Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

GOT - weryfikacja śladem gpx

wszystkich wiadomości w wątku: 8
data najnowszej wiadomości: 2022-06-15

Temat: GOT - weryfikacja śladem gpx
Autor: czab
Data: 2022-06-14 23:27:26

Dzień dobry,

Ten rok szczęśliwie obfitował dla mnie w różne górskie wyprawy. Po przypadkowym podliczeniu punktów, okazało się, że nazbierałbym już co najmniej na brązową GOT. Kłopot jest taki, że nie miałem ze sobą książeczki GOT i nie zbierałem pieczątek potwierdzających trasy. Mam za to wszystkie wyprawy zalogowane w postaci śladów GPS w aplikacji Strava.

Z jednej strony, taka "technologiczna" weryfikacja dowodzi, że byłem wszędzie, gdzie twierdzę w książeczce, ale regulamin GOT określa że jest to możliwe jedynie kiedy "nie ma możliwości innego potwierdzenia". Wszędzie gdzie byłem (Karkonosze, Beskidy), taka możliwość oczywiście była - tylko z niej nie skorzystałem.

Chciałbym zapytać w związku z tym:

1. Czy potwierdzanie tras przy pomocy śladów gpx jest akceptowalną i przyjętą praktyką, czy w dalszym ciągu królują pieczątki?
2. Jeśli jest możliwe wykorzystanie sladów, jak powinno wyglądać udokumentowanie tego w książeczce? Wydruk, zrzut ekranu, link?

Jeśli nic z tego, to zasuwam zbierać pieczątki :-)

Dzięki i pozdrawiam!
Bartek

Temat: Re: GOT - weryfikacja śladem gpx
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2022-06-14 23:38:10

Cześć.

Możesz nie mieć żadnych potwierdzeń - weryfikator wtedy zadaje Ci kilka pytań na temat trasy i z reguły zatwierdza bez problemu.
Ja w całym cyklu zbierania odznak GOT nie zebrałem ani jednej pieczątki. :-)

Nie mam pojęcia jak wykazywać przebieg trasy za pomocą tracków GPS. Nastawiłbym się raczej na wydruk.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: GOT - weryfikacja śladem gpx
Autor: LeszekUminski
Data: 2022-06-14 23:59:49

Nie ma żadnego problemu z wczytaniem i przeglądaniem śladów w formacie gpx.
Jest dużo "gpx viewer-ów" oraz można zaimportować przez popularne mapy np. https://pl.mapy.cz/.
Ja weryfikuję takie potwierdzenia przebytych tras. Są na pewno dokładniejsze niż pieczątki ze schroniska, bo znamy przebieg całej trasy.

Temat: Re: GOT - weryfikacja śladem gpx
Autor: sww
Data: 2022-06-15 07:35:48

Można wczytać GPX do aplikacji Mapa Turystyczna. W tym przypadku wystarczy darmowe konto. Przebiegi tras można ustawić jako publiczne i do opisów w książeczce dołączyć linki.
Można też dodać plany tras i wyciągnąć z nich gotowe obliczenie punktacji GOT za każdą trasę. Zwykle są prawidłowo policzone.

Temat: Re: GOT - weryfikacja śladem gpx
Autor: Jacek Potocki
Data: 2022-06-15 08:17:29

Pieczątki nie są konieczne. Poza tą najważniejszą – przyznającą odznakę. Ale weryfikat musi mieć ją gdzie przybić. :-) Wypełnij więc książeczkę, ewentualnie wydrukuj ślady gpx zaimportowane na jakąś mapę (inni dyskutanci podali sugestie w tej kwestii) i zgłoś się do przodownika. Jak dla mnie byłoby to wystarczające do potwierdzenia. Pamiętaj tylko, że jeśli przodownik nie był obecny na wycieczce, to musi mieć uprawnienia na dane pasmo górskie. Ale ktoś taki na pewno się znajdzie, bo z zasady każdy weryfikat musi mieć obsadę dającą w sumie komplet uprawnień.

pozdrawiam

Temat: Re: GOT - weryfikacja śladem gpx
Autor: LeszekUminski
Data: 2022-06-15 08:55:19

Z pierwszą częścią wypowiedzi się zgadzam, ale z drugą nie do końca. Książeczka powinna być wypełniona wg Regulaminu GOT, a trasy obliczone wg Mapa Turystyczna często podają inne punkty końcowe i pośrednie niż Regulamin. Aplikacja posługuje się węzłami szlaków, a Regulamin miejscami wyjściowymi i dojściowymi. Można oczywiście się nią wspierać, ale Regulamin papierowy jest konieczny.

Temat: Re: GOT - weryfikacja śladem gpx
Autor: sww
Data: 2022-06-15 09:38:23

Tak, to prawda. Czasem muszę przesunąć punkt wyjścia/dojścia, aby dobrze policzyło (np. gdy robię pętlę i zaczynam/kończę w połowie odcinka). Sprawdzam też w wykazie na stronie GOT. Niemniej jest to duże ułatwienie.

Temat: Re: GOT - weryfikacja śladem gpx
Autor: robert_p
Data: 2022-06-15 12:07:07

Czasem zdarza się, że robimy pętelki 5-6 razy pod rząd i nie ma ani jednego schroniska, i nie przystawisz pieczątki. Natomiast w miasteczkach u podnóża, początku trasy może być sklep spożywczy/kiosk. Paragon też wystarczy. Może być też miniaturka sefie z tabliczką szczytu lub rogacza po drodze. Weryfikatorzy są elastyczni.