Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Zakazy wchodzenia do lasu – bez podstawy prawnej

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2020-07-25

Temat: Zakazy wchodzenia do lasu – bez podstawy prawnej
Autor: Przodownik 1811
Data: 2020-04-14 19:21:36

Rzecznik Praw Obywatelskich zdaje sobie sprawę z zasięgu epidemii koronawirusa, prędkości jej rozwoju, jak i łatwości rozprzestrzeniania przy bliskich kontaktach między ludźmi. Dostrzega też, że wielu obywateli nie przestrzega podstawowych zasad ostrożności i mimo apeli władz, a nawet zakazów prawnych, spotyka się w grupach na świeżym powietrzu w celach towarzyskich.
Niesubordynacja części społeczeństwa nie może wpływać na zakazy dla osób przestrzegających prawa

Nierozsądne zachowania niektórych osób nie mogą jednak ograniczać wszystkich, tym bardziej gdy chodzi o korzystanie z podstawowych praw i wolności, takich jak wolność poruszania się, prawo do korzystania ze środowiska, jak i dbałości o własne zdrowie – także psychiczne. Dla przeważającej części społeczeństwa możliwość ruchu poza domem, w kontakcie z naturą, jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wpływa korzystnie na odporność i pozwala na odprężenie. Pomaga w przezwyciężeniu stresu i stanów depresyjnych. A rozległe tereny lasów i parków narodowych pozwalają na zachowanie bezpiecznego dystansu do drugiej osoby.
(...)
RPO opisał swoje wątpliwości w piśmie do Ministra Środowiska. Apeluje o uchylenie pozbawionych podstaw prawnych decyzji wprowadzających generalne zakazy wstępu na tereny leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych oraz do parków narodowych.
LINK

LINK

Temat: Re: Zakazy wchodzenia do lasu – bez podstawy prawnej
Autor: Przodownik 1811
Data: 2020-04-14 19:37:46

Nie mogło tak pozostać?

lasy_panstowe_ulotka.jpg


LINK

Temat: Re: Zakazy wchodzenia do lasu – bez podstawy prawnej
Autor: Amotolek
Data: 2020-04-17 07:36:21

Nie tylko jeśli chodzi o lasy, ale inne zakazy rządzący mają w dolnej części pleców. Jako przykład demonstracyjne może słuzyć grupowanie się dużej ilości osób w dniu 10 kwietnia pod pomnikami na placu Zwycięstwa w Warszawie czy podobnie demonstracyjne wjazdy na cmentarz oraz ostentacyjne nie noszenie masek na twarzach i rękawiczek w miejscach publicznych do dnia zaostrzonego nakazu od 16 kwietnia. Jakoś o interwencji milicji i karach porządkowych nie było słychać w mas mediach! Podobno od 20 kwietnia ma nastąpić poluzowanie zakazów w lasach i parkach. Pożyjemy, zobaczymy po niedzieli!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Zakazy wchodzenia do lasu – bez podstawy prawnej
Autor: CapDawson
Data: 2020-06-19 21:33:08

Dzięki za uprzedzenie

Temat: Re: Zakazy wchodzenia do lasu – bez podstawy prawnej
Autor: RadekW
Data: 2020-07-25 14:28:30

Od początku było wiadomo, że zakaz wchodzenia do lasów miał nie tylko słabe podstawy prawne, ale i medyczne (zob. wywiady prof. Simona). Ciekawsze jest natomiast, że przy niewielkiej liczbie zachorowań wprowadzono takie obostrzenia, a przy 300-400 przypadkach dziennie przepisy stają się mniej restrykcyjne. Dobrze, że można zaplanować wakacje, ale mam obawy, że niedługo kolejne akty prawne znowu zaczną wszystko zamykać.