Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Odznaki WOK, ROK, OTP, KOT - pytania i wątpliwości

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2020-08-10

Temat: Odznaki WOK, ROK, OTP, KOT - pytania i wątpliwości
Autor: jo-ko
Data: 2020-05-18 16:06:10

Dzień dobry,
ostatnio rozpoczęłam swoje turystyczno-krajoznawcze poznawanie okolic, a ponieważ poruszam się głównie pieszo lub rowerem, to zainteresowałam się kilkoma odznakami: WOK, ROK, OTP i KOT. Prawdę mówiąc wcześniej kojarzyłam tylko GOT (i tę książeczkę mam już od kilku lat), więc teraz pora przyjrzeć się dokładniej najbliższym terenom :-)

Jestem już po kilku wycieczkach oraz po przestudiowaniu regulaminów odznak - i myślę, że bez problemu uda mi się w tym roku spełnić wymagania do zdobycia tych najmniejszych stopni każdej z nich. Wciąż mam jednak wątpliwości natury formalnej i kilka pytań:

1. Czy kronika, którą założę, może być jednocześnie notatnikiem wycieczek po Warszawie, okolicach, a nawet całym województwie, a więc spełniać rolę kroniki do WOK i ROK jednocześnie? Czy to nie wprowadza zamieszania podczas weryfikacji, kiedy przeplatają się zapisy o wycieczkach miejskich, podmiejskich i regionalnych?

2. Czy po odbyciu wycieczek po Warszawie i spełnieniu wymagań do WOK w stopniu popularnym i brązowym (czyli jednocześnie ROK w stopniu brązowym) powinnam oddać kronikę do weryfikacji, a dopiero potem notować wycieczki do ROK w stopniu srebrnym i ponownie oddać ją do weryfikacji pod koniec roku, kiedy spełnię wymagania na ten stopień? Czy może mogę bez przerwy prowadzić kronikę z wycieczkami zarówno warszawskimi, jak i regionalnymi i dopiero później oddać ją do weryfikacji, żeby zdobyć odznaki WOK i ROK w stopniu srebrnym w jednym momencie?

3. Jeśli dobrze rozumiem, to niezależnie od prowadzenia kroniki krajoznawczej, powinnam prowadzić Książeczkę Wycieczek Pieszych do OTP. Czy w takim razie mogę do niej wpisywać tylko przebyte trasy (już bez opisywania obiektów, wklejania zdjęć etc.)? Oczywiście do weryfikacji mogę też przedłożyć kronikę krajoznawczą, żeby potwierdzić obecność w danych miejscach - chciałabym tylko uniknąć tworzenia dwóch takich samych zeszytów i przepisywania/przeklejania tych samych treści. A w przypadku Książeczki Wycieczek Kolarskich do KOT takie powielenie (w pewnym stopniu) będzie konieczne, np. ze względu na fakt, że potwierdzeniem obecności w danym miejscu jest zdjęcie na jego tle. 

4. Czy do OTP można zaliczyć punkty za przebyte kilometry w swoim mieście zamieszkania (oczywiście bez punktów za zwiedzanie)? Nie mam na myśli wyjścia do sklepu ;-) Tylko raczej wycieczki o długości np. kilkunastu km, które przebiegają przez kilka dzielnic. Szukałam juz odpowiedzi na to pytanie, bo pojawiało się w innych wątkach: https://forum-pttk.pl/index.php?co=watek&w=43130 lub tutaj: https://forum-pttk.pl/index.php?co=watek&w=40723, ale nie ma ostatecznego stanowiska w tej sprawie czy punktu w regulaminie, który w jasny sposób by tę kwestię rozwiązywał. 

Byłabym wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie!

Temat: Re: Odznaki WOK, ROK, OTP, KOT - pytania i wątpliwości
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2020-05-18 23:23:31

Dzień dobry,

jestem pod wrażeniem tego posta. Gdyby takowy w PTTK był - przyznałbym Medal w stopniu "Brązowym" za "popularyzację profesjonalnego podejścia do zdobywania odznak PTTK" :-)

Natomiast w poszczególnych pkt niech odpowiedzą "Koledzy po fachu". Moim zdaniem:

Ad1 i Ad2 zdecydowanie tak.

Ad3 - ja bym akceptował kronikę - ale w książeczce OTP za parę złociszy nie zaszkodzi wpisać przebytych tras i punktacji z odniesieniami do potwierdzeń w kronice. Tylko sugeruję poprosić wery6fikatora, aby pieczęć weryfikującą z wpisem przybił również w kronice. To samo w przypadku KOT.

Ad4 dla mnie zdecydowanie tak, bo tak wędrując po własnym mieście poznaje się wiele niejednokrotnie ciekawszych "elementów turystyczno-krajoznawczych" niż te wymienione do zaliczenia Warszawy za 20 pkt do OTP.

Pozdrawiam serdecznie,

Wiesław

Temat: Re: Odznaki WOK, ROK, OTP, KOT - pytania i wątpliwości
Autor: pbm
Data: 2020-08-10 15:08:00

Pytanie w temacie, ale tak dla upewnienia się: można zdobyć kilka stopni KOT w ciągu jednego roku? W regulaminie nie widzę aby to było zabronione.