Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Zapytanie dot. odznaki "W góry"

wszystkich wiadomości w wątku: 12
data najnowszej wiadomości: 2023-03-03

Temat: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: Samson_SK
Data: 2020-10-08 08:18:33

Cześć mam takie pytanie dot. odznaki "W góry".

Moja córka ma 6 lat i w tym roku zaczęła zbierać punkty na tą odznakę. W tym roku natrzaskała ponad 100 pkt (licząć max. 15 za jedną wycieczkę).
Rozumiem, że wg regulaminu dostanie prawdopodobnie tylko brązowy stopień odznaki.
Czy regulamin przewiduje/umożliwia zdobycie od razu stopnia srebrnego (punktów ma na wszystkie stopnie naraz)?
Chodzi o to, że w przyszłym roku będzie mogła zdobyć kolejny stopień odznaki (pewnie tylko srebrny), a złotego już nie zdąży, bo przejdzie do zbierania punktów na GOT popularną.

Temat: Re: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: cezaar
Data: 2020-10-08 08:52:19

Miałem podobną sytuację z moimi dzieciakami. Regulamin jest "bezlitosny" :-) w danym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień odznaki "W góry".

Temat: Re: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2020-10-10 23:08:36

Cześć,

niestety, regulamin GOT przewiduje tylko jeden stopień "W Góry" w roku.
Przed rokiem odbyła się tutaj w innym wątku na ten temat obszerna dyskusja - próbowaliśmy Koledze radami pomóc w zweryfikowaniu dzieciakowi jednego ze stopni, ale jego sytuacja była inna. Czy się udało ...

Wtedy też wyraziłem zdanie, że regulamin GOT pod względem stopni "W Góry" nie jest przesadnie sztywny.
Jednak zarówno zetknąłem się osobiście wśród przyjaciół, jak i obserwując coraz więcej głosów na tym "Forum" w temacie braku czasu na zdobycie wszystkich 3 stopni, gdy dzieciak zacznie choćby rok później - na dzień dzisiejszy zmieniłem zdanie.

Podrzucam temat dla członków KTG ZG PTTK (oraz poddaję go tutaj w Twoim poście ocenie szerokiej rzeszy forumowiczów), aby przy najbliższych korektach regulaminowych wprowadzili zapis:
dopuszcza się zdobycie dwóch stopni odznaki "W Góry" w jednym roku kalendarzowym.
Skoro można POP i MB - myślę, że tutaj tym bardziej byłoby to mile widziane.

Pozdrawiam,
Wiesław

Temat: Re: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: Samson_SK
Data: 2020-10-11 11:24:06

dzięki za odpowiedź
no jak dostanie brązową to brązową nic się nie stanie i tak najważniejsze są wrażenia z wycieczek :-)

Temat: Re: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: KrzysT
Data: 2020-11-08 07:21:15

Dzień dobry.
Jestem "świeżakem" na tym forum, ale zabiorę głos (taki moje spostrzeżenia). Zgadzam się z opiniami co do interpretacji regulaminu zarówno tu jaki i w wątku https://forum-pttk.pl/index.php?co=watek&w=43367.

Jednak Zauważam pewne niejasności. Mianowicie:

1. W wynikach weryfikacji GOT (LINK) mamy za rok 2016:
- odznaka "W Góry" brązowa 609 sztuk,
- odznaka "W Góry" srebrna 13 sztuk,
- odznaka "W Góry" złota 1 sztuka,
2. W wynikach weryfikacji GOT (LINK) mamy za rok 2017:
- odznaka "W Góry" brązowa 628 sztuk,
- odznaka "W Góry" srebrna 253 sztuk,
- odznaka "W Góry" złota 20 sztuk,

Analizując (interpretując) powyższe, jeżeli w jednym roku można zdobyć jedną odznakę, a regulamin obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. to:
- w 2016 roku niesłusznie zweryfikowano dla 13 osób odznaki srebrne, a dla 1 osoby odznakę złotą, były ich pierwszymi odznakami (pominięto zdobywanie stopni poprzedzających, pierwszy rok obowiązywania regulaminu więc maksymalnie powinna być odznaka brązowa),
- w 2017 roku niesłusznie zweryfikowano dla 20 osób odznaki złote (drugi rok obowiązywania regulaminu więc jeśli w 2016 roku zdobyło się brązową to w 2017 roku można najwyżej zdobyć srebrną),

lub druga interpretacja:
- w 2016 roku 13 osób zdobyło dwie odznaki (brązową i srebrną), a jedna osoba trzy odznaki (brązową, srebrną i złotą),
- w 2017 roku 20 osób zdobyło odznaki złote w drugim roku obowiązywania regulaminu, a więc w którymś roku osoby te musiały zdobyć co najmniej 2 odznaki.

Bazuję na wynikach zamieszczonych na wspomnianej wyżej stronie internetowej.
Jeśli się mylę to z góry przepraszam.
Pozdrawiam.
Krzysztof T.

Temat: Re: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: agat
Data: 2021-01-14 17:34:49

Witam :-)

W związku z tym, że rozgraniczono możliwość zdobywania części odznak do ukończenia i od ukończenia 7roku życia a moje dziecko w styczniu ma te 7me urodziny, zastanawiam się nad możliwością przedłożenia do weryfikacji punktów z ubiegłego roku w celu zdobycia odznaki popularnej i zaliczenia nadwyżki punktów do kolejnej odznaki dla starszych dzieci/dorosłych. Regulamin stosuje określenia: zdobywanie odznak i zbieranie punktów. W naszym wypadku zbieranie pkt odbywało się przed ukończeniem 7go roku życia ale weryfikacja i faktyczne zdobycie odznaki będzie się odbywać w 8mym roku życia. Czy dobrze "kombinuję"?

Temat: Re: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2021-01-14 23:34:45

Witam,

"kombinujesz nieźle" :-), ale zdobywanie odznaki i zbieranie punktów (do niej) dla mnie osobiście zawsze znaczy to samo.
Tutaj więc rozwiązanie jest jedno: za dotychczasowe punkty zweryfikować do końca stycznia odznakę "W góry" w stopniu brązowym, a "zbieranie punktów do ..." czy "zdobywanie Popularnej GOT" rozpocząć zgodnie z zapisami regulaminu GOT, odnośnie obu odznak:
§ 10. (...)2. GOT PTTK „W góry” można zdobywać po rozpoczęciu 5. roku życia i do ukończenia 7. roku życia.
oraz:
§ 12. 1. GOT PTTK popularną można zdobywać po ukończeniu 7. roku życia.
Ale zawsze można zapytać danego weryfikatora - jak podejdzie do tego tematu i czy zinterpretuje na korzyść 7-latka.

Natomiast odnośnie rozgraniczenia wiekowego. W regulaminie GOT obowiązującym do końca 2015 roku nie było wcale możliwości zdobywania GOT przed ukończeniem 7. roku życia. Tutaj KTG ZG PTTK wprowadzeniem odznaki "W góry" zrobiła ukłon dla maluchów, którzy wcześniej "wędrowali bezproduktywnie" wraz z rodzicami.

Pozdrawiam serdecznie,

Wiesław

Temat: Re: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2021-01-14 23:59:17

O weryfikacji w styczniu wspomniałem nie dlatego, że "Młody Taternik" ma akurat urodziny, ale dlatego, żeby zweryfikować stopień odznaki "W góry" jeszcze za rok 2020 i mieć otwartą drogę do ewentualnej weryfikacji Popularnej w roku 2021.
Chociaż tutaj też nie ma pośpiechu, bo zawsze lepiej jest Popularną weryfikować z Małą Brązową zdobywając naraz 180 pkt, ale wiem, że młodzież często chce mieć odznakę już nad łóżkiem i nie lubi czekać :-)

Temat: Re: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: agat
Data: 2021-01-15 16:15:52

Dziękuję za tak dokładną odpowiedź. Gdy podliczalam punkty i przedzierałam się przez regulamin (już nie wiem czy poprzednią wersję czy obecną, a może to w innym było? :-))) to wydawało mi się, że weryfikacji należy poddać punkty najpóźniej przed upływem roku od zdobycia ostatniego pkt, stąd takie "kombinowanie". Na szczęście młody nie ma świadomości tych odznak i czerpał czystą radość z samego spacerowania i wspinania się. Pozdrawiam

Temat: Re: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: mboro
Data: 2021-01-15 16:47:01

Hej.

Ze swej strony zachęcam przy okazji poprosić o jednoczesną weryfikację odznaki jubileuszowej 70-lecia PTTK.

Zdobycie któregokolwiek stopnia GOT (w tym "W góry") uprawnia do jej uzyskania.

https://70lat.pttk.pl/odznaka

Pozdrawiam serdecznie.
--------------------
Pozdrawiam
Maciek

OTP: popularna, mała brązowa
GOT: popularna, mała brązowa
MOT: popularna
TP: popularna, mała brązowa, mała srebrna
i inne ;)

Temat: Re: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2021-01-17 19:41:02

Witam,

gdzieś mi wcześniej umknęła ta analiza statystyczna, w której świetnie wychwyciłeś życzliwe dla młodego pokolenia "anomalia startowe" nowej odznaki.
Interpretacje są jak najbardziej prawidłowe - co pokazuje, że jest w tej sformalizowanej skorupie regulaminowej pewna doza życzliwości dla młodego pokolenia miłośników górskich wędrówek.
Trzeba tylko poszukać odpowiedniego zespołu weryfikacyjnego i Oddziału, co zawsze tu podkreślamy :-)

A i pewno COTG w związku z tym ma powody do zadowolenia - zwykle przy wypuszczaniu nowej odznaki, znaczna jej liczba jest z góry wybita i powinna być rozprowadzona, aby koszty projektowo-produkcyjne się zwróciły.

Natomiast Referat Weryfikacyjny przy KTG ZG PTTK ma świecić przykładem i bezwzględnie pracować zgodnie z regulaminami - tak też było w tym przypadku.

Pozdrawiam,

Wiesław

Temat: Re: Zapytanie dot. odznaki "W góry"
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2023-03-03 15:31:01

Witam,

w kilku wątkach, dotyczących powołanej przed 7. laty do życia, odznaki "W Góry" wymienialiśmy się poglądami, wyliczeniami dot. czas-okresów zdobywania, itp.
Wygląda na to, że coś się w tej materii będzie w nieodległym czasie aktualizowało. Na stronie KTG ZG PTTK pojawił się jakiś czas temu komunikat, pomagający weryfikatorom interpretować datę urodzenia, ograniczając ją tylko do roku (rzeczywiście taki wymóg jest w książeczkach):
Do chwili przyjęcia przez Komisję Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK i zatwierdzenia przez Prezydium Zarządu Głównego PTTK, uszczegółowionego i nieco uaktualnionego Regulaminu Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK, prosimy wszystkie Terenowe Referaty Weryfikacyjne GOT PTTK o stosowanie następującej zasady dotyczącej wieku zdobywców odznaki GOT PTTK „W góry” (§ 10. punkt 2 regulaminu):

II. GOT PTTK „W GÓRY”

§ 10. 2. GOT PTTK „W góry” można zdobywać od roku, w którym rozpocznie się 5. rok życia do roku, w którym ukończy się 7. rok życia (włącznie).

W książeczkach GOT PTTK, ze względu na przepisy RODO, jest podany obecnie wyłącznie rok urodzenia, a nie dokładna data urodzenia zdobywcy odznaki. W tej sytuacji w roku, w którym ukończy się 4. rok życia czyli rozpocznie się 5. rok życia, bez względu czy to dotyczy przykładowo daty styczniowej czy daty grudniowej, będzie można rozpocząć zdobywanie i zweryfikować GOT PTTK „W góry” w stopniu brązowym.
Może i inne wątki naszych obszernych dyskusji będą w zmianach uwzględniane.
Natomiast w powyższy zapis powinni przyswoić wszyscy rodzice małych turystów górskich, bo weryfikatorzy nie zawsze są na bieżąco z aktualnościami ;-)

Reasumując powyższy zapis: Dziecko urodzone 31 lipca 2020 roku może zdobywać po kolei odznaki "W GÓRY" od 1 stycznia 2024 roku do 31 grudnia 2027 roku - czyli pełne 4 lata na 3 stopnie :-). Czy się z tym zgadzamy?
Jeszcze ponawiam wniosek - jeśli ktoś z KTG ZG PTTK nas czyta - dopuśćcie Panowie możliwość zdobycia 2 stopni odznaki w jednym roku kalendarzowym (absolutnie nie 3 - to już by była przesada). Jeśli można POP + MB to można i 2 x W GÓRY.

Pozdrawiam wszystkich,
Wiesław