Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

odznaki grup górskich

wszystkich wiadomości w wątku: 12
data najnowszej wiadomości: 2003-05-20

Temat: odznaki grup górskich
Autor: ~Tiamat
Data: 2003-05-15 18:32:57

z tego względu iz odznaki działają zachęcajaco na zwiedzanie gór chciałbym zaproponować aby powstały nowe odznaki takie jak np Turysta Gorców , Turysta Beskidu Wyspowego itp. gdzie warunkim byłoby udokumentowane wejscia na wszystkie najwazniejsze szczyty. mam nadzieje ze to dobry pomysł i ktoś to podchwyci.

Temat: Re: odznaki grup górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-05-15 22:21:49

>z tego względu iz odznaki działają zachęcajaco na zwiedzanie gór chciałbym zaproponować aby powstały nowe odznaki takie jak np Turysta Gorców , Turysta Beskidu Wyspowego itp. gdzie warunkim byłoby udokumentowane wejscia na wszystkie najwazniejsze szczyty. mam nadzieje ze to dobry pomysł i ktoś to podchwyci.

W Sudetach już coś takiego wymyślono. Jest odznaka Korona Sudetów. Podobno zainteresowanie nią niewielki. Mie osobiście by bradziej odpowiadała nazwa Turysta Sudetów. Odznaka by mogła mieć zbliżoną grafikę jak ta plakietka:
http://kspttk.prv.pl/fotki/ks_nowa.gif

Temat: Re: odznaki grup górskich
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-05-16 07:17:45

Wymyślanie odznak ma sens, jeżeli ktoś potrafi je rozreklamować, a z tym jest kiepsko. Informacje o odznace powinny być wszędzie, a nie tylko w lokalach oddziałów PTTK, które je wymyśliły. Bez współpracy z biurami promocji gmin lub powiatów, które mają jakieś pieniądze, to najlepszy pomysł legnie w gruzach.

Temat: Re: odznaki grup górskich
Autor: Rentgen
Data: 2003-05-16 08:02:18

W Beskidzie Nikim akurat zaliczanie szczytów nie jest najlepszym pomysłem. Góry sa zaroniete, rozległych widoków niewiele. Atrakcją są za to opuszczone doliny, łemkowskie cerkiewki i cmentarze z I w.ś. Projektowane przez wybitnych architektów, o ciekawej stylizacji, teraz w wiekzosci wypadków niszczejące.
Będąc w Niskim, warto zainteresować sie tematem i przy okazji zdobywać odznakę "Szlakami Cmentarzy Wojskowych I Wojny Światowej".

LINK

Temat: Re: odznaki grup górskich
Autor: ~Radek Tokarz
Data: 2003-05-18 21:32:19

Czy ponad półtora tysiąca sprzedanych książeczek Korony Sudetów oznacza niewielkie zainteresowanie? Mam nadzieję, że umieszczenie wreszcie regulaminu Odznaki - choć niekompletne - na stronie PTTK przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania. Przy okazji zapraszam na rajdy i wycieczki do Korony Sudetów organizowane przez Komisję Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK (informacje na stronie www.ktg.wroc.prv.pl ) oraz na łamy miesięcznika "SUDETY".

Temat: Re: odznaki grup górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-05-18 22:10:59

>Czy ponad półtora tysiąca sprzedanych książeczek Korony Sudetów oznacza niewielkie zainteresowanie?

Z pewnością niemała to liczba, ale to jeszcze nie świadczy ilu faktycznie jest zdobywców tej odznaki i ilu zbiera punkty na odznakę myśląc poważnie o jej zdobywaniu.

W środowisku poznańskim czy - powiem więcej - wielkopolskim, nie spotkałem się z jej szerszą popularyzacją, choć przecież najwięcej Wielkopolan zainteresowanych wędrowaniem po górach wyjeżdża właśnie w Sudety, bo w te góry mamy najbliżej.

Odznaka Korona Sudetów nie cieszy się u nas zbytnim zainteresowaniem. Jest ono raczej znikome. Niewielu turystów związanych z poznańskimi klubami górskimi o niej w ogóle słyszało. Niestety, ale niewielu też czyta "Na Szlaku" i inne wydawnictwa regionalne z terenu Sudetów czy uczestniczy w imprezach organizowanych przez KTG O/Wrocławskiego. To m.in. skutek izolowania się w przeszłości środowiska dolnośląskiego od sąsiedniej Wielkopolski. A skutkiem tej izolacji jest m.in. fakt, że w Wielkopolsce nigdy nie było i nie ma ani jednego koła przewodników sudeckich, choć w Sudety mamy przecież bliżej niż przykładowo mają w beskidy członkowie Studenckich Kół Przewodników Beskidzkich z Warszawy, Łodzi czy Lublina i innych miast w centrum i na wschodzie Polski. Oni w popularyzowniu gór mają dużo szersze możliwości z racji obsługi nie tylko własnych imprez, ale głównie w podczas wykonywania usług przewodnickich dla wycieczek komercyjnych.

Koła i kluby górskie - w przeciwieństwie do studenckich kół przewodnickich - organizują już niemal wyłącznie własne imprezy ograniczone do swych członków, na których nadal największą jeszcze popularnością cieszy się odznaka GOT. Zresztą przodownikom t.g. działającym w tych klubach co pewien czas wprowadzane kolejne przepisy zamyknęły możliwość prowadzenia grup wędrownych, w tym młodzieży po górach, więc i popularyzacja GOT też spada. Takie są niestety fakty.

Pozdrawiam

Lech Rugała
http://kspttk.prv.pl

PS. Władysław Krygowski pisze ("Górska Odznaka Turystyczna. Początki-rozwój-zadania", Wydawnictwo PTTK "Kraj", 1985), iż np. "w latach 1949-50 miały miejsce akcje bezpłatnych wycieczek górskich, które odbywały się pod przewodnictwem przodowników oraz specjalnych kierowników wycieczkowych, których szkoliła utworzona przez PTT Komisja Szkolenia Górskiego PTT. Były one prowadzone fachowo i z dużym pożytkiem wychowawczym". Widać, że komuś to przeszkodzało, skoro dziś przodownicy nie mają już uprawnień do prowadzenia wycieczek na terenie wyższych i najciekawszych pasm górskich. W Sudetach np. nie wolno im prowadzić grupy turystycznej przykładowo na Śnieżnik.

Temat: Re: odznaki grup górskich
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-05-19 07:48:27

Oj, Lechu, Lechu! Znowu snujesz swoje fantazje, jak to klika dolnośląska wykończyła klikę wielkopolską. Przydałoby Ci się trochę pokory i pracy nad sobą.
Ciekawe, że w Gliwicach nie ma tego problemu. W kole przewodników oprócz przewodników beskidzkich, miejskich i terenowych jest grupa przewodników sudeckich. Jest też odrębne koło przewodników tatrzańskich. Jakoś żadne "kliki" ich nie wykończyły. Po prostu mają autorytet i zdają egzaminy.
To samo można powiedzieć o odznakach. Jeżeli ktoś nie czyta gazet, nie ogląda telewizji i nie słucha radia, to trudno oczekiwać, że będzie na bieżąco z czymkolwiek. Jak to jest, że 1,5 tysiąca turystów wie o odznace Korona Sudetów, a działacze wielkopolscy o tym nie wiedzą?

Temat: Re: odznaki grup górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-05-19 08:26:08

>Oj, Lechu, Lechu! Znowu snujesz swoje fantazje,

Ja tylko przedstawiłem stan faktyczny i wskazałem na niektóre przyczyny tego stanu rzeczy. Sądzisz, że to nieprawda i fantazje, że w Wielkopolsce nie ma ani jednego koła przewodników sudeckich albo innych kół przewodników górskich? Jeśli twierdzisz, że jest inaczej, to proszę: wskaż mi choć jeden adres takiego koła. Może być też koło studenckie...

Nie sądzę, aby ktoś z Gliwic miał jakiekolwiek pojęcie o tym, jak kształtują się zainteresowania górami i jakie są formy uprawiania turystyki górskiej przez mieszkańców Wielkopolski. A jak to sobie będzie interpretował, jak będzie tłumaczył przyczyny odchodzenia od form turystyki zorganizowanej i przechodzenia na indywidualną czyli m.in. chodzenia nie dla odznak - jego sprawa.

Odznaka Korona Sudetów, to nie nasz problem. To problem tych, którzy ją stworzyli i to oni powinni pomyśleć jak ją dobrze rozreklamować wśród mieszkańców sąsiedniego regionu. A skoro nie potrafią, to niech sobie dalej zadają pytania: "Jak to jest, że 1,5 tysiąca turystów wie o odznace Korona Sudetów, a działacze wielkopolscy o tym nie wiedzą?"

Czy 1,5 tys. to aż tak wielka liczba osób w skali całego kraju, gdzie rozprowadzono te książeczki? A ile dotychczas zweryfikowano tych odznak? Czy to równie imponująca liczba?

Temat: Re: odznaki grup górskich
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-05-19 10:02:36

mówiąc szczerze też jestem ciekaw ile odznak już przyznaliście :-)

Ja tam uważam że jest to jedna z lepiej rozreklamowanych odznak PTTK.
W lato 2001 praktycznie wszędzie - w sudeckich schroniskach - dostępny był regulamin, za to nie było książeczek ;-)

Jeśli chodzi o moje zdanie, to rozbiłbym Koronę Sudetów na 3 stopnie - każdy po zdobyciu kolejnych 7 szczytów.

Pzdr.
Tomek D

Temat: Re: odznaki grup górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-05-19 10:10:55

>W lato 2001 praktycznie wszędzie - w sudeckich schroniskach - dostępny był regulamin, za to nie było książeczek ;-)

A także niewielu turystów korzystało z bazy noclegowej wielu sudeckich schronisk położonych na popularnych ongiś szlakach turystycznych (Główny Szlak Sudecki). W sierpniu, a więc w pełni sezonu, niektóre schroniska były zupełnie puste. Te pustki miałem okazję zauważyć na Stogu Izerskim, w Andrzejówce, Orlicy (Zieleniec), Jagodnej (tam oprócz mojej grupy nie było nikogo!!!). Nawet gdyby były książeczki, to kto miał je kupować?

Szersze popularyzowanie odznaki Korona Sudetów ma szansę jedynie w ramach impez zorganizowanych, zwłaszcza młodzieżowych, których jest coraz mniej. Turyści indywidualni rzadko interesują się odznakami.

Kiedy prowadziłem przed laty obozy wędrowne z młodzieżą zdobywaliśmy odznakę GOT i OTP, a równolegle z nimi odznakę "Turysta Dolnego Śląska". Dziś kto takie obozy społecznie jeszcze prowadzi? Kogo na to stać? Chyba tylko nielicznych "pomyleńców", gotowych dokładać z własnej kieszeni i jeszcze się narażać naruszaniem przepisów okołoturystycznych zakazujących prowadzenia po górach bez stosownych uprawnień.

Pozdrawiam

Lech

Temat: Re: odznaki grup górskich
Autor: ~Radek Tokarz
Data: 2003-05-20 09:34:45

Dotychczas zweryfikowano 18 odznak Korony Sudetów.

Pozdrawiam

Temat: Re: odznaki grup górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-05-20 11:42:35

Uwaga Moderatora!
Dalsza dyskusja została usunięta ze względu na skakanie sobie do oczu dyskutantów.
Szanowni Panowie! Był przez moment spokój. Apeluję do OBU STRON o kontynuowanie dyskusji w tonie umiarkowanym i bez osobistych wycieczek. Proszę potraktować to jako ostatnie już ostrzeżenie.
Łukasz Aranowski