowa" Gorczańska Chata, będzie taka jaką pamiętacie, tylko po prostu opakowanie będzie trochę świeższe."

Zarząd OA PTTK w Krakowie do utworzenia zbiórki upoważnił Radosława Szmyda, Justynę Szmyd, Pawła Miśkowca oraz Agnieszkę Jankowską. Jak poinformowano podjęte też zostaną kroki, aby powołać fundację celową na rzecz odbudowy obiektu, na której rachunek bankowy będą przekazane fundusze z organizowanej zbiórki.

Organizatorzy chcą zebrać 750 tys. zł. Sama zbiórka jednak może nie wystarczyć. Odbudowa nie będzie ani łatwa ani tania. "Mamy nadzieję, że będzie ona (zbiórka - przyp. red.) dobrym początkiem. Z szybkich informacji dotyczących samej odbudowy – jesteśmy po rozmowach z biurem projektów, które zaoferowało pomoc w przygotowaniu kompletnej dokumentacji technicznej i uzyskaniu potrzebnych pozwoleń. Rozmawiamy też z potencjalnymi sponsorami i patronami projektu. Wszystkie szczegóły będziemy na bieżąco publikowali na bieżąco. Pracy jest ogrom, więc prosimy też o odrobinę wyrozumiałości. Z góry dziękujemy Wam za wsparcie i do zobaczenia w Chacie!" - czytamy na stronie Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie.

Oprócz zrzutki na odbudowę Gorczańskiej Chaty uruchomiony został dedykowany rachunek bankowy, na który można wpłacać darowizny. Środki z tego konta będą przeznaczone tylko i wyłącznie na sprawy związane z Chatą - deklaruje PTTK.

Darowizny można wpłaca na konto: BNP 49 1600 1013 1089 0945 2000 0001, Oddział Akademicki PTTK w Krakowie, wpisując cel darowizny: Darowizna na cele statutowe – odbudowa Gorczańskiej Chaty. Darowiznę na konto można odliczyć od podatku, bo OA PTTK ma status organizacji pożytku publicznego (OPP).

Na cel odbudowy zostaną też przeznaczone pieniądze z ubezpieczenia budynku. "Chata była ubezpieczona, również od pożaru. Zaraz po zdarzeniu w niedzielę 30 października rano, szkoda została zgłoszona do ubezpieczyciela i rozpoczęła się standardowa procedura ubezpieczeniowa. Tydzień po pożarze, z ramienia ubezpieczyciela, pogorzelisko odwiedził biegły pożarnik oraz rzeczoznawca. Dokonali oni standardowych oględzin terenu po Chacie" - informuje PTTK. - "Cały czas kompletujemy i na bieżąco dosyłamy wymagane dokumenty. Jak na razie nie ma do nich zastrzeżeń, czekamy na kolejne informacje od ubezpieczyciela. Nie wiemy ile cały proces potrwa. Będziemy informować o wynikach na bieżąco" - zapewnia organizacja.
źródło: https://glos24.pl/ruszyla-zbiorka-na-odbudowe-gorczanskiej-chaty

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski