Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Miłośnik Jury

wszystkich wiadomości w wątku: 10
data najnowszej wiadomości: 2023-10-08

Temat: Miłośnik Jury
Autor: ~Khamaat
Data: 2003-05-17 00:56:08

Witam po dłuższej przerwie.

Na początku: pokłony dla Jurka za tę informację dotyczącą odznaki.

Po drugie zaś mam pytanie: czy jedynym rozwiazaniem bedzie przesłanie książeczki pocztą (z W-wy) do któregoś z wymienionych oddziałów - weryfikatorów? A, jak myślicie, czy istnieje szansa umówienia się na konkretny dzień i czy byłoby wtedy możliwe przywiezienie książeczki i załatwienie tego w miarę od ręki?

To takie pytanie z grupy tych naiwnych, ale będę wdzięczna za odpowiedz, kochani :-)))

Pozdrowienia
Khamaat

Temat: Re: Miłośnik Jury
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-05-17 08:56:14

Weryfikatorzy odznak zazwyczaj chodzą na zebrania jakiś klubów lub komisji, tak że szansa na umówienie się jest zawsze, tylko nie wiem, czy uda się to za pomocą komputera.

Temat: Re: Miłośnik Jury
Autor: ~Khamaat
Data: 2003-05-17 11:23:58

Ale dlaczego za pomocą komputera? Raczej logiczne, że nie. Po to są chyba numery telefonów, nieprawdaż?

Pozdrawiam

Temat: Re: Miłośnik Jury
Autor: StKa
Data: 2023-09-05 21:55:46

Cześć, nie chcę zakładać nowego wątku, skoro tytuł ten sam. A że sprzed dwudziestu lat... :-)

Rozchodzi mi się oczywiście o odznakę Miłośnik Jury. Regulamin tejże mówi o minimalnej ilości odwiedzonych miejsc na konkretny stopień - ok. Podaje również ich spis. I jak są dla mnie zrozumiałe takie miejsca jak, dajmy na to, zamek w Pieskowej Skale, czy w Korzkwi, albo jaskinie - ze względu na możliwość udokumentowania bytności - tak... Małe miejscowości jak choćby Cianowice, Wysocice, Giebułtów...? I im podobne? Z całym szacunkiem dla mieszkańców, ale co tam jest do zwiedzania? Chyba tylko kościoły (tak, potrafią być niebanalne), a i te muszą być otwarte. I jak to dokumentować...? Jestem tu świeży i chyba czegoś mocno nie rozumiem.

Swoją drogą, ta odznaka dalej funkcjonuje? Jest osiągalna?

Temat: Re: Miłośnik Jury
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-09-05 23:58:54

co tam jest do zwiedzania?
Najprościej zajrzeć na mapę Jury (skala 1:50 000) Wydawnictwa "Compass". Są tam zaznaczone praktycznie wszystkie ciekawostki, które warto zobaczyć. Przy okazji na mapie są wszystkie drogi i szlaki, które mogą doprowadzić do celu wędrówki. Na stronie wydawnictwa można też podglądnąć wersję tej mapy online.
jak to dokumentować...?
Najprościej zrobić zdjęcia, od czasu do czasu ze swoim wizerunkiem, żeby rozwiać wątpliwości, czy było się na tej wycieczce. Sposobów zapisu i udostępnienia zdjęć jest wiele, więc nie próbuję ich wymieniać. Zakładam, że weryfikatorzy też je znają i korzystają z takich udogodnień. Oczywiście tradycyjna książeczka z wykazem zwiedzanych miejscowości i obiektów oraz z pieczątkami też się przyda.

Temat: Re: Miłośnik Jury
Autor: StKa
Data: 2023-09-07 13:52:52

Dzięki za odpowiedź.

Tymczasem nasuwają mi się kolejne pytania... Czy tę odznakę można dokumentować w książeczce OTP? Równolegle z np Popularną?

Dlaczego w regulaminie, spisie punktowanych miejsc, miejscowości nie ma Jaskini Ciemnej...? Nietoperzowa i Wierzchowska są. Tymczasem Ciemna to bilet, przewodnik, magnesiki, cuda na kiju... I nie ma?

Temat: Re: Miłośnik Jury
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-09-07 18:02:20

Czy tę odznakę można dokumentować w książeczce OTP?
Dotychczas było praktykowane, że potwierdzenia zbierało się w książeczce jednej z odznak, po powrocie do domu wypisywało się odrębnie książeczki innych odznak, a w nich powoływało się na potwierdzenia zebrane w tej pierwszej. Nie słyszałem o przypadku prowadzenia jednej książeczki dla kilku odznak.
Dlaczego w regulaminie, spisie punktowanych miejsc, miejscowości nie ma ...
Autorzy każdej z odznak mają jakieś swoje preferencje, niekiedy inne, niż ich potencjalni zdobywcy. Poza tym wartość obiektów i moda na ich zwiedzanie nie są niezmienne, jedne znikają bezpowrotnie, inne zostają udostępnione, co sugeruje, że spis powinien być aktualizowany. Z drugiej strony zmiany w regulaminie powodują perturbacje u tych, którzy są w trakcie zdobywania takiej aktualizowanej odznaki, więc autorzy regulaminów, jak tylko mogą, to unikają wprowadzania zmian, które nie są niezbędne.

Temat: Re: Miłośnik Jury
Autor: StKa
Data: 2023-10-04 22:17:26

Odświeżam temat Miłośnika Jury.

Regulamin, wykaz miejscowości i obiektów, pozycja 16:
16. Dolina Dłubni (*)
Co oznacza ta gwiazdeczka w nawiasie?

Swoją drogą, w pozycji 15 Dolina Bolechowska nie powinno być czasem Bolechowicka?

Temat: Re: Miłośnik Jury
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2023-10-05 19:56:26

Zamiast pytać o sens gwiazdki, wystarczy zajrzeć do jej objaśnienia pod wykazem w http://www.msw-pttk.org.pl/odznaki/reg_odznak/reg_omj.html
.

Temat: Re: Miłośnik Jury
Autor: StKa
Data: 2023-10-08 23:04:03

O matko, umknęło mi... Dzięki.