Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych

wszystkich wiadomości w wątku: 15
data najnowszej wiadomości: 2020-04-20

Temat: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: mytek
Data: 2020-03-12 11:53:45

Witam wszystkich serdecznie,
piszę w sprawie GOT. Po górach chodzę od 2008 roku (średnio po jednym kilkudniowym wyjeździe w roku), lecz dopiero kilka dni temu wspólnie z żoną zakupiliśmy książeczki PTTK do spisywania wycieczek.
Czy wcześniejsze trasy (począwszy od 2008 roku) mogą zostać przeze mnie wpisane do książeczki i pomyślnie zweryfikowane? Po szczegółowych obliczeniach wyszło mi łącznie 981 punktów. Z każdej trasy posiadam jakiś element weryfikacyjny: pieczątkę ze schroniska (przybijane na mapach), zdjęcia z terenu, ślad GPS. Dzięki temu miałbym uporządkowaną całą historię moich tras również w książeczce GOT.
Niestety nie odnalazłem odpowiedzi na to pytanie w regulaminie GOT, również adres mailowy poczta@ktg.pttk.pl milczy, stąd mój post tutaj.
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: Jacek Potocki
Data: 2020-03-12 12:18:17

§ 21. ust 5. Regulaminu stanowi:

"Książeczkę GOT PTTK należy przedłożyć do weryfikacji po spełnieniu wymogów na dany stopień odznaki lub po uzyskaniu każdej normy zaliczanej do GOT PTTK „Za wytrwałość” najpóźniej do 31 stycznia następnego roku, po roku w którym je spełniono."

Z kolei § 8. ust. 1. mówi:

"W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień GOT PTTK lub jedną normę do odznaki „Za wytrwałość”, z wyjątkiem GOT PTTK popularnej i małej brązowej, które mogą być zdobyte w tym samym roku."

I jeszcze ważny jest § 8. ust. 2.: Czas zdobywania poszczególnych rodzajów i stopni odznaki nie jest ograniczony.

To oznacza, że można zaliczyć punkty z lat ubiegłych, ale nie wszystkie.
Ponieważ 31 stycznia już minął, to zweryfikować możesz w tym roku (z ew. poślizgiem do 31 stycznia 2021 r.) popularną i ewentualnie dodatkowo małą brązową GOT. Przynajmniej część punktów na popularną GOT (i w konsekwencji wszystkie na małą brązową, jeśli się ich tyle uzbiera) powinna być zdobyta w tym roku. Bo przy założeniu, że wszystkie punkty na popularną były zdobyte w ubiegłych latach, to należało ją zweryfikować przed 31 stycznia br.).

pozdrawiam

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: Stonka
Data: 2020-03-12 12:28:09

Teoretycznie to:

"§ 19. Książeczkę GOT PTTK należy wypełniać zgodnie z następującymi zasadami:
1. W trakcie wycieczki należy zbierać w książeczce (na stronach na to przeznaczonych) potwierdzenia terenowe (z datami) z punktu początkowego, przejścia trasy oraz jej punktu końcowego, np. pieczątki zawierające nazwę miejscowości, schroniska PTTK i in. W przypadku braku możliwości uzyskania potwierdzeń terenowych można je zastąpić wydrukami fotografii z datą lub wydrukami zawierającymi dokumentację kartograficzną i informacje dotyczące przebytych tras, a uzyskanymi dzięki zastosowaniu aplikacji na urządzenia mobilne."

A praktycznie to:

"§ 18. 1. Do potwierdzania odbycia wycieczek w książeczce GOT PTTK, upoważnieni są przodownicy turystyki górskiej PTTK.
2. Przodownik turystyki górskiej PTTK jest uprawniony do potwierdzania odbycia wycieczek w zakresie posiadanych uprawnień na poszczególne grupy górskie, nawet jeśli nie był obecny na wycieczce, a poza zakresem swych uprawnień jeśli brał w niej udział."

Jeśli PTG potwierdzi odbycie wycieczek to możesz zweryfikować popularną i małą brązową /razem 180 pkt./ plus zaliczyć następne 180 pkt. na poczet małej srebrnej na mocy:

"§ 12.4. Przy weryfikacjach odznak w stopniach popularnym, małym brązowym lub małym srebrnym GOT PTTK można na poczet następnego małego stopnia odznaki zaliczyć nadwyżkę uzyskanych punktów do wysokości 50% normy potrzebnej do jego zdobycia."

P.

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: mytek
Data: 2020-03-23 11:49:03

Witam i jednocześnie dziękuję za odpowiedź i wskazanie odpowiednich punktów z regulaminu.
Wiem już po pierwsze, że wpisanie i zweryfikowanie moich starych wędrówek nie jest zabronione. Nie jestem jednak pewien ile z tych starych wędrówek może zostać zaliczonych do poszczególnych odznak. Tak jak pisałem w pierwszym poście, tych starych wędrówek (od 2008 do 2019 roku) jest dość dużo, spisałem je wszystkie maksymalnie skrupulatnie i wyszło mi z tego 980 punktów GOT.

Czy jest zatem możliwy następujący scenariusz:

* w roku 2020 (najpóźniej do 31.01.2021) wypełniam książeczkę GOT wpisując tam wszystkie swoje wędrówki (od 2008 do 2019 roku), idę na weryfikację i zdobywam odznakę popularną i małą brązową (potrzebne 60 i 120 punktów czyli 180 punktów, pozostaje mi jeszcze "do rozdysponowania" 800 punktów),
* w roku 2021 (najpóźniej do 31.01.2022) udaję się ponownie na weryfikację i zdobywam odznakę małą srebrną (potrzebne 360 punktów, pozostaje mi jeszcze "do rozdysponowania" 440 punkty)
* w międzyczasie dochodzą kolejne wędrówki, lecz do małej złotej brakuje jeszcze dość dużo punktów.

To oczywiście scenariusz optymistyczny. Proszę o poprawę, jeśli jest niepoprawny, szczególnie w świetle paragrafu mówiącego, że do kolejnego stopnia można zaliczyć tylko połowę starych puntków. Chciałbym podkreślić, że chciałbym z tych moich wszystkich wędrówek "wyciągnąć" maksymalną liczbę punktów do odznak, ale w żadnym wypadku nie jest moja intencją łamanie regulaminu :-)

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: Jacek Potocki
Data: 2020-03-23 12:24:47

Czyli wykorzystywanie punktów z lat ubiegłych po trochu do kolejnych stopni... Obawiam się, że autorzy regulaminu takiej sytuacji po prostu nie przewidzieli. Nie wiem jak to potraktują, a sam nie zajmuję się weryfikacją. Sam zawsze wyznawałem zasadę, że odznaka jest dodatkiem do wędrówek (dlatego przestałem zdobywać GOT po dużej brązowej, bo "wsiąkłem" całkowicie w Sudety (zwłaszcza, że akurat otworzono granicę i możliwe stało się poznawanie czeskiej strony) i nie po drodze było mi podejmowanie wielodniowych wędrówek po Beskidach dla zdobywania dalszych stopni GOT. :-)

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2020-03-23 13:51:57

Witam,

Piotr już tak jasno załączył odpowiednie zapisy regulaminu, że bardziej nie można.
Jeśli wszystkie zasady odnośnie prawidłowego wpisania do książeczek są spełnione i przynajmniej jakieś ślady potwierdzeń (tutaj różne możliwości - pieczątki, zdjęcia, zrzuty z Endomondo czy innych aplikacji, itp.), to proponuję:
1/ jak najszybciej po ożywieniu życia społecznego oddać książeczki do weryfikacji i zostanie zaliczone:
a/ 60 + 120 pkt na POPULARNĄ GOT i MAŁĄ GOT w stopniu BRĄZOWYM za rok 2020;
b/ na poczet MAŁEJ GOT w stopniu SREBRNYM zostanie zaliczone 180 pkt i może ona zostać zdobyta i zweryfikowana w roku 2021 po zdobyciu brakujących 180 pkt.

Reszta pkt i tras to już bardzo przyjemny pamiętnik (bo najważniejsze są wrażenia z tras przebytych :-))

Pozdrawiam

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2020-03-23 15:42:33

Cześć.

Miałem podobnie, ale już po małej złotej. :-)

Reguły zdobywania odznak dużych i wrzucanie mnie w sztywne ramy wycieczek zaplanowanych przez twórców regulaminu przerosły mnie i przestałem zdobywać GOT.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: Jacek Potocki
Data: 2020-03-23 17:25:22

Ja jeszcze zmobilizowałem się do dużej brązowej, żeby móc uzyskać uprawnienia przodownika. :-)

pozdrawiam
Jacek

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2020-03-23 17:44:21

Cześć.

Za "moich czasów" PTG już można było robić po małej złotej, więc nie musiałem się mordować z dużą brązową. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: JanMaciej...
Data: 2020-03-23 22:53:59

Ech, a Kiedyś było tak zwyczajnie ... turystycznie góro-poznawczo bez księgowości :-)
byle spełnić wymagane minimum normy, co ponadto to był tylko wynik pamiętnikowych zapisów do pamiątkowych schroniskowych pieczątek.
Popularną GOT zweryfikowałem za 160 punktów.

GOT Duża Brązowa to tylko taki swoisty :-) certyfikat.

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: mytek
Data: 2020-03-24 12:01:33

Panie Jacku,
Drogi f3e5g4Hh4X,
Panie Łukaszu,

dziekuję za odpowiedzi. Dokładnie o takie wykorzystywanie punktów z lat ubiegłych po trochu do kolejnych stopni mi chodziło. Jeśli nie da się wykorzystać więcej niż tylko do połowy normy na małą srebrną, to trudno. Dziękuję za wszelkie wyjaśnienia.

Jeszcze jedna kwestia. Moje rozpisane trasy zajmują w arkuszu 290 wierszy (w jednym wierszu jedna para punktów orientacyjnych). W książeczce, którą zakupiłem jest 90 wierszy, więc łącznie będę potrzebował 4 książeczki. Czy to jakiś problem z punktu widzenia weryfikatora?

Pozdrawiam,
Bartek

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: f3e5g4Hh4X
Data: 2020-03-24 12:13:23

Drogi Bartku,

360 pkt - tyle zostanie Ci zaliczone, jak wcześniej wyliczaliśmy na podstawie regulaminu.

Może z tych swoich rozpisanych tras wybierz te najciekawsze, najlepiej udokumentowane i wprowadź je do książeczek GOT, tak aby z jakimś zapasem udokumentować te 360 pkt.
Resztę udokumentuj dla siebie w formie całkiem przyjemnego "dziennika z wędrówek górskich" - niekoniecznie w książeczkach GOT.

Podam choćby jeden argument praktyczny - z litości dla weryfikatora :-)

Jeszcze jedna uwaga, bo nie było to dopowiedziane. Jak tylko w tym roku zweryfikujesz POP i MB + 180 na MS - zaraz następnego dnia możesz zacząć zbierać kolejne punkty na limit brakujący 180 do MS, którą dopiero możesz zweryfikować najwcześniej w roku 2021, jak wspominałem.

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Wiesław

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2020-03-24 23:49:27

Cześć.
Moje rozpisane trasy zajmują w arkuszu 290 wierszy (w jednym wierszu jedna para punktów orientacyjnych). W książeczce, którą zakupiłem jest 90 wierszy, więc łącznie będę potrzebował 4 książeczki. Czy to jakiś problem z punktu widzenia weryfikatora?
Formalnie nie jest to żaden problem.

Ja weryfikując w 1996 roku małą złotą przyniosłem książeczki z wpisanymi prawie dwoma tysiącami punktów GOT (niezależnie od posiadanych już 360 punktów przepisanych z poprzedniego roku po weryfikacji małej srebrnej). To był mój najintensywniejszy rok chodzenia po górach w życiu - spędziłem "z garbem" na szlaku prawie pięć miesięcy.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: Babek
Data: 2020-03-25 16:15:52

Moim skromnym zdaniem paragraf 21.5 jest mało życiowy, zbędny i osobiście nie wiem czemu ma służyć. W OTP nie ma z tym problemu: "Przez zdobycie odznaki przyjmuje się spełnienie warunków jej zdobycia niezależnie od daty jej weryfikacji".

Temat: Re: Punkty GOT a wycieczki z lat wcześniejszych
Autor: Stonka
Data: 2020-04-20 20:37:17

W najnowszej książeczce jaką mam, wersja 09/2019, jest 12 stron na wpisywanie wycieczek, po 9 wierszy. Ja od dawien dawna wpisuję po 2 "pary punktów orientacyjnych", jedna nad drugą, w jednym oficjalnym wierszu. Co razem daje 216 wpisów.

Piotr.