Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2014-07-04

Temat: NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-07-03 10:54:31

Szlaki górskie przebiegające przez tereny parków Babiogórskiego i Tatrzańskiego są dobrze utrzymane, prawidłowo i widocznie oznakowane, a tym samym gwarantują bezpieczeństwo turystom. Niestety poza terenami parków sytuacja przedstawia się o wiele gorzej. W Polsce nie ma instytucji odpowiedzialnej za utrzymanie sieci szlaków. Zajmuje się tym głównie PTTK, ale stowarzyszenie to nie jest zobowiązane do koordynacji znakowania i utrzymania szlaków. Brak kompleksowego rozwiązania co do gospodarowania w tym obszarze, prowadzi w efekcie do zanikania szlaków lub wytyczania nowych, które kolidują z już istniejącymi.

Również przyjęte zasady finansowania nie sprzyjają utrzymaniu szlaków w odpowiednim stanie. Opierają się one głównie na dotacjach z ministerstwa sportu i samorządów, ale to czy PTTK je otrzyma i w jakiej wysokości zależy od dobrej woli przyznających. Przykładowo w 2012 r. PTTK nie otrzymało z Ministerstwa Sportu i Turystyki żadnej dotacji na odnowienie szlaków (także górskich). Właśnie z braku pieniędzy tylko w Małopolsce nie zostało odnowionych 575 km szlaków górskich.


Utrzymanie szlaków górskich utrudnia również ich nieuregulowany stan prawny i wynikające z tego roszczenia właścicieli terenów przez które szlaki te przebiegają. Właściciele terenu nie zawsze są zainteresowani ich utrzymywaniem i często po prostu blokują korzystanie ze szlaków. Zdaniem NIK konieczne jest jednoznaczne uregulowanie zagadnień związanych z odpowiedzialnością i finansowaniem utrzymania szlaków turystycznych. (wtłuszczenia moje)
Całość informacji NIK > LINK

Temat: Re: NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2014-07-03 13:51:35

Tak się składa, że NIK napisał dokładnie to samo, co wiemy od dawna. Ministerstwo zapewne też, ale dalej będzie dawać dotacje niezgodnie z prawem po terminie i w wydumanej z sufitu wysokości, albo w ogóle ich nie dawać. Gdyby po takim protokole NIK-u ktoś wylatywał ze stanowiska lub szedł do paki na odsiadkę, to może coś by to dało, a tak możemy sobie poczytać trochę NK-owskiej literatury pięknej do następnego razu. Po prostu Państwo jest niewydolne i będzie takie, dopóki będziemy wybierać do władz ludzi niekompetentnych i nieuczciwych, a na razie nie zanosi się na jakąkolwiek solidną zmianę.

Temat: Re: NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach
Autor: Radwa
Data: 2014-07-04 05:34:59

I co dalej? ... (maturzysto)? :-)

Podobno MSiT prace nad ustawą o szlakach miało zacząć zaraz po Euro2012,
bo przed Euro nie mieli czasu zająć się sprawą.

Może Jerzy Kapłon napisałby parę słów na ten temat :-)

Temat: Re: NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach
Autor: Radwa
Data: 2014-07-04 05:39:18

...Może Jerzy Kapłon napisałby parę słów na ten temat...


Zapomniałem dodać wydana została przez COTG książka
Szlaki turystyczne a prawo :-)

Temat: Re: NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach
Autor: Krzyś
Data: 2014-07-04 09:38:30

Może Lechu (tak samo jak doprowadził do zmian w rozporządzeniu) zadziała pokazał że jest skuteczny w sprawie przewodników to i może ze szlakami załatwi :-)

Krzyś