Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

Kilometraż i ewidencja szlaków

wszystkich wiadomości w wątku: 10
data najnowszej wiadomości: 2021-06-11

Temat: Kilometraż i ewidencja szlaków
Autor: Jacek Kuczowic [185.246.208.45]
Data: 2021-06-04 20:37:54

Dawno temu, ktoś zadał na tym forum pytanie: "Jak zmusić wydawców map do weryfikowania szlaków". Parafrazując, zadałbym dziś takie pytanie: Jak zmusić ZG, albo KTP do weryfikacji szlaków?:-)
Ponieważ intensywnie penetruję ostatnio nizinne szlaki piesze, zdarza mi się zaglądać na stronę PTTK w poszukiwaniu informacji o szlakach. W swojej naiwności wydawało mi się, że kto jak kto, ale właściciel szlaków powinien mieć bieżącą informację o przebiegu i kilometrażu szlaków. O naiwności!
Po pierwsze na stronach PTTK mamy konkurencyjne portale o szlakach turystycznych. Na stronie KTP jest lista szlaków w pdf w podziale na województwa. Najbardziej pocieszne jest info przy dwóch województwach: "NOWE". Czyli to, co powinno być absolutnym standardem - bieżąca aktualizacja bazy - jest dla KTP powodem do dumy (patrzcie, dwa na 16 województw są u nas aktualne). Pozostałe były aktualizowane z 10 lat temu. Brawo!
Konkurencyjna baza jest na stronie głównej PTTK. Tu mamy odniesienia do poszczególnych województw - a tu wielki bazar - w każdym województwie inna formuła - większość to przestarzałe strony. W tym absolutny szczyt arogancji w województwie śląskim - link do wikipedii:-( Fajna jest też strona woj. podkarpackiego - link prowadzi do mapy sygnowanej przez Uniwersytet Jagielloński i Ministerstwo Sportu i Turystyki (które nie istnieje!), a na mapie ani śladu żadnego szlaku.
I jeszcze sprawa kilometrażu. Sprawdzam wyrywkowo kilometraż szlaków z mojego terenu podawany przez KTP. I jakoś nijak nie pasuje mi z tym rzeczywistym. Ja rozumiem, że kiedyś ustalenie długości szlaku było problemem, ale teraz, w dobie powszechnego gps, już chyba można uaktualnić kilometraż szlaków w dokumentacji PTTK? Pomijam już wcale częste różnice sięgające kilkadziesiąt kilometrów (!), ale na każdym szlaku jest ze 2-4 km różnicy.
Mamy na forum wielu znakarzy, więc może coś potrafią wytłumaczyć? Chyba, że nie wiem o czymś, co uniemożliwia uporządkowanie takiego, wydawałoby się, podstawowego obszaru działalności Towarzystwa?
Pozdrawiam, Jacek

Temat: Re: Kilometraż i ewidencja szlaków
Autor: LeszekUminski [83.25.70.211]
Data: 2021-06-04 21:51:26

Weryfikacją szlaków zajmują się znakarze podczas ich odnawiania lub kontroli odcinków, które im podlegają.
Tak przynajmniej jest u nas w Bydgoszczy w 2 z 3 oddziałów, które zajmują się znakowaniem.
Każdy oddział musi mieć dokumentację szlaków z przebiegiem w gpx.
Dawno temu ZG podjął decyzję, że bazę szlaków w całej Polsce ma prowadzić KTG, ponieważ ma doświadczenie ze szlakami w górach. Ale nie wiem, czy coś w tym kierunku się dzieje.
My (Bydgoszcz) współpracujemy z Marcinem Wasilewskim, który od 10 lat tworzy serwis Wirtualne Szlaki np. LINK
Na bieżąco nanosi ewentualne zmiany przebiegu i korekty.
Polecam

Temat: Re: Kilometraż i ewidencja szlaków
Autor: Szymon Starzonek [185.247.71.60]
Data: 2021-06-04 21:52:47

Również to zauważyłem. Problem długości szlaków podczas weryfikacji rozwiązałem podając długość trasy z pomiaru GPS. Ponad to zawsze porównuję to z dostępnymi długościami w różnych serwisach.
www.gorzysta.wordpress.com

Temat: Re: Kilometraż i ewidencja szlaków
Autor: pbm [84.40.131.67]
Data: 2021-06-04 22:09:26

Polecałbym też współpracę z serwisem mapa-turystyczna.pl - świetny serwis z aplikacją mobilna na Androida i iOSa.

W okolicy Bydgoszczy niczego nie mają aktualnie, a na pewno by chętnie dodali. Bardzo szybko reagują na uwagi i poprawki - bardzo często po przejściu jakiegoś szlaku zgłaszam im jakie zmiany nastąpiły czy jeśli coś jest na mapie źle i poprawki zazwyczaj tego samego dnia są wprowadzone.

Temat: Re: Kilometraż i ewidencja szlaków
Autor: Jacek Kuczowic [185.246.208.134]
Data: 2021-06-07 19:55:00

Dziękuję za podpowiedzi. Wynika z nich jasno, że ponownie w tak podstawowych sprawach trzeba sobie dawać radę samemu, a już na pewno nie z pomocą ZG, a w tym wypadku KTP.
Swoją drogą, jeśli naprawdę szlakami nizinnymi miała się zajmować KTG, to jest to kuriozum. Niby jakie trzeba mieć doświadczenie, żeby prowadzić ewidencję szlaków? Obsługa arkusza kalkulacyjnego i poczty elektronicznej do korespondencji z oddziałami:-(
Co do mapy-turystycznej, to jest faktycznie bezkonkurencyjna, tyle że z założenia obejmuje szlaki górskie, a nizinne są pewnym dodatkiem. Te kilka regionów nizinnych, które obejmują, są prowadzone perfekcyjnie, ale nie za bardzo chcą (przynajmniej na razie) rozszerzać aktualny zasięg.

Temat: Re: Kilometraż i ewidencja szlaków
Autor: pbm [84.40.131.67]
Data: 2021-06-07 20:37:50

Co do Mapy Turystycznej to wydaje mi się że zmieniają jednak trochę profil z górskiego na ogólny i chętnie by rozszerzyli zasięg o nowe regiony.

Z tym że pewnie większy problem jest to z danymi szlaków a nie z jakimś brakiem chęci.

(Wszystko powyższe to moje domysły.)

Temat: Re: Kilometraż i ewidencja szlaków
Autor: LeszekUminski [83.25.48.140]
Data: 2021-06-07 20:28:56

Mapy-turystycznej w cale nie polecam poza górami. Przy jej pomocy można planować trasy wyłącznie szlakami znakowanymi, a często można/trzeba przebyć kawałek bez szlaku i się do tego nie nadaje.
W województwie kujawsko-pomorskim (ale nie tylko) najlepszy zdecydowanie jest serwis wirtualne szlaki https://mapa.wirtualneszlaki.pl/, który oprócz szlaków znakowanych udostępnia także leśne drogi ppożarowe.
Natomiast w całej Polsce bardzo dobrze się sprawdzają mapy.cz https://pl.mapy.cz/.

Jako znakarze z naszego regionu udostępniamy aktualne przebiegi w gpx zarówno serwisom typu wirtualne szlaki jak i Lasom Państwowym, które wydają najlepsze mapy papierowe poszczególnych nadleśnictw.
Nie rozumiem więc stwierdzenia "trzeba sobie dawać radę samemu" bo gdyby nie informacje od nas oraz użytkowników szlaków, w/w serwisów ani aktualnych map by nie było.
pozdrawiam

Temat: Re: Kilometraż i ewidencja szlaków
Autor: Jacek Kuczowic [188.147.39.122]
Data: 2021-06-11 08:51:01

Pisząc, że trzeba sobie dawać radę samemu miałem na myśli brak pomocy z ZG/KTP. To w końcu szlaki PTTK, więc ZG powinien wiedzieć, czym zarządza. To tak jakbym wszedł do sklepu, którego właściciel nie wiedział, co ma na półkach.
Mapa-turystyczna pisze na swojej stronie, że sami nie wiedzą jeszcze, czy rozwijać sieć szlaków nizinnych. Mam nadzieję, że to zrobią, bo póki co są moim zdaniem najlepsi. Felerem jest faktycznie niemożliwość planowania trasy poza znakowanymi szlakami. Dlatego planowanie robię na mapy.cz ale już w terenie korzystam z m-t bo na trasie jest perfekcyjna (przynajmniej w terenach, po których chodzę).
Wirtualneszlaki są ok ale mają lokalny zasieg.
A tak w ogóle wątek ukierunkowany był na KTP, która działa w tempie stosownym do jej wieku:-)

Temat: Re: Kilometraż i ewidencja szlaków
Autor: LeszekUminski [79.189.181.57]
Data: 2021-06-11 15:29:07

KTP wie czym zarządza. Spis jest na stronie http://ktpzg.pttk.pl/ w zakładce szlaki. Ale to jest tylko spis z numerami i kilometrażem. Ciężko z tego skorzystać.

Temat: Re: Kilometraż i ewidencja szlaków
Autor: Jacek Kuczowic [84.17.55.2]
Data: 2021-06-11 19:12:06

KTP wie czym zarządza
Wątpliwa ta wiedza. Aktualność 2012 r. Do tego nieprawidłowe kilometraże.
Jakbym w firmie zarządzał na podstawie inwentarza sprzed 9 lat, długo bym nie pociągnął z takim biznesem.