Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

KOT - pytania&wątpliwości

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2016-07-09

Temat: KOT - pytania&wątpliwości
Autor: druber [79.124.98.135]
Data: 2016-06-25 18:50:45

Dzień dobry,

Zaczynam przygodę ze zbieraniem punktów do książeczki wycieczek kolarski, a że regulamin nie jest zbyt jasny dla osoby która nigdy nie miała styczności z odznakami PTTK to mam kilka pytań.

1. Czy zdobycie 800 punktów oznacza uzyskanie 3 odznak małych: brązowej, srebrnej, złotej. Czy może po uzyskaniu limitu punktów na każdy stopień następuje reset licznika w związku z czym aby zdobyć te 3 odznaki należy zgromadzić punktów 1300(100+400+800)??
2. Najchętniej po weryfikację zgłosiłbym się dopiero po uzbieraniu punktów na 3 pierwsze małe odznaki. Miejsca w książeczce jest dość, a że dużo jeżdzę to skończyłbym do końca tego roku. Jednak w jednej książeczce są tylko 2 adnotacje to przyznania odznaki kot. Czy to nie przeszkadza? weryfikator dokleji dodatkową adnotację?
3. Jak dokładnie należy wpisywać w książeczce trasy które kończę i zaczynam w miejscu zamieszkania? Przykładowo ruszam z Gliwic przez Rybnik > Stanowice do Pszczyny i następnię wracam tą samą trasą do domu w Gliwicach. Jak taką trasę zapisać w książeczce? Ile KM wpisać? Całość łącznie z powrotem?
4. Gdy nie ma możliwości zdobycia pieczątki i robię sobie zdjęcie z jakąś miejscowością po drodze. W Jakiej formie zdjęcia dostarczyć potem weryfikatorowi? wypalić na płycie cd? a może trzeba wydrukować i wkleić.
5. Czy za pierwszy dzień wycieczki wielodniowej gdy ruszam z własnego domu również należy się 15 punktów? Czy może tylko za drugi i kolejny?
6. Czy w wycieczkach wielodniowych można robić dzień przerwy?

Temat: Re: KOT - pytania&wątpliwości
Autor: Piotr Rościszewski [88.156.133.177]
Data: 2016-06-25 20:43:55

Ad.1. Na każdy stopień punkty liczy się oddzielnie. W §9. pkt. 7. jest wyraźnie mowa o tym, że nadwyżka może być zaliczona do kolejnego stopnia odznaki.
Ad.2. Właściwie nie ma przeciwwskazań, aby zanieść książeczkę do weryfikacji "hurtowo". Po prostu warto zostawić między kolejnymi stopniami pustą kratkę, aby weryfikator mógł tam wpisać informację o przyznaniu danego stopnia odznaki i rozpoczęciu zdobywania kolejnego.
Ad.3. Regulamin mówi o tym, że trasa każdego dnia powinna mieć co najmniej odcinek o długości 15 km inny, niż poprzednie odcinki. Powtarzanie trasy jest dozwolone tylko w przypadku uczestnictwa w imprezach. W przypadku trasy Gliwice - Pszczyna można jechać w obie strony różnymi drogami, więc jej dokładne powtarzanie nie jest konieczne. Nawiasem mówiąc droga prze Rybnik jest niezbyt przyjemna z uwagi na bardzo duży ruch samochodów. Przyjemniejsza jest trasa przez Orzesze. Codziennie wpisuje się całą trasę.
Ad.4. Przy długich trasach wystarczą 1-2 pieczątek dziennie. Warto mieć pieczątki tam, gdzie jest coś bardzo ciekawego, żeby zdobyć premię za zwiedzanie. W przypadku muzeum pieczątka nie powinna być problemem - może też być bilet lub zdjęcie ekspozycji. (§8. pkt. 3b.)
Ad.5. Mowa jest o każdym dniu na wycieczce wielodniowej. Jest oczywiste, że pierwszy dzień również jest objęty tym określeniem.
Ad.6. Nigdy tego nie praktykowałem. Zawsze wsiadałem na rower i robiłem rundkę ze 20 km, żeby nie tracić 15 pkt. Jeżeli przerwa jest pomiędzy kilkoma dniami jazdy przed nią i po niej, to przecież każda z tych części jest sama w sobie wycieczką wielodniową.
Życzę udanej wyprawy
PR

Temat: Re: KOT - pytania&wątpliwości
Autor: druber [79.124.98.135]
Data: 2016-06-25 21:39:09

Odnośnie punktu 3 się nie zrozumieliśmy.
Pytałem jak odnotowywać wycieczki jednodniowe gdzie startem i powrotem jest ten sam punkt czyli mój dom, celem jest jakiś punkt w połowie, a potem powrót tą samą trasą.

Przykładowo. Ruszam z Gliwic, jadę przez Orzesze, Cz-L, Stanowice, Żory, do Pszczyny co daje 65 KM i teraz wracam tą samą trasą czyli Pszczyna, Żory, Stanowice, Cz-L, Orzesze, Gliwice.

I moim pytaniem jest jak taki dzień zapisać w książeczce(poszczególne rubryki). Czy tak jak poniżej jest prawidłowo?:

Wyjazd z: Gliwice
dnia 25.06.2016
Trasa: Orzesze, Cz-L, Stanowice, Żory, Pszczyna
Przyjazd do: Gliwice
km 130; liczba punktów 10

Tak jest zrozumiale?A może w rubryczce trasa trzeba ją powtórzyć jak opisałem wyżej... ;-)

Temat: Re: KOT - pytania&wątpliwości
Autor: Piotr Rościszewski [88.156.133.223]
Data: 2016-07-09 13:43:09

Oczywiście, że tak jest dobrze. Zbyt szczegółowy wykaz miejscowości nie jest potrzebny.