Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

GOT "W góry"

wszystkich wiadomości w wątku: 12
data najnowszej wiadomości: 2018-08-18

Temat: GOT "W góry"
Autor: monikab
Data: 2018-08-11 18:33:28

Witam, oboje z mężem bardzo lubimy wędrówki po górach , natomiast nigdy nie myśleliśmy o odznakach , nam wystarczyła satysfakcja. Od 3 lat zarażamy córkę naszą pasją i chyba zaskoczyła :-) Zapytana w tym roku co wybiera : morze czy góry bez zastanowienia wybrała góry :-) !!! Pomyślałam, że mogłabym ją jeszcze trochę zmotywować możliwością zdobycia odznaki, więc czytam i czytam regulamin i ... tu mam pytania :
1) w 2016 byliśmy w Karkonoszach córka rocznikowo miała 5 lat ale urodziła się w grudniu więc zdobywała szczyty mając 4 lata 9 miesięcy. Czy zdobyte wtedy pkt będą się liczyły ? W książeczce jest podany tylko rok urodzenia. Córka stworzyła taki jakby pamiętnik z wyjazdu z pieczątkami , kartkami , biletami itp. Czy on stanowiłby podstawę do weryfikacji? jest już nieco zniszczony bo namiętnie go pokazuje wszystkim :-)
2) W roku 2017 byliśmy w Tatrach , zdobyła wtedy 49 pkt, gdyby zaliczono jej rok poprzedni miałaby już srebrną odznakę, i byłaby to ogromna motywacja aby w tym roku zdobyć kolejne szlaki :-)
3) w styczniu tego roku odwiedziliśmy 2 tatrzańskie dolinki które oglądaliśmy latem roku poprzedniego i tu nie do końca rozumiem zapis w regulaminie.W ramach jednej odznaki got nie zalicza się tych samych tras , a co przy got "w góry" Paragraf 11 pkt5 "Nie zalicza się punktów uzyskanych na wycieczkach odbytych tą samą trasą i w tym samym kierunku w toku zdobywania wszystkich trzech stopni GOT PTTK „W góry”. Proszę o wyjaśnienie , bo jak dla mnie jedno wyklucza drugie.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc
Monika

Temat: Re: GOT "W góry"
Autor: kleks
Data: 2018-08-11 22:53:18

Witam

1) Książeczkę GOT należy zakupić. Obowiązkowo. Można w niej wpisać wycieczki, a do weryfikacji dać jako potwierdzenie ten córki dziennik. Bez obaw - oddadzą. Wiekowo bym się nie czepiał. Dziecku raczej nie będą utrudniać.
3) Jeżeli zdobywam np. brązową to nie można powtarzać tras. Po zdobyciu brązowej zaczynamy zabawę od początku i nie ma tu znaczenia jakie trasy zdobywaliśmy do brązowej
o/PTTK "Ziemi Kłodzkiej" w Kłodzku

Temat: Re: GOT "W góry"
Autor: monikab
Data: 2018-08-12 19:52:05

Dziękuje za odpowiedź :-) To spróbujemy , wypełnię książeczkę i dołączę dziennik. Jak się uda to wyślę tą z zeszłego roku na kolejną odznakę, a jak nie to dopiero na pierwszą. W tym roku ruszamy w Karkonosze i chcemy ponownie zdobyć Śnieżkę , ale inną trasą, w niektórych miejscach pewnie się pokryją, więc oby z tymi trasami było tak jak Pan pisze, bo zapis przy tej dziecięcej nie jest dla mnie taki jasny i oczywisty jak przy dorosłych.

Czy ktoś może mi jeszcze podpowiedzieć czy jednocześnie możemy zbierać w góry i siedmiomilowe buty?

Temat: Re: GOT "W góry"
Autor: kleks
Data: 2018-08-13 00:12:43

"Siedmiomilowe Buty" i GOT się nie wykluczają. Jest nieco inny regulamin, ale jedno nie przeszkadza drugiemu. Do "Siedmiomilowych Butów" należy zakupić Książeczkę OTP.
o/PTTK "Ziemi Kłodzkiej" w Kłodzku

Temat: Re: GOT "W góry"
Autor: Stanisław Łuć
Data: 2018-08-13 12:45:09

Proszę tylko pamiętać, że obowiązuje zasada zaliczania przebytej trasy tylko na jedną odznakę. Czyli wybieramy sobie: przebytą trasę zaliczamy albo na Siedmiomilowe Buty, albo na odznakę górską.
Staszek odszedł od nas 1 października 2020.
Pożegnanie Staszka:
https://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=43750

Temat: Re: GOT "W góry"
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2018-08-13 15:40:23

Czołem.
Proszę tylko pamiętać, że obowiązuje zasada zaliczania przebytej trasy tylko na jedną odznakę.
Za "moich" czasów tak nie było.
Jaki przepis to determinuje?

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: GOT "W góry"
Autor: Stanisław Łuć
Data: 2018-08-14 09:19:42

To nie tyle przepis co zasada: jedna wycieczka, jeden wysiłek, jedna odznaka. O ile wiem tak przyjęto w momencie wpisania pewnych grup górskich do regulaminu OTP. A wpisano je, bo turyści domagali się możliwości zdobywania odznaki nizinnej na terenach wyżynnych i podgórskich. Dublowanie odznaki na tych samych szlakach (wycieczkach) nie miałoby sensu.
Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał, to zweryfikuje OTP, a w innym referacie zweryfikuje GOT - moim zdaniem nie ma sensu śledzenie takich przypadków. Zdobywamy wszak odznaki dla własnej satysfakcji.
pozdrawiam
Staszek odszedł od nas 1 października 2020.
Pożegnanie Staszka:
https://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=43750

Temat: Re: GOT "W góry"
Autor: ryszard2009
Data: 2018-08-14 18:27:12

"To nie tyle przepis co zasada: jedna wycieczka, jeden wysiłek, jedna odznaka."Ale jaka???
To dlaczego na takich prestiżowych imprezach PTTK jak np.CZAK, OWRP,ZLOT PTP,organizatorzy wręcz zachęcają do "zdobycia"jednocześnie kilku a nawet kilkunastu odznak PTTK?A co z szeregiem innych nazwijmy to odznak wielu(a nawet bez liku)organizacji?Chyba,że Kol.miał na myśli tylko odznaki PTTK: OTP i GOT(przejścia -turystyka piesza).
Ale nawet tu regulaminy tych odznak tego nie wykluczają.
Dajmy ludziom możliwość wyboru i nie zabraniajmy im tej zabawy.

Temat: Re: GOT "W góry"
Autor: kleks
Data: 2018-08-14 18:59:28

Racja - żaden z regulaminów nie wyklucza zdobywania jednocześnie kilku odznak. Niektóre wręcz do tego zachęcają - patrz "Turysta Dolnego Śląska".
o/PTTK "Ziemi Kłodzkiej" w Kłodzku

Temat: Re: GOT "W góry"
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2018-08-14 19:16:11

Cześć.
To nie tyle przepis co zasada: jedna wycieczka, jeden wysiłek, jedna odznaka
Przyznam się szczerze, że pierwszy raz słyszę o takiej zasadzie.

Moim zdaniem warto namawiać na jednoczesną weryfikację tych samych tras w różnych książeczkach.

Odznaki służą popularyzacji turystyki i krajoznawstwa. Im więcej odznak ktoś zdobywa, tym bardziej "wkręca" się w ich zaliczenie i dzięki temu przebywa kolejne trasy i zwiedza kolejne ciekawe miejsca. A o to właśnie chodzi.

"Wprawdzie weryfikujesz GOT, ale jak zwiedziłeś ten rezerwat, to możesz zacząć zdobywać też turystę przyrodnika, a po przejściu tej trasy także OTP."

Ktoś kto w ten sposób zachęcony "otworzył" zdobywanie kolejnych odznak coraz więcej czasu spędza na szlaku, aby zwiedzić czy przejść miejsca, które już są rozłączne. I taki jest cel tego działania.

Dlatego weryfikat naszego oddziału (http://om.pttk.pl/weryfikat/ - zapraszam!) bardzo chętnie weryfikuje te same trasy na różne odznaki i jeszcze do tego zachęca.

Tak ja to widzę.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: GOT "W góry"
Autor: Stonka
Data: 2018-08-18 22:09:44

Oprócz ogólnego przepisu § 6. 4. Nie zalicza się punktów uzyskanych na wycieczkach przebytych tą samą trasą i w tym samym kierunku w toku zdobywania tego samego stopnia GOT PTTK.

mamy przepis szczegółowy § 11. 5. Nie zalicza się punktów uzyskanych na wycieczkach odbytych tą samą trasą i w tym samym kierunku w toku zdobywania wszystkich trzech stopni GOT PTTK „W góry”.

W mojej opinii idea tego przepisu szczegółowego była taka, żeby zdobywający odznaki SREBRNĄwG i ZŁOTĄwG starał się nie powtarzać tras przebytych już podczas zdobywania niższych odznak i unikać skrajnych sytuacji typu 45 pkt. na ZŁOTĄwG zrealizowaych dokładnie na tych samych trasach co BRĄZOWAwG (15 pkt.) i SREBRNAwG (30pkt.). Ale mogę się mylić.

Temat: Re: GOT "W góry"
Autor: Stonka
Data: 2018-08-18 22:36:53

1) w 2016 byliśmy w Karkonoszach córka rocznikowo miała 5 lat ale urodziła się w grudniu więc zdobywała szczyty mając 4 lata 9 miesięcy. Czy zdobyte wtedy pkt będą się liczyły ?
§ 10. 2. GOT PTTK „W góry” można zdobywać po rozpoczęciu 5. roku życia i do ukończenia 7. roku życia.

Czyli de facto można zaczynać po ukończeniu 4 lat ;-)
2) W roku 2017 byliśmy w Tatrach , zdobyła wtedy 49 pkt, gdyby zaliczono jej rok poprzedni miałaby już srebrną odznakę, i byłaby to ogromna motywacja aby w tym roku zdobyć kolejne szlaki
Pozostaje przepis § 21. 5. Książeczkę GOT PTTK należy przedłożyć do weryfikacji po spełnieniu wymogów na dany stopień odznaki lub po uzyskaniu każdej normy zaliczanej do GOT PTTK „Za wytrwałość” najpóźniej do 31 stycznia następnego roku, po roku w którym je spełniono. To teoria a jaka jest praktyka odnośnie weryfikacji odznak "W góry" w TRW?