Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Odznaka OTP duża srebrna

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2021-11-08

Temat: Odznaka OTP duża srebrna
Autor: DawidDD11
Data: 2021-11-08 17:11:48

Witam chciałbym zweryfikować wycieczki na odznakę dużą srebrną OTP, w starej książeczce (z 2012 r.) jest zapis regulaminu mówiący "opisy szlaków przed złożeniem w GRW OTP muszą być zaopiniowane przez Przodownika Turystyki Pieszej posiadającego uprawnienia na dany teren"), natomiast w nowej książeczce (z 2018 r.) nie ma tego zapisu, więc czy dobrze rozumie, że obecnie nie ma potrzeby uzyskania opinii od przodownika? Czyli wystarczy że wyślę do GRW OTP w Warszawie dokumentację przebytych tras, czyli opisane i udokumentowane wycieczki + wniosek o przyznanie? Ja po prostu mam je wypisane w książeczce OTP, gdzie podałem dzienne odcinki, liczby kilometrów, zwiedzane obszary i miejscowości oraz znajdują się tam pieczątki ze zwiedzanych miejsc, rozumiem że to wystarczy? Pozdrawiam

Temat: Re: Odznaka OTP duża srebrna
Autor: cezaar
Data: 2021-11-08 20:48:32

Dawid,

1) proponuję dokładnie wczytać się w punkt 39 lit b) regulaminu OTP: "Ubiegający się o przyznanie odznaki przesyła do KTP wypełniony wniosek (...) z załączeniem:
b) dokumentacji przebytych tras z podaniem dziennych odcinków, liczby kilometrów, zwiedzanych obszarów i miejscowości, a szczególnie informacji nie uwzględnionych w przewodnikach po danym terenie itp. Pożądane jest dołączenie zdjęć lub szkiców. "Dokumentację" należy rozumieć jako kronikę marszu - materiał krajoznawczy mający dokumentować zdobytą wiedzę krajoznawczą ubiegającego się o odznakę. Może być wykonany w dowolnej formie: opisu słownego, kroniki, fotokroniki, nagrania audio lub wideo, prezentacji multimedialnej itd.".

Co prawda mam jedynie małą złotą OTP, jednakże wg mnie niewystarczającym będzie przedstawienie książeczek z rozpisaniem trasy dziennych wędrówek.

2) odsyłam na stronę Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK, gdzie w zakładce "OTP" znajdziesz przykładową (wzorcową) kronikę na odznakę dużą OTP.

pozdrawiam,
cezaar

Temat: Re: Odznaka OTP duża srebrna
Autor: DawidDD11
Data: 2021-11-08 21:23:46

Oczywiście dokładnie czytałem ten punkt regulaminu, pisze tam, że "pożądane jest dołączenie zdjęć lub szkiców", a słowo 'pożądane' rozumiem, że coś jest mile widziane, ale nie konieczne, ja oczywiście mogę udostępnić zdjęcia ze swoich wycieczek, jak to pisze w regulaminie- w formie fotokroniki, a mam ich mnóstwo, ale oczywiście mogę to zrobić w formie elektronicznej, ale do tego osoba weryfikująca musiałaby podać mi e-meila, gdzie mógłbym wysłać tą fotokronikę lub link gdzie można ją obejrzeć, ewentualnie mogę zgrać zdjęcia na płytkę i ją wysłać razem z książeczką, pytanie czy to jest konieczne.

Temat: Re: Odznaka OTP duża srebrna
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2021-11-08 22:40:33

Zwróćcie uwagę, że w regulaminie w ogóle nie ma wzmianki o książeczce OTP, a jest mowa o dokumentacji przebytej trasy, w której powinny znaleźć się te elementy, które przy niższych stopniach są w książeczce. Zdobywający odznakę powinien wykazać się czymś więcej, niż biernym połykaniem kilometrów, czyli zwiedzaniem i dokumentowaniem nie tylko tego, co zrobili przed nim autorzy przewodników i map turystycznych. Forma dowolna, ale zakres rzeczowy dość konkretny.

Temat: Re: Odznaka OTP duża srebrna
Autor: DawidDD11
Data: 2021-11-08 23:03:33

Tak, tylko też w regulaminie nie pisze, że ta dokumentacja przebytych tras z podaniem dziennych odcinków, liczby kilometrów, zwiedzanych obszarów i miejscowości, nie może być wypisana w książeczce, nie pisze konkretnie, gdzie to ma się znaleźć, co to za różnica czy ja to wypisze w książeczce, czy na osobnej kartce. Myślę, że jeśli jest to konieczne to wypisanie tych informacji w książeczce + dołączenie fotokroniki powinno w zupełności spełniać wymagania zawarte w regulaminie, pytanie tylko, czy jest potrzebna opinia od przodownika, bo wychodzi na to, że na podstawie nowego regulaminu (z książeczki, z 2018 r.) nie jest to konieczne.