Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Odznaka Turysta Przyrodnik - Dokumentacja

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2016-04-10

Temat: Odznaka Turysta Przyrodnik - Dokumentacja
Autor: Ramzes
Data: 2016-03-31 07:26:17

Dzień Dobry, mam pytanie odnośnie sposoby dokumentacji wycieczek indywidualnych. Wybieram się 4 kwietnia w Bieszczady i chciał bym przy okazji zdobyć parę pkt do odznaki. Jednakże nie za bardzo wiem jak uzyskać potwierdzenie co po niektórych zwiedzonych obiektów gdyż w regulaminie znajduje się zapis:

15. Nie zalicza się do punktacji: a. wszelkich zapisów w formie elektronicznej.

Mimo to poniżej znajduje się zapis:

W przypadku braku możliwości uzyskania pieczątki potwierdzeniem może być nie budzące wątpliwości co do miejsca zdjęcie na tle zwiedzanego obiektu punktowane po 4 pkt.

Więc jak to w końcu jest? Kolejne moje zapytanie dotyczy maksymalnej ilości punktów możliwych do zdobycia na terenie danego obiektu tutaj Parku Narodowego określonego jako 25 pkt czy do tego pułapu zaliczają się wszystkie ścieżki przyrodnicze, pomniki przyrody itp. obiekty znajdujące się na terenie tego parku?

Temat: Re: Odznaka Turysta Przyrodnik - Dokumentacja
Autor: Konrad Majewski
Data: 2016-04-08 15:39:55

Hi,
mam nadzieję, że mimo iż termin wyjazdu w Bieszczady już minął, moje wyjaśnienia na coś się przydadzą.
Pytanie 1
Nie zalicza się do punktacji: a. wszelkich zapisów w formie elektronicznej
versus
W przypadku braku możliwości uzyskania pieczątki potwierdzeniem może być nie budzące wątpliwości co do miejsca zdjęcie na tle zwiedzanego obiektu punktowane po 4 pkt
Moim zdaniem znaczy to, że nie możesz przedstawić do weryfikacji potwierdzeń pobytu - zdjęć w formie cyfrowej (pliki na CD, pen-drive, dyskietce, czy jako załącznik do maila) tylko muszą zostać wcześniej wydrukowane i wklejone do książeczki TP (kroniki, zeszytu).
Pytanie 2
dotyczy maksymalnej ilości punktów możliwych do zdobycia na terenie danego obiektu tutaj Parku Narodowego określonego jako 25 pkt czy do tego pułapu zaliczają się wszystkie ścieżki przyrodnicze, pomniki przyrody itp. obiekty znajdujące się na terenie tego parku?
Nie bardzo wiem o co pytasz. Jeśli chodzi o to czy musisz zwiedzić wszystkie formy ochrony przyrody (rezerwaty, pomniki przyrody, obszary chronionego krajobrazu, itd) i inne obiekty/urządzenia dydaktyczne (muzea, ścieżki) występujące na terenie parku narodowego by móc go zaliczyć do odznaki to Nie. Notabene punktacja za park narodowy to 15 punktów a nie 25. Tym niemniej dobrze by było, żebyś zwiedził wszystkie najważniejsze, w szczególności charakterystyczne dla danego PN, obiekty w parku narodowym. W przypadku BPN to moim zdaniem obie połoniny, Rawki i przeł. Wyżniańska, Halicz, Tarnica i muzeum w Ustrzykach. Pamiętaj, że za muzea PN, rezerwaty, pomniki przyrody, użytki ekologiczne, stanowiska dokumentacyjne i zespoły przyrodniczo-krajobrazowe znajdujące się na terenie parków narodowych (ale także parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000. obszarów chronionego krajobrazu i zespołów przyrodniczo-krajobrazowych) dostajesz punkty dodatkowo. Więc w przypadku Bieszczad zamiast parku narodowego lepiej wpisz OSO Natura 2000 Bieszczady (PLC180001) - 25 punktów. W przypadku wątpliwości napisz do mnie lub wyślij książeczkę do weryfikacji do Oddziału Zielonogórskiego PTTK.

Temat: Re: Odznaka Turysta Przyrodnik - Dokumentacja
Autor: Ramzes
Data: 2016-04-10 08:05:10

Dzięki wielkie za odpowiedź, teraz jest już dla mnie wszystko jasne. Jeśli będzie mnie coś jeszcze nurtowało to z pewnością się do Ciebie odezwę ;]