Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

Nowe trasy rowerowe w Polsce

wszystkich wiadomości w wątku: 7
data najnowszej wiadomości: 2020-10-15

Temat: Nowe trasy rowerowe w Polsce
Autor: Szymon Nitka [89.77.203.165]
Data: 2019-01-12 14:20:37

Cześć!

Z jednej strony wciąż nie mogę odżałować, że takie rzeczy dzieją się właściwie bez udziału PTTK. Z drugiej - cieszę się, że nieruchawa petetekowska organizacja przynajmniej nie blokuje takich przedsięwzięć. I znajdują się kompetentni ludzie, którzy tworzą nowy wizerunek turystyki w Polsce. Tutaj: rowerowej.

Mamy w Polsce już sześć szlaków rowerowych budowanych w europejskim - choć może powinienem pisać: niemieckim - stylu, bo właśnie do niemieckiego standardu jest im chyba najbliżej. Niestety, tylko w dwóch województwach. Tylko dwa samorządy wojewódzkie zdobyły się na stworzenie takiego projektu - Małopolska i Pomorze Zachodnie.

W Małopolsce to Wiślana Trasa Rowerowa zbudowana cała poza odcinkiem... krakowskim (sic), między innymi niestety w dość newralgicznym miejscu - pod klasztorem w Tyńcu. I wspaniała Velo Dunajec - gotowa do jazdy mniej więcej w połowie, na odcinku z Zakopanego do Krościenka. Oraz szlak wokół Tatr, który ukończyli Polacy, ale jeszcze męczą się z nim Słowacy u siebie.

WTR:

zachodsloncanadwislanatrasarowerowawisla2017szymon.jpg
Wiślana Trasa Rowerowa


Velo Dunajec:

natrasierowerowejnaddunajcemdunajec2018szymonnitka.jpg
Velo Dunajec w Małopolsce


Szlak wokół Tatr:

mostrowerowynawielkimrogoznikutatry2015szymonnitka.jpg
Szlak wokół Tatr


Na Pomorzu Zachodnim powstają cztery szlaki o łącznej długości 1100 kilometrów. Gotowe są pierwsze kilkudziesięciokilometrowe fragmenty dwóch - Blue Velo i Trasy Pojezierzy Zachodnich, budowanych z dużym udziałem śladów dawnych linii kolejowych. Na trzecim - Velo Baltica - powstają mniejsze, krótkie odcinki, które będą również polskim przebiegiem EuroVelo 10 i 13. Czwarty - zdaje się, że jeszcze nie ruszył.

Blue Velo:

trasabluevelonapomorzuzachodnimpomorzezachodnie201.jpg
Blue Velo na Pomorzu Zachodnim


Trasa Pojezierzy Zachodnich

rozowechmurynadszlakiemrowerowympomorzezachodnie20.jpg
Trasa Pojezierzy Zachodnich


Więcej o poszczególnych trasach:

https://www.znajkraj.pl/rowerem-po-polsce-europejskie-szlaki-rowerowe

Warto pamiętać planując wakacje! :]

Szy.
--
Znajkraj
blog turystyczno-krajoznawczy, ostatnio m.in.:
Bieszczady, Pomorze Zachodnie, Austria, Saksonia, Berlin
http://www.znajkraj.pl/

Temat: Re: Nowe trasy rowerowe w Polsce
Autor: Szymon Nitka [89.77.203.165]
Data: 2019-01-12 14:45:44

Ach! I szlak nr 6 we wspomnianym standardzie - odseparowanym, bezpiecznym, atrakcyjnym krajoznawczo. Niestety, tylko po szutrach: Kaszubska Marszruta w Borach Tucholskich.

roweremprzezborytucholskieborytucholskie2014szymon.jpg
Kaszubska Marszruta w Borach Tucholskich


:-)

Szy.
--
Znajkraj
blog turystyczno-krajoznawczy, ostatnio m.in.:
Bieszczady, Pomorze Zachodnie, Austria, Saksonia, Berlin
http://www.znajkraj.pl/

Temat: Re: Nowe trasy rowerowe w Polsce
Autor: Piotr Rościszewski [88.156.132.75]
Data: 2019-01-12 18:52:03

"cieszę się, że nieruchawa petetekowska organizacja przynajmniej nie blokuje takich przedsięwzięć"
Pomieszanie z poplątaniem. Kto i w jakim celu miałby blokować takie przedsięwzięcia? Nie wiem skąd się to wzięło, ale w środowisku rowerzystów ktoś kiedyś puścił plotkę, że PTTK jest organizacją negatywną i skoro osób bezwiednie tą plotkę powtarza w różnych kontekstach, nie wyłączając mojego przedmówcy.

"Mamy w Polsce już sześć szlaków rowerowych budowanych w europejskim - choć może powinienem pisać: niemieckim - stylu"
Nie wiem czy sześć. Sądzę, że jest ich jeszcze kilka więcej, chociaż zapewne nie takich długich.

"Tylko dwa samorządy wojewódzkie zdobyły się na stworzenie takiego projektu - Małopolska i Pomorze Zachodnie."
Jest tych planujących kilka więcej, m.in. Dolny Śląsk, ale rzeczywiście te dwa regiony już budują, a nie tylko planują.

"I znajdują się kompetentni ludzie, którzy tworzą nowy wizerunek turystyki w Polsce. "
Niegdyś istniał consensus, że szlakami zajmuje się PTTK, a wykonawstwo szlaków ograniczało się do prostej czynności zwanej znakowaniem, czyli głównie malowaniem znaków na przydrożnych drzewach lub skałach, rzadziej ustawianiem drogowskazów i tablic informacyjnych. Świat poszedł do przodu i od kilkudziesięciu lat szlaki, to głównie budowa odpowiednich dróg, przy których oznakowanie jest tylko przysłowiową kropką nad "i". Tymczasem PTTK nigdy nie miało firm budowlanych zajmujących się drogami, a jedynym wyjątkiem była niegdyś ekipa naprawiająca ścieżki w Tatrach. Nie było też na większą skalę grup zajmujących się planowaniem przestrzennym i tworzeniem koncepcji wysokiej klasy szlaków dalekobieżnych, a tym bardziej rowerowych, które w Polsce są wciąż na etapie raczkowania.

"nie mogę odżałować, że takie rzeczy dzieją się właściwie bez udziału PTTK"
Też nad tym ubolewam. Przez wiele lat namawiałem działaczy rowerowych i nie tylko, żeby zająć się tym tematem. przeważnie otrzymywałem odpowiedź, że nie ma kto się tym zająć albo po prostu, że to się nie opłaca. Jakieś dwa lata temu odpuściłem. Wygląda na to, że PTTK już dawno temu odpuściło sobie temat tworzenia liczących się wśród turystów tras rowerowych.

PR

Temat: Re: Nowe trasy rowerowe w Polsce
Autor: BartekM [5.173.240.236]
Data: 2020-05-19 01:11:59

Warto wspomnieć o Wiślanej Trasie Rowerowej, która niestety ciągle jest w budowie. Ładne fragmenty spotkamy na Śląsku, a najbardziej zachwyca - przynajmniej mnie osobiście - jazda wałami przed Krakowem.

Szkoda, że trochę zapomniano o rozwoju R-10 i wiele miejsc jest już nieco zapuszczonych. Ciągle nie rozwiązano także problemu Kluków - każdy kto jechał z pewnością zapamięta tę nazwę na długo :-)

Na mojej stronie opisujemy najciekawsze Polskie szlaki wraz z propozycją wyjazdu:
https://b-bike.pl/wyprawy-rowerowe-polska/
B-bike - wyprawy rowerowe
Polska i Europa
https://b-bike.pl/

Temat: Re: Nowe trasy rowerowe w Polsce
Autor: Szymon Nitka [89.67.117.7]
Data: 2020-10-14 21:43:48

Piotrze, przepraszam, umknęła mi Twoja wiadomość. Postaram się odpowiedzieć w najbliższym czasie.

Szy.
--
Znajkraj
blog turystyczno-krajoznawczy, ostatnio m.in.:
Bieszczady, Pomorze Zachodnie, Austria, Saksonia, Berlin
http://www.znajkraj.pl/

Temat: Re: Nowe trasy rowerowe w Polsce
Autor: Szymon Nitka [89.67.117.7]
Data: 2020-10-14 21:49:43

Od czasu napisania posta zdążyło "się" wybudować kilka wartych uwagi tras, ale też już niewiele brakuje do ukończenia trasy Velo Dunajec do Nowego Sącza. Tu relacja z aktualnego stanu trasy:

LINK

mostrowerowynadunajcukololackadunajec2020szymonnit.jpg
Velo Dunajec


Pojawiła się też trasa Velo Czorsztyn dookoła całego Jeziora Czorsztyńskiego, która była niewątpliwym rowerowym hitem tego lata.

LINK

veloczorsztyntrasarowerowajezioroczorsztynskie2020.jpg
Velo Czorsztyn


Nad Morzem Bałtyckim z kolei Pomorze Zachodnie pracuje nad szlakiem Velo Baltica i już po części można z powodzeniem podróżować.

LINK

wybrzezemorzabaltyckiegozlotuptakapomorzezachodnie.jpg
Velo Baltica


I w końcu ten najmłodszy, otwarty w całości ledwie miesiąc temu, Żelazny Szlak Rowerowy, który jest świetnym przykładem inwestycji, jaką może zrealizować miejski samorząd.

LINK

zelaznyszlakrowerowynagornymslaskuslaskcieszynski2.jpg
Żelazny Szlak Rowerowy


Fantastyczną trasę też zbudowało Pomorskie - o tym już niedługo :-)

Szy.
--
Znajkraj
blog turystyczno-krajoznawczy, ostatnio m.in.:
Bieszczady, Pomorze Zachodnie, Austria, Saksonia, Berlin
http://www.znajkraj.pl/

Temat: Re: Nowe trasy rowerowe w Polsce
Autor: Piotr Rościszewski [89.151.42.147]
Data: 2020-10-15 08:42:27

Przy okazji poruszę jeszcze jeden temat, który wciąż leży odłogiem. Jest to sprawa koncepcji ogólnopolskiej sieci dalekobieżnych tras rowerowych. Rok temu gremium wojewódzkich oficerów rowerowych działające przy konwencie marszałków (tych samorządowych, a nie sejmowych) postanowiło wprowadzić ogólnopolską numerację tras rowerowych i kicha. Najpierw porobili jakieś przypadkowe zygzaki na mapie Polski, które nazwali koncepcją głównych szlaków rowerowych i stwierdzili, że to to otrzyma numery od 1 do 100, a potem podzielili Polskę na województwa, przydzielając każdemu po 50 numerów od 101 do 900. Każdy z oficerów popatrzył w sufit i zaczął numerowanie swoich zygzaków nazwanych bałamutnie szlakami regionalnymi.
A gdzie jest przy tym ZG PTTK? Gdzie są wyważone pod względem krajoznawczym i turystycznym koncepcje PTTK-owskie dalekobieżnych szlaków rowerowych? Gdzie jest chociażby PTTK-owskie nawiązanie do koncepcji europejskiej sieci szlaków EuroVelo? Dawno temu zajmował się tym kol. Zbigniew Boroński, ale od jego śmierci nie zajmuje się praktycznie nikt.
Osoby, które wymyślają koncepcje szlaków w urzędach marszałkowskich zazwyczaj mają niewielkie pojęcie o turystyce, krajoznawstwie itp. Planowane trasy są płaskie i asfaltowe, ale na tym ich zalety kończą się. Zgodnie z kryteriami tras EuroVelo nie powinny być nudne, czyli jednostajne, a nasze z uporem godnym lepszej sprawy trzymają się wszystkiego co płaskie, czyli wałów przeciwpowodziowych i dawnych torowisk kolejowych i omijają wszystko, co ciekawe. Dlaczego trzymają się? Bo urzędnikom najłatwiej rozmawia się z jednym właścicielem terenu, czyli szlaki nie robi pod potrzeby turystów, a dla wygody urzędników. Rozumiem, że niekiedy tak się zdarza, że relacja potrzebna turystom pokrywa się z relacją wygodną dla urzędników, ale dziwnym trafem u nas prawie wszystko pokrywa się w ten sposób. Gdzie w tym wszystkim jest wyważony głos ZG PTTK? Ba, nawet najsilniejsze rowerowo woj. śląskie wysiadło. Regionalna Rada Turystyki Kolarskiej PTTK nie zgłosiła swojego kandydata do rady ds. infrastruktury rowerowej przy Urzędzie Marszałkowskim. Zastanawiam się, czy takie jałowe zachowanie się działaczy PTTK nie powoduje, że PTTK jako organizacja przestaje być komukolwiek potrzebna?