Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2022-09-16

Temat: Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań
Autor: Kokoloko
Data: 2022-09-14 22:57:17

Dzień dobry, chciałbym zapytać o kilka kwestii związanych ze zdobywaniem odznaki wymienionej w powyższym tytule.

1. Nie do końca rozumiem, w jaki sposób oddzielnie naliczane są punkty za obiekty pokrywające się powierzchniowo. Powiedzmy, że odbywam wycieczkę w parku narodowym, po trasie przecinającej także park krajobrazowy. Czy jest możliwość, na podstawie jednej pieczątki bądź też zdjęcia, zdobyć 10 punktów? Czy może mogę sobie wybrać czy zwiedzałem park krajobrazowy albo narodowy i z tego tytułu otrzymać 5 punktów z odpowiedniej puli? Czy tak samo wyglądać to będzie przy zwiedzaniu przy zwiedzaniu ścieżki przyrodniczej na terenie parku?

2. Jak technicznie wygląda zdobywanie pieczątek przy zwiedzaniu np. parku narodowego? Powinienem udać się do leśniczego, lub też siedziby parku? Czy takie parki posiadają w ogóle kilka różnych pieczątek?

3. Ostatnie pytanie dotyczy pomników przyrody. Na Geoserwisie odnalazłem bardzo dużo różnych drzew pomnikowych w swojej okolicy, także czy każdy tego typu pomnik mogę sobie spokojnie zaliczyć, czy może są jakieś ograniczenia pod tym względem?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Temat: Re: Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań
Autor: LeszekUminski
Data: 2022-09-15 09:23:26

Nie będę się wypowiadał na temat zbierania potwierdzeń, ale chciałbym zauważyć, że parki narodowe nie mogą się pokrywać z parkami krajobrazowymi. Reguluje to Ustawa o Ochronie Przyrody. Są powoływane przez inne instytucje i mają inny niezależny sposób zarządzania.

Temat: Re: Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań
Autor: mboro
Data: 2022-09-16 10:01:48

Cześć!

Ad.1. Kiedy obszar o dużej powierzchni jest zarówno parkiem narodowym, jak i obszarem Natura 2000, to wpisuję punkty za tylko jeden z nich - z reguły za Naturę 2000, bo za nią można zdobyć max. 25 pkt., a nie 15 jak za park narodowy. Gdy sprawa dot. parku krajobrazowego i Natury 2000 - to też za jeden z nich (oba punktowane za max. 25 pkt.)
W książeczce wpisuję tylko typ zwiedzanego obiektu i punkty, a dodatkowo prowadzę "zeszyt potwierdzeń terenowych", w którym wbijam pieczątki i wklejam zdjęcia. Do weryfikacji oddaję oba 'dokumenty'.
I teraz tak: podstawą są zdjęcia (punktowane za 4 pkt.) z różnych punktów wycieczki (byle nie były zbyt blisko siebie) plus pieczątki (za 5 pkt.) ze schronisk turystycznych i kas parku.
Jako przykład podam Ci trzydniowy pobyt w Karkonoszach. To Karkonoski Park Narodowy, ale też dwa obszary Natura 2000 (PLH020006 i PLB020007), w związku z czym zweryfikowano mi 25 pkt. Zdjęcia: Biały Jar, Kopa, Śnieżka, Polana (dzień 1.), Schronisko nad Łomniczką (dzień 2.), ruiny schroniska księcia Henryka (dzień 3.); plus pieczątki: kasa parku narodowego, schronisko Dom Śląski, schronisko Strzecha Akademicka, schronisko Samotnia.
Czasami dany obszar zweryfikuje się za mniejszą liczbę punktów, niż max. Tak miałem w przypadku Obszaru Chronionego Krajobrazu 'Masyw Trójgarbu' - uzyskałem 12 pkt (na 20 możliwych) - za 3 zdjęcia (po 4 pkt.): Skrzyżowanie Siedmiu Dróg, Trójgarb (nie wziąłem wtedy zeszytu, a na szczycie można przybić pieczątkę - za 5 pkt.) i Jagodnik.
Podobnie było w przypadku Obszaru Natura 2000 Las Pilczycki (PLH020069) - uzyskałem 16 pkt. (na 25 możliwych) za 4 zdjęcia: dwie tablice informacyjne (przy dwóch różnych wejściach/wyjściach; jedno nad Odrą i jedno przy Moście Rędzińskim.
Scieżki przyrodnicze punktuję osobno (za max. 5 pkt.), ale staram się, by nie były one jedynym obiektem zwiedzonym na punktowanym obszarze.

Ad.2. Pieczątki można zdobywać w każdym obiekcie znajdującym się na terenie parku/obszaru: schroniska, skrzynki na szczytach, muzea, centra informacyjne, kasy, sklepy, parkingi.

Ad.3. Gorąco polecam korzystać ze strony: https://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/
Tam można zawczasu sprawdzić, czy dany pomnik przyrody jest kilkuobiektowy. Czasem kilka drzew obok siebie z tabliczkami 'Pomnik Przyrody' stanowią osobne (można sprawdzić po numerach ewidencyjnych na ww. stronie) pomniki, a czasem tylko jeden pomnik wielkoobiektowy. Pomnik składający się z kilku drzew zaliczony będzie tylko za 3 pkt. (np. grupa 8 dębów szypułkowych w Parku Złotnickim we Wrocławiu); podczas gdy 8 innych drzew we wrocławskim Parku Leśnickim punktowałem osobno, uzyskując 24 pkt., bo każde z nich było osobnym pomnikiem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę owocnych wycieczek :-)
--------------------
Pozdrawiam
Maciek

OTP: popularna, mała brązowa
GOT: popularna, mała brązowa
MOT: popularna
TP: popularna, mała brązowa, mała srebrna
i inne ;)

Temat: Re: Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań
Autor: Kokoloko
Data: 2022-09-16 21:46:50

Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź! To wiele przydatnych informacji, i z pewnością rozwiało moje wątpliwości co do kilku kwestii. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrać się za nową odznakę

Temat: Re: Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań
Autor: Kokoloko
Data: 2022-09-16 21:57:43

Jeśli chodzi o słowa Pana Leszka, to dziękuję także za zwrócenie uwagi. Mój brak wiedzy w tym zakresie sprawił, że korzystając z Geoserwisu mylnie uznałem nakładające się otuliny za same parki.