Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Obiekty PTTK

Maszt na Murowańcu na Hali Gąsiennicowej

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2020-08-20

Temat: Maszt na Murowańcu na Hali Gąsiennicowej
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2018-09-28 13:34:07

Cześć.

W tymczasem w Tatrach dzień jak co dzień...
Tatry. Maszt na schronisku Murowaniec bez zgody konserwatora
Aleksander Gurgul
28 września 2018 6:00


Starostwo powiatowe uważa, że na postawienie masztu telefonii komórkowej wystarczyło zgłoszenie. Pracownicy starostwa nie zauważyli jednak, że w lipcu schronisko trafiło do gminnej ewidencji zabytków. Konserwator zapowiada interwencję.

Na maszt telefonii komórkowej, który stanął na dachu schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej, zwrócili uwagę turyści i taternicy.

Sprawę opisaliśmy w poniedziałek. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także prezes spółki PTTK Karpaty, która jest właścicielem schroniska, zapewniali nas wtedy, że wszystko jest w porządku. TPN zgodził się na wybudowanie nowej anteny. W dodatku zdaniem parkowców i operatora schroniska maszt poprawi bezpieczeństwo w Tatrach. Dzięki niemu poprawi się bowiem zasięg telefonii komórkowej. Łatwiej będzie więc wezwać pomoc albo np. powiadomić rodzinę, na którym górskim szlaku się obecnie znajdujemy.

Była zgoda?
Na forach internetowych miłośnicy Tatr drwili przy okazji, że po uruchomieniu przekaźnika prościej będzie niebawem wysłać selfie z Giewontu. Maszt wzbudził spore zainteresowanie turystów. Część z nich uważa jednak, że oszpecił schronisko – budynek, który powstał w latach 1920-1925. „Wyborcza” zapytała więc starostwo powiatowe, czy wydało ono zgodę na jego postawienie.

Katarzyna Siarzewska, inspektor z wydziału budownictwa i architektury w starostwie powiatu tatrzańskiego, poinformowała w rozmowie z nami, że maszt telefonii komórkowej na Hali Gąsienicowej postawiony został tylko na podstawie zgłoszenia.

Sytuacji dziwi się za to Paweł Dziuban, który kieruje delegaturą wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków w Nowym Targu. – Schronisko Murowaniec zostało wpisane do gminnej ewidencji zabytków, kiedy ta była ostatni raz aktualizowana w lipcu 2018 roku. W związku z tym opinię dla takiego obiektu jak maszt telefonii komórkowej powinna wydać miejska konserwator zabytków Natalia Skiepko – uważa Dziuban.

Badamy sprawę
Informację od Dziubana potwierdza Natalia Skiepko, miejski konserwator zabytków w Zakopanem (na mocy porozumienia z konserwatorem wojewódzkim pełni jego obowiązki na tym terenie – przyp. red.). Mało tego, Skiepko przypomina, że jeszcze w lipcu właściciel schroniska otrzymał pismo ze stosownym pouczeniem. Przeczytać w nim można np., że wszystkie prace remontowo-budowlane w budynku można prowadzić, ale po uzgodnieniu ich z konserwatorem zabytków.

Na koniec Skiepko przyznaje, że nie została poinformowana o tym, że na dachu schroniska postawiona zostanie nowa antena komórkowa. – Badamy sprawę. Jeżeli stwierdzimy naruszenie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, podejmiemy interwencję – informuje w związku z tym konserwator z Zakopanego.

Kolejne przekaźniki
Tymczasem przedstawiciele spółki PTTK Karpaty już zapowiadają, że kolejne przekaźniki komórkowe pojawić się mogą na schroniskach w Dolinie Roztoki czy Dolinie Pięciu Stawów. Wszystko zależy od tego, czy firma T-Mobile zdobędzie na nie pozwolenia.

Schronisko Murowaniec zostało otwarte w 1925 r. Rejon Hali Gąsienicowej jest jednym z najbardziej popularnych wśród turystów w Tatrach. Prowadzi z niej wiele popularnych szlaków m.in. na przełęcze Zawrat, Kozią i Krzyżne oraz na szczyty: Kościelec czy Granaty.
źródło: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23975896,x.html
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Maszt na Murowańcu na Hali Gąsiennicowej
Autor: j.kalarus
Data: 2018-10-01 07:39:17

Umowa o posadowieniu masztu zawarta została w lipcu 2017 r. a "Murowaniec" wpisany do ewidencji zabytków miasta Zarządzeniem Burmistrza Miasta Zakopane nr 163/2018 rok później w dniu 11 lipca 2018 r. Zapisem pkt 10 paragrafu 2 umowy, dochowanie wszelkich obowiązków proceduralnych w tym uzyskania stosownych zezwoleń, było obowiązkiem Najemcy.

Temat: Re: Maszt na Murowańcu na Hali Gąsiennicowej
Autor: radmar
Data: 2020-08-20 22:28:16

Sorki, że wyciągam wątek po dwóch latach, ale... Maszt na Murowańcu obejmuje zasięgiem Orlą Perć, Świnicę (tu akurat podejście jest głównie od strony słowackiej, ale w szczytowym odcinku - najbardziej niebezpiecznym, myślę, że zasięg z Murowańca się złapie).
Dziwi mnie mentalność wielu ludzi, którzy masztom na schroniskach mówią zdecydowanie nie, ale w sytuacji awaryjnej pewnie każdy z nich chciałby się jednak do TOPR-u dodzwonić... Zapominają oni, że aby ta sieć jednak działała sam BTS nie wystarczy, musi być jeszcze zestawiona łączność ze światem poprzez radiolinię, a ta potrzebuje widoczności (braku przeszkód terenowych) do punktu z którym jest zestawiona. Czasami maszt jest niezbędny choćby po to, aby wyjść powyżej ściany lasu. I nawet jeśli nie jest to maszt operatora z którym mamy umowę, to przypominam, że połączenie z numerem 112 zestawimy nawet wtedy gdy jest dostępny jedynie zasięg obcego operatora.
Marcin Wasilewski
stan na 01.04.2023r.
PTP: lubuskie, PTG: Sudety, m. złota OTP, m. złota GOT

(podaję datę, gdyż system wkleja aktualną sygnaturkę także do starszych postów)