Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Kadra PTTK

Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich

wszystkich wiadomości w wątku: 42
data najnowszej wiadomości: 2014-10-29

Temat: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-07-01 14:30:23

Link > http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/868

Interesujące mnie zmiany na korzyść: Okrojenie obszaru uprawnień przewodnika sudeckiego z części terenów nie będących górami oraz uwolnienie programu obowiązkowych szkoleń w ramach kursów dla kandydatów na przewodników górskich z tematyki nie związanej z bezpieczeństwem, do czego walnie przyczyniły się m.in. moje uwagi przesłane do MSiT

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Krzyś
Data: 2014-07-01 20:09:44

Gratulacje Lechu w zasadzie wszystkie zmiany to tylko dzięki tobie, bez ciebie żylibyśmy dalej w ciemnym PRLu ;-)

Krzyś

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-07-01 20:29:13

M.in. dzięki mnie, a nie tylko dzięki mnie. A co zrobili przewodnicy sudeccy z SKPS w kierunku likwidacji absurdalnych regulacji tego zawodu? Jak mi wiadomo zupełnie nic. Ani nie wnieśli uwag, bo nie ma uwag z ich propozycjami zmian na stronie Rządowego Centrum Legislacji, ani też nie zjawili się później na konferencji uzgodnieniowej w MSiT aby ewentualnie tam wyrazić swoje stanowisko .

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-07-02 09:44:35

I jeszcze kilka słów refleksji. Otóż w latach 80-tych w komisjach egzaminacyjnych zasiadali ludzie, którzy wywodzili się z Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i to za ich sprawą przewodnictwo górskie zrodzone w Towarzystwie Tatrzańskich poszło stanowczo za daleko w kierunku krajoznawstwa. Ludzie ci poszerzali swoją wiedzę nie ze względu na potrzeby rynku usług przewodnickich, ale na skutek prywatnych zainteresowań. Podobni ludzie byli członkami komisji egzaminacyjnej, która mnie celowo i złośliwie ulała na egzaminie na przewodnika górskiego w Lwówku Śląskim - mieście położonym daleko od gór - "w podzięce" za to, że w 1981 byłem jednym z inicjatorów reaktywowania nielegalnego wówczas Oddziału Poznańskiego PTT. Drobiazgowo wypytywano mnie o duperele zupełnie nieistotne dla potencjalnych uczestników wycieczek, a których to znajomość była po prostu prywatnym hobby pytającego. Egzamin odbywał się wyłącznie w autokarze i w obrębie miejscowości podczas postojów na trasie. Wyjścia pieszego w góry ani w ogóle poza obręb miejscowości nie było wcale.

Teraz po okrojeniu obszaru uprawnień po żadnych okolicach Bolesławca, Lwówka Śląskiego, Lubania czy Zgorzelca albo Strzelina, Ziębic czy Henrykowa nie będzie już idiotyzmów w rodzaju obowiązku zatrudnienia tam przewodnika górskiego do oprowadzania wycieczek komercyjnych. Po tych kilkudziesięciu latach moich starań o zmianę durnych przepisów mogę się czuć usatysfakcjonowany, że kiedy podczas tamtego egzaminu odważyłem się tym panom zwrócić uwagę, że ten egzamin to jakieś nieporozumienie, to miałem całkowitą rację.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-07-04 09:10:52

Projekt rozporządzenia zawierał następujący zapis:
§7 Jeżeli organizator turystyki organizujący imprezę na obszarze uprawnień przewodnika górskiego w umowie z klientem zobowiązuje się do zapewnienia usług przewodnictwa turystycznego, lub przewodnictwa górskiego, oznacza to że ma obowiązek zapewnić klientowi usługi przewodnika górskiego posiadającego uprawnienia na obszar górski, na którym odbywa się impreza turystyczna.
Cytowany zapis wyleciał z ostatecznej wersji nowego rozporządzenia.

Jednak warto było wnosić uwagi do MSiT, a nie ograniczać się tylko krytykowania innych osób zabierających głos na forach dyskusyjnych.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Tomek Dygała
Data: 2014-07-07 12:44:02

A co zrobili przewodnicy sudeccy z SKPS w kierunku likwidacji absurdalnych regulacji tego zawodu?
A tyle że byli, w przeciwieństwie do Ciebie, na konferencji uzgodnieniowej, czynnie brali udział w dyskusji nad kolejnymi punktami a następnie przy współpracy z SKPB Rzeszów i OM PTTK w Warszawie zaproponowali konkretne rozwiązania.
Szczegóły: http://www.dygala.pl/?p=628

Pozdrawiam,
TD
przewodnik SKPS Wrocław blacha nr 239 - frakcja Warszawa ;-)

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-07-07 16:49:19

O Tobie to wiem, czytałem Twoje uwagi do rozporządzenia. Oczywiście komuś, kto mieszka w tym samym mieście gdzie jest konferencja, udanie się tam z pewnością nie sprawia trudności związanych z dojazdem. Tylko że Ty jako mieszkaniec Warszawy nie jesteś miejscowym przewodnikiem z terenu Sudetów czy nawet ujmując szerzej nawet z Dolnego Śląska. A właśnie ci miejscowi nie wnieśli żadnych uwag do projektu rozporządzenia ani też nie byli obecni na konferencji uzgodnieniowej. To że w tym czasie akurat pojechać tam nie mogłem w niczym nie ujmuje mojego wkładu w prace nad tym rozporządzeniem. Na stronie MSiT i Rządowego Centrum Legislacji figurują moje pisma z uwagami, w tym przesłane listem poleconym, co jest dowodem mojego zaangażowania w zniesienie absurdów w przepisach turystycznych.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Krzyś
Data: 2014-07-07 20:00:30

Lechu uważa że wszystko stało się dzięki niemu wiec myślę że można go pozostawić w tej świadomości (może nawet o jakiś medal dla niego wystąpić ;-))

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Krzyś
Data: 2014-07-07 20:06:05

A i jeszcze taki cytacik ministra Andrzej Biernata:
Jednym z ostatnich elementów działań ministerstwa związanych z turystyką, jest wdrożenie Krajowych Ram Kwalifikacji w odniesieniu do Europejskich Ram Kwalifikacji w zakresie turystyki. Przygotujemy się do stworzenia sektorowej ramy kwalifikacyjnej w turystyce. Obejmowała będzie ona jednolite kwalifikacje, związane z pilotami wycieczek oraz obsługą turystyczną.
Czyli tylko czekać następnych zmian. (a jeśli by wprowadzić u nas europejskie standardy w przewodnictwie górskim to podejrzewam że spora część obecnych naszych krajowych przewodników mogła by mieć spore problemy żeby je spełnić).

Krzyś
Przewodnik SKPS blacha 221 ;-)

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-07-07 20:17:37

Ty tak uważasz. Ja nie napisałem, że wszystko, tylko m.in. miałem swój wkład do tych zmian. Widać nie znasz polskich skrótów zatem wyjaśniam: "m.in." to skrót od wyrażenia "między innymi".

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Tomek Dygała
Data: 2014-07-15 16:02:00

Jak już zostało wspomniane, od 1 lipca 2014 r. mamy nowe rozporządzenie dotyczące przewodników górskich.
Burzy ono całkowicie dotychczasowy system.
Pod linkiem moje wypociny na ten temat (za dużo żeby tu wklejać, poza tym tabele nie przejdą)
http://www.dygala.pl/?p=999

pzdr.
TomekD

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Krzyś
Data: 2014-07-15 20:00:43

I bardzo dobrze że burzy, bo czas najwyższe i w przewodnictwie górskim zbliżyć się choć odrobinę do Europy. Przewodnik Górski powinien być najpierw przewodnikiem górskim a dopiero potem krajoznawcą.

Krzyś

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: lucyna
Data: 2014-08-14 08:35:51

Gratuluję, jestem pod wrażeniem. Mam nadzieję, że będziecie ponosi konsekwencje tego co robicie. Oto kilka kwiatków związanych z wolnym przewodnictwem. W Bieszczadach prowadzi każdy kto chce
16 czerwca Wiesiek Sowiński nie wytrzymał i napisał na naszej facebookowej grupie Bieszczady: "Poprzedni wtorek...... śmigło 2x na Wyżnej .....dawno już tak często nie kursował...... ale cóż , złożyło się na to ilość grup z dziećmi prowadzonych bez przewodników ale z jakimś opiekunem bez pojęcia o górach .....dzieciaczki są puszczane w góry bez czapek , niektóre nawet butelki wody ze sobą nie mają ." (Zdjęcia Wieśka zdobiły tę dyskusję). Tego dnia byłam z grupą na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, to co zobaczyłam wprowadziło mnie w osłupienie. Grupa za grupą wędruje z przewodnikiem lub bez, przeważnie bez. Totalne bezhołowie, dzieci bez kontroli, nauczyciele pędzą do przodu pozostawiając część swojej trzódki bez opieki, część z tych dzieci wymaga pomocy przedmedycznej. W ciągu tych 4 godzin które służbowo spędziłam owego feralnego dnia na Połoninie Wetlińskiej doszło do trzech interwencji GOPR, większość wypadków można było moim zdaniem uniknąć np. dostosowując tępo marszu do najsłabszego uczestnika wycieczki, stosując przystanki. Pod słowami Wieśka wywiązała się dyskusja w której wziął udział Kolega Przewodnik, miejscowy touroperator Paweł Wójcik "Przewodnik nie ma patentu na nieśmiertelność, ale wie jak zachować się, bo przez wiele miesięcy przechodził drogie szkolenie i zdobywał doświadczenie przez kolejne lata. Niby deregulacja gór nie dotyczy, ale pełno samozwańczych przewodników i pilotów na Wetlińską hasa z wycieczkami szkolnymi. Mam nadzieje, że dziecku nic się nie stanie , ale odpowiedzialny za nich opiekun (lub inny przewodnik gowinowy) powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Kara nie musi być surowa - ale nieunikniona! Za głupotę trzeba płacić, inaczej się ludzie nie nauczą."

LINK

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: lucyna
Data: 2014-08-14 08:39:44

Więcej tu LINK

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-08-14 08:55:28

Traktujesz problem wybiórczo. Oto fragment wypowiedzi ratownika GOPR z podanego linka:
Najczęstsze wypadki w górach to urazy i zaginięcia. Te pierwsze to bardzo często są typowe przypadki losowe, obecność przewodnika przy grupie nie odgrywa tu żadnej roli. Inaczej jest z zaginięciami. One jednak dotyczą przeważnie kilku osób, małych grup. Tacy turyści przewodników nie wynajmują.
Zatem nie jest wcale tak jak to przedstawiają niektórzy miejscowi przewodnicy usiłując mącić i jak zwykle wyolbrzymiając.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: lucyna
Data: 2014-08-14 10:41:45

Lechu w przeciwieństwie do Ciebie jestem uczciwa wobec czytelników, przedstawiam problem bez makijażu, nie manipuluję. Łukasz jet nie tylko ratownikiem GOPR ale i przewodnikiem. Akurat parkingowy, pan sprzedający bilety, turyści nie są przewodnikami. Dajże spokój, otworzyliście puszkę Pandory i wraz z Gowinem możecie nadal zastanawiać się coby to spieprzyć panowie, coby to spieprzyć

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-08-14 11:26:38

w przeciwieństwie do Ciebie jestem uczciwa wobec czytelników, przedstawiam problem bez makijażu, nie manipuluję
To bądź uczciwa także na tym forum i nie manipuluj, żebym ja nie potrzebował uzupełniać cytatem wypowiedzi ukazującej, że wynajęcie przewodnika przez wycieczki zorganizowane nie ma wpływu na ilość urazów i zabłądzeń turystów w górach.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: lucyna
Data: 2014-08-14 18:10:10

Oj Lechu, Lechu mówisz o moim tekście. Nie manipuluj
Łukasz dodał: "Z drugiej strony wiadomo, że człowiek doświadczony wie jak ma zachować się w górach, dostosowuje szlak do warunków pogodowych, zwraca uwagę na podstawy bezpieczeństwa, zaniechuje wielu rzeczy niezgodnych z górskim kanonem. "

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2014-08-14 18:16:33

Czołem!

Widzę, że frustracja Waćpannę dorwała.
Siadł rynek? Ludzie mając wolny wybór mają Was w dupie?
O to właśnie chodziło. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: lucyna
Data: 2014-08-14 20:56:26

Ależ mylisz się. Zawsze śmiałam się, że pójdę na dno ostatnia. I chyba tak taje się. Rynek działa na moją korzyść, pracuję dużo, przeważnie ze stałymi organizatorami. Jestem prawie całkowicie uniezależniona od miejscowych. Podobnie moi Koledzy. Jednak strona i grupy na facebooku wyrobiły nam markę. Niestety, inni oprócz kilku osób tyle szczęścia nie mają Są i tacy co ledwie przędą, przeważnie tour operatorzy. Odpadł rynek ukraiński a wycieczki na Słowacje i Węgry nie cieszą się popularnością.
A i kamyczek do ogródka Lecha. W tym roku będziemy obsługiwać potężne rajdy, we wrześniu i październiku po 150-240 osób 5 dni. Klienci wzięli naszą ofertę mimo iż była droższa niż innych przewodników czy tour operatorów. Jednym słowem nie mam prawa narzekać.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2014-08-14 21:48:47

Hej.
Jednym słowem nie mam prawa narzekać.
To po co narzekasz? :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: lucyna
Data: 2014-08-15 06:58:54

Ha, ponoć to polska cecha narodowa. Prosili mnie także Koledzy. Poza tym kilkanaście dni temu przeżyłam traumę w górach Mój post z innego forum.
Jak wygląda wolne przewodnictwo w Bieszczadach. Sytuacja sprzed kilku dni z Połoniny Wetlińskiej. Grupę sąsiednią prowadzili animatorzy, ludzie którzy po raz pierwszy byli w górach. To był szok, żadnej organizacji, dzieci zachowują się jak chcą w parku narodowym, idą hordą. Wyciągam picie, a tu kilkoro dzieciaków patrzy się w butelkę jak głodne dziecko na ciastko. Pytam się, czy chcą pić. Tu do butelki wyciąga się rząd rąk, dzieci miały na 6 godzinne przejście po kartoniku słodkiego napoju. Daliśmy im nadwyżki wody, niewiele tego było na 45 osób, po dwa łyki. Dziewczynka podeszła do mnie i pokazał rozbite kolano, nieźle ją musiało boleć. Opatrzyłam, a tu kolejne dziecko. To były pierwsze klasy podstawówki, dzieci w klapeczkach, trampkach, adidasach bez skarpet. Stopy w naprawdę nieciekawym stanie. Wk.., skończyły mi się opatrunki, pytam się opiekunów, którzy chichoczą we własnym gronie, gdzie jest apteczka. Nie mają. Pytam się o pielęgniarkę. Nie mają. Z kim mają podpisaną umowę o świadczeniach medycznych? Nie mają. Oni są animatorami,zdobyli kasę i realizują projekt w górach. Pytam się, czy wcześniej byli w Bieszczadach. Jedna z dziewczyn odpowiada beztrosko, że nie byli w ogóle w górach, ale są przeszkoleni, teraz nie ma obowiązku przewodnickiego, a oni są specjalistami animatorami. Na naszych grupach i na naszej stronie wczoraj wprawdzie pisałam o bezpieczeństwie w górach w czasie burzy, ale wypłynęła mimo chodem sprawa wycieczek. Wypowiada się turystka, która potwierdza moje obserwacje. Zapraszam i tu http://www.grupabieszczady.pl
Łukasz wszytko wskazuje na to, że ministerstwo oświaty wprowadzi przymus przewodnicki w górach dla wszystkich wycieczek szkolnych, trwają konsultacje.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2014-08-16 20:18:25

Cześć.
Sytuacja sprzed kilku dni z Połoniny Wetlińskiej.
Ale czego to ma dowodzić?
Że powinien być przymus przewodnicki?
Jedna źle prowadzona grupa niczego nie dowodzi. Nawet sto źle prowadzonych grup niczego nie dowodzi. Przymus przewodnicki jest niesprawiedliwy i szkodliwy. I Wasze przewodnickie jęczenie nie ma na to wpływu.
(...) wszytko wskazuje na to, że ministerstwo oświaty wprowadzi przymus przewodnicki w górach dla wszystkich wycieczek szkolnych, trwają konsultacje.
Niestety socjalizm jest jak rak. Odrasta, przerzuca się i dalej niszczy państwo.
Jest całkiem możliwe, że faktycznie taki przymus zostanie wprowadzony. Tak długo jak w Polsce rządzi lewica (czy to bezbożna, jak np. PO; czy to pobożna, jak np. PiS) takie pomysły będą powracać.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-08-30 09:02:28

Niestety socjalizm jest jak rak. Odrasta, przerzuca się i dalej niszczy państwo.
28 sierpnia 2014 r. minister edukacji narodowej podpisała nowe rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki, które obowiązuje z dniem 1 września 2014 r. Interesujące nas zmiany zawiera §1. pkt. 3 ust. b). Sytuacja ta faktycznie przypomina toczącego organizm państwowy raka z przerzutami. Wycięto rozporządzenie o przymusie przewodnickim w górach, to powróciło w zmienionej postaci atakując pewne fragmenty tkanek tego organizmu i pojawiły się przerzuty nawet do odległych parków narodowych.

Jeżeli rozporządzenie wydano w trosce o bezpieczeństwo uczestników wycieczek szkolnych (vide uzasadnienie), to poważne wątpliwości budzi obligowanie wycieczek szkolnych do posiadania przewodnika w parkach narodowych i terenach "górskich" prawnie nigdzie nie zdefiniowanych, gdzie konfiguracja terenu nie stwarza szczególnego zagrożenia, a na pozostałych obszarach kraju już nie. Jest to o tyle bezsensowne, że w parkach narodowych szlaki turystyczne są na ogół dobrze wyznakowane, działają służby parkowe i prawdopodobieństwo zabłądzenia czy problemów z wezwaniem pomocy w razie wypadku jest dużo mniejsze niż na pozostałych terenach, gdzie szlaki są w bardzo złym stanie lub nie ma ich wcale.

R.I.P. turystyko szkolna.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-08-30 20:14:35

Dodam jeszcze, że zamieściłem informacje, które opublikowano na stronach rządowych. Jest tam informacja, że p. minister podpisała nowe rozporządzenie. Treść projektu zmian tego rozporządzenia jest na oficjalnej stronie RCL. Nie ma ani zdania, żeby ją zmieniono. Chodzą jednak słuchy, że wprowadzono jakieś utajnione zmiany i usunięto zapisy o przewodnickim przymusie. Chciałbym aby tak było, ale niestety na stronach rządowych publikowany jest tylko taki oto dokument > LINK

Jeśli okaże się, że tuż przed podpisaniem z projektu wyrzucono zapisy o wymogu przewodnickim, to chętnie się dowiem konkretów.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-08-30 21:35:31

A jednak wyrzucono zapisy o obowiązku przewodnickim.
Tu jest opublikowany tekst zmian w rozporządzeniu > http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/1150/D2014000115001.pdf
To jest dobra wiadomość. Przepraszam za nieporozumienie.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: lucyna
Data: 2014-09-01 06:13:21

Lechu dziękuję Wam za to wolne przewodnictwo. Mam coraz więcej pracy, nie tylko ja, ale i Koledzy zawodowcy. Jutro rozpoczynamy obsługę dwóch dużych imprez: tygodniowy rajd młodzieży i obóz żeglarki 120 osób, za dwa tygodnie rajd bankowców przez 5 dni-250 osób, a koledzy z konkurencyjnej grupy rajd 100 osób przez 10 dni. Nieźle promujecie nas zawodowych przewodników.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2014-09-01 07:47:25

Cześć.

Jedna z niewielu dobrych wiadomości...

Ł.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Jacek Potocki
Data: 2014-09-01 07:59:30

Rynek działa na moją korzyść, pracuję dużo (...) Jednym słowem nie mam prawa narzekać
I podobnie - dobrzy przewodnicy nie powinni narzekać. Dlatego Komisja Przewodnicka powinna dbać o jakość naszych szkoleń i poziom przewodników i promować PTTK-owskie przewodnictwo. A zamiast tego walczy o urzędowe ograniczenia, jakby sama nie wierzyła w swoją markę. Wiem, że niektórym się narażam, ale ja nie rozdzieram szat z powodu deregulacji. Ale mam do Ciebie Lucyno pytanie. W swoim profilu podajesz, że nie należysz obecnie do PTTK. Rozumiem, więc, że nie nosisz odznaki ("blachy") przewodnika beskidzkiego?

pozdrawiam

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-09-01 09:04:06

Owszem, to dobra wiadomość. Niepokoi jednak sposób, w jaki przygotowywano projekt tego rozporządzenia. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji brakowało bieżących informacji o opiniach środowiska i propozycjach zmian w projekcie. Dlaczego pismo o wykreśleniu zapisów o obowiązku przewodnickim z projektu rozporządzenia jest datowane 27.08.2014 czyli na dzień przed jego podpisaniem?
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//501/226232/226270/dokument124894.pdf
Świadczy to o tym, że decyzję, choć słuszną, podjęto ad hoc i wielu poszukujących bieżących zmian na stronach RCL mogło się zapoznać się z treścią rozporządzenia już po podpisaniu.
Proszę zwrócić uwagę na kuriozalny tytuł projektu aktu prawnego, w którym w przedziwny sposób łączy dwa różne rozporządzenia w jedno. Widać takimi nonsensami skutkuje pośpiech.
Kto stał za wprowadzeniem przymusu przewodnickiego, dotyczącego wszystkich, również nizinnych parków narodowych? Przecież właśnie w parkach infrastruktura turystyczna jest najlepiej rozwinięta, są liczne tablice informacyjne z aktualnymi mapami, platformy widokowe, szlaki i ścieżki dydaktyczne na bieżąco odnawiane itp.

Niestety niektóre parki, w tym nizinne, i tak wprowadzają prawem kaduka przymus przewodnicki na swoim obszarze. Przykładem jest TPN, gdzie dyrektor zarządził bezpodstawnie obowiązek posiadania przewodnika tatrzańskiego przez grupy, w których uczestniczy młodzież, albo KPN, gdzie "zorganizowana turystyka piesza i narciarska" może odbywać się tylko w eskorcie przewodnika sudeckiego lub międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego. To przewodnik wysokogórski gdzieś z Francji zna Karkonosze lepiej od przodownika turystyki górskiej PTTK, który zdał egzamin ze znajomości Sudetów i zdobył w tym paśmie kilka stopni GOT???

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: lucyna
Data: 2014-09-01 10:27:46

Jestem blachowana ale w chwili obecnej nie noszę blachy. Zresztą bardzo krótko ją nosiłam, przywłaszczył ją sobie mój poprzedni pies Buran, któremu kiedyś dla zabawy dałam na obrożę gdy razem poszliśmy w góry. Wzbudził taką sensację, a on był bardzo łasy na komplement, że odznakę mi zabrał i od razu protestował gdy widział ją u mnie.
Pod pierwszą częścią Twego postu mogę podpisać się. Kiedyś Lech użył słowa przewodnik słup, bardzo mnie to zdenerwowało, ale po czasie już jako koordynator przekonałam się że to on ma rację a nie ja. Najwięcej klientów straciłam przez kolegów, którym rozdawałam bardzo duże nadwyżki zleceń. Skutki tego ponoszę do dziś. No i jeszcze jedna nieciekawa rzecz. Cerkiew w Komańczy spłonęła, bo nastąpił łańcuszek zdarzeń. Wiodącym ogniwem była pijana grupa prowadzonego przez przewodnika pod wpływem alkoholu. Jako brać przewodnika nieźle sobie zapracowaliśmy na to co stało się. Niewielka część przewodników nawalała, ale myśmy to kryli.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: sefer
Data: 2014-10-17 23:03:27

Chciałbym zauważyć, że do korzystnych zmian przyczyniło się kilka osób - w tym Krzysiek Rostek, Tomek Dygała i moje uwagi przesłane w ramach konsultacji.
Choć do odkręcenia tego nadmiaru krajoznawstwa jeszcze daleko. Powinno być tak, iż są tylko przewodnicy górscy i wysokogórscy egzaminowani przez państwo (tak jak w krajach alpejskich, Rumuni, Czechach etc.), ale BEZ przymusu ich wynajmowania - przewodnika się bierze bo chce, a nie musi. I oczywiście egzaminowi z technik górskich (przewodnik GÓRSKI ma radzić sobie w każdych warunkach), a nie czy pipant lewy nazywa się tak czy siak w panoramie...
Od krajoznawstwa są przewodnicy miejscy i terenowi.
Pozdrawiam

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-10-19 21:02:19

Chciałbym zauważyć, że do korzystnych zmian przyczyniło się kilka osób - w tym Krzysiek Rostek, Tomek Dygała i moje uwagi przesłane w ramach konsultacji.
Aby to stwierdzenie było zgodne z prawdą wypadało napisać "i m.in. moje uwagi przesłane w ramach konsultacji" - tak jak ja to ująłem. Brak wyrażenia "między innymi" (w skrócie "m.in") dyskredytuje wszystkich pozostałych, których uwagi przesłane do MSiT w ramach konsultacji przyczyniły się do korzystnych zmian w rozporządzeniu.

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Jacek Potocki
Data: 2014-10-23 08:43:16

Mój drogi Imienniku. W profilu masz wpisane:

"Nie należę do PTTK!"

...i dalej

"Przodownik Turystyki Górskiej PTTK"

Wypadałoby się zdecydować - albo rybka, albo akwarium.

pozdrawiam

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2014-10-23 08:50:17

Cześć.

Może ma sytuację podobną do mnie? Składek już od lat nie płaci, a przodownikiem się czuje... :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: jano
Data: 2014-10-23 11:25:00

Łukasz
Sam wiesz najlepiej, że czuć to się można..... Ale Jacek ma całkowitą rację, jak się mówi A, to trzeba konsekwentnie powiedzieć B. Statut PTTK stanowi, i Ty to wiesz doskonale, że uprawnienia kadry programowej wygasają automatycznie w przypadku braku opłaconej aktualnie składki członkowskiej PTTK. Więc wypadałoby w momencie podjęcia decyzji o niepłaceniu składek lub podjęcia decyzji o wystąpieniu z PTTK konsekwentnie przynajmniej wykreślić tę informację z profilu, a w rzeczywistości to zwrócić legitymację odpowiedniej komisji wydającej te uprawnienia. Wiem, że nikt tego nie robi i to także m. in. przyczynia się do istniejącego "bałaganu" w ewidencjach kadry programowej PTTK.
pzdr
jano

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2014-10-23 11:37:21

Czołem.

Bez przesady. Czy fakt, że przestałem płacić składki spowodował, że mniej wiem o górach? Lub że przestałem w nie jeździć?
Uprawnienia przodownickie są wyłącznie wewnętrzne, więc skoro nie udzielam się w Towarzystwie, to i tak de facto one nie istnieją.
Usuwanie informacji z profilu o tym co kiedyś w Towarzystwie osiągnąłem tylko dlatego, że nie płacę już składek uważam za nadmierny rygoryzm.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Radwa
Data: 2014-10-27 21:17:16

...Uprawnienia przodownickie są wyłącznie wewnętrzne, więc skoro nie udzielam się w Towarzystwie, to i tak de facto one nie istnieją....


To nie powinno się mówić, że jest się np. Przodownikiem Turystyki Pieszej, lecz np. ex-Przodownikiem Turystyki Pieszej :-).

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Krzyś
Data: 2014-10-28 00:05:25

Hmm do byłych ministrów czy tez premierów nie mówi się "Panie eks-premierze"

Krzyś

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Radwa
Data: 2014-10-28 19:44:52

Hmm zgadza się mówi się do zastępcy prezesa "prezesie",
ale co innego jeśli ktoś mówi do kogoś,
a co innego podpisywać się.
Wydaje mi się, że J. Kaczyński nie podpisuje premier,
a Wałęsa lub Kwaśniewski prezydent :-)

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2014-10-29 12:24:36

Cześć.
(...) a co innego podpisywać się.
A kto się podpisuje? ;-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Nowe rozporządzenie dla przewodników górskich
Autor: Przodownik 1811
Data: 2014-10-29 18:27:57

A kto się podpisuje?
Myślę, że tu chodzi o podpisy przodowników, związane z weryfikacją odznak PTTK. Przodownik PTTK, który nie ma na bieżąco uregulowanych spraw przynależności, nie jest formalnie uprawniony do dokonywania czynności weryfikacyjnych.