Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK w internecie

Przekroczyliśmy 4000 użytkowników miesięcznie! :-)

wszystkich wiadomości w wątku: 1
data najnowszej wiadomości: 2019-07-24

Temat: Przekroczyliśmy 4000 użytkowników miesięcznie! :-)
Autor: Łukasz Aranowski [213.241.35.242]
Data: 2019-07-24 09:54:59

Szanowni Forumowicze.

Pamiętacie ten post sprzed roku?
https://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=42994

Z wielką radością ogłaszam, że w ostatnią niedzielę osiągnęliśmy kolejny duży sukces frekwencyjny. Przez ostatnie cztery tygodnie odwiedziło nas ponad cztery tysiące unikalnych użytkowników! Liczba ta od niedzieli nie tylko utrzymuje się, ale wręcz rośnie (dzisiaj: 4123 osoby).

Ostatnim razem tak dobre wyniki miesięczne mieliśmy ponad 10 lat temu - dokładnie 2 kwietnia 2009 roku. Później nigdy już nie udało się osiągnąć progu 4 tysięcy użytkowników w 28 dni.

* * *

Czemu cztery tygodnie, a nie miesiąc? W statystykach stron WWW czas mierzy się tygodniami. Jest to spowodowane tym, że statystyki te fluktuują zgodnie z rytmem tygodniowym. U nas na przykład najwięcej użytkowników wchodzi na forum w poniedziałki (średnio: 17% odwiedzin tygodniowych), a najmniej w soboty (średnio: 11% odwiedzin tygodniowych). Popatrzcie na wykres.
fluktuacja_tygodniowa_forum.png
Tygodniowa fluktuacja odwiedzin na forum (uśrednione dane z ostatnich 70 tygodni, czyli z okresu od 18 marca 2018 do 21 lipca 2019)

Z tego właśnie powodu miarodajną jednostką pomiaru jest tydzień. Dlatego właśnie "statystyczny miesiąc" trwa równo 4 tygodnie.

* * *

No dobrze, ale w zeszłym roku chwaliłem się tysiącem użytkowników w tydzień, a dzisiaj chwalę się czterema tysiącami w cztery tygodnie. To przecież to samo, prawda?

Otóż, nieprawda. To nie jest to to samo. Tłumaczyłem to w zeszłorocznym poście. Zacytuję tutaj tamto tłumaczenie.
Bowiem tu chodzi o unikalnych użytkowników, a nie samą liczbę wejść. Jak ktoś z Was wchodzi codziennie, to każdego dnia liczy się do statystyk dziennych, ale tylko raz w tygodniu do statystyk tygodniowych. Czyli w statystykach tygodniowych jego sześć pozostałych wejść jest odrzucanych. Stąd statystyki z dłuższego okresu zawsze mają "gorszy" wynik niż suma statystyk dziennych z tego okresu. Zjawisko jest tym silniejsze im więcej stałych użytkowników ma forum.
Dlatego 4000 użytkowników w 28 dni, to znacznie lepszy wynik niż 1000 użytkowników w 7 dni. Dobrą ilustracją tego zjawiska jest fakt, że obecne statystyki tygodniowe dobijają do około 1500 osób - czyli znacznie większej liczby niż wynikałoby z prostego dzielenia przez cztery.

* * *

Okazuje się, że lipiec jest też wyjątkowym miesiącem jeżeli chodzi o aktywność na forum.

Już w tej chwili (a jest dopiero 24-ty) napisaliśmy 77 postów. Ostatni tak aktywny okres na forum był w 2013.

Wiadomo, że do czasów, gdy na forum pojawiały się setki, a nawet ponad tysiąc postów miesięcznie (rekord: 1236 postów w styczniu 2003) raczej nie ma już powrotu. Ale nadal może to być dobre miejsce do dyskusji o Towarzystwie, a także miejsce pomocy dla tych, którzy z PTTK dopiero się stykają - np. poprzez zdobywanie odznak.

* * *

Bardzo cieszę się, że nasze forum jest pomocne i potrzebne wielu osobom.

Ubolewam, że kompletnie nie docenia tego ani ZG, ani działacze poszczególnych komisji ZG, którzy nawet nie raczą odpowiadać tu na liczne pytania dotyczące odznak. Czasy i składy tych ciał się zmieniają, a marketing oraz komunikacja w PTTK nadal leży.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
Administrator Forum Członków i Sympatyków PTTK
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski