Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Tropiciel Przyrody

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2022-02-28

Temat: Tropiciel Przyrody
Autor: Wildus
Data: 2022-02-17 16:54:21

Dzień dobry
Mam pytanie odnośnie w/w odznaki. W regulaminie jest zapis:
odbyło wycieczkę przyrodniczą (minimum 3 godzinną).
Nie wiem czy dobrze interpretuję zapis, że wycieczka ma trwać min.3h wliczając dojazd i powrót czy sama wędrówka ma tyle trwać? Mógłbym prosić o podanie przykładów wycieczki przyrodniczej, bo nie bardzo wiem co pod to podciągnąć.

Proszę rozpoczynać wątki we właściwej tematyce.
Łukasz Aranowski
administrator forum
Pozdrawiam
Grzegorz Kaczmarczyk

Temat: Re: Tropiciel Przyrody
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2022-02-17 18:43:21

Nie przejmowałbym się tym zapisem, bo jest niesprawdzalny. Jedna osoba będzie liczyła i fotografowała chronione kwiatki na łące i przez cały dzień przejdzie 100 m, a druga będzie jechała samochodem przez pół Polski, żeby popatrzeć przez okno na rezerwat i przybić pieczątkę w okolicznym sklepie. To kwestia zainteresowań i rzetelności.

Temat: Re: Tropiciel Przyrody
Autor: Amotolek
Data: 2022-02-26 15:39:37

Sprawa rzetelności jest najwazniejsza i w turystyce szczególnie. Pamietam lata temu jeden koles odbijał na powielaczu spirytusowym karty wycieczek i zwiedzania obiektów i imprez turystycznych i wysyłał swoich pracowników po całej Polsce aby mu potwierdzali niesamowity udział w motorowych rajdach indywidualnych, które zawsze co roku skutecznie wygrywał nadsyłając ogromny plik potwierdzonych kart uczestnika. Rajdów tych chyba juz nie ma, a koleś juz zpewnie nie żyje . Był z Pabianic. Nazwisko jego mam gdzies zapiasane w pamięci.
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Tropiciel Przyrody
Autor: Wildus
Data: 2022-02-27 09:58:03

Nie chodzi mi, żeby iść na akord odznak z córką. Chciałbym ją wciągnąć w turystykę (oglądała moje odznaki PTTK jak i te kupowane w schroniskach i stwierdziła, że też chce zdobywać odznaki). Teraz muszę tak działać, żeby jej nie zrazić :-(. Mam już parę odznak wyszukanych, które mogę z nią zacząć zdobywać w wieku 6 lat. Ja sam dość późno z niektórymi odznakami zacząłem (kiedyś albo nie wiedziałem że są takie odznaki albo za młodu nie byłem zainteresowany- a teraz dorosłem do nich).
Pozdrawiam
Grzegorz Kaczmarczyk

Temat: Re: Tropiciel Przyrody
Autor: mboro
Data: 2022-02-28 10:48:15

Wystarczy zdrowy rozsądek.

Moi synowie (wtedy 9 i 14 lat) brązową odznakę zdobyli na jednym wspólnym wypadzie po Wrocławiu (dojazd samochodem i praktycznie leniwe spacery plus piknik w parku).

Wtedy zaliczyliśmy użytki ekologiczne: Łacha Farna, dwa zb. wodne z starorzeczu Odry (tuż obok Łachy) oraz Nowa Karczma.

Jednocześnie w okolicach ostatniego użytku i potem w Lesie Rędzińskim poszukaliśmy pomników przyrody.

Na odznakę srebrną wystarczą spokojne wycieczki - samo przejście ścieżki przyrodniczej (z reguły 4-6 km) jest jednocześnie zaliczeniem 3 godzin wycieczki. Nie forsujemy tempa, czytamy tablice na przystankach. Odszukujemy rośliny z nich w terenie.

Mój młodszy syn polubił szukanie tabliczek 'Pomnik przyrody' na drzewach.

Nie trzeba tych wycieczek spędzać z zegarkiem w ręku, IMHO to ma być przyjemność i relaks.

Przy okazji można punktować do odznaki Turysta Przyrodnik, a także zaliczać wycieczki do Dziecięcej Odznaki Turystycznej i Odznak Disney-PTTK (o Siedmiomilowych Butach i GOT W Góry nie wspomnę).

Pozdrawiam serdecznie.
--------------------
Pozdrawiam
Maciek

OTP: popularna, mała brązowa
GOT: popularna, mała brązowa
MOT: popularna
TP: popularna, mała brązowa, mała srebrna
i inne ;)