Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK w internecie

Wymuszona migracja stron PTTK na nowy serwer

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2022-01-18

Temat: Wymuszona migracja stron PTTK na nowy serwer
Autor: Paweł Zań
Data: 2021-06-27 11:51:21

Z racji tego, że zakładałem społecznie kilka stron w domenie pttk.pl, które jeszcze działają, otrzymałem przed końcem czerwca wiadomość.
Wstawiam ją tutaj. Nie wiem czy informacja dotarła do wszystkich osób, które zarządzają stronami w domenie pttk.pl

Nie wiem nic więcej, poza informacją, którą zamieszczam. Z pytaniami trzeba zgłaszać się do Biura ZG PTTK

Temat: PILNE! Przeniesienie wszystkich stron www dla subdomen pttk.pl na nowy serwer oraz całkowite wyłączenie serwera websrv.pttk.pl oraz ispconfig.pttk.pl

W związku z planowaną migracją wszystkich stron www dla subdomen pttk.pl na nowy serwer oraz całkowite wyłączenie serwerów webserv.pttk.pl oraz ispconfig.pttk.pl bardzo prosimy aby rozesłać informację do wszystkich osób odpowiedzialnych za administrację stronami www w Państwa oddziałach oraz poszczególnych kołach. Sprawa jest ważna ponieważ wszystkie adresy stron, które nie zostaną przemigrowane na nowy serwer będą przekierowywały na stronę główną pttk.pl a strony zostaną wyłączone. Dostęp do danych nieprzeniesionych w procesie migracji stron będzie utrudniony. Tymi stronami będziemy się zajmować po zakończeniu całego procesu migracji. Dla administratorów stron przygotowany jest system do obsługi zgłoszeń związanych z migracją pod adresem janus-it.pl. System ten będzie służył do obsługi zgłoszeń migracyjnych a potem serwisowych. Przyspieszy to i usprawni współpracę z naszym dostawcą usług. Prosimy aby osoby zarządzające stronami www w Państwa oddziałach/kołach przesyłały zgłoszenia wg następującego schematu:

1. Rejestracja w systemie na stronie janus-it.pl -> dane administratora (imię nazwisko oraz e-mail administratora).
2. Nazwa zgłoszenia -> nazwa subdomeny/subdomen
3. Treść zgłoszenia:
-- Serwer na którym znajduje się obecnie strona: websrv.pttk.pl / ispconfig.pttk.pl / strona znajduje się na innym serwerze a przekierowujemy tylko domenę na naszym serwerze DNS.
-- Obsługiwana/obsługiwane subdomeny: nazwy subdomeny/en,
-- Potrzebna ilość miejsce na dysku: w MB
-- Ilość użytkowników kont ftp: szt.
-- Potrzebna ilość baz danych: szt.
-- Potrzebna ilość użytkowników baz danych: szt.
-- Potrzebna ilość miejsca na dysku dla baz danych: w MB
-- Oczekiwana wersja PHP: 5.6 - 7.4 (PHP w wersji 8.0 jak będzie "stabilny")
-- Dodatkowe oczekiwania co do obsługi skryptów lub dostępu po SSH, RSYNC, zdalny dostęp do MYSQL lub otworzenia portów na firewallu:
-- Informacja o oczekiwaniu szyfrowania strony po https.
Dla stron aktualnie znajdujących się na serwerze ispconfig.pttk.pl nastąpi tylko aktualizacja sposobu i miejsca logowania do serwera ftp, mysql oraz dodanie możliwości logowania do panelu ispconfig. Tutaj dane są
już przemigrowane a przed samym przekierowaniem DNS-a konieczna będzie tylko ich aktualizacja. Przenoszenie danych przez administratów będzie dotyczyło tylko stron aktualnie znajdujących się na serwerze websrv.pttk.pl
Dla stron na ispconfig.pttk.pl użytkownicy oraz hasła pozostają bez zmian dla stron na webserv.pttk.pl po przesłaniu przez administratora zgłoszenia, przygotowane zostanie:

1. Konto dostępowe do systemu ispconfig
2. Konto na serwerze ftp
3. Dostęp phpmyadmin oraz pierwsza baza danych
4. Serwer www z uruchomioną oczekiwaną wersją PHP oraz uruchomionymi usługami.

Administratorzy będą mogli przenieść strony na nowy serwer lub zaktualizować sposób obsługi strony. Po zakończeniu przez admina przenoszenia danych i sprawdzeniu czy strona działa zmienione zostanie przekierowanie subdomeny
na adres IP nowego serwera.
Zalety migracji oraz zmiany sposobu obsługi zgłoszeń.
-- administratorzy stron dostaną dostęp do zarządzania hostingiem w zadeklarowanych zakresach poprzez system ispconfig.
-- samodzielnie będą mogli dodawać nowe bazy danych,
-- zmieniać wersję PHP do obsługi strony
-- włączać automatyczne przekierowania do podkatalogów.
-- planować i wykonywać backup administrowanych stron
-- pzyskają dostęp do usług po ssh oraz możliwości otworzenia potrzebnych portów na firewallu
-- zawartości stron będą automatycznie skanowane pod względem malware oraz wirusów.
-- zarchiwizowane i usunięte zostaną "martwe" subdomeny.
Migracja umożliwi uporządkowanie subdomeny pttk.pl. Uzyskamy bezpośredni kontakt do wszystkich osób zarządzających stronami. Zmienimy sposób realizacji zgłoszeń serwisowych.
Przy procesie przenoszenia stron, mogą nastąpić pewne utrudnienia i chwilowe braki dostępu do stron www. Będzie to jednak przejściowe. Nasz dostawca usług dołoży wszystkich starań aby proces migracji
przeszedł szybko i sprawnie.

W przypadku ewentualnych pytań proszę o bezpośredni kontakt na adres mailowy isp@pttk.pl

Zastępca Sekretarza Generalnego
Zarządu Głównego PTTK
Jacek TREICHEL
---
Paweł Zań

Temat: Re: Wymuszona migracja stron PTTK na nowy serwer
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2021-06-28 11:07:06

Cześć.

Na początku uznałem, że jest to przerzucenie migracji na użytkowników (w dodatku w większości społecznych).

Ale potem przemyślałem i doszedłem do wniosku, że może i jest w tym sens. Przez ostatnich 15 lat zrobił się taki burdel, że być może taka czystka wyjdzie wszystkim na dobre. Może to niezbyt trafiona analogia, ale to trochę jak wymiana pieniędzy w 1950. Odetnie cały ogon. Szkoda trochę takich stron "archiwalnych" jak np. http://ochota.pttk.pl/, ale rozumiem, że gdzie drwa rąbią tam wióry lecą.

To, co moim zdaniem jest problemem, to pozwalanie na PHP 5.6, którego wsparcie wygasło z końcem 2018. Jak już czyścić, to do końca. Warto jednak zmusić jednostki do podbicia wersji PHP. Domyślam się jednak, że jest to jakiś kompromis. Rozważyłbym też jednak od samego początku dołożenie PHP 8.0, które już się trochę "wygrzało".

O ile o PHP można dyskutować, to na pewno błędem jest pozostawienie możliwości działania strony po protokole HTTP. Już nawet przeglądarki ostrzegają przed stronami latającymi bez szyfrowania.

Nieco też niepokoi mnie dostawca usług. Z tego co widzę, jest to działalność gospodarcza jednej osoby. Nie wiem, czy to jest jakiś ogólny hosting, a p. Kosakowski (lub jego pracownik) świadczy tylko usługi wsparcia, czy jest to hosting utrzymywany przez tę firmę. Ciężko cokolwiek ocenić przy tak szczupłej informacji.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Wymuszona migracja stron PTTK na nowy serwer
Autor: cezaar
Data: 2022-01-18 13:05:54

Szkoda trochę takich stron "archiwalnych" jak np. http://ochota.pttk.pl/, ale rozumiem, że gdzie drwa rąbią tam wióry lecą.
Chyba piła poleciała za mocno, bo od kilku dni nie działa strona Komisji Krajoznawczej ZG PTTK... Rozumiem, że ZG nie ma wpływu na działanie stron oddziałów, ale swojej własnej Komisji?!